Ako

Sami sa rozhodnite, či budete v systéme Windows 10 kopírovať alebo presúvať

Niekedy nie je celkom jasné, či sa súbor pri pretiahnutí z jedného priečinka do druhého v systéme Windows presunie alebo skopíruje. V tomto ohľade však našťastie môžete vziať veci do svojich rúk!

Presunutie alebo kopírovanie súborov a (alebo) priečinkov je v podstate len otázkou pretiahnutia ľavým tlačidlom myši a máte hotovo. Nie vždy to však ide dobre. Niekedy chcete priečinok skopírovať a presunie sa proti vašej vôli. Alebo sa chcete presunúť a vytvorí sa kópia. Stáva sa to napríklad v prípade, že zdroj a cieľ sú na inej diskovej jednotke. Teraz kvôli takejto nežiaducej reakcii systému Windows nestratíte dokumenty, ale môže sa stať, že bude náročné na kópiu priečinka so súbormi. Je pohodlnejšie prevziať úplnú kontrolu nad svojimi vlastnými rukami. A s tým prichádza sudca tlačidlo myši veľmi užitočné. V skutočnosti je dôležité naučiť sa používať pravé tlačidlo myši na presúvanie súborov a priečinkov v oknách programu Explorer alebo na pracovnú plochu. Ak to urobíte, zobrazí sa vždy ponuka s tromi možnosťami: Skopírujte sem, Presuňte sa sem a Tu môžete vytvárať odkazy. Predvolená možnosť je zobrazená tučne, ale nič vám nebráni v kliknutí na jednu z ďalších možností.

Ďalšia možnosť

Existuje ešte ďalší plán B, pokiaľ ide o kopírovanie a presun súborov a priečinkov v systéme Windows. Pravé tlačidlo myši hrá teraz opäť hlavnú rolu. Stačí kliknúť (takže neťahať) pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok, ktorý chcete presunúť alebo skopírovať. V kontextovej ponuke, ktorá sa otvorí, kliknite - ak sa chcete presunúť - ďalej Rezať. Prejdite do priečinka, kam chcete presunúť vybratú položku, a kliknite znovu pravým tlačidlom myši. Teraz si vyberte Držať sa a celá vec je posunutá. Ak chcete kopírovať, kliknite pravým tlačidlom myši na položku pre Kopírovať. Je však potrebné povedať, že pravé ťahanie v skutočnosti funguje najlepšie. Ak to urobíte odteraz, už vás nikdy nebudú čakať nepríjemné prekvapenia. Trik funguje takmer vo všetkých verziách systému Windows, takže nemusíte zostať len pri tom.

Obíďte smeti

Na záver ešte jeden tip. Za normálnych okolností odstránite súbor alebo priečinok stlačením tlačidla Odstrániť. Predmetná položka sa potom presunie do koša. Šikovné ako posledná možnosť, ale často zabudnete tento kôš vyprázdniť, čo má za následok veľa zbytočného miesta na disku. Ak ste si skutočne stopercentne istí, že chcete natrvalo odstrániť súbor alebo priečinok, môžete kôš v strednom kroku preskočiť. Kliknite na súbor (alebo priečinok), ktorý chcete natrvalo odstrániť, a potom stlačte kombináciu klávesov Shift-Delete. Teraz je puzdro jedným ťahom nadobro odstránené. V zásade už nie je možné vrátiť sa späť, pokiaľ nie ste veľmi rýchli a nepoužívate špeciálny softvér na obnovenie súborov. Takže buďte opatrní, ale nezabudnite.