Ako

Týmto spôsobom môžete vytvoriť perfektné video na obrazovke na počítači PC a smartphone

YouTube lezie po obrazovkách. Ako však vlastne vytvoriť tieto filmy pomocou videozáznamov? Chceli by ste začať sami? Podrobne vysvetľujeme, ako sa dajú robiť screencasty na počítači, smartfóne alebo tablete. Okrem toho vám tiež poskytneme niekoľko tipov na pridanie titulkov alebo komentárov.

Screencasty nie sú nové. Podľa rôznych zdrojov vytvoril výrobca softvéru Lotus úplne prvý screencast v roku 1993. Screencast je podobný snímke obrazovky alebo obrazu obrazovky, ibaže ide o pohyblivý obraz. Je to videoklip, do ktorého sa zaznamenáva každý pohyb myši a kliknutie. Prečítajte si tiež: 15 užitočných nástrojov na úpravu videa.

01 Softvér

Screencasty sú obzvlášť populárne na webových stránkach s videami, ako sú YouTube a Vimeo. Napríklad odborníci na Photoshop vysvetľujú, ako vykonávať niektoré náročné úpravy fotografií, a hráči vám ukážu, ako dokončiť určitú úroveň alebo vylúčiť finálneho bossa. Vo väčšine prípadov ide o vzdelávacie inštruktážne videá, ktoré vás niečo naučia. Suroviny dobrého screencastu? Čistý obraz, výrazné kliknutia myšou, plynulo nahovorený komentár a prípadne nejaké bubliny alebo iné vizuálne komentáre.

Na vytvorenie snímky obrazovky nepotrebujete žiadny špeciálny softvér. Na vašom počítači, smartfóne a tablete sú k dispozícii štandardné funkcie, takže môžete snímať snímky obrazovky lusknutím prsta. Na výrobu obrazoviek potrebujete samostatný softvér. Existuje veľa rôznych programov. Nie je možné pokryť všetky, preto sme sa pokúsili oddeliť pšenicu od pliev a ponúknuť vám naše obľúbené nástroje, skôr ako vám poskytneme tipy, ako vytvoriť dobrý screencast.

02 Jing

Komplexnou a komplexnou softvérovou sadou je softvér TechSmith. Prvou populárnou aplikáciou je Jing. Tento nástroj je k dispozícii pre Windows XP, Vista, 7 a 8 (a tiež pre OS X 10.8 alebo novší). Aplikácia Jing má určité obmedzenia, je však ideálna pre začiatočníkov a tento nástroj je úplne zadarmo. Musíte sa iba zaregistrovať. Softvér je veľmi užívateľsky príjemný, takže pre väčšinu ľudí nebude rušiť, že je k dispozícii iba v angličtine. V Nastaveniach si môžete zvoliť klávesovú skratku Capture. Jedná sa o kombináciu niekoľkých tlačidiel na spustenie obrazovky. Hneď ako chcete spustiť nahrávanie, musíte stále označiť, ktorú časť obrazovky chcete vidieť presne.

Môžete nakresliť rám sami alebo vybrať celé okno. Upozorňujeme, že vaše nahrávky pomocou nástroja Jing môžu trvať až päť minút. Po dokončení môžete súbor SWF premenovať a nahrať klip na Screencast.com. Prostredníctvom tejto platformy môžete fragment zdieľať s priateľmi alebo vložiť na svoj web alebo blog. Chcete fragment zverejniť aj na YouTube? To je bohužiaľ možné iba obchádzkou. Môžete sa rozhodnúť pre upgrade na profesionálny program snímok obrazovky a obrazovky SnagIt (približne 56 eur), alebo musíte previesť súbor Flash na súbor mov alebo mpeg4. Naozaj chcete začať a chcete profesionálny balíček? Potom môžete tiež zvážiť Camtasia Studio od TechSmith. Toto je nepochybne smotánka zo softvéru pre screencast. Môžete upraviť ľubovoľný screencast, pridať zvukové stopy, pridať text, zbaviť sa šumu atď. Skúšobná verzia je zadarmo, licencia vás vyjde na 335 eur.

Správny formát

Takmer so všetkými nástrojmi na sledovanie obrazovky si môžete sami zvoliť rozlíšenie obrazovky. Je to užitočné, ale môže to priniesť aj zvláštne výsledky. Majte na pamäti, že najlepšie je zvoliť rozlíšenie 800 x 600 alebo 1024 x 768 pixelov. Alternatívne pomery obrazovky vytvárajú nepríjemné čierne okraje.

03 Screencast-O-Matic

Chcete aj napriek tomu zverejniť na YouTube? Potom môžete zvážiť Screencast-O-Matic. Prejdite tu a jednoducho kliknite na položku Spustiť nahrávanie. Ak máte v počítači so systémom Windows program Java, nemusíte už nič inštalovať. Chcete používať Screencast-O-Matic na počítači Mac alebo si nechcete inštalovať Java? Potom môžete nainštalovať Launcher Screen Recorder. Najväčší prínos tejto služby? Obrazovku aj webovú kameru môžete mať zaznamenané súčasne. Na želanie môžete nechať kurzor vyniknúť farebným kruhom. Vaše videá môžu trvať až pätnásť minút a vy si vyberiete formát, v ktorom chcete súbor uložiť: mp4, avi alebo flv. Našťastie sa pomocou tohto nástroja dá nahrať na YouTube priamo a zadarmo. Po prepojení účtu môžete pridať ďalší názov, popis, štítky a kategóriu. Chcete tiež prepojiť Screencast-O-Matic s Vimeo, Dropbox alebo Google Drive? Potom môžete inovovať na verziu Pro. Výmenou za 15 dolárov ročne ste bez vodoznaku, môžete nahrávať dlhšie fragmenty a videá môžete upravovať cez Screencast-O-Matic. Iný dobrý freeware? Screenr, CamStudio, FlashBack Express a ScreenCastle.

04 Skript

Ak začnete nahrávať narýchlo, je pravdepodobné, že výsledok nebude taký, aký by ste chceli. Najmä ak chcete počas nahrávania zaznamenávať aj komentáre. Čím lepšie sa pripravíte, tým rýchlejšie bude vaše vysielanie obrazovky úspešné. Navyše vám ušetrí veľa ďalších prác pri rezaní a vkladaní. Jedna rada: vytvorte scenár. Vymyslite štruktúru a krátko si ju zapíšte. Použite to ako pomôcku, aby ste na nič nezabudli a držali sa správneho poradia. Naozaj chcete veľa povedať? Potom je vhodné rozdeliť váš screencast na viac videí. Je to príjemnejšie na sledovanie a ľahšie sa vám nahráva. Ak si prajete, môžete sa na úvod stručne predstaviť: „Dobrý deň, som Jan a vysvetlíte, ako ...“. Chcete zobraziť viac programov súčasne? Pripravte divákovi prepínač medzi oknami, ktorý prinesie pokoj. Jeden posledný tip: Raz si nacvičte svoje komentáre, uvidíte, že druhýkrát to bude oveľa plynulejšie.