Ako

Týmto spôsobom správne pripojíte televízor

Pripojenie televízie, to nemôže byť ťažké, však? Vložte kábel HDMI a máte hotovo. Poskytuje však každé pripojenie HDMI rovnakú funkčnosť a kvalitu? A čo multikanálový zvuk? Máte radšej aplikácie v televízii alebo externom prehrávači? A má to následky na vaše spojenie? Vysvetľujeme.

Aj keď v televízii niekedy existujú aj iné konektory, HDMI sa stalo štandardným pripojením, pokiaľ ide o spotrebnú elektroniku. Toto digitálne pripojenie poskytuje obraz a zvuk v najlepšej kvalite a v niektorých prípadoch môže dokonca zabezpečiť, že budete všetky zariadenia obsluhovať jedným diaľkovým ovládaním. Stále však existuje niekoľko vecí, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Verzie HDMI

HDMI existuje už dlho (od roku 2003). Teraz existuje pomerne veľa rôznych verzií. Vysvetlenie rozdielov v detailoch zachádza príliš ďaleko, ale ide o široké obrysy. Od verzie 1.4 existuje podpora pre oblúk a je možné použiť 3D a 4K, ale iba v obmedzenej miere (24 Hz s farebnou hĺbkou 8 bitov). Od verzie 2.0 podporuje HDMI aj HDR a ďalšie varianty 4K. Najnovšia verzia 2.1 ponúka celý rad nových funkcií, zatiaľ však nie je široko dostupná.

Pripojenia HDMI sú vždy spätne kompatibilné, takže môžete pripájať staršie verzie k novším, ale samozrejme ste obmedzený na funkcie najstaršej verzie.

Správny kábel

Káble HDMI sa dodávajú v dvoch hlavných verziách: štandardná a vysokorýchlostná. Štandardné káble podporujú maximálne rozlíšenie 720p a 1080i, mali by ste ich však nechať. Kúpte si vysokorýchlostné káble, ktoré zvládnu všetko až do rozlíšenia 4K. Obe verzie sa dodávajú v dvoch variantoch: s ethernetom a bez neho. Kúpte si variant s ethernetom, pretože je potrebný, ak chcete použiť (e) oblúk.

Káble HDMI označené Premium High Speed ​​sú totožné s vysokorýchlostnými káblami, boli však podrobené ďalšiemu testovaniu, aby sa zabezpečilo, že poskytujú maximálnu šírku pásma (18 Gbit / s, napríklad pre 4K pri 60 fps, farebnú hĺbku 8 bitov a 4: 4: 4 chroma). Sú opatrené špeciálnym logom. V praxi to dokážu takmer všetky vysokorýchlostné káble, ale neboli na to testované.

Ultra vysokorýchlostné káble sú vyvinuté pre extrémne vysoké rozlíšenia (napríklad 8K). Boli navrhnuté spolu s rozhraním HDMI 2.1, ale zatiaľ nie sú oficiálne k dispozícii. V každom prípade budú kompatibilné s existujúcim vybavením.

Káble by teoreticky nemali byť označené číslami HDMI (kábel HDMI 2.0 neexistuje), aj keď sa to v praxi bohužiaľ často stáva. Pri nákupe venujte pozornosť logu (odporúčame preto High Speed ​​with Ethernet), prípadne si pozrite jeho funkcie (4K60p, 2160p, hdr atď.). Pri dlhých kábloch (10 metrov a viac) môžete zvážiť použitie aktívneho kábla, ktorý na prekonanie väčších vzdialeností využíva vlákno.

Lacný kábel alebo drahý kábel?

Kábel HDMI by nemal byť vôbec drahý a drahé káble vašu kvalitu obrazu nijako nezlepšujú. Takže žiadna hlbšia čierna, lepšie detaily alebo intenzívnejšie farby s drahým káblom, to je úplne nemožné. Ak kábel HDMI zlyhá, uvidíte jednu z nasledujúcich troch vecí: „hviezdičky“ v obraze, občasné výpadky obrazu alebo vôbec žiadny obraz. „Hviezdičky“ sú náhodné pixely, ktoré sa zapínajú a vypínajú, zvyčajne sú okamžite viditeľné. Ak máte niektorý z týchto problémov, prepnite zdroj na nižšie rozlíšenie alebo obnovovaciu frekvenciu. Ak sa tým problém vyrieši, je to takmer určite kvôli káblu. Pri dlhších kábloch je riziko problémov o niečo väčšie, preto vyžadujú o niečo lepšiu kvalitu a sú často o niečo drahšie.

Aktivujte funkcie HDMI

HDMI nestačí iba na prenos obrazu a zvuku. Niektoré zariadenia môžete napríklad ovládať pomocou diaľkového ovládača televízora vďaka CEC (Consumer Electronics Control). Túto funkciu musíte často aktivovať a bohužiaľ všetci výrobcovia pre ňu používajú svoje vlastné meno. Vyhľadajte v ponukách položky: Philips EasyLink, Sony Bravia Link, Samsung Anynet +, LG Simplink alebo Panasonic Viera Link.

Niektoré funkcie nie sú dostupné vo všetkých pripojeniach HDMI na vašom televízore. Oblúk (Audio Return Channel), pomocou ktorého sa zvuk z televízora prenáša do externého zvukového systému alebo zvukového panela, je možné v mnohých prípadoch použiť iba na jedno pripojenie HDMI. Potom je označený ako „ARC“.

Funkcie špecifické pre hru

Hráči prepnú svoj televízor na herný režim, aby zaistili čo najmenšie oneskorenie vstupu. Na najnovších modeloch televízorov ale nájdete aj množstvo funkcií HDMI 2.1, ktoré ich zaujímajú. ALLM (režim s nízkou latenciou) a VRR (variabilný obnovovací kmitočet) sa v niektorých prípadoch musia aktivovať aj osobitne prostredníctvom ponúk. HFR (vysoká snímková frekvencia, konkrétne snímkové frekvencie vyššie ako 60 fps) je podporované niektorými špičkovými modelmi. To je zatiaľ dôležité iba pre konzolových hráčov, pretože sú to jediné zdroje obsahu HFR.

Šírka pásma a kvalita obrazu

Pripojenia HDMI 2.0 sa dodávajú v dvoch variantoch: so šírkou pásma 18 Gbit / s a ​​so šírkou pásma 9 Gbit / s. Prečo je to dôležité? Pretože iba 18 Gbit / s pripojenie podporuje 4K s HDR. Pripojenia s rýchlosťou 9 Gbit / s sú obmedzené na 4K s 24 fps bez HDR. Bohužiaľ to nie je vždy jasné v špecifikáciách televízora, ale môžete to zistiť. Môže sa napríklad stať, že iba jedno alebo dve zo štyroch pripojení HDMI poskytujú celú šírku pásma. Ak je v príručke alebo v špecifikáciách uvedené, že na konkrétnom pripojení HDMI môžete dodať až 4K pri 60 fps, potom môžete bezpečne predpokladať, že ide o verziu 18 Gbit / s.

Na niektorých modeloch musíte prepnúť nastavenie HDMI na „Vylepšený režim“, aby televízor „povedal“ pripojenému prehrávaču, že podporuje najlepšiu možnú kvalitu HDR. To sa na mnohých televízoroch deje automaticky, ale aj pre toto sa niekedy musíte ponoriť do ponúk. Toto nastavenie môžete samozrejme upraviť iba pri pripojení 18 Gbit / s. A aj tu výrobcovia často používajú rôzne názvy.

Upozorňujeme, že niektoré staršie zariadenia (najmä niektoré digitálne televízne prijímače) už neprodukujú zvuk, keď nastavíte pripojenie HDMI na „Vylepšený“ režim. Pripojenia, ku ktorým pripojíte zariadenie podporujúce HDR, teda prepnite iba do „vylepšeného“ režimu.

Externí hráči alebo interný zdroj?

Pre najlepšiu kvalitu je najlepšie používať vstavané streamovacie aplikácie na televízore alebo externom prehrávači? Vo väčšine prípadov to má malý rozdiel. Vstavané aplikácie televízora sú často najjednoduchšou voľbou. Pokiaľ vstavaný Netflix poskytuje 4K hdr (možno s Dolby Vision a Dolby Atmos), externý prehrávač určite nedosiahne lepší výsledok. YouTube musí byť schopný dodávať 4K HDR10 a 4K HLG.

Ak pripojíte externý prehrávač, nezabudnite na odporúčania z predchádzajúcej časti. Ak používate externý zvukový systém, prečítajte si nasledujúci odsek. Preveďte prehrávač na rozlíšenie 4K (alebo Auto).

Ak máte možnosť zvoliť si konkrétnu schému podvzorkovania Chroma, zvoľte 4: 2: 0, pretože takto sa uloží prakticky celé video. Pri pomere 4: 2: 0 sú farebné informácie komprimované, takže po kábli prejde menej údajov. Ako podvzorkovanie zvoľte iba 4: 4: 4, ak ste si istí, že škálovač farebnosti vášho prehrávača je lepší ako televízny.

Oblúk a ucho

Oblúky (Audio Return Channel) a Earc (rozšírený oblúk, nové od HDMI 2.1) si zaslúžia zvláštnu pozornosť. Koncept v pozadí oblúka je jednoduchý: tí, ktorí sa rozhodnú pre lepší zvuk a používajú soundbar alebo AV prijímač, pripájajú svoje zdroje k soundbaru alebo AV prijímaču.

Čo by ste však mali robiť so zvukom zo zdrojov na televízore (vstavané tunery, Netflix, USB atď.)? Spravidla na to potrebujete samostatný kábel, často digitálny optický kábel od televízora k zvukovému panelu / prijímaču. Vďaka oblúku HDMI to nie je potrebné: televízor používa na prenos zvuku z interných zdrojov televízora do zvukového systému kábel HDMI, ktorý vedie z audiosystému do televízora (a ktorý prenáša iba obraz do televízora). Preto musí byť váš televízor aj zvukový systém vybavený portom HDMI s funkciou oblúka. Pripojíte ich pomocou kábla HDMI s Ethernetom (vysokorýchlostné s Ethernetom) ... a máte hotovo!

Aj tu musíte niekedy hľadať v nastaveniach, aby ste zaručili správnu a najlepšiu konfiguráciu. V ponuke Zvuk televízora vyberte, že používate externý zvukový systém, a ak je to možné, vyberte možnosť výstupu zvuku „bitstream“. Týmto spôsobom zaručíte, že akékoľvek spracovanie vykoná vaša zvuková inštalácia. Nevyberajte „PCM“, pretože v takom prípade sa celé spracovanie vykonáva v televízore a môžete stratiť priestorové informácie.

Dolby Atmos

Dolby Atmos je nový priestorový formát, v ktorom zvuk podľa všetkého vychádza zhora. Aj keď niektoré modely televízorov dokážu prehrávať skladby Atmos sami, výsledok je zvyčajne zlý. Pre maximálny efekt použite soundbar Atmos alebo AV prijímač. Vždy sa uistite, či váš zdroj zvuku (televízor alebo externý prehrávač) vydáva zvuk „bitstream“, nie „PCM“. Týmto spôsobom sa váš zvukový systém môže postarať o dekódovanie informácií Atmos.

Najlepšie je pripojiť prehrávače priamo k audio systému. Ak stále musíte pripojiť svoj prehrávač Blu-ray k televízoru, pretože na soundbare nie je dostatok pripojení, môžete cez ušiarku prenášať iba skladby Atmos, ktoré sú v prúde Dolby True HD. Ak máte iba oblúk, môžete Atmos počúvať iba v streamoch Dolby Digital Plus.

Staršie prípojky

Na mnohých televízoroch nájdete ešte staršie analógové pripojenia. Týka sa to kompozitného videa (žltá zástrčka cinch) a komponentného videa (červená, zelená a modrá zástrčka cinch). Tieto spojenia použijete, iba ak skutočne neexistuje iná možnosť. Kvalita kompozitného videa je veľmi nízka (maximum SD 576p, s mnohými chybami obrazu), zložkové video stále poskytuje primerané výsledky (môže dosiahnuť až Full HD). Pripojenie VGA môžete použiť, ak chcete pripojiť starší počítač alebo notebook, a to až do Full HD so slušnou kvalitou.

Vo všetkých týchto prípadoch sa musíte spoliehať na analógové stereo pre zvuk (červený a biely konektor RCA alebo stereofónny minikonektor). Opäť používajte tieto pripojenia, iba ak nie je iná možnosť.

Jediné staršie pripojenie, ktoré by ešte mohlo byť zaujímavé, je digitálny optický zvukový výstup. Niektoré zvukové lišty nemajú HDMI, a je ich teda možné pripojiť k televízoru iba pomocou tohto typu pripojenia.