Preskúmanie

Oppo RX17 Neo: Vynikajúci hardvér, zlý softvér

Čínsky telefónny gigant Oppo vkročil na holandskú pôdu. Posledným zariadením je RX17 Neo, smartphone strednej triedy s inovatívnymi funkciami, ako je snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou. Ako funguje telefón? Skúmame to v tejto recenzii Oppo RX17 Neo.

Oppo RX17 Neo

cena € 349,-

Farby červená a modrá / fialová

OS Android 8.1 (Oreo)

Obrazovka 6,41 palcový OLED (2340 x 1080)

procesor 2 GHz oktacore (Snapdragon 660)

RAM 4 GB

Skladovanie 128 GB

Batéria 3 600 mAh

fotoaparát 16 a 2 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 25 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 16 x 7,5 x 0,74 cm

Váha 156 gramov

Iné dualsim, micro-USB, 3,5 mm

Webová stránka www.oppo.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Prémiový vzhľad a chladné farby
  • Veľa úložnej pamäte
  • Skener odtlačkov prstov pod obrazovkou
  • Výkon
  • Negatíva
  • Skener odtlačkov prstov nefunguje rovnako dobre ako „normálny“ skener
  • ColorOS
  • Plastová zadná strana
  • Micro USB a žiadne NFC

Ak sa pozriete na Oppo RX17 Neo, nečakali by ste, že telefón bude stáť 349 eur. Zariadenie vyzerá vo svojej cenovej kategórii futuristicky a luxusnejšie ako väčšina konkurencie. Predná strana sa skladá takmer výlučne z obrazovky, iba s úzkym výrezom v hornej časti, kde je skrytý mikrofón, svetelný senzor a predná kamera. Plastová zadná strana je lesklá červená alebo modrá s fialovou farbou, s presnou farbou podľa toho, ako svetlo dopadne na puzdro. To je v pohode, aj keď plast priťahuje odtlačky prstov, vlasy a prach. Materiál je tiež trochu lacný, aj keď sa zdá, že kvalita zostavenia telefónu je v poriadku.

Veľká 6,4-palcová obrazovka má rozlíšenie Full HD, a preto vyzerá dostatočne ostro. Použitý OLED panel ponúka tiež vysoký kontrast a nádherné farby. Oppo RX17 Pro a OnePlus 6T (OnePlus je sesterskou spoločnosťou spoločnosti Oppo) majú rovnakú obrazovku na papieri a myslím si, že je to skutočne tak.

Skener odtlačkov prstov pod obrazovkou

Čoraz drahšie smartfóny majú pod displejom snímač odtlačkov prstov. Spomeňte si na Huawei Mate 20 Pro a OnePlus 6T, ale aj na Oppo RX17 Pro. Je zarážajúce, že RX17 Neo má rovnaký skener; prvenstvo v tomto cenovom segmente.

Skener rozpozná váš odtlačok prsta, keď položíte prst na určené miesto na displeji. Na to si treba trochu zvykať, ale po niekoľkých dňoch to funguje dobre. Myslím si, že skener nie je nižší ako ten na Mate 20 Pro, telefóne, ktorý som používal predtým. Pamätajte, že tento typ skenera odtlačkov prstov nie je taký rýchly ako „normálny“ skener odtlačkov prstov. Odmieta sa tiež o niečo častejšie, napríklad preto, že nedržíte prst na obrazovke správne alebo je prst mokrý.

Nie je mi jasné, prečo spoločnosť Oppo poskytuje modelu RX17 Neo skener pod obrazovkou. Na jednej strane je to samozrejme skvelá inovácia, najmä pri smartfónoch strednej triedy. Na druhej strane, starší typ skenera jednoducho funguje lepšie a na zadnej strane mohol byť v poriadku.

More úložného priestoru

Nielen skener pod obrazovkou je pozoruhodnou vlastnosťou modelu Oppo RX17 Neo. Množstvo pamäťovej pamäte spôsobuje, že sa obočie tiež mračí. Tam, kde má väčšina smartphonov strednej triedy 32 GB alebo 64 GB úložného priestoru, má zariadenie Oppo na palube minimálne 128 GB. Dá sa z toho využiť asi 118 GB, čo je enormné množstvo. Ak je to stále príliš málo, môžete do telefónu vložiť kartu micro-SD.

Pod kapotou RX17 Neo je procesor Snapdragon 660. Je o niečo starší, ale je známy svojim rýchlym výkonom a energetickou účinnosťou. Smartfón Oppo tiež beží hladko, za čo môže čiastočne 4 GB RAM. To stačí na bezproblémové prepínanie medzi naposledy použitými aplikáciami. Keď už hovoríme o aplikáciách, všetky populárne aplikácie a hry fungujú bez problémov. Najťažšie hry sú menej hrateľné, ale v tomto cenovom segmente nemôžeme viniť telefón.

Oppo RX17 Neo je vybavený bluetooth 5.0, GPS a WiFi (2,4 GHz a 5 GHz). Bohužiaľ chýba čip NFC, takže použitie telefónu na bezkontaktné platby nie je možné.

Životnosť batérie

Batéria má 3 600 mAh, čo je na tento typ telefónu priemer. Porovnateľné OnePlus 6 a 6T majú napríklad 3 400 mAh a 3 700 mAh batérie. Oppo RX17 Neo vydrží bez problémov deň. Je potrebné nabíjať cez noc a bohužiaľ sa to deje prostredníctvom zastaraného pripojenia micro USB. Kábel micro USB sa zmestí do telefónu iba jedným spôsobom a nabíja sa pomalšie ako kábel USB-C. Oppo obsahuje rýchlu nabíjačku VOOC. To je v praxi trochu sklamaním: úplné nabitie batérie trvá takmer dve hodiny. Bezdrôtové nabíjanie nie je možné, aj keď to platí pre väčšinu telefónov strednej triedy.

Fotoaparáty

Na zadnej strane fotoaparátu RX17 Neo je umiestnený duálny fotoaparát. Primárny objektív má rozlíšenie 16 megapixelov a počas dňa fotí krásne fotografie. Ostré, s dobrým kontrastom a žiarivými farbami. V noci si fotoaparát drží aj ten svoj, za čo môže čiastočne aj veľká clona f / 1,7. Vďaka tomu objektív zachytí viac svetla a urobí ostrejšie fotografie ako priemerný smartfón strednej triedy.

Sekundárny 2 megapixelový objektív sa používa v telefóne Oppo na snímanie fotografií s hĺbkou ostrosti. Vďaka tomuto takzvanému efektu bokeh je pozadie okolo osoby alebo objektu rozmazané, takže vynikne viac. To funguje dobre, pretože to funguje aj v prípade mnohých zariadení strednej triedy.

Softvér

Android 8.1 (Oreo) je nainštalovaný na počítači Oppo RX17 Neo. Na otázku hovorca Oppo uviedol, že sa pracuje na aktualizácii na verziu Android 9.0 (Pie), aj keď spoločnosť zatiaľ nevie, kedy bude aktualizácia k dispozícii. V čase písania tohto článku telefón beží na aktualizácii zabezpečenia z 5. novembra. Google vydáva aktualizáciu každý mesiac, ale Oppo aktualizuje svoje smartfóny iba raz za tri mesiace. To je sklamanie. Spoločnosť Oppo tvrdí, že chce v budúcnosti vydávať bezpečnostné aktualizácie častejšie, neuvádza však podrobnosti.

Je zrejmé, že shell systému Oppo ColorOS nie je pre používateľov najpríjemnejší. Softvér sa od štandardnej verzie pre Android značne líši, a to vizuálne aj funkčne. ColorOS obsahuje ďalšie (komerčné) aplikácie ako Facebook, mení napríklad notifikačný systém a pridáva nepotrebné veci ako antivírusový program.

Väčšina bežných vecí funguje inak a prečo je pre mňa úplne nelogické. Nerozumiem veľmi dobre so softvérovými spormi od spoločností Huawei a Xiaomi, a to platí aj pre ColorOS spoločnosti Oppo.

Záver

Oppo RX17 Neo je telefón s vynikajúcim hardvérom, ktorý obsahuje dostatok úložnej pamäte a snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou. Dobrý dojem zanecháva aj dobrý OLED displej a vynikajúci výkon zariadenia. Ak sa k tomu ešte pridá, RX17 Neo má luxusný dizajn a máte smartphone s malými negatívami, ako je starý USB port a bez NFC.

Hlavným dôvodom ignorovania smartfónu Oppo je softvér ColorOS. Tí, ktorí uprednostňujú holšiu verziu systému Android, by mali urobiť, keby sa pozreli ďalej. Ak ColorOS nie je problém, potom je Oppo RX17 Neo jedným z najlepších smartfónov strednej triedy v súčasnosti.