Ako

Nainštalujte pevný disk alebo SSD

Ak ste si vybrali nový disk ako výsledok testu pevného disku, tento disk musí byť samozrejme zabudovaný do vášho systému. Povieme vám, ako to urobiť, v troch krokoch, aby ste mohli rýchlo začať s jazdou. Tento podrobný plán je samozrejme možné použiť aj pre nový disk SSD.

1. Nainštalujte disk

Ako prvý krok samozrejme vypnite počítač a odpojte napájací kábel a ďalšie káble. Umiestnite skrinku počítača tak, aby ste na ňu ľahko dosiahli, a otvorte skrinku. V závislosti od vášho prípadu budete musieť uvoľniť skrutky, aby ste odstránili bočný panel, pokiaľ výrobca nevymyslel bezskrutkový klikový systém (ktorý môže byť viac v systémovej príručke). Vo svojom kryte vyhľadajte pozície pre 3,5-palcové disky. Zvyčajne je to niekde na prednej strane puzdra. Tieto polohy môžu byť pevné alebo v samostatnom stojane, ktorý môžete odstrániť zo systému. Na fotografiách používame puzdro so samostatným stojanom pre pevné disky. SSD je zvyčajne navrhnutý na 2,5 palca: ak ho chcete nainštalovať, budete musieť použiť konzoly alebo konzolu, ktorá poskytne SSD rovnakú šírku ako 3,5 palcová jednotka. Na fotografii je vrchnou jednotkou disk SSD pripevnený pomocou konzoly.

Pevný disk zostavíte vo voľnej polohe pomocou skrutiek alebo svoriek, ak sú prítomné. Nad SSD, pod pevný disk.

2. Pripojte kábel SATA

Po inštalácii jednotky budete musieť pripojiť potrebnú kabeláž. Moderné disky SATA je možné k vášmu systému pripojiť pomocou dvoch káblov. Prvý kábel je napájací kábel SATA a druhý kábel je dátový kábel SATA. Konektor na oboch kábloch je plochá zástrčka, ktorá sa hodí iba jedným spôsobom do konektora na jednotke. Začíname s dátovým káblom SATA. Jedná sa o plochý (zvyčajne červený alebo oranžový) kábel s dvoma plochými konektormi, ktorý je zvyčajne súčasťou základnej dosky. Môžete si ich však kúpiť aj osobitne. Jeden koniec sa pripája k voľnému konektoru SATA na základnej doske. Najvýhodnejšie je zvoliť voľný konektor s najnižším počtom. Ak chcete nový disk použiť pre operačný systém, určite by sme použili port s najnižším číslom. Ak je k nemu už pripojený ďalší disk, môžete ho pripojiť k vyššiemu portu. Niektoré káble SATA majú kovový pás, ktorý musíte stlačiť skôr, ako ho odpojíte z konektora.

Kábel SATA pripojíte k voľnému portu SATA na základnej doske.

3. Pripojte káble k jednotke

Po pripojení dátového kábla SATA k základnej doske pripojte druhý koniec k pevnému disku. To je možné iba jedným spôsobom, pretože konektor má zárez. Potom potrebujete voľný napájací konektor SATA. Jedná sa o kábel pochádzajúci z napájacieho zdroja s plochým čiernym konektorom. Môže sa stať, že váš zdroj napájania nemá (voľné) napájacie pripojenie SATA. K dispozícii sú adaptéry od konektora Molex (väčšia napájacia zástrčka so štyrmi otvormi) po napájací konektor SATA. Okrem toho môžete mať napájací zdroj s modulárnymi napájacími káblami, ktoré pripojíte iba v prípade potreby. Vhodný kábel nájdete v balení napájacieho zdroja. Po pripojení napájacieho kábla k pevnému disku alebo SSD môžete puzdro naskrutkovať naspäť a znova ho pripojiť. Skontrolujte v systéme BIOS, či počítač rozpozná novú jednotku.

K novej jednotke pripojíte napájací kábel a kábel SATA.