Preskúmanie

Najlepší softvér pre váš NAS

Pri kúpe NAS sa venuje veľká pozornosť hardvéru. To nie je neopodstatnené, pretože o maximálnom počte diskov a procesore môžete rozhodnúť až pred zakúpením. Softvér si napriek tomu pred zakúpením zaslúži veľmi kritický pohľad. Po kúpe určuje hlavne to, či skutočne využijete určitú funkciu. Hľadáme najlepší softvér pre váš NAS.

Softvér pre nas sa skladá z niekoľkých častí. V prvom rade je tu operačný systém. To poskytuje výrobca nas. Zaisťuje, aby hardvér v systéme NAS fungoval dobre, a ponúka základné funkcie, ako je možnosť nastavenia úložného priestoru a správa používateľov.

Ak chcete s nosom viac, ako je to už štandardne možné, často môžete do nosa pridať ďalšie funkcie niekoľkými kliknutiami. Každá ďalšia funkcia vyžaduje balík alebo aplikáciu špeciálne navrhnutú na použitie na NAS. Väčšina výrobcov NAS takéto rozšírenia poskytuje, existujú však aj spoločnosti a zanietení používatelia, ktorí tieto rozšírenia vyvíjajú. Počet rozšírení sa líši podľa značky a modelu, ale rokmi sa zvyšoval. Inštalácia sa vykonáva z obchodu s aplikáciami v rámci operačného systému nas alebo ručne.

Mobilné aplikácie

Okrem softvéru na NAS hrá úlohu a dokonca čoraz dôležitejšiu úlohu aj softvér mimo NAS. Samotné systémy Windows a Mac majú stále na palube dostatok nástrojov a funkcií na používanie NAS, ale v prípade inteligentných telefónov a tabletov to platí oveľa menej. Ak chcete mať prístup k dokumentom na NAS na cestách alebo automaticky nahrávať svoje fotografie, ste závislí hlavne od dostupnosti dobrej mobilnej aplikácie, ktorá to dokáže na vašom smartfóne alebo tablete a na vašom NAS. Väčšina výrobcov NAS ponúka aplikácie pre iOS a Android a niekedy aj Windows Phone, ale počet a funkčnosť sa veľmi líšia.

Asustor ADM 2.7 / 3.0

Asustor Data Master (ADM) je operačný systém pre zariadenia NAS od spoločnosti Asustor. Skladá sa z pracovnej plochy, na ktorej sú umiestnené všetky časti operačného systému, ako sú napríklad Storage Manager, Access Manager, User Manager, Settings a File Explorer. Ďalšie funkcie môžete pridať prostredníctvom aplikácie App Central. Aktuálna verzia aplikácie ADM v čase písania tohto článku je 2.7, ale ADM 3.0 bude k dispozícii v polovici augusta. Testujeme jeho poslednú beta verziu.

ADM 3.0 je veľký krok vpred. Má svieži vzhľad s menej sladkými farbami. Odstraňuje tiež najväčšie podráždenie verzie 2.7, pretože po prvýkrát je možné voľne meniť mierku všetkých samostatných okien a podľa toho sa prispôsobuje obsah. Vo verzii 2.7 mali všetky okná pevnú veľkosť a bolo treba veľa rolovať, aj keď ste to vlastne nepotrebovali. Medzi ďalšie vylepšenia patria widgety na monitorovanie v reálnom čase, vylepšený spôsob pripojenia NAS k internetu a možnosť inštalovať jedným kliknutím počas inštalácie sadu rozšírení pre osobné alebo obchodné použitie.

Rozšírenia a aplikácie

Existuje široký výber rozšírení, či už na obchodné alebo súkromné ​​použitie, ktoré vyrába samotný Asustor, ako aj tretie strany. Fragmentácia by však mohla byť o niečo menšia. Namiesto jedného programu na zálohovanie a synchronizáciu má Asustor všetky samostatné synchronizačné aplikácie pre Dropbox, Google Drive, OneDrive, HiDrive a ďalšie. Známe aplikácie sú Fotogaléria, streamovacie aplikácie SoundsGood a LooksGood a vlastné Centrum sťahovania, ako aj CouchPotato a Sonarr. Kodi tiež nechýba. Ak máte Asustor NAS s portom HDMI, Asustor Portal je možné používať s množstvom aplikácií, ako sú xbmc, YouTube a Chrome, priamo na pripojenom televízore.

Počet nevybavených položiek, ktoré Asustor mal pri aplikáciách pre smartfóny a tablety, sa znížil, ale ešte nie je úplne vyrovnaný. Môže to byť ešte lepšie, čo sa týka množstva a kvality. ADM 3.0 ponúka nové možnosti a takáto aktualizácia si zaslúži čoraz viac rozsiahlejších aplikácií, takže určite prídu.

Drobo Dashboard

Na rozdiel od všetkých ostatných výrobcov NAS, Drobo neposkytuje na NAS webový portál pre konfiguráciu a použitie. Drobo má rád jednoduchosť a vlastne odoberá používateľovi všetky problémy so sieťou prostredníctvom ovládacieho panela Drobo. Toto je program pre Windows a macOS, ktorý vyhľadáva Drobo v sieti a pomocou ktorého ich môžete konfigurovať a používať. Zdieľané priečinky sa automaticky pripájajú a aktualizácie sa inštalujú automaticky. Vďaka tomu je Drobo veľmi užívateľsky prívetivý, iba v prípade problémov vám unikne možnosť nadviazať kontakt so zariadením bez zásahu softvéru.

Snaha o jednoduchosť sa odráža v spôsobe, akým Drobo narába s diskovým priestorom. Drobo má program BeyondRaid, ktorý premení každú kombináciu diskov a bez ohľadu na rozdiely v značke, modeli, kapacite alebo rýchlosti úložiska v bezpečné úložisko. Keď sa úložný priestor zaplní, Drobo vás informuje, ktorý disk je potrebné vymeniť za disk s väčšou úložnou kapacitou.

Rozšírenia a aplikácie

Aj keď Drobo vyniká hlavne nerušeným úložiskom, so zariadením môžete tiež aktívne pracovať a inštalovať rozšírenia. Počet rozšírení však nie je veľký a zahŕňa aj desať aplikácií, ktoré nemajú vlastnú aplikáciu, ale sú potrebné pre ďalšie komponenty, ako sú Java, Mono a Python. Existujú tri skutočné aplikácie Drobo: myDrobo a DroboAccess poskytujú vzdialený prístup, zatiaľ čo vďaka DroboPix je nas vhodný na automatické nahrávanie fotografií zo smartfónov a tabletov s nainštalovanou rovnomennou aplikáciou DroboPix.

Počet aplikácií pre smartphone a tablet je obmedzený, existujú dve: Drobo Access pre vzdialený prístup k nas a dátam a vyššie spomínaný DroboPix.

Živé ukážky webového rozhrania

Softvér je pre NAS veľmi dôležitý. Dodávatelia NAS to vedia a niekoľko z nich ponúka možnosť testovať svoj softvér NAS online. Takto už vidíte, či zodpovedá vašim očakávaniam a želaniam.

Asustor

Netgear

QNAP

Synology

Netgear ReadyNAS OS 6.0

Zamestnanec sieťového giganta Netgear si kedysi myslel, že NAS potrebuje rovnaké rozhranie ako smerovač alebo prepínač. ReadyNAS OS 6.0 ponúka nádherné webové rozhranie, ale je to skutočne relevantné iba pre správcu nas. Bežný užívateľ nas sa tu nemusí nikdy prihlásiť. Úplne odlišný prístup ako virtuálna pracovná plocha s ovládacím panelom a aplikáciami ako Synology, QNAP a Asustor, ktoré ponúkajú. Možno trochu nuda, ale v súlade s víziou spoločnosti Netgear, že ReadyNAS „poskytuje prémiové úložisko pre zákazníkov a malé a stredné podniky“.

Ale nenechajte sa pomýliť, operačný systém ReadyNAS rozložený na ôsmich kartách poskytuje všetko, čo by správca nas mohol potrebovať, napríklad správu používateľov, správu súborov, konfiguráciu siete, integráciu cloudu a zálohovanie a obnovu. A existuje niekoľko špeciálnych možností. Formát disku obsahuje možnosť X-RAID: rovnako ako v prípade Drobo, aj Netgear umožňuje kombinovať disky rôznych veľkostí a špecifikácií a neskôr tiež pridať úložnú kapacitu. Môžete si zvoliť súborový systém Btrfs. Takto sa vytvárajú nepretržité snímky, takže odstránené a zmenené súbory môžete kedykoľvek ľahko obnoviť pomocou prehľadnej časovej osi. ReadyNAS ho predstavil ako prvý a vo všetkých svojich modeloch, kde ho spoločnosť Synology predstavila iba nedávno a iba na tých drahších modeloch.

Rozšírenia a aplikácie

Pokiaľ ide o rozšírenia, Netgear zaujíma strednú pozíciu, vďaka čomu je možné oficiálnu ponuku ešte rozšíriť o aplikácie z komunity. Zarážajúcejšie ako ponuka a niekedy podivné voľby v nej je to, že sa v nej skutočne vyvinul len malý vývoj. Ponuka je v skutočnosti niekoľko rokov pozastavená a to platí aj pre riedke rozšírenia samotného produktu Netgear.

Integrácia do cloudu tradične funguje dobre v operačnom systéme ReadyNAS. S ReadyCloudom získate mobilný prístup k NAS a s ReadyNAS Vault ponúka Netgear svoje vlastné online zálohovanie dát na NAS. Opatrnosť teraz zavádza aj synchronizáciu s inými cloudovými úložiskami, ako sú napríklad Google Drive a Amazon S3. Ak nechcete používať cloud, použite ReadyDR na zálohovanie na iný ReadyNAS kdekoľvek na svete. ReadyDR zálohuje na úrovni bloku, takže vyžaduje malú šírku pásma. Počet aplikácií pre smartphone a tablet je veľmi obmedzený.