Preskúmanie

Samsung Galaxy A41 - Šikovný, ľahký a cenovo dostupný

Smartfóny Samsung A nie sú nezmyslom. Za nie príliš vysokú cenu získate slušný smartphone od dôveryhodnej značky. To platí aj pre tento Samsung Galaxy A41. Je to však pre vás aj najlepší smartphone?

Samsung Galaxy A41

cena € 275,-

Farba Čierna, modrá biela

OS Android 10 (OneUI 2)

Obrazovka 6,1 palca amoled (2 400 x 1 080)

procesor 2 Ghz oktacore (MediaTek Helio P65)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 500 mAh

fotoaparát 48, 8,5 megapixelov (zadný), 25 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15 x 7 x 0,8 cm

Váha 152 gramov

Iné dualsim

Webová stránka www.samsung.com/sk 7 Skóre 70

  • Pros
  • Všestranný fotoaparát
  • Obrazovka
  • Ľahké a šikovné
  • Negatíva
  • Bloatware
  • Výkon

Samsung Galaxy A40 bol za posledný rok jedným z najpredávanejších smartfónov v Holandsku. Za cenu tesne pod 300 eur ste dostali základný smartphone, ktorému nemožno čo vytknúť. Aj keď značky ako Xiaomi, Nokia a Motorola ponúkajú tiež dobré smartfóny v rovnakom cenovom rozpätí, povedomie o značke Samsung je veľkým prínosom pre úspech predaja modelu A40.

Nie je preto prekvapením, že spoločnosť Samsung vydala na jar roku 2020 nástupcu, Samsung Galaxy A41. Cena zostala rovnaká: 289 eur. Hlavné rozdiely spočívajú vo výkonnejšej čipsete, väčšej kapacite batérie, lepšom paneli obrazovky so snímačom odtlačkov prstov dole a tromi fotoaparátmi na zadnej strane. A40 má dualcam a snímač odtlačkov prstov fyzicky na zadnej strane.

Na rozdiel od drahších smartfónov nemá Samsung Galaxy A41 sklenené puzdro, ale zadná strana je z plastu. Mimochodom, lesklé zadné masky. To má nevýhodu v tom, že smartphone (rovnako ako verzie so sklenenou zadnou stranou) je citlivý na odtlačky prstov. Výhodou je, že A41 je menej zraniteľný a je pozoruhodne ľahký. Celkovo je smartphone obzvlášť šikovný kvôli svojej príjemnej veľkosti a hmotnosti.

Displej

Pozitívne vyniká amoled obrazovka Galaxy A41. Priemer obrazovky je o niečo väčší: 15,5 cm (6,1 palca) na rozdiel od 15,9 cm (5,9 palca) displeja modelu Galaxy A40. Pokiaľ ide o veľkosť siete, tieto dve zariadenia sa od seba mierne odlišujú kvôli mierne tenším okrajom obrazovky. Galaxy A41 je podlhovastejší, bez straty praktickej veľkosti. Aby ste to dosiahli, je predná kamera umiestnená v záreze obrazovky v tvare kvapky v hornej časti.

Kvalita obrazu na obrazovke je v poriadku. Farby sú živé a jas dostatočný na to, aby ste smartphone mohli používať vonku na slnku. Vďaka rozlíšeniu obrazu Full HD je obrazovka tiež dostatočne ostrá, aby dokázala všetko prehľadne zobraziť.

Výkon

Aj keď Galaxy A41 dostal vylepšenie z hľadiska čipsetu, v praxi si všimnete, že v tejto oblasti došlo k šetreniu. Procesor Mediatek Helio 65 so 4 GB RAM je trochu skromný, takže si všimnete, že načítanie trvá o niečo dlhšie a zariadenie nemusí vždy reagovať plynulo. Pri bežnom používaní ako aplikácie a prehľadávaní to nie je veľmi nepríjemné. Ťažšie hry ale nebudú prebiehať hladko. Čipset nie je príliš stresujúci pre batériu, ktorá má rozumnú kapacitu 3 500 mAh. V závislosti na vašom použití môžete s nabitou batériou bezpečne urobiť deň a pol.

Pamätajte tiež na to, že spoločnosť Mediatek má mizernú reputáciu podpory ovládačov, čo spolu so sklamanou reputáciou aktualizácií spoločnosti Samsung neveští nič dobré pre dlhú podporu pre Android a bezpečnostné aktualizácie.

OneUI

Našťastie Galaxy A41 beží na najnovšej verzii systému Android: Android 10. Spoločnosť Samsung navyše pridala svoju vlastnú omáčku OneUI, ktorá upravuje Android do najmenších detailov. Všetko vyzerá pre telefón Samsung veľmi dobre a všetky aplikácie a služby spoločnosti Samsung sú samozrejme v centre pozornosti. Aj keď je pravdepodobné, že veľa aplikácií a služieb Samsung nevyužijete. Prejdením prstom po úvodnej obrazovke doľava získate prehľadnú stránku so správami a mnohými aktualizáciami aplikácií (Samsung). Je zarážajúce, že meno Bixby nie je zobrazené, chorý hlasový asistent od spoločnosti Samsung sa zdá byť pomaly vyradený.

Bohužiaľ nie všetky nepotrebné funkcie OneUI boli postupne vyradené. Existuje tiež veľa bloatware. Napríklad sú predinštalované celé aplikácie od spoločnosti Microsoft, čo je trochu duplikát s aplikáciami Dokumenty Google v systéme Android. Spoločnosť Samsung taktiež ukryla bloatware v nastaveniach aplikácie Device Maintenance v podobe nepotrebného antivírusového programu a optimalizátora pamäte.

Našťastie vám zostáva dostatok úložnej kapacity. K dispozícii je asi 48 GB zo 64 GB a môžete ich rozšíriť pomocou pamäťovej karty. Okrem miesta pre túto pamäťovú kartu obsahuje slot aj miesto pre dve SIM karty. To je tiež pekné.

fotoaparát

Keďže na zadnej strane Galaxy A41 vidíte tri fotoaparáty, máte tendenciu si myslieť, že okrem hlavného fotoaparátu máte aj širokouhlý a makroobjektív. Bohužiaľ to tak nie je, máte širokouhlý objektív a bežný fotoaparát, tretím objektívom je snímač hĺbky. Používa sa napríklad na rozmazanie popredia alebo pozadia na zvýraznenie fotografovaného objektu. To vytvára očakávania pre režim portrétu (ktorý spoločnosť Samsung nazýva Live Focus), ktoré sú splnené pri dostatku dostupného svetla. Za menej svetla si všimnete, že fotoaparát má ťažkosti s rozlíšením objektu od popredia a pozadia.

Keď používate širokouhlý objektív, nemôžete zaostrovať. Čo je vzhľadom na prítomnosť hĺbkového snímača zvláštne. Vďaka tomu je širokouhlý objektív vhodný len pre krajiny a veľké objekty.

Bežný fotoaparát funguje tak, ako by ste od Samsungu a smartfónu v tejto cenovej kategórii očakávali. Je to najmä všestrannosť, vďaka ktorej je vďaka snímaču hĺbky a širokouhlému objektívu fotoaparát užitočný napríklad na zdieľanie fotografií prostredníctvom WhatsApp alebo sociálnych médií.

Alternatívy k Samsung Galaxy A41

Aj keď je Samsung Galaxy A41 vynikajúcim lacným smartfónom, za podobnú cenu si môžete zaobstarať výkonnejšie smartfóny iných značiek. Možno vám značka Samsung za to stojí. Napríklad Motorola G8 Plus, aj keď sa zdá, že Motorola vie o aktualizácii podpory čoraz viac. To isté platí aj pre Oppo A9. Alternatívu, kde môžete očakávať dobrú podporu, poskytuje Nokia, napríklad Nokia 7.2.

Záver: kúpiť Samsung Galaxy A41?

Každý, kto hľadá jednoduchý a cenovo dostupný smartfón, tento Samsung Galaxy A41 rýchlo nájde. Najmä preto, že Samsung je populárna značka. Prístroju je čo vytknúť. Obrazovka je elegantná, fotoaparát všestranný, získate moderné funkcie, ako je snímač odtlačkov prstov pod obrazovkou, a zariadenie je pozoruhodne ľahké a praktické. Výkon je trochu slabý - a procesor Mediatek neveští nič dobré pre podporu aktualizácií. Jedno používateľské rozhranie spoločnosti Samsung je tiež príliš plné bloatware.

Ďakujeme spoločnosti Belsimpel za sprístupnenie kontrolného zariadenia.