Ako

Zbavte sa spontánneho zapínania počítača so systémom Windows

Od Windows 10 sa s rôznymi počítačmi deje niečo strašidelné: niekedy sa zapnú spontánne. Nezáleží na tom, či sa jedná o notebook alebo stolný počítač.

Zostáva zvláštnym vnemom, s ktorým sme sa tu sami stretli. Vypnete počítač (ale potom skutočne vypnutý a nie v režime spánku alebo podobne). Odídeš a urobíš niečo iné. Po návrate je tento počítač zrazu znova zapnutý! Bez toho, aby bol niekto nablízku. Teraz sa môže stať, že máte duchaplného domáceho ducha, ale pretože sa tento jav s príchodom Windows 10 stal všeobecne známejším, musíte príčinu (obvykle) hľadať inde. Jeden z hlavných podozrivých je nepochybne Quick Boot.

Myšlienka tohto triku spočíva v tom, že systém Windows po vypnutí vypíše snímku pamäte na disk. Pri ďalšom spustení sa táto snímka načíta a všetky druhy procesov a služieb sa nemusia reštartovať. Všetko sú to však zdania. Áno: (možno) získate trochu času na spustenie, aj keď si to pri SSD ťažko všimnete. Na druhej strane zatváranie trvá dlhšie. Takže viesť k železnému šrotu. Oveľa horšie je, že táto funkcia nefunguje dobre na všetkých počítačoch. Systém sa niekedy jednoducho nevypne. Obzvlášť nepríjemné to je pri notebookoch, pretože často sú už všetky kontrolky a podobne vypnuté. Pomáha iba nasadenie ucha na zariadenie: stále môžete počuť tichý bzučiaci ventilátor alebo otáčanie pevného disku.

Nebezpečný

Nielen, že je veľmi nezdravé vložiť si do tašky taký takmer nebadateľný, skutočne nevypnutý notebook; nebezpečenstvo prehriatia, a teda poškodenia častí, je veľké z dôvodu nedostatočného vetrania. V extrémnom scenári by mohol dokonca vzniknúť požiar. Nemysli na to, keď sa niečo také stane v batožinovom priestore lietadla vysoko na oblohe. V skratke: pre svoj pokoj v duši vypnite tento rýchly štart. Takto to ide. V ponuke Štart kliknite na ikonu nastavenie. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na ikonu Systém a potom nechali ďalej Správa napájania a režim spánku. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na Dodatočné nastavenia energie. V ďalšom novom okne kliknite na Určte správanie tlačidiel napájania. Skutočne, úplne nelogické, a preto je čudné, že spoločnosť Microsoft skryla tak dôležitú funkciu na takom zvláštnom mieste a tiež ju má predvolene zapnutú.

Je to ešte bláznivejšie: spočiatku nemôžete ani zmeniť príslušnú možnosť. Najprv musíte kliknúť na odkaz Zmeňte nastavenia, ktoré momentálne nie sú k dispozícii kliknúť. Až teraz môžete využiť túto možnosť Povoliť rýchle spustenie (odporúčané)od dať. Nakoniec kliknite Ukladajú sa zmeny. Prvá vec, ktorú si na tomto vypnutí všimnete, je, že ďalšie vypnutie systému je rýchlejšie. A tiež to, že sa už nemusí zasekávať v akejsi súmrakovej zóne medzi vypnutím a skutočným zhasnutím. V neposlednom rade tiež zabraňuje samovoľnému opätovnému zapnutiu vášho počítača. Príjemná myšlienka, najmä pre cestovateľov.

Čarovné balíčky

Pokiaľ ide o „spontánne“ zapínanie počítačov, ešte tu nie sme. Existuje aj niečo také ako čarovný balíček. Toto je sieťový balík so špecifickým kódom, pomocou ktorého je možné počítač na diaľku zapnúť napríklad správcom systému. Za predpokladu, že detekcia a následná akcia je povolená v nastaveniach ovládača vašej sieťovej karty.

Uhádli ste: V systéme Windows 10 je to predvolene zapnuté. Môžete ho vypnúť kliknutím pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart Správa zariadení ísť. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na znamienko plus pre Sieťové adaptéry. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na sieťovú kartu (NIC) a potom v otvorenej kontextovej ponuke na Vlastnosti. V okne Vlastnosti kliknite na kartu Pokročilé a vyhľadajte v zozname v časti Vlastnosti Wake on Magic Packet (alebo Prebudenie pomocou Magic Packet). Nastavte hodnotu na Zakázané alebo Vypnutý a kliknite na Ok. Znova otvorte vlastnosti sieťovej karty a kliknite na kartu Správa napájania. Získajte možnosť tu Toto zariadenie môže prebudiť počítač z režimu spánku je odprepol. To zabráni prebudeniu počítača uprostred noci, ktorý sa napríklad spontánne začne aktualizovať, bez toho, aby ste nad ním mali kontrolu alebo boli schopní zasiahnuť, ak sa niečo pokazí. Kliknutím dokončíte Ok.

Mimochodom: tento postup vykonajte pre ethernetový aj wifi adaptér. Odteraz máte opäť na starosti chovanie systému pri zapnutí a vypnutí. Občas skontrolujte nastavenia (tiež Quick Boot), často sa chcú vrátiť na predvolené hodnoty po aktualizácii a určite aktualizácii systému Windows.