Ako

Týmto spôsobom spustíte Raspberry Pi z USB alebo zo siete

Raspberry Pi zvyčajne spustíte z (mikro) SD karty. Ale niekedy to nie je príliš výhodné. Nedávno vývojári z rodiny minipočítačov pridali dva nové režimy zavádzania: usb a sieť. V režime USB môžete Raspberry Pi spustiť z operačného systému na USB kľúči alebo pevnom disku, ktorý pripojíte cez USB.

V sieťovom režime nepotrebujete ani lokálne úložné zariadenie: Raspberry Pi sťahuje svoj operačný systém cez sieť z iného počítača. Napríklad môžete ľahko spustiť viac Raspberry Pi prostredníctvom operačného systému na centrálnom počítači. Ak aktualizujete tento centrálny operačný systém, všetky vaše Raspberry Pis automaticky spustia najnovšiu verziu.

01 Experimentálne režimy lode

Nové režimy zavádzania sú experimentálne a sú vyvinuté pre Raspberry Pi 3. Potrebný bootovací kód je v BCM2837: procesor Raspberry Pi 3. Ak máte Raspberry Pi 1, 2 alebo Zero, môžete tiež použiť používajte nové režimy zavádzania, ale okružným spôsobom: naformátujte sd kartu pomocou fat32, skopírujte súbor bootcode.bin na kartu a z tejto karty nabootujte svoje Pi. To nemusí byť úplné bez SD karty, ale svoje Pi môžete zaviesť z USB alebo zo siete.

02 Možné problémy s USB

Zavádzanie z USB nemusí vždy fungovať. Napríklad niektoré USB kľúče sa zapínajú príliš pomaly. Tiež externé pevné disky nie vždy reagujú do dvoch sekúnd, čo je čas, ktorý predvolene čaká bootovací kód. Tento časový limit môžete predĺžiť na päť sekúnd, ale niektoré disky ani nebudú pripravené. Ostatné USB kľúče majú veľmi špecifické požiadavky na komunikačný protokol, ktoré bootovací kód Raspberry Pi 3 (obmedzený na 32 kB rom) nespĺňa. Možno budete musieť vyskúšať niektoré disky.

03 Aktualizácia firmvéru

Predpokladáme, že vaša Raspbian beží na vašom Raspberry Pi. Ak nie, stiahnite si obrázok a vložte ho na SD kartu pomocou programu Win32DiskImager a nabootujte z neho Pi. Najskôr obnovte všetky úložiská pomocou sudo apt-get aktualizácia. Ak používate Raspbian Lite (verzia bez grafického rozhrania), spustite ako prvý sudo apt-get nainštalovať aktualizáciu rpi pretože táto minimálna verzia Raspbian nemá balíček rpi-update. Potom aktualizujte firmvér z „ďalšia vetva so sudo BRANCH = ďalšia aktualizácia rpi.

04 Zapnutie režimu USB

Otvorte konfiguračný súbor zavádzania pomocou sudo nano /boot/config.txt a pridajte príkaz program_usb_boot_mode = 1 do konca. Uložte súbor pomocou Ctrl + O a zatvorte nano pomocou Ctrl + X. Reštartujte Pi pomocou sudo reštarta po reštarte skontrolujte, či je zapnutý režim USB. Robíte to zadaním vcgencmd otp_dump | grep 17:, ktorá by mala vrátiť číslo končiace na 0x3020000a. Potom znova otvorte konfiguračný súbor zavádzania a príkaz vymažte program_usb_boot_mode = 1aby ste omylom nepovolili režim bootovania USB na inom Pi, do ktorého vložíte túto SD kartu.

05 Rozdelenie úložiska USB

Teraz pripojte svoje úložné zariadenie USB k zariadeniu Pi. Rozdeľte toto zariadenie na sudo parted / dev / sda. Vytvorte novú tabuľku oddielov pomocou mskt tabuľky mktable a potvrďte pomocou Áno že chcete zničiť všetky dáta na disku. Potom vytvorte 100 megabajtový oddiel fat32 pomocou mkpart primárny tuk32 0% 100M a oddiel ext4, ktorý zaberá zvyšok disku s mkpart primárny ext4 100M 100%. Zobrazte zmeny pomocou tlače a zatvorte ich po častiach skončiť. Potom vytvorte bootovací súborový systém pomocou sudo mkfs.vfat -n BOOT -F 32 / dev / sda1 a koreňový súborový systém s sudo mkfs.ext4 / dev / sda2.

06 Raspbian kópia

Nainštalujte program rsync pomocou sudo apt-get nainštalovať rsync. Potom vytvorte nový adresár pomocou sudo mkdir / mnt / usb a pripojte naň súborový systém ext4 úložiska usb pomocou sudo mount / dev / sda2 / mnt / usb /. Potom vytvorte bootovací adresár pomocou sudo mkdir / mnt / usb / boot a pripojte k nemu bootovací súborový systém pomocou sudo mount / dev / sda1 / mnt / usb / boot /. Teraz skopírujte systém Raspbian, ktorý ste spustili z karty SD, do systému súborov vo vašom úložisku USB. Robíte to zadaním sudo rsync -ax --progress / / boot / mnt / usb. Buďte trpezliví, pretože to môže chvíľu trvať.

07 Chroot

Úložisko USB teraz obsahuje kópiu vášho spusteného systému Raspbian, ale nie všetko môže byť totožné. Napríklad nový systém potrebuje rôzne ssh kľúče. Preto choďte do USB úložiska pomocou cd / mnt / usb a pripojiť niektoré špeciálne súborové systémy s sudo mount --bind / dev dev, sudo mount --bind / sys sys a sudo mount --bind / proc proc. Potom zadajte a chroot (zmeniť koreň) pomocou sudo chroot .. Všetky príkazy, ktoré teraz vykonáte, sa vykonajú v systéme na úložisku USB, už nie v systéme na karte SD.

08 Nové kľúče ssh

Teraz ste používateľom root v chroote. Najskôr odstráňte existujúce kľúče ssh, pretože to sú tie, ktoré sme skopírovali zo systému z karty SD. Robíte to s rm / etc / ssh / ssh_host *. Potom vygenerujte nové kľúče ssh prekonfigurovaním servera OpenSSH pomocou dpkg prekonfigurovať openssh server. Potom ukončite chroot pomocou východ. Všetky príkazy, ktoré teraz vykonáte, sa vykonajú znova v systéme na sd karte. Potom odpojte špeciálne súborové systémy pomocou sudo umount dev, sudo umount sys a sudo umount proc.

09 Prispôsobenie koreňového súborového systému

Teraz sa uistite, že Pi používa koreňový súborový systém na úložisku USB namiesto systému na SD karte. Za týmto účelom upravíte súbor /boot / cmdline.txt aby s sudo sed -i "s, root = / dev / mmcblk0p2, root = / dev / sda2,„/mnt/usb/boot/cmdline.txt. To isté urobte v súbore / etc / fstab: sudo sed -i "s, / dev / mmcblk0p, / dev / sda," / mnt / usb / etc / fstab. Potom choďte do svojho domovského adresára s cd, odpojte súborové systémy z usb úložiska pomocou sudo umount / mnt / usb / boot a sudo umount / mnt / usb a vypnite Pi pomocou sudo vypnutie. Odpojte napájací kábel, vyberte kartu SD a znova pripojte napájací kábel. Ak všetko pôjde dobre, vaše Pi sa teraz zavedie z vášho USB úložiska.