Ako

Takto čistíte Android

V jednom okamihu máte vo svojom smartfóne s Androidom stovky nepoužívaných súborov a vaša domovská obrazovka vyzerá vďaka príliš veľa nainštalovaným aplikáciám ako bojisko. Čas na veľké upratovanie! V tomto článku sa postaráme o to, aby bolo vaše zariadenie Android čerstvé a čisté.

Tip 01: Čistý Android

Android vám raz za čas pošle upozornenie, že môže vo vašom smartfóne vymazať nepoužívané alebo duplicitné súbory. Klepnutím na upozornenie môžete pred odstránením presne zistiť, ktoré súbory sú ovplyvnené. Ak si chcete sami urobiť upratovacie kolo, môžete ísť na Nastavenia / Ukladací priestor. Otvorí sa aplikácia Súbory, ktorá vám presne ukáže, koľko úložného priestoru sa používa. V dolnej časti môžete dokonca presne vidieť, aký typ súborov vyžaduje najviac miesta. Klepnite na Uvoľnite miesto spustíte program automatického čistenia. V prvom rade môžete vidieť, koľko miesta zaberajú nevyžiadané súbory. Jedná sa o súbory denníkov a dočasné súbory, ktoré aplikácie vytvorili, napríklad prezerané videá YouTube a fotografie Instagramu. Klepnite na Potvrďte a uvoľnite. Kliknutím na ikonu zobrazíte konkrétne súbory Zobraziť nechcené súbory ťuknúť. Ak ich chcete okamžite vymazať, zvoľte Vyčistiť. Po odstránení všetkých súborov sa zobrazí modrá obrazovka.

Po odstránení všetkých súborov sa zobrazí modrá obrazovka

Inštalácia súborov

Aplikácia Súbory nemusí byť na vašom zariadení nainštalovaná predvolene, ak máte starú verziu systému Android. Ak hľadáte v Obchode Play, môžete si aplikáciu nainštalovať manuálne Súbory od Googlu: čistenie telefónu.

Tip 02: Zoradenie súborov

Ďalším krokom je odstránenie mémov, čo sú nálepky alebo gify, ktoré ste možno raz dostali v správe WhatsApp. Tieto pravdepodobne zaberajú iba pár kilobajtov a dajú sa bez problémov vymazať. Pod ním sa navrhuje odstrániť duplicitné súbory. Tu musíte byť trochu opatrní, pretože vo svojom fotoaparáte môžete mať napríklad uložené obrázky zo starších aplikácií a nechcete ich stratiť. Klepnite na Vyberte a uvoľnite a na nasledujúcej obrazovke ručne vyberte súbory, ktoré chcete odstrániť. Ak chcete vymazať všetky súbory, zvoľte Všetky položky. V hornej časti môžete súbory triediť podľa veľkosti klepnutím na tri bodky a pre Triediť podľa vybrať. Vyberte si Veľkosť(najväčší prvý) alebo Veľkosť (najskôr najmenšia). Zatvorte stlačením odstrániť a potvrďte akciu.

Tip 03: Ostatné súbory

V závislosti od aplikácií, ktoré máte vo svojom smartfóne, môžete z aplikácií na rozhovor odstraňovať fotografie a videá. Napríklad ak máte aplikáciu ako Telegram alebo WhatsApp, táto aplikácia stiahne všetky obrázky z vášho rozhovoru na dočasné miesto. Po niekoľkých týždňoch tu budete mať stovky obrázkov. Tieto súbory môžete s istotou odstrániť, fotografie sa napríklad stále ukladajú na serveroch Telegramu alebo WhatsApp. Keď otvoríte starý chat a prejdete na obrázok, obrázok sa znova uloží do dočasného priečinka. Ak chcete fotografiu uložiť natrvalo, klepnite na ňu v aplikácii, stlačte tri bodky a vyberte napríklad možnosť Uložiť do galérie. Táto možnosť môže mať v každej aplikácii iný názov.

Ďalšie súbory, ktoré môžete z prístroja vymazať, sú súbory na stiahnutie. Možno ste raz otvorili súbor PDF a ten sa automaticky skopíroval do vášho systému? Ak chcete skutočne ušetriť miesto, môžete vyhodiť svoje najväčšie súbory. Android ich už pre vás vybral pod Veľké súbory. Väčšina súborov budú videá zhotovené internou kamerou. Nad videom alebo súborom môžete okamžite vidieť, koľko miesta súbor zaberá, týmto spôsobom môžete rýchlo ušetriť veľa MB alebo dokonca GB priestoru.

Android už vybral tie najväčšie súbory, ktoré môžete vyhodiť

Tip 04: Nepoužívané aplikácie

Android tiež zobrazuje, ktoré aplikácie ste nepoužili za posledné štyri týždne. Veľmi užitočné, pretože tieto aplikácie vo vašom systéme už možno nebudete potrebovať. Klepnite na Vyberám a jasné pod Vaše nepoužívané aplikácie. Klepnutím na bublinu vyberte aplikáciu. Je pravdepodobné, že nájdete aj aplikácie, ktoré nepoznáte. Môžu to byť aplikácie, ktoré si výrobca štandardne nainštaluje na váš smartphone. Príkladom toho je aplikácia Caping na zariadeniach Xiaomi. Aplikáciu nenájdete v prehľade štandardných aplikácií na smartfóne, ale zobrazí sa iba pri prezeraní nepoužívaných aplikácií. Potvrďte akciu, ktorú chcete odstrániť.

Tip 05: Vyprázdnite vyrovnávaciu pamäť

Teraz je čas zistiť, či pre každú aplikáciu ušetríte ešte viac miesta. Vráťte sa na hlavnú obrazovku a klepnite napr Fotografie a videá. Teraz uvidíte všetky aplikácie, ktoré máte na úpravu fotografií a videa vo vašom systéme. Pod ním okamžite vidíte, koľko miesta aplikácia zaberá. Klepnutím na ňu zobrazíte, na čo sa tento priestor používa. Najvyššia hodnota, Veľkosť aplikácie, aplikácia musí fungovať. To Rýchla vyrovnávacia pamäť sa používa na dočasné súbory a je možné ho vymazať stlačením Vymazať vyrovnávaciu pamäť ťukanie. Uvidíte, že vyrovnávacia pamäť je teraz okamžite vynulovaná. Môžete tiež pre Vymazať obsah pamäte Vyberte, ale to znamená, že z aplikácie budú odstránené všetky informácie. Môžu to byť súbory, ktoré ste vytvorili pomocou aplikácie, ale aj nastavenia účtu a podobne. Čo sa vlastne stane, je to, že aplikácia je teraz vrátená do stavu, v akom sa nachádzala pri inštalácii do smartphonu. Po reštartovaní aplikácie jej musíte tiež znova umožniť prístup systému, napríklad na prezeranie alebo ukladanie fotografií do zariadenia. Potvrďte akciu a Použivateľské dáta sú teraz tiež na nule.

Vyrovnávacia pamäť sa používa na dočasné súbory a je možné ju bezpečne vymazať

Tip 06: Skryté súbory

Ak už nechcete dostávať oznámenia o čistení systému, klepnite na tri riadky v ľavom hornom rohu aplikácie Súbory a vyberte nastavenie. Klepnite na oznámenia a vyberte, ktoré upozornenia chcete prestať dostávať, vypnutím posúvača. Tu môžete tiež odstrániť všetky vyhľadávania uskutočnené v aplikácii naraz. Ak nechcete, aby aplikácia pri hľadaní vecí tak či tak vytvárala históriu vyhľadávania, posuňte posúvač dozadu Pozastaviť históriu vyhľadávania On. Pod ním môžete zvoliť zobrazenie skrytých súborov. Za týmto účelom posuňte posúvač dozadu Zobraziť skryté súbory On. Ak sa teraz vrátite na domovskú obrazovku Súbory, uvidíte, že boli pridané niektoré možnosti, ktoré boli predtým skryté. Môžu to byť videá z aplikácie na jogu alebo šport alebo naskenované dokumenty z aplikácie, ako je CamScanner.

Tip 07: Vyčistite domovskú obrazovku

Po vytriedení všetkých nepotrebných položiek v smartfóne môžete začať čistiť domovskú obrazovku, ponuku a upozornenia. Ak máte príliš veľa aplikácií, je užitočné ich usporiadať do priečinkov. Klepnite a podržte prst na aplikácii a presuňte ju na inú aplikáciu. Teraz sa vytvorí priečinok. Stlačte ho a potom klepnite na Nepomenovaný priečinok zmeniť názov. Aplikáciu môžete tiež odstrániť z domovskej obrazovky podržaním a potiahnutím nahor. Teraz sa zobrazia dve možnosti: odstrániť a Odinštalovať. Vyberte si odstrániť aplikáciu získate iba z domovskej obrazovky. K aplikácii sa stále dostanete tak, že potiahnutím prstom zobrazíte všetky svoje aplikácie. Ak chcete znížiť počet upozornení, prejdite na nastavenie / Aplikácie a upozornenia a klepnite dole oznámenia. Teraz si môžete zvoliť, či môže zobrazovať oznámenia pre jednotlivé aplikácie.

Po odstránení nadbytočných súborov môžete vyčistiť domovskú obrazovku, ponuku a upozornenia

Tip 08: Čistenie aplikácií

V Obchode Play je veľa aplikácií, ktoré môžu vyčistiť váš systém. Tu je nutná určitá opatrnosť, pretože aby táto aplikácia fungovala správne, vyžaduje prístup k mnohým častiam vášho systému vrátane fotografií, súborov a možno aj údajov o četovaní a volaní. Čo robí spoločnosť, ktorá stojí za takouto aplikáciou, s vašimi údajmi sa líši podľa spoločnosti a v ktorej krajine sa spoločnosť nachádza. Napríklad najznámejšia čistiaca aplikácia Clean Master sídli v Číne a je nemožné sledovať, čo spoločnosť s vašimi údajmi v skutočnosti robí. Aplikácia na čistenie môže navyše spotrebovať veľa energie, preto vám odporúčame zariadenie Android vyčistiť jednoducho pomocou aplikácie Súbory alebo manuálne.

Ak chcete odstrániť dočasné priečinky s aplikáciami, môžete prejsť do aplikácie Správca súborov

Tip 09: Správca súborov

Ak sa skutočne obávate a chcete z aplikácií odstrániť dočasné priečinky, môžete prejsť do aplikácie Správca súborov. Toto nájdete na obrazovke svojej aplikácie. Ak klepnete na ikonu priečinka v hornej časti, zobrazia sa všetky priečinky v zariadení Android. Tu nájdete priečinky s aplikáciami, ktoré ste už dávno odstránili. Držte prst stlačený na priečinku a vyberte Odstrániť, potvrďte akciu a priečinok je preč. Dajte pozor, aby ste neodstránili všetky potrebné priečinky, inak by mohlo dôjsť k zámene vášho systému. Z tejto aplikácie môžete tiež automaticky odstrániť všetky súbory medzipamäte aplikácií vo vašom systéme. Klepnite na ikonu čistenia vľavo hore a vyberte Čistenie. Všetky aplikácie sú predvolene vybrané, klepnite na Čistenie vymazať kešky. nižšie Dáta aplikácie potom môžete tiež odstrániť stiahnuté súbory napríklad z Netflixu alebo Spotify. Klepnite na aplikáciu a vyberte napr Stiahnuté video alebo Stiahnuté skladby a klepnite na Odstrániť vybraté údaje.