Preskúmanie

OnePlus Nord - rýchlosť ako prínos

OnePlus Nord je smartfón, ktorý je cenovo dostupnejší ako najdrahšie smartfóny od Apple, Samsungu a samozrejme vlastnej značky. Za 500 eur ponúka OnePlus Nord takmer všetky plusové body, ktoré značka ohlásila a môžete využívať 5G. Existujú však aj ústupky.

OnePlus Nord

cena € 399,- / € 499,-

Farba Sivá modrá

OS Android 10 (OxygenOS)

Obrazovka 6,4 palca amoled (2400 x 1080, 90 Hz)

procesor 2,4 Ghz oktacore (Snapdragon 765 G

RAM 8 / 12GB

Skladovanie 128 / 256GB

Batéria 4 115 mAh

fotoaparát 48, 8, 2 megapixelov (zadný), 32 a 8 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,3 x 0,8 cm

Váha 184 gramov

Iné dualsim, snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou, hĺbkový fotoaparát

Webová stránka www.oneplus.net 9 Skóre 90

  • Pros
  • 90 Hz obrazovka
  • OxygenOS
  • Rýchlo
  • Pomer cena / kvalita
  • Negatíva
  • Žiadny port pre slúchadlá a kľúč
  • Jas obrazovky by mohol byť lepší

OnePlus sa presadil ako výrobca smartfónov, ktorý ponúka špičkové smartfóny za konkurenčné ceny. S príjemnou pokožkou Androidu ako čerešňa na jablkovom šaláte smartphonu. Ale s každým novým smartfónom sa cena zvyšovala, a vtedy sme sa dostali do bodu, keď už nemôžete označiť smartphone OnePlus za bojovníka s cenami v porovnaní s najdrahšími smartfónmi a iPhonmi Samsung. Medzera, ktorú OnePlus zanecháva, sa v súčasnosti vníma ako nový trh pre túto značku, ktorý zapĺňa OnePlus Nord: smartphone strednej triedy, ktorý musí konkurovať tvrdej konkurencii. Pretože tomuto trhu v súčasnosti slúžia ďalšie smartphony, ako napríklad Xiaomi Mi 9T Pro, Pocophone F2 Pro, Apple iPhone SE 2020, Samsung Galaxy S10 + a OnePlus vlastný OnePlus 7T. Čoskoro k tomu budeme môcť pridať aj Pixel 4A od Googlu.

OnePlus Nord musí vyniknúť ako „nováčik“, aby si získal miesto na tomto trhu. Idiosynkratické meno už vyniká, alebo možno je to osobné, pretože sa často objavuje v jednej z mojich obľúbených hier: Skyrim. Zarážajúcejšia je cena: smartphone je dostupný od 400 eur. To je pravdepodobne oveľa lacnejšie ako jeho najväčší konkurenti.

Trump

OnePlus Nord nie je oživením minulých dní Never Settle. Pokiaľ ide o špičkové smartfóny, boli urobené ústupky. V tomto prípade s čipsetom chýba bezdrôtové nabíjanie, certifikovaná odolnosť proti vode a stereofónny reproduktor. OnePlus napriek tomu hrá s tromi tromfmi, ktoré značka používa aj pre svoje luxusnejšie smartfóny: ​​obrazovkou s vysokou obnovovacou frekvenciou, plynulým výkonom a 5G. OnePlus tiež umiestnil šesť fotoaparátov, z ktorých je hlavný fotoaparát na zadnej strane rovnaký ako drahší OnePlus 8. K dispozícii je tiež rýchla nabíjačka a smartfón pracuje na Androide 10 s vlastnou pokožkou OxygenOS od OnePlus. Stručne povedané, za túto cenu dobrý obchod.

OnePlus Nord je o niečo menší ako ostatné smartphony OnePlus, ale stále dosť veľký. Dizajn vyzerá trochu všeobecne. Keby názov značky nebol na zadnej strane, nedokázal by som ju odlíšiť od iných značiek. Ak napriek tomu chcete so svojím smartfónom vyniknúť, OnePlus má okrem šedej aj verziu v jasnej svetlo modrej. Kvalita zostavenia je úplne v poriadku, sklenená zadná strana dodáva zariadeniu luxusný vzhľad, na aký ste u značky zvyknutí.

V prístroji nie je žiadny port pre slúchadlá a stále môžete kartu bingo vyplniť nezmyselnými argumentmi hovorcov, prečo sa tak stalo. Ďalším ústupkom v dizajne je pomerne veľký otvor pre kameru na obrazovke pre dvojitú selfie kameru vľavo hore. Nie pekné, ale zvyknete si.

Výkonný a rýchly

OnePlus Nord nie je vybavený najvýkonnejším čipsetom Snapdragon, ale Snapdragon 765G. Viac než dosť na to, aby ste perfektne ovládali smartphone a súčasné najťažšie hry. Táto čipová sada navyše zaručuje, že môžete používať 5G. Aj keď spoločnosť 5G v čase písania tohto článku ešte nie je aktívna v Holandsku a bude trvať roky, kým 5G skutočne urobí zmenu, je určite zaujímavá pre tých, ktorí hľadajú smartphone budúcnosti. Najmä preto, že OnePlus Nord sú spolu s Moto G 5G Plus prvé dostupné 5G smartfóny (Pocophone F2 Pro nepodporuje 5G).

OnePlus Nord je jeden z mála cenovo dostupných smartfónov, ktorý v súčasnosti podporuje 5G.

Hladký obraz

Čipset, spárovaný s príjemným množstvom pamäte RAM (8 alebo 12 gigabajtov), ​​zaisťuje nadpriemerný výkon smartfónu v tejto cenovej kategórii. Hladkú odozvu smartfónu zvyšuje displej s 90 Hz (takmer všetky smartfóny majú obrazovku s obnovovacou frekvenciou 60 Hz). Je potrebné povedať, že vyššia obnovovacia frekvencia si vyberá svoju daň na batérii. Dostanete sa cez deň. Ak chcete viac času na batériu, je lepšie nastaviť obrazovku na 60 Hz, potom ušetríte deň a pol na plnú batériu. Je to osobná voľba: viac si ceníte výdrž batérie alebo hladký chod obrazovky?

Kvalita obrazu je tiež dobrá z OnePlus Nord. Obrazovka AMOLED má rozlíšenie Full HD a dobré zobrazenie; trochu šedivejšie ako špičkové smartfóny. Maximálny jas mohol byť o niečo vyšší, čo sťažuje jeho čítanie z obrazovky pri jasnom slnečnom svetle.

OxygenOS

Mnoho používateľov OnePlus prisahá na Android shell OxygenOS. Ide o obohatenie systému Android v mnohých ohľadoch a všetko môžete upraviť do najmenších detailov. Všetko? Skoro všetko. Stále viac používateľov sa sťažuje na procesy na pozadí, ktoré sú prerušené kvôli šetreniu batérie, čo znamená, že nie všetky aplikácie vždy fungujú bezchybne. Je tiež poľutovaniahodné, že OnePlus sa rozhodol dodávať bloatware z Facebooku. Spoločnosť, ktorá nemá najlepšiu povesť. Našťastie sa ostatní výrobcovia Androidu môžu od OnePlus ešte veľa naučiť: žiadne zavádzajúce antivírusové skenery, pekný dizajn pokožky, plynulý chod a primerane dobrá politika aktualizácií (minimálne dva roky aktualizácií verzií a tri roky bezpečnostných aktualizácií). Aj keď aj špičkový výrobca Androidov v oblasti aktualizácií je stále míľovými krokmi za iOS od Apple. Fakt, ktorý by sa mal zdôrazniť s príchodom cenovo dostupného iPhone SE (2020).

Fotoaparáty

Vzadu nájdete celý pás rôznych fotoaparátov. Hlavným objektívom je 48 megapixelový Sony IMX586, ktorý vidíme aj na OnePlus 8 a Oppo Reno 2. Okrem toho bol umiestnený 8-megapixelový širokouhlý objektív a 2 megapixelový makroobjektív. Štvrtým objektívom na zadnej strane je 5-megapixelový snímač hĺbky, ktorý priamo na fotenie nepoužívate, ale zaisťuje, že môžete fotografovať portréty aj s rozmazaným popredím alebo pozadím. Na prednej strane sa nachádza 32-megapixelová selfie kamera a 8-megapixelová širokouhlá selfie kamera.

Celkovo je to šesť objektívov fotoaparátu, vďaka čomu sú možnosti fotografie obzvlášť rozsiahle. Samozrejme, zvyčajne spadnete späť na hlavný senzor IMX586 na zadnej strane zariadenia. Dá sa povedať, že v tejto cenovej kategórii je to viac ako vynikajúci fotoaparát! Napriek tomu, že objektív nájdeme aj na iných smartfónoch, OnePlus doladil snímač tak, aby bolo zaznamenaných veľa detailov a zložité svetelné podmienky tiež produkovali veľmi pekné obrázky.

Hĺbkový fotoaparát zaisťuje, že môžete rozmazať popredie alebo pozadie, aby ste objekt ešte viac zvýraznili. Robí to v pohode, len za súmraku alebo pri slabom osvetlení mu začnú chýbať niektoré detaily, napríklad ostnaté vlasy. Najlepšie je zvoliť hlavný snímač, kde je to možné. Makro a širokouhlý objektív majú viditeľne nižší výkon. Nielen v ostrosti a detailoch (megapixeloch) musíte mať skutočne priaznivé svetelné podmienky a zaostrenie, aby ste s týmto mohli snímať skutočne nádherné fotografie.

Keď si vyberiete širokouhlý objektív, nasnímate viac, ale stratíte detaily a farbu.

Alternatívy k OnePlus Nord

OnePlus Nord je dobré zariadenie za konkurencieschopnú cenu. Vďaka tomu je smartphone dobrý obchod, ktorý vyniká od ostatných konkurentov pre Android. Aj keď tromfy obrazovky s 90 hertzmi a 5G pripojenia (momentálne) veľa nepridávajú, zariadenie je v podstate vynikajúce. Luxusné bývanie, dobré technické parametre, dobrý fotoaparát, slušná výdrž batérie a pekná obrazovka. Negatív nie je veľa. Otvor pre fotoaparát nie je pekný, ale zvyknete si. Najväčšou nevýhodou zostáva nedostatok 3,5 mm portu a ako kopa po nedostatku hardvérového kľúča. Značka nie je schopná uniknúť podozreniam, že táto voľba bola urobená iba na podporu predaja vlastných náhlavných súprav bluetooth.

Alternatívy ako Pocophone F2 Pro (oveľa väčšia batéria, 3,5 mm jack, výkonnejší, ale bez 90 Hertz obrazovky a 5G) alebo iPhone SE 2020 (výkonnejší čipset, lepšia podpora aktualizácií) sú obe o niečo nákladnejšie. Dobrý smartphone a dobrý obchod, OnePlus Nord svojím spôsobom vracia pocit, ktorý značka ponúkla OnePlus 6. Keď už hovoríme o tom, zdá sa, že samotný OnePlus prináša najlepšie alternatívy k OnePlus 7T (Pro), pričom obe ceny taktiež poklesli. Pretože sú tieto zariadenia v predaji od jesene minulého roka, podpora bude pravdepodobne o niečo kratšia. Ak si myslíte, že dobrý fotoaparát a port pre slúchadlá sú nevyhnutné, potom je minuloročný Galaxy S10 (o niečo drahšia) alternatíva.

Záver: kúpiť OnePlus Nord?

Ak ste na trhu s dobrým smartfónom, ktorý nemá príliš vysokú cenu, potom OnePlus Nord určite stojí za zváženie. Na rozdiel od mnohých iných výrobcov Androidu sa aktualizácia stále berie akosi vážne a vzhľad Androidu veľa pridáva. Smartfón je navyše plynulý, fotoaparát je úplne v poriadku a 5G a 90 Hz obrazovka sú pekné doplnky.