Ako

Čo je to VPN a prečo ju potrebujete?

Možno ste už o VPN počuli, a ak nie, mali by ste určite čítať ďalej. Pretože aj keď pravidelne nesťahujete filmy ani hudbu, VPN môže byť pre vás dôležitá. Odpovedáme na desať najdôležitejších otázok o VPN.

Čo je to VPN?

VPN znamená Virtuálna súkromná sieť a možno ju považovať za súkromnú sieť v rámci väčšej siete. Spravidla ide o šifrované spojenie medzi dvoma ďalšími sieťami prostredníctvom verejných sietí (internet). Myslite na svoju domácu sieť a obchodnú sieť zamestnávateľa. VPN vám pomôže vytvoriť akýsi súkromný tunel alebo potrubie medzi týmito dvoma sieťami.

Prečo by ste mali používať VPN?

Veľká výhoda VPN: bez snooperov. Pretože je pripojenie šifrované, nemôže niekto, kto má tiež prístup k rovnakej sieti, odpočúvať vaše pripojenie VPN. Myslite na hotel, vlak, reštauráciu alebo iné miesto s otvoreným WiFi. Vďaka VPN neviditeľní (odposluchači) nevidia žiadne užitočné informácie. Veľmi pekné, ak vybavujete svoje bankové alebo iné súkromné ​​záležitosti.

Kedy by ste mali používať VPN?

VPN sa tradične používa v podnikových prostrediach, aby umožnila zamestnancom na celom svete prístup do podnikovej siete. V posledných mesiacoch / rokoch sa VPN stala zaujímavou aj pre súkromné ​​osoby. Najmä tam, kde vláda a ďalšie služby čoraz viac sledujú, čo robíte na internete. Určité služby vás navyše nemôžu ľahko zablokovať, ak prichádzate z určitej (pre ne nežiaducej) krajiny, pretože vďaka službe VPN môžete pôsobiť dojmom, že ste z inej (požadovanej) krajiny.

Som skutočne anonymný s VPN?

Nie, nikdy nie ste na internete skutočne anonymní. Váš poskytovateľ internetu vie, koho kontaktujete, napríklad vašu službu VPN. Vaša služba VPN vie, čo robíte, ale zvyčajne o nej neuchováva žiadne záznamy. Iba niekto musí klepnúť a ste videní. Našťastie sa to nedá urobiť len tak, čo nie je ľahké ani pre vládu, tajnú službu alebo inú zlomyseľnú osobu.

Ktorý protokol VPN je pre mňa najlepšie použiť?

Najbežnejšie používané protokoly sú PPTP, L2TP / IPsec a OpenVPN. Väčšina služieb VPN a softvér VPN tieto tri protokoly podporuje. PPTP je najmenej bezpečný a relatívne ľahko prelomiteľný. Takže nepoužívajte! Najlepší a najrýchlejší je OpenVPN, ale nie každé zariadenie ho podporuje. Ak nemôžete OpenVPN do práce, zvoľte L2TP / IPsec.

Doma alebo externe?

Zvlášť chcete zabrániť tomu, aby váš internet nikto nevidel, keď ste na cestách? Potom môžete ľahko vytvoriť pripojenie VPN s domácou sieťou. Môžete to urobiť pomocou smerovača alebo NAS alebo prostredníctvom počítača doma, ktorý ho vždy necháte zapnutý. Vďaka tomu všetka internetová prevádzka na vašom smartfóne prebieha cez vaše internetové pripojenie doma a vy môžete bezpečne pokračovať vo verejných sieťach WiFi. Uistite sa, že máte doma rýchle pripojenie na internet, najlepšie pomocou kábla alebo optického vlákna. Ak tiež chcete zabrániť ľuďom, aby vedeli, čo robíte online doma, použite službu VPN.

Platená alebo bezplatná VPN?

Bezplatné služby VPN majú obmedzenia týkajúce sa rýchlosti, množstva dát, počtu pripojení alebo ich kombinácie. Ak si chcete bezpečne skontrolovať e-mail na smartfóne alebo tablete, keď nie ste doma, ponúka TunnelBear napríklad bezplatné predplatné, ktoré vám umožní využívať 500 megabajtov mesačne. Ak chcete viac, musíte zaplatiť.

Aké sú najlepšie služby VPN?

Minulý rok sme robili porovnávací test, kde Expressvpn obstál navrchu. Výkon a rozdiely medzi službami VPN sú však veľmi variabilné. Veľmi záleží aj na umiestnení, rýchlosti použitého internetového pripojenia a výpočtovom výkone použitého zariadenia. Okrem toho je ťažké zistiť, či služby VPN neprenášajú súkromné ​​údaje. Dobré skúsenosti máme aj s VyprVPN, Private Internet Access (PIA) a NordVPN.

A čo moja rýchlosť?

Ak používate VPN, vždy to bude na úkor vašej rýchlosti. Vaša požiadavka na konkrétnu webovú stránku alebo iné informácie o internete už nesmeruje priamo na tento webový server, ale najskôr na server vašej služby VPN, potom na tento webový server, späť na vašu službu VPN a potom znova na vás. A to pokračuje neustále. Ak máte rýchle pripojenie pomocou kábla alebo optických vlákien, len ťažko si to musíte všimnúť. Máte tiež extra výpočtový výkon, ktorý šifrovanie vyžaduje. Pre hrubý PC to nie je problém, ale na niektorých mobilných zariadeniach si ho všimnete. Ak ste hráč, nízky ping je veľmi dôležitý a ďalšie medzikroky služby VPN k tomu neprispievajú. Vo všetkých prípadoch: najskôr vyskúšajte, či je pre vás služba VPN dostatočne rýchla. Mnoho služieb ponúka skúšobné balíčky.

Môžete tiež použiť nasledujúci nástroj na otestovanie svojej aktuálnej rýchlosti internetu:

Existujú nejaké alternatívy k VPN?

Často spomínanou alternatívou k VPN je Tor a anonymný proxy server. Posledne menovaný slúži na to, aby bolo možné prezerať regionálny obsah od spoločností Netflix, Hulu, BBC iPlayer a Uitzending Gemist na inom mieste. Mnoho anonymných proxy jednoducho nerobí nič pre vaše súkromie, v skutočnosti zdieľajú tieto informácie s ostatnými. V sieti Tor, v ktorej môžete anonymne surfovať, je vaše súkromie v zásade dobre organizované, ale aj tu niekedy existujú „infiltrátori“ a rýchlosť je často slabým miestom.

Začnite s VPN sami

VPN zjavne ponúka viac ako zabezpečenie vo verejných sieťach a presmerovanie vášho internetového prenosu. V tomto článku sme poskytli prehľad o výhodách VPN, ale ak sa chcete dozvedieť viac, môžete absolvovať tento bezplatný kurz od Tech Academy.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found