Ako

10 tipov pre Windows 10 Explorer

Spoločnosť Microsoft venovala veľkú pozornosť Prieskumníkovi systému Windows a správcovi súborov v systéme Windows 10. Niektoré nové funkcie sú hneď veľmi užitočné, iné môžete ešte lepšie deaktivovať. Ukážeme vám všetky nové možnosti a povieme vám, ako s nimi môžete pracovať ešte efektívnejšie.

Tip 01: Naštartujte sa

Prieskumník súborov je nevyhnutnou súčasťou každého operačného systému. Je to brána do priečinkov a súborov a nástroj na prispôsobenie, presun, kopírovanie atď. Prieskumník používate nepozorovane oveľa častejšie, ako si myslíte, napríklad preto, že bez povšimnutia funguje, keď Word otvorí alebo uloží súbor. Prečítajte si tiež: Pohodlnejšie prechádzajte prieskumníkom v 3 krokoch.

Prieskumníkom súborov systému Windows je program Windows Explorer. Prieskumník môžete spustiť niekoľkými spôsobmi. Najznámejšie, to je kláves Windows + E alebo via, sme už poznali Štart / Prieskumník. Môžete ho tiež spustiť kliknutím pravým tlačidlom myši Štart kliknúť a potom vyberte z ponuky systému Prieskumník. Alebo kliknutím na lupu na tlačidlo Štart a vyhľadaním výrazu skaut. Po nájdení programu ho spustite stlačením klávesu Enter.

Tip 02: Diely

Pri používaní programu Windows Explorer je dôležité poznať rôzne časti rozhrania. Začína sa vľavo veľkým vertikálnym stĺpcom, navigačnou tablou. Tu uvidíte všetky disky a priečinky, nikdy však súbory. Priečinky a súbory nájdete v pravej časti okna so súbormi. V hornej časti obrazovky máte pásku s funkciami, ktoré zohrávajú úlohu pri práci s Prieskumníkom. Funkcie na páse s nástrojmi sú predvolene rozdelené na tri karty: Štart, zdieľam a Socha. Kliknutím na každú z nich sa prepnú funkcie na páse s nástrojmi.

Nakoniec v úplnej hornej časti okna v záhlaví sa nachádza panel nástrojov Rýchly prístup, ktorý poznáme napríklad aj z programov balíka Office. Uvádza zoznam najbežnejšie používaných funkcií a môžete ich pridať sami. Ak nevidíte stužku natrvalo (čo sa nám aj tak zdá veľmi užitočné), kliknite na šípku úplne vpravo od modrého kruhu s otáznikom Roztiahnite pásku.

Tip 03: Rýchly prístup

Užitočnou novou funkciou Prieskumníka súborov vo Windows 10 je Rýchly prístup. Táto časť sa automaticky doplní adresármi a súbormi, ktoré používate najviac. Priečinky vybrané rýchlym prístupom sú na ľavej strane okna Prieskumníka. Môžete pripnúť priečinky, ktoré sa zobrazia v zozname Rýchly prístup, a ktoré skutočne často používate. V zozname zostanú vždy, aj keď ich budete používať menej.

Ak chcete pridať priečinok do sekcie Rýchly prístup sami, kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok a vyberte Pripnúť na rýchly prístup. Ak už nechcete pripnutý priečinok v tomto zozname, kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte Odpojiť od rýchleho prístupu.

Tip 04: Posledné súbory

Variantom Rýchleho prístupu sú Posledné súbory. Tento zoznam je automaticky generovaný a udržiavaný systémom Windows. Užitočné, pretože fotografiu alebo dokument, na ktorom ste predtým pracovali, môžete rýchlo znova otvoriť. Tieto súbory môžete vidieť na navigačnej table na Rýchly prístup kliknúť. Ak existuje súbor, ktorý by ste v zozname radšej nemali mať, kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte Odstrániť z Rýchleho prístupu.

Ochrana osobných údajov

Ak nechcete, aby všetci videli, ktoré priečinky často používate alebo ktoré súbory ste nedávno otvorili, môžete rýchly prístup úplne vypnúť a vymazať jeho históriu. O niečo menej jednoduché použitie, ale oveľa viac súkromia. Urobíte to kliknutím na hornú časť pásky Zmeňte možnosti Zobraziť / Možnosti / Priečinok a Hľadať. Na karte Všeobecné sú dole dole Ochrana osobných údajov dve možnosti. Zrušte začiarknutie políčka V priečinku Rýchly prístup môžete zobraziť naposledy použité súbory potom Windows prestane zobrazovať zoznam naposledy otvorených súborov.

Zrušením začiarknutia V priečinku Rýchly prístup môžete zobraziť naposledy použité priečinkyUistite sa, že systém Windows už neobsahuje priečinky, ktoré otvárate častejšie, do zoznamu vľavo v Prieskumníkovi. Ak sa chcete ubezpečiť, že ľudia nevidia, ktoré priečinky a súbory ste otvorili, alebo chcete iba vyčistiť zoznam, kliknite na Vyčistiť podľa možnosti Vymazať históriu prieskumníkov.

Tip 05: Začnite v tomto počítači

Ak spustíte program Windows 10 Explorer, otvorí sa predvolene v sekcii Rýchly prístup. V predchádzajúcich verziách systému Windows sa Prieskumník súborov vždy otváral v priečinku Tento počítač alebo novšie v tomto počítači. Považovali ste to tajne za oveľa pohodlnejšie? Našťastie sa to dá upraviť niekoľkými kliknutiami. Spustite program Prieskumník súborov a prejdite na Zobraziť / Možnosti. Na karte Všeobecné nájdete v hornej časti ponuky Otvorte Prieskumník v, kde zmeníte Rýchly prístup k Tento počítač. Potvrďte pomocou Ok.