Ako

Zvýšte rýchlosť systému Windows 10 pomocou týchto trikov

Ak sa vám Windows 10 zdá byť trochu pomalý, môžete podniknúť množstvo vecí, ktoré vám pomôžu zrýchliť počítač bez nákupu nového hardvéru. Tu vám ukážeme niekoľko trikov.

Je veľmi nepríjemné, keď musíte čakať na otvorenie programu alebo na text, ktorý sa pokúšate napísať, na obrazovku. Našťastie existuje množstvo vecí, ktoré môžete urobiť, aby bol Windows 10 trochu rýchlejší. Prečítajte si tiež: Obnovte Windows 10 na starú verziu Windows.

Zakázať automatické načítavače

Ak úplné zavedenie systému Windows trvá dlho, môže to byť spôsobené tým, že veľa programov sa načítava aj na pozadí, zatiaľ čo sa načítava operačný systém. V mnohých prípadoch je s ním nainštalovaný takzvaný autoloader.

Automatický nakladač je nástroj, ktorý zaisťuje, že (súčasť) príslušného programu sa načíta aj pri spustení systému Windows. Môže to byť kontrola aktualizácií konkrétneho programu, konfiguračný nástroj pre tlačiareň, myš alebo webovú kameru, synchronizačný nástroj pre cloudovú službu atď. Čím viac aktívnych automatických vkladačov je aktívnych, tým dlhšie trvá úplné spustenie systému Windows.

Pravdepodobne nepotrebujete veľa týchto automatických nakladačov. Ak ich chcete zakázať, musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na panel úloh a Správa úloh Vyberám. Ak v hornej časti zobrazeného okna nevidíte žiadne karty, kliknite na ikonu Viac detailov kliknite. Potom vyberte kartu Začiatok.

Teraz uvidíte zoznam všetkých programov a služieb, ktoré sa systém Windows pokúša načítať automaticky počas spustenia. Pokúste sa v tomto zozname nájsť položky, ktoré nepotrebujete. Ak chcete vidieť viac informácií o položke, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a Vlastnosti alebo sa o nej dozviete viac online kliknutím Hľadajte online kliknúť. Ak ste sa rozhodli, že konkrétny automatický podávač nie je potrebný, môžete ho deaktivovať kliknutím pravým tlačidlom myši na neho a Vypnúť vybrať.

Zakázať animácie

Windows vyzerajú s animáciami krajšie a zábavnejšie, ale váš počítač si vyberú daň, ktorá ho môže spomaliť.

Ak chcete vypnúť animácie, musíte kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu Štarttlačidlo a kliknite na Systém Vyberám. V okne, ktoré sa zobrazí, kliknite na ľavú tablu rozšírené nastavenia systému. Kliknite na kartu Pokročilé a kliknite na tlačidlo nastavenie v sekcii Výkon. Kliknite na kartu Vizuálne efekty, zvoliť Najlepší výkon a potvrďte svoju voľbu.

Upravte nastavenie energie

Ak je váš počítač nastavený na energetickú účinnosť, zariadenie môže pracovať pomalšie.

Ak si myslíte, že nastavenia napájania sú zodpovedné za pomalosť vášho počítača, môžete ich upraviť v ovládacom paneli. Dostanete sa sem kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu Štarttlačidlo a kliknutie Ovládací panel vybrať.

Kliknite na vyhľadávací panel v pravom hornom rohu obrazovky, ktorá sa zobrazí, a zadajte text Správa napájania. Kliknite na výsledok vyhľadávania a potom na obrazovke Vyberte alebo prispôsobte plán napájania na šípke vedľa Zobraziť ďalšie plány. Potom si môžete zvoliť túto možnosť Vysoký výkon začiarkavacie políčko, vďaka ktorému bude váš počítač bežať rýchlejšie, ale menej energeticky efektívne.