Novinky

Čo pre vás mení článok 13 (zákaz memov)?

Zlá správa pre milovníkov mémov: kontroverzný článok 13 bol schválený Európskym parlamentom. Webové stránky ako Facebook a YouTube sa tak stávajú zodpovednými za obsah, ktorý ich používatelia zverejňujú na platforme. A to má významné dôsledky aj pre jednoduchý gif alebo hudbu pod videom. Čo konkrétne sa stane?

Existujú jasné pravidlá pre používanie hudby alebo videa, ktoré sú chránené autorskými právami. V skratke: to nemôžete jednoducho použiť. Existujú niektoré pravidlá, ktoré ponúkajú možnosti, napríklad skutočnosť, na ktorej ste založené férové ​​použitie môže na ilustráciu niečo použiť niekoľko sekúnd obrazu alebo zvuku. Na výrobu satiry môžete použiť aj materiál. LuckyTV to robí napr. Ale až na tých pár výnimiek by ste so zábermi niekoho iného nemali robiť veľa - aj keď si natáčate videá sami a umiestňujete ich online.

V praxi to nikto veľmi neurobí, ak je pod domácim videom o niečo dlhšia hudba, ktorú sleduje iba pár ľudí. Je pravda, že platia autorské práva, ale vo väčšine prípadov je ochrana určená veľkým chlapcom: pirátom, ktorí dávajú hudbu a filmy na stránky na stiahnutie, alebo ktorí dávajú hudbu niekoho iného na YouTube a snažia sa z toho zarobiť reklamami.

Chráňte autorské práva

To samozrejme nie je prekvapujúce. Existujú tisíce kreatívcov, ktorí zarábajú peniaze online videostreammi, textami, fotografiami, komiksmi ..., ktorí chcú byť chránení pred krádežou ich obsahu.

Na tento účel bola teraz prijatá nová európska smernica, ktorá zaisťuje zastavenie neoprávneného prerozdeľovania obsahu. Ale spôsob, akým sa to deje, je dosť neurčitý a veľké spoločnosti aj jednotliví kreatívci spochybňujú jeho účinnosť.

Čo je článok 13?

Začnime krátkym návodom. Minulý týždeň prijal Európsky parlament pomerne rozsiahly zákon, podľa ktorého sú online platformy povinné odstraňovať materiál chránený autorskými právami.

Oficiálne sa zákon nazýva „Európska smernica o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu “. Skladá sa zo 17 samostatných častí, ktoré uľahčujú lepšiu ochranu materiálu chráneného autorskými právami. Ten zákon nie je úplne nový. Je to upravená verzia existujúcich predpisov, aby sa zákon lepšie prispôsobil modernému internetu.

Predbežné skenovanie materiálu

V súčasnosti hlavné platformy, na ktoré môžu používatelia nahrávať svoj obsah, nenesú zodpovednosť za porušovanie autorských práv. Musia takýto materiál odstrániť, ak o to výrobcovia požiadajú, ale nie sú povinní robiť nič preventívne.

Článok 13 to mení. To si vyžaduje, aby hlavné platformy ako YouTube, Soundcloud, Reddit, Facebook alebo Tumblr predbežne skenovali nahraný materiál: je v tomto videu, komikse, texte alebo inom diele niečo, čo je (možno) chránené autorskými právami?

Nejasná budúcnosť

Aj keď zákon má chrániť tvorcov obsahu, má aj veľa nevýhod. A to nielen pre veľké internetové platformy, ale aj pre samotných bežných používateľov internetu.

Najväčšia prekážka: nikto presne nevie, ako ju zastaviť. Napríklad skorá verzia zákona stanovila, že platformy by mali používať „technológiu proporcionálneho rozpoznávania obsahu“, ale nikto sa nemohol zhodnúť na tom, čo to znamená.

Článok 13 sa tiež nazýva zákaz memov

Meme zákaz

Preto sa článok 13 tiež nazýva „zákaz memov“. Mémy často vznikajú z fotografií alebo komiksov, ktoré sú chránené autorskými právami. Ak platformy čoskoro implementujú článok 13, môže to znamenať, že každý mém, ktorý zverejníte na Facebooku alebo Instagrame či Reddite, bude automaticky odstránený filtrom nahrávania. Aj keď pre váš obraz skutočne existuje výnimka kvôli satire. To obmedzuje niekoho slobodu prejavu.

To isté sa môže stať, ak napríklad uvediete online spomínané rodinné video. Či už to dáte na súkromné ​​alebo verejné, nikto neurobí veľký problém, ak je pod hudbou hudba, ktorá je chránená autorskými právami. Takéto video nevyniká medzi miliardami hodín videa, ktoré sa na YouTube vkladá každú hodinu, takže šanca, že sa umelec bude hnevať na vaše jedno video s niekoľkými zhliadnutiami, je malá.

Algoritmy

Ak je však článok 13 v platnosti, môže sa to zmeniť. YouTube vyhadzuje svoje algoritmy pri každom novom nahrávaní a potom sa automaticky rozpozná hudba s autorskými právami. A ďalší krok: bude odstránený.

Možno tvrdíte, že zámerné pridávanie hudby do videa nie je skutočne povolené. Čo však napríklad v prípade, že začnete hrať na Twitchi a hudbu máte iba zapnutú na pozadí? Dobrý algoritmus to odfiltruje a môže blokovať stream rovnako.

Preventívne blokovanie

Existuje veľa príkladov, keď veľké spoločnosti chybne odstránili umenie zo svojich platforiem, pretože napríklad algoritmy sú pri rozpoznávaní nahých obrázkov príliš agresívne. YouTube, ktorý v skutočnosti už má takýto filter s Content ID, je tiež veľmi pravidelne v správach negatívny, pretože je zneužívaný stranami, ktoré (neoprávnene) požadujú autorské práva.

Nie je preto neopodstatnenou otázkou, ako Facebook, YouTube alebo iné platformy nakladajú s materiálmi chránenými autorskými právami. Iste, ak je platforma (finančne) zodpovedná za ochranu takýchto obrázkov, je pravdepodobnejšie, že sa rozhodne pre prístup, ktorý je príliš agresívny ako príliš mierny.

Už žiadna konkurencia zo strany malých podnikateľov

Potenciálnym problémom je tiež konkurencia (alebo jej nedostatok). Platformy ako YouTube, ktoré majú k dispozícii miliardy eur, môžu stále nastaviť filter nahrávania. Môže ich to niečo stáť, ale aspoň pracujú podľa zákona. Čo však v prípade, že sa objaví nová platforma, ktorá chce konkurovať YouTube? To je oveľa ťažšie.

Napríklad pre filter nahrávania potrebujete gigantické databázy, na ktoré môžete odkazovať na nahrávanie, alebo musíte vyvinúť algoritmy, ktoré využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie. Nie nadarmo v súčasnosti experimentujú hlavne veľké spoločnosti ako Google a Facebook; taká vec je pre malé podniky príliš drahá.

Nová verzia zákona síce uvádza, že „tlak na malé a stredné podniky nesmie byť príliš veľký“, nie je však celkom isté, čo to v praxi znamená.

Podľa článku 13 je veľmi ťažké konkurovať platformám, ako je YouTube

YouTube ako víťaz

YouTube môže byť jedným z najväčších odporcov zákona, ale je pravdepodobné, že je v tejto bitke treťou tretinou. YouTube je jednou z mála platforiem, ktorá má peniaze a prostriedky na (úspešnú) implementáciu takéhoto opatrenia. Existuje teda veľká šanca, že tvorcovia obsahu budú čoskoro ešte viac viazaní na také veľké platformy a vzťahy medzi nimi sú už pod tlakom. Naozaj chcete, aby boli kreatívci internetu závislí od jednej spoločnosti? A ako divákovi ti čoskoro zostane málo na výber. Potom by ste sa mali držať platformy, ktorá zarába veľa peňazí na vašich pozorovacích návykoch. Nielen tvorcovia, ale aj diváci trpia slabou konkurenčnou pozíciou.

Keby a ale

Vyššie dosť často používame slovo „možno“. A to z dobrého dôvodu, pretože práve tu je celý problém článku 13. Nikto sa neodváži presne predpovedať, čo by mali platformy robiť a čo budú robiť. Je pravdepodobné, že sa veľa preventívne filtruje, aby sa zabránilo porušeniu autorských práv. Bits of Freedom varuje, že to má zásadné následky na vašu slobodu komunikovať.

Formálnosť

Článok 13 ešte musí byť schválený Radou ministrov, nezdá sa však, že by to vrhlo kľúč do práce. Takže tu vlastne prichádza zákaz mémov. Uvidí sa, do akej miery sa skutočne implementuje, ale je pravdepodobné, že už čoskoro nebudete môcť na svoju časovú os na Facebooku umiestniť vtipný obrázok.