Preskúmanie

18 testovaných grafických kariet RTX

So sériou GeForce RTX priniesla Nvidia po prvýkrát po rokoch skutočnú inováciu v oblasti grafických kariet. Dnes si odpovieme na dve otázky: chcete jednu? A ak áno, ktorú grafickú kartu si vyberiete?

Aj keď sme si na tieto nové grafické karty museli dlho počkať, trh za posledné dva roky videl viac, ako sme považovali za možné. Hlavne kvôli obrovskému dopytu po týchto produktoch od ťažiarov kryptomien (Bitcoin, Ethereum atď.) Sa grafické karty zdraželi. Robustný herný počítač nebol lacný, ale s týmto zvýšením cien sa stal pre mnohých nedostupným. Keď si k tomu pripočítame klesajúce ceny Xboxov a Playstationov, nadšencom počítačových hier sa bolo na čo sťažovať.

Až do vlaňajšieho septembra spoločnosť Nvidia vydala modely RTX 2080 a RTX 2080 Ti, pričom posledne menovaná priniesla ďalší skutočne veľký krok v čistej grafickej výpočtovej sile. Aj pri 4K dokáže GeForce RTX 2080 Ti vo väčšine hier zostať nad magickými 60 fps, vážne 4K hranie sa tak stalo prvýkrát realitou a to je úžasný úspech Nvidie. Nezabúdajme, že AMD nemá nič podobné tomuto grafickému násiliu a 4K zážitok na konzolách ani zďaleka nie je.

Vysoké ceny

Dôvod, prečo hráči na PC majú na chvíľu zaparkovať nárek? Nie tak celkom, pretože s cenovkou 1 200 eur nie je RTX 2080 Ti ničím iným ako veľmi príjemnou hračkou pre veľmi bohatú PC hernú elitu. Potom 800 eur za RTX 2080 znie takmer ako kšeft, nikoho však neklamme a povedzme, že grafická karta je v skutočnosti na tom istom člne len pre okrajovo menej vybranú cieľovú skupinu. Ak hľadáte pozorne, Nvidia RTX 2070 sa dá nájsť za zhruba 500 eur, čo z nej robí prvú grafickú kartu tejto novej generácie pre väčšiu cieľovú skupinu. Pokiaľ ide o výkon, RTX 2080 Ti je v osamelej výške, zatiaľ čo RTX 2080 je v priemere okolo bodu výkonu GTX 1080 Ti a RTX 2070 spadá zhruba z hľadiska výkonu medzi staré GTX 1080 a GTX 1080 Ti . To nie je v tejto strednej triede obrovský skok vpred a hráči, ktorí už sú vybavení tak výkonnou kartou série 10, si budú chcieť držať ruku pri rezaní alebo blízko neho.

Ray Tracing

S cieľom presvedčiť hráčov, aby prešli na inú, má Nvidia v rukáve množstvo tromfov a vpredu „Ray Tracing“. Sledovanie lúčov je technika, pri ktorej sa obraz generuje sledovaním jednotlivých lúčov svetla a simuláciou ich reakcie na každý dotyk. Prístup k tomu, ako vidíme svet očami. S týmito novými kartami GeForce RTX pridala spoločnosť Nvidia množstvo nových špecializovaných „jadier RT“, ktorých jedinou úlohou je vykonávať tieto výpočty sledovania lúčov.

Teoreticky môže Nvidia s tým urobiť niečo, čo sme nevideli roky: urobiť skutočný krok vpred v oblasti kvality obrazu. Vďaka tejto technike sme mohli získať bezprecedentne dobré odrazy a atmosféru vďaka presnému osvetleniu a tieňom v hrách. Aj keď je súčasťou DirectX12 aj Vulkan API, a teda teoreticky niečoho, čo uvidíme oveľa častejšie, vyžaduje, aby herní vývojári niečo s touto technikou urobili. Keď sa pri uvedení grafických kariet RTX ukázalo, že žiadna hra s ray tracingom vlastne nemôže nič urobiť, kritika bola iba pochopiteľná.

Počas písania tohto článku EA pridala podporu sledovania lúčov do Battlefieldu V, čím sa stala prvou hrou, ktorá ju skutočne používa, a našou prvou praktickou skúsenosťou. So zapnutým sledovaním lúčov (tzv. DXR v hre) vidíme skutočne nádherné a presné odrazy. Najmä v kombinácii s monitorom HDR je kvalita obrazu fenomenálna. Ak v tejto hre na veľkej obrazovke preletíme nádhernou mapou Rotterdamu, dostaneme ochutnávku hier novej generácie pre masy. Výsledok môže byť skutočný.

Nie bez obáv

Stále existujú určité obavy. Battlefield V na DirectX12, potrebný na sledovanie lúčov, nie je taký bezchybný ako na DirectX11 a občas spôsobuje čierne obrazovky. Implementácia sledovania lúčov sa tiež zatiaľ nezdá dokonalá, niekedy vidíme výrazné, nežiaduce svetelné efekty. A hoci je úroveň detailov DXR nastaviteľná, medzi Low a Ultra vidíme obmedzený vizuálny rozdiel. A musíme tiež poznamenať, že vplyv na výkon je značný: 4K s HDR a ray tracingom nie je možné. Aj pre hranie 1080p alebo 1440p vlastne chcete drahší RTX 2080 Ti.

Realita je taká, že sledovanie lúčov v reálnom čase je úžasné, ale sme iba v počiatočných fázach. Máme podozrenie, že funkcia v Battlefield V bola veľa pretlačená, len aby sme mohli niečo ukázať a že by sme si mali hlavne počkať na implementácie do viacerých hier. Ray tracing určite nie je trik - filmy ho používajú už roky - ale jednoducho nemôžeme dospieť k záveru, že si k nemu chcete kúpiť novú grafickú kartu už teraz.

Hlboké učenie

Ďalším skvelým trikom spoločnosti Nvidia v nových grafických kartách je úplný opak sledovania lúčov. Deep Learning Anti-Aliasing alebo DLSS nezlepšuje kvalitu obrazu, ale porovnáva kvalitu obrazu s existujúcimi technikami vyhladzovania oveľa inteligentnejším spôsobom. Nvidia predbežne testuje a optimalizuje hry, ktoré podporujú DLSS, pomocou masívnej neurónovej siete (AI pre vaše hry). Karty GeForce RTX potom tieto hry zobrazia plynulejšie pri vysokej kvalite obrazu. Výsledkom je vysoká kvalita obrazu s vysokou mierou vyhladenia, ale s o 25 - 50 percent vyššou snímkovou frekvenciou ako predtým. V čase písania článku a viac ako dva mesiace po vydaní kariet GeForce RTX si však na skutočný DLSS zážitok ešte musíme počkať. Niektoré ukážky a referenčné hodnoty sú sľubné, ale naozaj môžeme byť nadšení, až keď ich môžeme vidieť a zažiť v skutočných hrách.

Vydané príliš skoro?

Dve sľubné techniky, ale aj dve, na ktoré skutočne čakáme, aby sme v praxi skutočne urobili dojem. Nepochybne bude, ale treba si uvedomiť, že obe techniky jednoducho ešte nie sú zrelé. Zaujímalo by nás, prečo tieto produkty neboli vydané o niečo neskôr, spolu so širšou podporou v hrách. Drahé grafické karty sa spoliehajú na prvých používateľov, ale úlohou spoločnosti Nvidia je poskytnúť týmto používateľom skutočnú hodnotu - nielen splniť prísľub, že sa veci skutočne stanú. Nvidia preto vyžaduje od tejto najfanatickejšej cieľovej skupiny trpezlivosť navyše, vyžaduje si však aj hlavnú cenu. To nie je najatraktívnejší návrh.

Dôvody dosť na to, aby ste si jeden kúpili

Stále existuje veľa dôvodov, prečo tieto karty RTX vážne zvážiť, inak by sme ich samozrejme nevyčerpali 18. Hráči, ktorí stále hrajú na staršom hardvéri, myslia na radu 9 (GTX 960 až 980 Ti), alebo na ešte staršom hardvéri (napríklad GTX 770), môžu s novými kartami RTX zaistiť obrovský nárast výkonu. Akékoľvek herné PC staré tri roky sa ani zďaleka nevyrovná výkonu, ktorý herný počítač roku 2018 s moderným procesorom a kartou GeForce RTX prinesie. Cenovo dostupnejšia RTX 2070 sa ponúka ako atraktívna, ale zároveň cenovo dostupná alternatíva, ktorá od tej doby ďaleko predčí všetko.

A pre hráčov, ktorí chcú práve teraz to najlepšie? Či už vám záleží na hraní 4K alebo chcete hrať na WQHD (1440p) pri vysokých snímkových frekvenciách, okrem toho, čo ray tracing a DLSS sľubujú v nasledujúcich mesiacoch, jednoducho nie je nič výkonnejšie ako špičkové modely. Rad GeForce RTX. Ak chcete to najlepšie a môžete si to dovoliť, skutočne potrebujete GeForce RTX 2080 alebo RTX 2080 Ti.

Traja giganti súťažia o jednu nohu

Ak si chcete kúpiť kartu Nvidia GeForce v Holandsku, je pravdepodobné, že skončíte s ASUS, Gigabyte alebo MSI. Spolu ovládajú väčšinu trhu a sú zodpovední za všetkých osemnásť kariet v tomto teste. Samotná Nvidia tiež predáva takzvanú Founder's Edition priamo z vlastnej webovej stránky, ale už mnoho rokov je známe, že by ste ju mali považovať hlavne z preferencie jedinečného hliníkového dizajnu. Modely, ktoré sme testovali od partnerov rady Nvidia, zostávajú chladnejšie a tichšie a často sú tiež lacnejšie.

Tvorové zvyku

Všetci traja výrobcovia sa riadia klasickou štruktúrou dobrý-lepší-najlepší. V spoločnosti ASUS sú modely Turbo základnými jazdcami, modely Dual strednými jazdcami a modely ROG Strix pôsobivými, ale zároveň cennými toppermi. Gigabyte má ako štartér Windforce, Gaming OC ako motor so stredným motorom a špičkový model Aorus Xtreme. Spoločnosť MSI mierne komplikuje príbeh rôznymi názvami a návrhmi v závislosti od presného čipu. Napríklad RTX 2070 Armor je model základnej úrovne, ale neexistuje RTX 2080 Ti Armor. Ak stratíte prehľad: cenovky v tabuľke nezanechávajú žiadne nedorozumenia. Pokiaľ ide o vkus, nedajú sa hádať, avšak všimneme si, že karty sú si veľmi podobné. Monochromatický sa javí ako dominantný „livrej“ roku 2018, pričom na takmer každej mape je RGB ako funkcia zaostrenia. Pre milovníkov bieleho puzdra pre PC vyniknú karty MSI Armor a ASUS Dual s množstvom bielych detailov a úplne biela Gigabyte Gaming OC White to posúva ešte ďalej.

Rovnako ako tradične, títo výrobcovia veľmi netúžia po testovaní svojich základných modelov. Vzhľadom na výsledky testov si myslíme, že je to veľká škoda. Chápeme, že utrácajte viac za niečo, čo sa vám páči, ale z objektívneho hľadiska už môžeme povedať, že lacnejšie možnosti v tomto teste sú už skutočne vynikajúce.

#RGBAllTheThings!

Ako vidíte rozdiel medzi skutočne luxusnou kartou a základnou grafickou kartou? Samozrejme kvôli množstvu RGB osvetlenia! Bland, ale skutočnosť. V spoločnosti ASUS nájdeme rgb takmer iba v najdrahších kartách ROG. A hoci spoločnosti MSI a Gigabyte majú trochu farebného osvetlenia v segmente základnej a strednej triedy, sú opäť top modelmi, ktoré toho majú naozaj veľa. Karta ASUS ROG udržuje rgb primerane prísna a skromná, spoločnosť MSI vsádza so svojím modelom Gaming X Trio na myšlienku, že viac rgb je lepších. Tí, ktorí sa nebránia skutočne bláznivým rgb, by sa mali pozrieť na karty Gigabyte Aorus Xtreme, pretože s rgb efektmi vo ventilátoroch je to najextravagantnejší vzhľad.

Najlepšie GeForce RTX 2080 Ti

Aj keď je rozdiel sto eur medzi najlacnejšou a najdrahšou RTX 2080 Ti pekná suma, nebude to zlomový bod pre niekoho, kto sa už chystá na novú grafickú kartu minúť minimálne 1 300 eur. To neznamená, že výber pre drahšie alternatívy bude okamžite zrejmý, pretože dva najlacnejšie (1 299 eur) Gigabyte Gaming OC a MSI Duke sú ťažko horšie ako špičkové modely 1 399 eur. Nikdy nepocítite zhruba dvojpercentný rozdiel v benchmarkovom výkone medzi najpomalšími a najrýchlejšími v hrách a tieto karty sú tiež v pohode a tiché. MSI Duke vyzerá o niečo pôsobivejšie a je o niečo efektívnejší ako Gigabyte, sú to však malé rozdiely. Za rovnakú cenu stále dávame Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC náš redakčný tip na najlepšiu hodnotu za peniaze s 2080 Ti, kvôli ročnej záruke; najhmatateľnejší rozdiel medzi nimi.

Ale najlepšie? Na vrchole konkurujú ASUS ROG Strix, MSI Gaming X Trio a Gigabyte Aorus Xtreme. Tieto tri sú jednoducho o niečo rýchlejšie a vytvárajú lepší vizuálny dojem. Pokiaľ ide o dizajn, Gigabyte vyniká najviac: osvetlenie samotných ventilátorov, samostatné kryty na karte, všetko, čo skutočne vynikne. Milovníci extrémneho vzhľadu sú bohato vybavení a aj tu sa počíta s ročnou zárukou, musíme si však kriticky všimnúť, že pre „formu nad funkciou“ existuje jasná voľba a že vďaka samostatným ventilátorom je Aorus Xtreme hlasnejší a o niečo teplejší .

Čo MSI Gaming X Trio a ROG Strix? ROG je o niečo chladnejší, MSI je o niečo tichší. MSI je o niečo lacnejší a robí veľa vizuálneho dojmu, ale zbytočný výber 3 napájacích pripojení PCIe sťažuje kombináciu s napájacími zdrojmi. Ďalej si všimneme, že ASUS má šikovný „tichý režim“ (mierne tichší, mierne teplejší) a ako jediný robí dobre svoju synchronizáciu RGB. A pri týchto druhoch súm očakávame, že všetky prvky zážitku budú správne. ROG Strix preto štartuje s titulom Najlepšie testované.

Malé veci robia rozdiel

Ak zistíme, že rozdiely v rýchlosti, teple a zvuku nie sú extrémne veľké, presunieme pozornosť na cenu, vzhľad a detaily. Spoločnosť MSI sa snaží udržať svoj top model cenovo dostupnejším, zatiaľ čo spoločnosť ASUS sa radšej profiluje so (objektívne) lepšou synchronizáciou RGB medzi rôznymi produktmi. To v tabuľke nevidíte a zdá sa byť menej hmatateľné ako nižšia cena, ale ponúka skutočnú pridanú hodnotu.

Pridaná hodnota oceľovej nohy, ktorá zabraňuje prepadávaniu grafických kariet, ako napríklad v prípade Gigabyte Aorus Xtreme, je ďalším praktickým plusom - aj keď sa jedná o extra ročnú záruku na tie modely, ktoré sa nám skutočne páčia.

Najlepšie GeForce RTX 2080

Pretože RTX 2080 je oveľa ekonomickejší ako RTX 2080 Ti, vidíme oveľa menšie rozdiely vo výrobe tepla a hluku. Potom môžeme opäť poznamenať, že karta Aorus Xtreme nie je najefektívnejšia, ale tu je rozdiel v praxi taký malý, že sa môžete najlepšie riadiť vzhľadom modelu. Spoločnosť ASUS to však veľmi zúri, pretože dodatočná cena 150 eur nad základnou úrovňou RTX 2080 pre ich krásnu variantu ROG Strix je veľmi drahá.

Vďaka tomu sú lacnejšie možnosti RTX 2080 objektívne najzaujímavejšie. MSI Gaming X Trio, MSI Duke, Gigabyte Gaming OC a ASUS Dual sú si prakticky rovnocenné. Špeciálna záruka dáva náš redakčný tip v Gigabyte Gaming OC. Zisk plynie pre MSI Gaming X Trio, ktoré v tej istej cene vizuálne zaujme rovnakou sumou, na rozdiel od trochu skromného Gigabyte Gaming OC. Nestáva sa často, že by sme videli fyzickú šelmu karty s toľkými rgb, ale stála o niečo viac ako vstupná úroveň. ASUS Dual je o niečo efektívnejší, ale nákladnejší a v tejto triede stále vážime vzhľad.

Najlepšie GeForce RTX 2070

Pri modeli RTX 2070 musíme byť voči významným cenovým rozdielom kritickí. 170 eur medzi najlacnejším a najdrahším nie je niečo, čo predstavuje párpercentný rozdiel vo výkone a niektoré rozdiely v vlastnostiach môžu brániť. Za 699 eur sú RTX 2070 Aorus Xtreme a ROG Strix tak blízko ku kartám RTX 2080, že nevidíme dôvod, prečo neísť po skutočne oveľa rýchlejšom čipe. MSI RTX 2070 Gaming Z udržuje cenu lepšie pod kontrolou, opäť pôsobí silným fyzickým dojmom a je to nevídaná tichá karta, ktorá nezaťaží ani tie najcitlivejšie slúchadlá. Z nášho pohľadu najlepší prémiový RTX 2070.

Napriek tomu je to najlacnejší z radu, ktorý sa v skutočnosti javí ako najatraktívnejší, pokiaľ ide o pomer ceny a výkonu. Tam, kde Gigabyte Gaming OC veľmi dobre bodoval s modelmi RTX 2080 a RTX 2080 Ti, je príplatok za dodatočnú záruku 70 eur (alebo 100 eur za bielu farbu) nad MSI RTX 2070 Armor veľmi značný a pancier je o niečo tichší a chladnejšie. Toto MSI môže byť o niečo pomalšie, ale tento rozdiel je absolútne neprimeraný k ostatným rozdielom, s ktorými Gigabyte Windforce hrá triky. Okrem toho je to krásna mapa, ktorú je potrebné vidieť, pokiaľ čierno-biela kombinácia zapadá do vášho systému a teploty aj produkcia hluku sú vynikajúce. Pokiaľ teda hľadáte novú grafickú kartu bez toho, aby ste platili najvyššiu cenu, je MSI Armor našim redakčným tipom.

Záver

Na uvedenie kariet GeForce RTX tak skoro nezabudneme. Sú to nádherné čipy, ale vysoké ceny a skutočnosť, že dve veľké zaostrovacie funkcie Nvidie pri uvedení na trh nefungujú, sa ešte nejaký čas podnietia. Pokiaľ však napájanie neoplatí jediný konkurent, nadšenci špičkových herných počítačov nemôžu ignorovať karty GeForce RTX.

Ktorá karta je potom múdrosť? Pod riadkom sú rozdiely v tabuľke obmedzené. Moderné grafické čipy sú efektívne a výrobcovia majú teraz veľké skúsenosti s vytváraním efektívnych riešení chladenia. Ďalej musíme pridať veľkú časť odtieňov a uviesť, že medzi čipmi sú vždy malé rozdiely, aj keď si kúpite viackrát úplne rovnakú verziu. Niekoľko desiatok megahertzových rozdielov nie je výnimkou. Primárne sa preto zameriavame na to, aké efektívne je riešenie chladenia, aj keď ani tieto rozdiely nie sú ničivé.

Líšia sa ceny v čase nákupu, alebo uprednostňujete iný vzhľad? Nebojte sa vybočiť z našich odporúčaní, pretože pri správnej cene nie je žiadna z týchto osemnástich kariet zlý nákup.

Testovacia metóda

Mnoho grafických kariet zvyšuje rýchlosť veľmi rýchlo na začiatku svojej pracovnej záťaže. Vďaka tomu sa rýchlejšie objavujú v tradičných referenčných hodnotách - čo trvá len pár minút - pričom z toho pri každodennom používaní nemáte úžitok. Pozeráme sa preto na priemerný výkon medzi 30. a 40. minútou: aký je v danom momente taktovací čas, aké je oteplenie a koľko hluku vydávajú na vzdialenosť 50 centimetrov.

Sledujeme spotrebu PC, keď je načítaná iba grafická karta a keď je intenzívne používaný celý systém. Testujeme s procesorom Intel Core i7-8700K, ASUS ROG Strix Z370-F Gaming, 16 GB Corsair DDR4, diskom Samsung 960 PRO SSD a zdrojom napájania Seasonic Prime Titanium 850 W a meranie spotreby „na stene“.