Ako

3 riešenia pre hlučný notebook

Ak notebook už nejaký čas intenzívne používate, môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť veľký hluk. Chladenie budete počuť pri plnej rýchlosti. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste svoj hlučný notebook upokojili.

1. Ukončite bežiace procesy

Ak váš laptop vydáva veľa hluku, je to zvyčajne výsledkom ochladenia, ktoré sa snaží ochladiť pracovitý procesor. Ak mu chcete pomôcť, môžete ručne vypnúť spustené procesy v systéme a dokonca im zabrániť v opätovnom spustení pri štarte notebooku. Toto odľahčí CPU a chladenie nemusí pracovať tak tvrdo.

Za týmto účelom otvoríme Konfiguráciu systému Microsoft. Používatelia systému Windows 10 majú jednoduchý prístup na hlavný panel msconfig písanie na stroji. Potom prejdite na kartu Začiatok, kliknite na Otvorte Správcu úloh a zrušte začiarknutie programov, ktoré nechcete spustiť po zapnutí prenosného počítača. Strany ako Apple a Adobe majú ruku v ruke s tým, aby sa ich softvér spúšťal automaticky, ale môžete dobre blokovať iTunes, QuickTime a Adobe Reader.

Zatvorte okno a pri ďalšom štarte notebooku bude procesor menej zaneprázdnený otváraním (a bežaním na pozadí) týchto programov.

2. Veľké upratovanie

Najmä ak má váš notebook niekoľko rokov, bude vo vnútri dosť prachu. Pri počítači je samozrejme ľahké otvoriť puzdro a odfúknuť prach, ale pri notebooku musíte pracovať trochu opatrnejšie. Napriek tomu sa to oplatí, pretože bude váš notebook znateľne tichší. Bez tejto textilnej prikrývky musí ventilátor pracovať oveľa menej.

Dávaj pozor: Notebook otvárajte, iba ak s tým máte skúsenosti a máte istotu, že to neovplyvní záruku zariadenia. Najlepšie je navyše vykonať čistenie vonku, pretože sa to môže stať špinavým zámerom.

Ak ste sa rozhodli odskrutkovať prenosný počítač, musíte sa najskôr ubezpečiť, že máte doma plechovku so stlačeným vzduchom a mäkkú kefu. Potom notebook vypnite, vyberte batériu a odskrutkujte kryt.

Po otvorení okamžite uvidíte, kde sa nahromadil prach. Pomocou aerosólovej nádoby (s malými krátkymi zdvihmi) odstráňte prach okolo ventilátora a ďalších komponentov. Pomocou kefy odstráňte zo skrinky posledné kúsky prachu. Celý interiér opäť čistý? Skrutkujte to a užívajte si podstatne tichší notebook.

3. Vonkajší chladič

Pomáhajú vyššie uvedené tipy ťažko? Potom si môžete kedykoľvek zvoliť pripojenie externého chladiča. Tieto chladiče sú k dispozícii v mnohých cenových reláciách a veľkostiach. Účinok je však zvyčajne rovnaký. Chladič je zabudovaný v doske, ktorú kliknete pod laptop, ktorý je pripojený k systému pomocou kábla USB. Obzvlášť užitočné, keď notebook používate na jednom pevnom mieste, pretože vďaka nemu nebude tenší. Aj keď to v žiadnom prípade nie je očarujúce riešenie, externý chladič určite urobí dobrú prácu, keď ochladí a zachová tichý prenosný počítač.