Preskúmanie

Aký je najlepší bezplatný antivírus pre váš počítač so systémom Windows?

Windows je jediný operačný systém, ktorý sa bez antivírusu naozaj nezaobíde. Nepríjemné, ale nemusí vás to nič stáť. Aj keď nechcete platiť za bezpečnosť vášho počítača, môžete si vybrať z niekoľkých bezplatných programov. Aká je najlepšia voľba na bezplatnú ochranu vášho počítača?

Už od Windows 8 je operačný systém po inštalácii okamžite chránený pred vírusmi. „Záznamy“ programu Windows Defender bohužiaľ nie sú dostatočné na to, aby ste mu skutočne zverili počítač. Každý, kto chce chrániť svoj počítač, si preto musí nainštalovať originálny antivírusový softvér. To nemusí stáť veľa peňazí, pretože aj keď nechcete platiť za niečo tak „nudné“ ako antivírus, máte na výber z niekoľkých balíkov zadarmo.

Bezplatné verzie sú samozrejme vždy menej komplexné ako platené verzie, ale pokiaľ ide o ochranu pred malvérom, nie sú o nič menej dobré. To potvrdzuje aj známy antivírusový tester Andreas Marx z anti-malware testovacieho laboratória AV-Test. "Testujeme komerčné aj bezplatné antivírusové produkty a robíme to úplne rovnakým spôsobom. Z nášho pohľadu ako testerov tiež nie je vôbec relevantné, či je produkt zadarmo, alebo nie, iba musí chrániť počítač. Zadarmo antivírusové programy nie sú o nič lepšie alebo horšie ako komerčné programy od rovnakého dodávateľa. ““

Bitdefender

Bitdefender v našich testoch roky bodoval a ponúka tiež bezplatné bezpečnostné nástroje vrátane Bitdefender Free Antivirus. Spočiatku sa nám nepodarilo produkt stiahnuť celé týždne. Keď sa po týždni čakania dalo znova stiahnuť Bitdefender Free Antivirus, ukázalo sa, že ide o rumunskú verziu. A tlačidlo na zmenu jazyka počas inštalácie alebo po nej nefungovalo. Samozrejme sme informovali Bitdefender a čakali dni a pýtali sa niekoľkokrát, ale nič viac sme nepočuli. Výsledkom je, že v tomto teste chýba antivírus Bitdefender Free.

Testovacia metóda

Všetky testované produkty sú nainštalované na PC s Windows 10 a na virtuálnom stroji. Skutočný počítač bol inak prakticky bez dodatočného softvéru a jeho cieľom bolo získať dojem o dopade produktu na výkon počítača a systému Windows 10. Virtuálny stroj bol pre všetky produkty rovnaký a vyžadoval opäť inštaláciu systému Windows 10, ale s ako ďalší softvér Microsoft Office 2013, Oracle Java, Google Chrome a Firefox. Táto inštalácia sa používa hlavne na testovanie funkčnosti a integrácie s inými produktmi. Kvalita každého programu ako ochrany pred malvérom a čističa malvéru je prenechaná vysoko renomovaným antivírusovým laboratóriám, AV-komparatívam, AV-testom, vírusovým bulletinám a laboratóriám NSS.

Najlepší lovec vírusov

Panda Free Antivirus je ocenená značkou Najlepšie testovaná kvalita. Produkt dosahuje vysoké skóre vo väčšine antivírusových testov od renomovaných antivírusových laboratórií s malým dopadom na rýchlosť nášho testovacieho systému. Rozhranie je moderné a veľmi prehľadné a funkcionalita ponúka tri typy skenov: úplné, jedno vlastné, kde si môžete sami zvoliť priečinky, a mimoriadne rýchle jedno z najdôležitejších oblastí, ako sú pamäť, procesy a súbory cookie. Panda je plne holandská a veľmi príjemná na používanie.

Viac ako ochrana pred vírusmi

Avast Free Antivirus 2015 je na druhom mieste s dostatočnou ochranou, ale softvér je menej prehľadný ako Panda. Vďaka prehľadávaniu sietí a zraniteľností ponúka doplnky Panda, ale tieto funkcie je možné rýchlo a lepšie nahradiť inými programami, ako napríklad Secunia PSI alebo Ninite. Iba ak uprednostňujete obmedzenie týchto funkcií a integráciu s antivírusovým programom považujete za výhodu, má Avast v porovnaní s Pandou výhodu.

Žiadne ťažkosti, iba bezpečné

Aj keď je funkčnosť FortiClienta obmedzená - aj keď sa porovnáva s ostatnými bezplatnými bezpečnostnými programami v tomto teste - program robí to, čo musí, robí to dobre a bez väčších problémov. Je zrejmé, že FortiClient sa nepoužíva na získavanie zákazníkov pre platenú verziu: okrem jediného bannera v samotnom programe vás Fortinet necháva úplne na pokoji. Okrem obmedzenej funkčnosti sú nevýhody také, že program je k dispozícii iba v angličtine a v testoch dosahuje dobré výsledky, nikdy však nedosiahne úplne vrchol.

Iné zariadenia

Vďaka bezpečnosti počítača so systémom Windows ste pokryli takmer všetky riziká. OX S, iOS a Android nevyžadujú žiadne alebo úplne odlišné bezpečnostné produkty ako anti-malware. Mnoho výrobcov bezplatného antivírusu pre Windows ponúka aj bezplatné produkty na ochranu týchto ďalších operačných systémov. Ak stále chcete zabezpečiť svoj tablet alebo smartphone Mac, iPad, iPhone alebo Android, vyhľadajte v obchode bezpečnostný produkt, ktorý poskytuje potrebné možnosti. Spravidla to nebude antimalvér, ale skôr kontrola povolení aplikácií, schopnosť vyhľadať zariadenie, ak došlo k jeho strate alebo krádeži, a vzdialené vymazanie všetkých súkromných údajov v zariadení. Rozsah a kvalita týchto aplikácií sa veľmi líšia.

Nie charita

Zarobiť si musia aj poskytovatelia bezplatných antivírusových programov. Dúfajú, že vydaním základnej verzie svojho produktu neskôr predajú ďalšie služby alebo platené produkty. Preto vo všetkých bezplatných antivírusových produktoch nájdete bannery pre platené verzie, možnosti upgradov a tiež funkcie, ktoré vo bezplatnej verzii vôbec nie sú, ale ktoré po kliknutí na ne otvoria webový obchod. Žiadny z poskytovateľov bohužiaľ neponúka možnosť platiť za jednotlivé funkcie, napríklad za bránu firewall a antispam, ale nie za zabezpečenie siete. Licencia je dôležitá pre slobodný softvér. Toto má často viac vylúčení a potom sa určuje licencia plateného softvéru. Napríklad použitie v komerčnom prostredí takmer vždy nepripadá do úvahy.

Bezplatný antivírusový softvér má oproti plateným balíkom veľkú výhodu, s ktorou si nemusíte robiť starosti: licencia pokračuje aj po roku. Tam, kde si pri platených balíkoch musíte každý rok zvoliť, či chcete znova o rok ten istý balík alebo chcete prejsť na iný antivírusový softvér, s bezplatnými balíčkami ste chránení bez problémov.

Menej rozsiahle

Ak sa rozhodnete pre bezplatný antivírusový balík, rozhodnete sa pre minimálnu formu zabezpečenia počítača. Vo vašom počítači chýbajú všetky doplnky, ktoré sú súčasťou antimalwaru aj v platených produktoch, čo zvyšuje riziko bezpečnostného incidentu. To nemusí byť problém, pokiaľ prijmete správne opatrenia. Prvý je brána firewall a brána firewall systému Windows je našťastie v poriadku. Druhým je anti-spam, pre ktorý môžete tiež použiť poštový program s vlastným filtrom spamu, ako je Microsoft Outlook, alebo vybaviť vaše e-maily online (napríklad cez Outlook.com alebo Gmail).

Nainštalujte tiež čo najskôr aktualizácie pre systém Windows a všetky programy. To je obzvlášť dôležité pri programoch s funkciou automatickej aktualizácie, ako sú softvér Java a Adobe. Môžete tiež použiť automatický aktualizátor, ako je Secunia PSI, alebo aktualizovať softvér cez Ninite.com. Na záver sa uistite, že máte vždy po ruke dobrú zálohu, a to tak systému Windows, ako aj svojich vlastných dokumentov a fotografií. Napríklad použite program ako True Image od Acronis.

Záver

Zadarmo neexistuje. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre bezplatný antivírusový balík, vyberte si balíček, ktorý neznižuje bezpečnosť, nepredáva vaše osobné údaje a maximálne obmedzuje menej potrebné funkcie alebo vás občas obťažuje reklamou. Náš obľúbený bezplatný antivírus je Panda, ktorý v testoch dosahuje dobré výsledky, je ľahko použiteľný a má malý vplyv na výkon systému. Alternatívami sú Avast s FortiClient ako outsider. Jediným produktom, ktorý neodporúčame, je Malwarebytes Anti-Malware, pretože neposkytuje ochranu v reálnom čase. V spoločnosti AVG musíte brať do úvahy, že tento program zhromažďuje a predáva osobné údaje vo veľkom rozsahu.

Tu nájdete prehľad všetkých jednotlivých recenzií.