Ako

8 tipov na bezplatný zabijak Office Open365

Spoločnosti Microsoft a Google už nejaký čas vedú tvrdé boje, aby čo najviac používateľov získalo svoje vlastné kancelárske balíčky. Nedávno pribudol tretí rival: Open365, bezplatná open source platforma, ktorá stavia na LibreOffice (online). Táto služba je stále v beta verzii, ale už s ňou môžete urobiť dosť.

Tip 01: Čo?

Keď prejdete na stránku https://open365.io, okamžite zistíte, že Open365 vo veľkej miere stavia na LibreOffice online. To je zase trochu ošúchaná cloudová verzia populárneho balíka open source LibreOffice. Open365 zároveň dobre využíva SeaFile, systém, v ktorom sú súbory uložené na centrálnom serveri, ktorý je potom možné synchronizovať s počítačmi a mobilnými zariadeniami prostredníctvom klientskeho modulu. Ako darček dostanete ohromných 20 GB cloudového úložiska, otázkou však je, ako dlho sa táto veľkorysá ponuka udrží. Prečítajte si tiež: 11 tipov pre kanceláriu WPS.

Aby sme to vyjadrili trochu neúctivo, Open365 je Dropbox so schopnosťou prezerať, vytvárať a upravovať dokumenty online. Nie sú to iba dokumenty zo stajne LibreOffice, ale aj množstvo mediálnych súborov, ako aj náprotivky spoločnosti Microsoft .docx, .xlsx a .pptx. Základné aplikácie sú Writer, Calc, Impress, Gimp a Mail (založené na Kmaile, predvolenom e-mailovom klientovi z desktopového prostredia Linux KDE).

Aby bolo jasné, Open365 je momentálne stále v beta verzii. Znamená to niekedy pomalšiu odozvu, ale tiež výrazne menej rozsiahly a vycibrený rozsah funkcií ako u hlavných konkurentov Microsoft Office 365 a Google Docs (Apps).

Tip 02: Registrácia

Podľa spoločnosti eyeOS, tvorcov Open365, bude tiež možné hostovať Open365 na vašich vlastných serveroch. Toto zaujme najmä (pokročilých) používateľov s údajmi citlivými na súkromie, v tomto článku sa však v každom prípade budeme držať štandardnej cloudovej verzie, a to na serveroch open365.io. Logicky na to potrebujete účet. Prejdite teda na stránku //open365.io a kliknite na ikonu Prihlásiť Se. Sem zadajte svoje používateľské meno. Opatrne vyberte ten, ktorý bude automaticky prepojený s vašou e-mailovou adresou Open365 (pre poštovú aplikáciu). Vyplňte tiež ďalšie podrobnosti a potvrďte pomocou Registrovať.

Zvyčajne sa príslušný klient automaticky stiahne o niečo neskôr. Toho sa však momentálne nemusíte obávať, o to viac, že ​​tento súbor si môžete kedykoľvek stiahnuť neskôr (pozri tiež textové pole). Potom stlačte Som pripravený, potom sa prihláste na Open365 pomocou svojej novej e-mailovej adresy (@ open365.io) a hesla. Na otázku, či má Open365 povolené zobrazovať upozornenia, je najlepšie odpovedať na možnosť Povoliť. Patria sem oznámenia o nahraní a stiahnutí a žiadosti o (video) rozhovor. O niečo neskôr skončíte vo svojom „rozbočovači“: online dashboard s prehľadom vašich (tiež zdieľaných) súborov. Všimnete si, že Open365 pre vás už pripravil prvú „knižnicu“ (Moja knižnica), ktorá obsahuje tri vzorové súbory (docx, xlsx a pptx). Počiatočný výstrel bol vydaný.

Tip 03: Knižnice

Vieme si predstaviť, že z pôvodného názvu nebudete mať okamžitý prospech Moja knižnica - alebo s obsahom tohto priečinka. Nerobte si starosti: môžete ho kedykoľvek odstrániť pomocou odpadkového koša a potvrdenia! Po obnovení okna prehliadača je počítadlo teraz pekne zálohované 0 bajtov / 20,0 GB a zobrazí sa správa, že ste ešte nevytvorili žiadne knižnice. Môžete to však urobiť pomocou tlačidla + Nová knižnica. Môžete tiež vytvoriť viac knižníc (s menami podľa vášho výberu), napríklad jednu pre firmy a jednu pre osobné použitie. Upozorňujeme, že Open365 tiež umožňuje vytvárať šifrované knižnice - začiarknite políčko Šifrované a postačuje silné heslo (2x). V čase písania tohto článku LibreOffice ešte nepodporuje túto funkciu: ak chcete napísať súbor zo Writeru do takto šifrovanej knižnice, ktorá (zatiaľ) nebude fungovať. Už je to každopádne užitočné, ak chcete (dočasne) uložiť dáta bezpečným spôsobom.

Tip 04: Operácie so súbormi

Knižnice majú samozrejme zmysel iba vtedy, ak obsahujú aj obsah. Po otvorení takejto knižnice z rozbočovača si všimnete tlačidlo v hornej časti Nový súbor na. Možno sklamanie, pretože týmto spôsobom teraz môžete vytvárať iba súbory „markdown“ - textové súbory s jednoduchou syntaxou značiek (viac informácií nájdete tu).

Našťastie existujú východiská. Jedným z nich je gombík Nahrať, ktorý umožňuje nahrávať súbory z vlastného počítača - alebo ešte jednoduchšie: požadované súbory jednoducho presuniete myšou do tohto okna prehľadávača. Ako už bolo spomenuté, Open365 dokáže spracovať rôzne mediálne súbory a súbory z LibreOffice a MS Office, ale je možné nahrať aj ľubovoľné ďalšie súbory. Ak kliknete na taký nepodporovaný súbor vo svojej knižnici, zobrazí sa iba okno s tlačidlom na stiahnutie (aby ste ho mohli otvoriť a upraviť v lokálnom zariadení). Môžete tiež nájsť možnosť stiahnutia súboru z vašej knižnice, keď podržíte kurzor myši nad názvom súboru a stlačte tlačidlo Prevziať. Tiež tu nájdete šípku Viac operácií s rozbaľovacou ponukou. Tu môžete súbory premenovať, presunúť a kopírovať.