Preskúmanie

10 najlepších prehrávačov médií, ktoré si môžete kúpiť v roku 2016

Každý, kto chce prehrať všetky video súbory v televízii, nemôže ignorovať samostatný prehrávač médií. Podpora súborov inteligentných televízorov nie je dostatočná na prehrávanie videa a zvuku v najlepšej kvalite. Našťastie existuje veľa cenovo dostupných prehrávačov médií a mini počítačov. Testujeme 10 z nich.

Mnoho tradičných značiek posúva výrobu mediálnych prehrávačov do úzadia. Stačí si spomenúť na známe mená ako Mede8er, Eminent a Dune HD. Pozoruhodný vývoj, pretože pre mnoho značiek stále existuje veľa bodov na zlepšenie. Napríklad spracovanie snímok Ultra-HD pomocou kodeku H.265 (hevc) je stále v plienkach. Okrem toho je prenos systému Android do prehrávača médií v praxi stále dosť náročnou výzvou. Našťastie sa v poslednom období objavili všetky druhy exotických značiek, ktoré túto medzeru bez námahy vypĺňajú.

Dostupnosť

V známych elektronických reťazcoch sú na pultoch obchodov často zastarané prehrávače médií, ktoré boli vydané pred niekoľkými rokmi. Štvrtá generácia Apple TV je samozrejme momentálne široko dostupná, ale táto kópia podporuje veľmi málo mediálnych formátov. Nie je to zaujímavé, ak máte veľkú zbierku filmových a hudobných súborov uložených v počítači alebo NAS. Aby ste sa z tohto testu dostali k najnovším prehrávačom médií, často končíte v špecializovaných webových obchodoch. Našťastie je ich v Holandsku dosť, takže nie je potrebné dovážať nové výrobky zo zahraničia. Niektoré prehrávače médií z testu sú k dispozícii v rôznych kamenných obchodoch, ako sú Popcorn Hour VTEN a Cood-E TV.

Operačný systém

Môžete si vybrať z približne troch možností operačného systému prehrávača médií vo vašej televízii. Niektorí výrobcovia si budujú svoj vlastný operačný systém, ktorého základ vyvíja dodávateľ čipovej sady. Vo väčšine prípadov sa jedná o Realtek alebo Sigma Designs. V súčasnosti sa na trhu objavuje čoraz viac prehrávačov médií so systémom Android. Pozitívnym vývojom je, že hráči s týmto mobilným operačným systémom podávajú čoraz lepšie výkony a ponúkajú viac možností. V porovnaní s niekoľkými rokmi je prevádzka plynulejšia, používateľské rozhranie čistejšie a chýb je menej. A konečne, na trh čoraz viac mini počítačov, ktoré sú vybavené procesorom Intel, prichádzajú na trh v podobe HDMI kľúčov. Výhodou je, že tieto zariadenia podporujú použitie systému Windows 10, takže v skutočnosti máte plnohodnotný počítač. Sme zvedaví, ako si tieto nové výrobky v praxi vedú.

MINIX NEO X6

MINIX je hongkonský výrobca, ktorý vyrába všetky druhy prehrávačov médií s rôznymi operačnými systémami. NEO X6 je základný model značky, ktorá obsahuje Android 4.4.2 KitKat. Kompaktné puzdro je vyrobené z plastu a pôsobí trochu lacno. Na boku máte možnosť pripojiť externé nosiče úložiska cez dva USB porty a čítačku kariet microSD. Vzadu vidíme iba konektor pre slúchadlá, HDMI port a ethernetový port. Tento NEO X6 bezchybne prehráva väčšinu mediálnych súborov, aj keď existuje množstvo upozornení. Zatiaľ čo NEO X6 podporuje moderný kodek H.265, maximálne rozlíšenie je 1080p. Súbory H.265 s vyšším rozlíšením sa preto tento prehrávač médií nezobrazuje. Ďalej zariadenie nepodáva signál DTS-HD Master Audio do zosilňovača.

MINIX do tohto prehrávača médií integroval Android dobre prostredníctvom ponuky blokov. Inštalácia nových aplikácií je bezproblémová a upravená verzia Kodi funguje správne na prehrávanie mediálnych súborov. Okrem ethernetového portu výrobca pridal aj WiFi adaptér. Na streamovanie súborov vo formáte Full HD z NAS je však lepšie použiť káblové pripojenie. Sieťová rýchlosť ethernetového portu je dostatočne rýchla na to, aby ste mohli plynulo prehrávať úplné ripy Blu-ray.

MINIX NEO X6

Skóre

4/5

cena

€ 94,95

Pros

Skvelá integrácia systému Android

Dobrá rýchlosť siete

Vynikajúci pomer ceny a kvality

Negatíva

Plastové puzdro

Žiadny hlavný zvuk DTS-HD

Podpora H.265 bez Ultra HD

NEXXT PC Stick

S kartou NEXXT PC Stick skutočne získate plnohodnotný mini-počítač, ktorý môžete pripojiť k vstupu HDMI na monitore alebo obrazovke počítača. Kryt za konektorom HDMI je dosť široký, takže nie každá televízia alebo zosilňovač má dostatok miesta. Našťastie k tomu výrobca dodáva adaptér. Na rozdiel od porovnateľnej Intel Compute Stick tejto kópii chýba ventilátor, takže nedochádza k produkcii šumu. HDMI stick má na palube holú verziu Windows 10, ktorú si môžete navrhnúť podľa vlastného želania.

K dispozícii je WiFi anténa pre pripojenie k sieti. Pripojte klávesnicu a myš, aby ste ovládali užívateľské prostredie. Môžete na to použiť bluetooth alebo USB port. Po zapnutí NEXXT PC Stick vstúpite do známeho prostredia Windows. Inštaláciou programu ako Kodi alebo VLC media player slúži toto zariadenie jednoducho ako prehrávač médií. Prehrávanie miestnych mediálnych súborov je v poriadku, čiastočne kvôli zvukovým a obrazovým kodekom, ktoré podporuje použitý mediálny softvér. Procesor Intel Atom je dostatočne rýchly na spracovanie obrázkov. Streamovanie mediálnych súborov je bohužiaľ menej úspešné z dôvodu nedostatku ethernetového portu. Bezdrôtové pripojenie je celkom určite náchylné na rušenie pri streamovaní obrazu vo formáte Full HD.

NEXXT PC Stick

Skóre

3/5

cena

€ 159,-

Pros

Plnohodnotný mini PC

Vyberte si svoj vlastný mediálny program

Pasívne chladenie

Negatíva

Nevhodné ako streamer

Windows vyžaduje antivírusový softvér

Prehrávač Zappiti 4K Duo

Ak hľadáte zariadenie na ukladanie a prehrávanie mediálnych súborov, potom ste so Zappiti Player 4K Duo na správnom mieste. Dva 3,5-palcové disky môžete pripevniť pomocou šikovných chlopní na prednej strane. Úložná kapacita je potom maximálne 16 TB. Ak to nestačí, nie je k dispozícii menej ako päť portov USB určených na pripojenie externých jednotiek. Spoločnosť Zappiti sa rozhodla pre puzdro so štandardnou šírkou 43 centimetrov pre hi-fi komponenty. Je škoda, že francúzsky výrobca napriek veľkým rozmerom nevidel šancu integrovať napájací zdroj do krytu.

Hneď ako prehrávač zapneme, na obrazovke sa zobrazia tri možnosti. Môžete si vytvoriť knižnicu médií Zappiti s filmovými informáciami a obrázkami. Predpokladom je, aby sa v každom názve súboru nachádzal presný názov filmu. Druhou možnosťou je otvoriť prehliadač súborov, v ktorom môžete prehrávať mediálne súbory.

Prehrávač 4K Duo to robí perfektne, pričom zariadenie odosiela do zosilňovača zvukové formáty, ako sú DTS-HD Master Audio a Dolby TrueHD. Ďalej, zobrazenie súborov H.265 v Ultra HD tiež nie je vôbec žiadnym problémom. Prehliadač súborov bohužiaľ sám nerozpozná sieťové prostriedky, takže musíte ručne zadať adresy IP mediálnych serverov. Treťou možnosťou je Google Play. Môžete si nainštalovať všetky druhy aplikácií vrátane Kodi. Tento mediálny program však nie je prispôsobený na použitie v prehrávači médií, preto sa do zosilňovača neodosiela žiadny zvuk. Okrem bežného diaľkového ovládania dodáva výrobca aj takzvanú „vzdušnú myš“ s QWERTY klávesnicou na zadnej strane.

Prehrávač Zappiti 4K Duo

Skóre

3,5/5

cena

€ 349,-

Pros

Dva pevné disky

Podporuje všetky formáty videa

Negatíva

Externé napájanie

Pridávanie sieťových zdrojov je ťažkopádne

cena

Hmlovina Ockel

Hmlovina Ockel nie je v čase písania tohto článku oficiálne dostupná, pretože výrobca stále usilovne pracuje na zdokonalení používateľského rozhrania. Kryt tohto prehrávača médií je vyrobený z hliníka a pôsobí veľmi robustne. S hmotnosťou niečo cez jeden kilogram teda hmlovina nie je práve ľahká. Na bočnej strane je cez kryt miesto pre 3,5 palcovú jednotku. K dispozícii sú tiež štyri USB porty na pripojenie externých nosičov úložiska alebo operačných zariadení. Táto kópia má krásny predný panel, v ktorom je zabudovaná obrazovka a dotykové ovládacie tlačidlá. Skrátka krásny vzhľad!

Pozoruhodnou funkciou je prítomnosť HDMI vstupu, pomocou ktorého je možné nahrávať video súbory cez zabudovaný rekordér. Otázkou je, či na to niekto vo svete nespočetných zmeškaných služieb stále čaká. Bohužiaľ, testovanie hmloviny ešte nie je možné, pretože hráč každú chvíľu zobrazí chybové hlásenie. Z tohto dôvodu nemôžeme prehrávač účtovať, pretože produkt ešte nebol oficiálne uvedený na trh. Videli sme letmý pohľad na vlastné menu s predinštalovanou verziou Kodi. Navrhovaná maloobchodná cena hmloviny Ockel ešte nebola stanovená.

Hmlovina Ockel

Skóre

n / a

cena

Stále neznáme

Pros

Silné bývanie

Krásny displej

Negatíva

Testovanie obsahu nie je možné

Popcorn Hour VTEN

Popcorn Hour je už roky špičkou v oblasti vývoja prehrávačov médií. Spoločnosť tradične používa čipové sady od spoločnosti Sigma Designs, ktoré vždy poskytujú vynikajúcu kvalitu obrazu a jasné farby. Logicky teda Sigma Designs veľa spolupracuje aj s výrobcami televízorov. Dizajn týchto VTEN je v súlade s predchádzajúcimi produktmi Popcorn Hour. Kryt nie je veľmi iskrivý, ale vďaka použitiu hliníka je mimoriadne pevný. Na prenos obrázkov je k dispozícii iba výstup HDMI. Okrem HDMI môžete zvuk prenášať do zosilňovača aj prostredníctvom optického alebo koaxiálneho výstupu. Na pripojenie zdrojov USB je k dispozícii iba jeden port USB.

Popcorn Hour ďalej vybavila zariadenie čítačkou SD kariet a portom eSATA. Druhé pripojenie je užitočné, ak chcete pripojiť interný pevný disk priamo k VTEN.

Elegantné menu je dosť statické a hlavne zamerané na zobrazovanie vašich vlastných mediálnych súborov. Hráč berie túto úlohu veľmi vážne. Bez ohľadu na to, aký mediálny súbor vydáme na tomto zariadení, obrázky sa zobrazia na obrazovke vo vynikajúcej kvalite. Vďaka podpore H.265 v maximálnom rozlíšení 3 840 x 2 160 pixelov je tento prehrávač multimediálny pre budúcnosť.

VTEN tiež vie, čo má robiť s úplnými 3D ripmi a zvukovými súbormi dsd (sacd). Je pekné, že rýchlosť siete je dostatočne vysoká na to, aby ste mohli bez prerušenia sťahovať streamy plného Blu-ray zo NAS. Nie je tiež dôvod sťažovať sa v oblasti podpory zvuku, pretože VTEN úhľadne prenáša filmové kodeky ako DTS-HD Master Audio a Dolby Digital do digitálnej domény pripojeného zosilňovača. Popcorn Hour zriadila kútik so stiahnuteľnými aplikáciami, ale to nie je veľa. Tieto aplikácie vyvíjajú tretie strany a zvyčajne majú nízku kvalitu. Cena tohto prehrávača médií je trochu vyššia. Americká spoločnosť Sigma Designs si jednoducho účtuje vysoký poplatok za použitie svojich mediálnych čipov a táto cena sa prenáša na spotrebiteľa. Každý, kto má nejaké peniaze navyše za veľmi širokú podporu kodekov a optimálne prehrávanie videa v teplých farbách, pravdepodobne nebude ľutovať.

Popcorn Hour VTEN

Skóre

4/5

cena

€ 133,-

Pros

Silné bývanie

Hrá všetko

Vynikajúca kvalita obrazu

Negatíva

Zlé aplikácie

Iba jeden port USB

cena

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found