Ako

Wifi 6: čo to je a prvé skúsenosti

Názvy technológií WiFi si od začiatku fungovania WiFi zostali veľmi želané. Pridanie zdanlivo ľubovoľných prípon ako b, g, n alebo ac k štandardu Wi-Fi 802.11 bolo ťažké dodržať aj pre technologických nadšencov. Preto sa Wi-Fi Alliance, organizácia, ktorá je medzinárodne zodpovedná za správu všetkých týchto bezdrôtových štandardov, rozhodla na konci roka 2018 zjednodušiť všetky označenia. Napríklad súčasný štandard 802.11ac sa jednoducho zmenil na WiFi 5. V tomto roku však zaháji svoje široké uvedenie aj nová generácia WiFi: WiFi 6. Vysvetľujeme, čo to znamená, a zdieľame naše prvé výsledky testov.

Stručne povedané, Wi-Fi 6 (alebo 802.11ax) by nám mala priniesť toto: vyššie špičkové rýchlosti, väčšiu celkovú kapacitu dát, nižšiu spotrebu energie a predovšetkým lepší výkon v prostrediach s mnohými rôznymi zariadeniami. S každou novou generáciou WiFi možno očakávať vyššie špičkové rýchlosti a väčšiu celkovú kapacitu. Nižšia spotreba energie vďaka optimalizáciám je príjemná, pretože dnes používame hlavne WiFi s mobilnými zariadeniami, ako sú telefóny, tablety a notebooky. Napokon, aj vďaka technológiám rýchleho nabíjania, ktoré sú dnes na trhu, by ste chceli, aby vaše mobilné zariadenia vydržali na jedno nabitie batérie čo najdlhšie.

Sila tejto novej generácie WiFi však spočíva v zlepšenom výkone v prostrediach s mnohými zariadeniami. Tam, kde sme pred niekoľkými rokmi často mali jedno, niekedy dve bezdrôtové zariadenia, dnes sa to zvýšilo na pol tucta alebo viac. Inteligentné telefóny a notebooky sú známymi poskytovateľmi dát, ale v dnešnej dobe sú k našej sieti často pripojené aj naše televízory, termostaty, reproduktory a zvončeky.

A práve to, čo sa týka mnohých zariadení súčasne, je niečo, na čom je Wi-Fi tradične mimoriadne slabá. Jedno pomalé zariadenie vo vašej sieti by už mohlo spôsobiť preťaženie alebo malé štikútanie v prevádzke rýchlejších bezdrôtových zariadení. A bohužiaľ, relatívne vysoké (teoretické) špičkové rýchlosti WiFi 5 (alebo 802.11ac) a rôzne techniky na zmiernenie tohto problému (vrátane „spravodlivosti vo vysielaní“) ponúkali iba obmedzenú úľavu.

OFDMA

Štandard WiFi6 využíva techniku ​​zvanú OFDMA v plnom „viacnásobnom prístupe k ortogonálnemu frekvenčnému deleniu“. OFDMA je technika, o ktorej ste pravdepodobne nikdy nepočuli, ale ktorú skutočne používate. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako je možné, že stovky ľudí v meste môžu používať internet cez 4G, ale že dvaja aktívni tínedžeri môžu vypnúť vašu WiFi sieť? Je to práve technológia, ktorá sa už používa v našich mobilných LTE / 4G pripojeniach, kde je vďaka OFDMA s obmedzeným počtom 4G antén možné zabezpečiť plynulé mobilné pripojenie k internetu aj veľkým skupinám používateľov.

OFDMA v skutočnosti rozdeľuje existujúce dátové toky alebo toky na veľa malých častí, ktoré je možné tak efektívnejšie rozdeliť medzi všetky pripojené zariadenia a umožniť súčasné odosielanie dát na rôzne zariadenia. S pripojením WiFi 5 bolo možné údaje odosielať naraz iba na jedno zariadenie. Predstavte si smerovač WiFi5 ako malú jednostopovú železničnú stanicu, kde sa jeden vlak strieda a odchádza do jedného cieľa. V tomto porovnaní je smerovač WiFi6 spoločnosti OFDMA ako veľká viackoľajná železničná stanica à la Utrecht Central, odkiaľ odchádza viac vlakov nepretržite do viacerých cieľov.

Spätne kompatibilné

Pretože našťastie Wi-Fi 6 nadväzuje na existujúce pásmo 2,4 a 5 GHz, existuje úplná spätná kompatibilita. Aliancia Wi-Fi si je vedomá, že nekompatibilita medzi klientmi a sieťami by bola obrovským problémom našej každodennej práce v sieti. Nie je preto vôbec žiadny problém so zariadeniami, ktoré podporujú iba WiFi 5 pre pripojenie k modernému smerovaču alebo prístupovému bodu WiFi6, rovnako ako nie je problém pripojiť vaše zariadenie WiFi6 k staršiemu typu siete. Samozrejme, že ste obmedzený na rýchlosť predchádzajúcej generácie.

Príliš dobré, aby to bola pravda?

Rýchlosti, ktoré teoreticky WiFi poskytuje, boli bohužiaľ roky príliš dobré na to, aby to bola pravda. Pamätáme si sklamané reakcie používateľov, ktorí so svojou novou sieťou 802.11n (dnes Wi-Fi 4) nedosahovali teoretických 150 Mbit / s. Určitá skepsa ohľadom veľkých marketingových sľubov je určite na mieste. Pozrime sa teda na to, čo v praxi potrebujete, aby ste z WiFi 6 vyťažili maximum.

Aby ste mohli jednoducho využiť výhody vyšších rýchlostí, musíte mať router WiFi6 a klienta WiFi6. Plné využitie veľkého prísľubu Wi-Fi 6 a OFDMA si však vyžaduje, aby všetci naši najaktívnejší guberni na používanie dát používali rádiá Wi-Fi6 a zdá sa, že narážame na veľkú prekážku.

Čo je na predaj?

Smerovače Wifi6 sú už nejaký čas v predaji, spoločnosti ASUS aj Netgear majú v regáloch modely, ASUS je v regáloch od leta 2018. Počet klientov s WiFi 6 však zaostáva. Po počítačovej stránke to nie je zlé. Od mája tohto roku je možné si sami kúpiť kartu Intel AX200, pomocou ktorej môžete svojmu súčasnému notebooku poskytnúť WiFi 6 za predpokladu, že sa nebojíte notebook otvoriť. Pri cene okolo 25 eur je cena veľmi prijateľná.

USB adaptéry stále čakajú, ale Wi-Fi 6 sa zdá byť štandardom vo väčšine nových špičkových notebookov. Je to čiastočne spôsobené tým, že cena tých čipov wifi6 nie je oveľa vyššia ako čipov predchádzajúcej generácie wifi5. Výhoda z vyšších rýchlostí WiFi preto dnes nie je žiadny problém.

Po strane smartfónov, tabletov a zariadení IoT chce integrácia WiFi 6 ísť iba hladko. Vlani na jeseň predstavil Samsung Galaxy S10 s WiFi 6, ale takmer o rok neskôr už na trhu nie sú takmer žiadne ďalšie telefóny WiFi6. Tiež sa ešte len uvidí, či Apple vybaví svoje produkty, ktoré majú byť uvedené na trh v roku 2019, WiFi 6. A to sme ešte nevideli IoT zariadenie s WiFi 6. Bez tejto širšej podpory Wi-Fi 6 zostávajú dve hlavné výhody (lepšia manipulácia s veľkým množstvom zariadení a nižšia spotreba energie) hlavne teoretické a niečo, čo momentálne nemôžeme poriadne otestovať.

Ste pripravení na Wi-Fi 6?

Ak sa chystáte kúpiť nový notebook, odporúčame vám skontrolovať, či obsahuje WiFi 6. Venujte osobitnú pozornosť výrazom Wi-Fi 6, 802.11ax alebo prítomnosti čipu Intel AX200 alebo Killer AX1650. Veľa moderných notebookov je dnes lepených, čo vážne komplikuje vašu inováciu, takže určite stojí za to, aby ste ich mali pri zakúpení už zahrnuté.

Prvé praktické skúsenosti

V našej laboratóriu sme mohli otestovať tri smerovače Wi-Fi6 a jednu sieťovú súpravu AX: ASUS RT-AX88U, ASUS ROG Rapture GT-AX11000, Netgear Nighthawk AX12 a sieťovú súpravu ASUS AX6100, ktoré sme našli aj v našom porovnávacom teste inde v tomto probléme. Aby sme smerovače posunuli na maximum, použili sme dva notebooky Dell XPS 15 (jeden vybavený procesorom Intel AX200, druhý vybavený procesorom Killer AX1650), jeden stolný počítač vybavený procesorom Intel AX200 a jeden Samsung Galaxy S10 +.

V praxi sa špičkové rýchlosti ukážu ako veľmi závislé od vašich klientov. Napríklad Galaxy S10 + nepoužíva kanály 160 MHz, ale maximálne 80 MHz. Tiež sme dostali 160MHz kanály, ktoré nepracovali na sieťovej súprave AX6100. V tom čase vidíme na prenosných počítačoch a stolných počítačoch maximálne rýchlosti okolo 875 Mbit / s, na S10 + o niekoľko desiatok megabitov nižšie, čo sa bohužiaľ nedá zmerať tak presne ako na stroji Windows. V porovnaní s tým je to stále podstatne rýchlejšie ako 500 až 600 Mbit / s, ktoré môžete očakávať v sieti WiFi5.

ASUS GT-AX11000 a Netgear AX12 dokázali využiť výhody širších 160MHz kanálov a prvýkrát zaznamenali bezdrôtové rýchlosti, ktoré presahujú gigabitové porty, ktoré má väčšina routerov na palube. Vrcholy nad 1 500 Mbit / s a ​​stabilný dlhodobý prenos súborov z 1 200 až 1 300 Mbit / s z našej káblovej pracovnej stanice na jeden notebook WiFi6. To sú vyššie rýchlosti, ako je možné v káblových sieťach v typických gigabitových sieťach, ktoré má väčšina ľudí doma. Ak spojíme tieto tri počítače, prekročíme dokonca 2 Gbit / s!

Keby a ale

Dáta musia niekam smerovať a jediný spôsob, ako využiť tento rýchlejší výkon ako gigabitový, je, ak má váš smerovač aj zariadenie, z ktorého údaje idú, multigigabitové sieťové pripojenie. Routery GT-AX11000 a AX12 preto majú na svojej strane port 2,5 Gbit / s, rovnako ako naša pripojená pracovná stanica. Takéto pripojenia sú však stále zriedkavé a dostupné iba na drahých pracovných staniciach a základných doskách. Ak chcete celú svoju sieť upgradovať na multi-gigabitový, budete musieť za prepínače a vhodné káble minúť najmenej niekoľko stoviek eur.

A potom tam ešte nie ste, pretože také rýchlosti sú vyššie, ako zvládne bežný pevný disk. Plné úložisko SSD je preto žiaduce. Kombinované náklady na sieť, ktorá je rýchlo pripojená, a možnosť nutnosti dokúpiť ďalšie SSD disky môžu predstavovať niekoľko tisíc eur. Okrem toho sme strávili niekoľko hodín vylepšovaním nastavení, aby bol výkon reprodukovateľný. Myslíme si, že to bude chvíľu trvať, kým budú siete Wi-Fi 6 a multi-gigabitové siete skutočne štandardné.

Ešte!

Rok 2019 je napriek tomu rokom, kedy Wi-Fi 6 už nie je teoretický, ale preukázateľne dosiahol závratný výkon v praxi. Hovorí sa, že sme sa dostali do bodu, keď už naša bezdrôtová sieť nie je obmedzením, ale že sme museli aktualizovať naše káblové siete a káblové pracovné stanice, aby sme držali krok s klientmi Wi-Fi6.

A latencia?

Vysoké rýchlosti sú jedna vec, latencia a stabilita druhá. Aj keď v našich sieťach WiFi6 vidíme bezprecedentne nízku latenciu, v porovnaní so sieťovým káblom (s latenciou menšou ako milisekunda) je oneskorenie stále o približne 3 - 4 milisekundy dlhšie. Keď sme nastavili viac rýchlych streamov WiFi6, občas chceli mať štikútanie niekoľko desiatok milisekúnd, čo ešte nedokážeme prekonať pomocou nastavenia QoS (kvalita služby). Otázkou je, či môže WiFi 6 úplne nahradiť kábel pre ľudí, ktorí skutočne závisia od každej milisekundy, myslite na profesionálnych hráčov.

Záver

Časť skutočných výhod WiFi 6 v súčasnosti nie je možné preukázať. Navyše, využitie absurdných najvyšších rýchlostí si stále vyžaduje také veľké investície, ktoré sú pre väčšinu spotrebiteľov nerealizovateľné. Otázkou však nie je, či sa WiFi 6 stane bežnou záležitosťou, ale kedy k nej dôjde. Trvalo tiež chvíľu, kým sme skutočne masovo ťažili z rýchlejšieho pásma 5 GHz, ktoré nám priniesla WiFi 4, ale teraz je to nevyhnutné.

Ak chcete využiť výhody dnes, môžete: hardvér je na predaj a je pôsobivý. Ale aj keď sa vám zdá router Wi-Fi6 stále trochu drahý, určite stojí za to venovať pozornosť podpore Wi-Fi6, keď sa chystáte kúpiť nový notebook alebo telefón, takže už ste aspoň čiastočne pripravení na budúcnosť.