Novinky

Bude pokuta za stiahnutie zo služby DFW alebo nie?

Vďaka Spotify a Netflix je v dnešnej dobe veľmi ľahké rýchlo sledovať film alebo počúvať hudbu, čo je úplne legálne. Stále pokračuje veľa sťahovaní, aj keď je to v rozpore so zákonom. Existuje obava, že čoskoro budú rozdané aj „pokuty za stiahnutie“. Spoločnosť Dutch Filmworks (DFW) sa to snaží dosiahnuť. Naozaj môžeme od DFW očakávať pokutu za stiahnutie, alebo je to čistá taktika vydesenia?

Sťahovanie je stále veľmi populárne a je veľká šanca, že ste si film alebo sériu stiahli sami. Niekedy je to tak preto, lebo filmy sú drahé, častejšie preto, že v Holandsku (takmer) sa na ne nedá legálne pozerať. Napríklad Game of Thrones v Holandsku môžete sledovať, iba ak ste predplatiteľom Ziggo a kupujete si najdrahší televízny balíček. Nie nadarmo je hitová séria HBO každý rok vždy jednou z najsťahovanejších sérií.

Ale aj keď je to neprimerane nákladné alebo komplikované legálne sledovanie, neznamená to, že môžete svoj torrentový program iba prehupnúť.

Poplatok za domáce kopírovanie

Sťahovanie je v Holandsku zakázané. Nemôžeme to urobiť krajším. V minulosti bolo sťahovanie filmu, seriálu alebo piesne stále povolené, pretože to bolo povolené „na osobné použitie“. Ak ste si kúpili niečo legálne, napríklad CD, DVD alebo prázdne disky, zaplatili ste za to malú sumu, takzvaný poplatok za domáce kopírovanie. Malo to kompenzovať umelcov za pirátstvo a za to, že si ľudia pravidelne doma vyrábali kópie.

Mnoho z týchto umelcov (a ich vydavateľských spoločností alebo produkčných spoločností) si však myslelo, že daň za súkromné ​​kopírovanie je príliš nízka. Nestačilo by to vyrovnať veľké škody, ktoré utrpel pirátsky priemysel. Viaceré z nich, najmä Sony a Philips, sa rozhodli podať žalobu na Európsky súdny dvor. V roku 2014 sa tým definitívne dospelo k záveru, že poplatok za súkromné ​​kopírovanie nie je adekvátnou ochranou pred nelegálnym sťahovaním, a že sťahovanie preto už nie je vôbec povolené. Zaujímavý detail: daň z osobného kopírovania nikdy nezmizla.

Stiahnutie zákazu

Odvtedy je zakázané sťahovať materiál chránený autorskými právami „z nelegálneho zdroja“. V praxi ide o webové stránky, ktoré sú vyrobené hlavne preto, aby ponúkali čo najviac takéhoto materiálu. Zákaz zahŕňa aj streamovanie prostredníctvom populárnych služieb, ako je Popcorn Time.

Čo v praxi znamená zákaz, je iný príbeh. Je rozdiel medzi tým, že niečo nesmieme robiť a niečo robiť. Aká je sankcia? Dostanete pokutu? A od koho? Polícia? Držitelia práv, ako napríklad Stichting Brein, nemôžu ukladať pokuty: to je na sudcoch.

Bitka nadácie Brain

V Holandsku existuje jedna dôležitá strana, ktorá bojuje proti sťahovaniu. Stichting Brein pod vedením Tima Kuika je súkromná záujmová organizácia, ktorá sa zasadzuje za autorské práva a ich majiteľov. Filmové spoločnosti, nahrávacie spoločnosti a jednotliví umelci zadávajú boj proti nelegálnemu sťahovaniu mimo podnik Brein.

To si vyžaduje pomerne veľa úspechov. V správach sa pravidelne objavuje skutočnosť, že Brein bojuje napríklad s veľkými nahrávacími spoločnosťami, offline službami alebo pokutuje predajcov streamovacích boxov pripravených na použitie.

Najznámejší boj je proti The Pirate Bay. Brein sa obrátil na súd, aby zakázal notoricky známy web na stiahnutie. Po rokoch súdnych sporov sa zaviedol aj tento zákaz. Spočiatku iba pre Ziggo a XS4ALL, neskôr pre všetkých ostatných holandských poskytovateľov.

Pirate Bay zablokovaný

Blokovanie The Pirate Bay nie je ťažké obísť. Existuje mnoho služieb proxy, sietí VPN a alternatívnych webov na stiahnutie, ktoré si môžete aj tak stiahnuť. Blokáda je napriek tomu podľa Breina úspešná. Nadácia poukazuje na správu, ktorá dospela k záveru, že blokáda Pirate Bay mala vplyv na počet nelegálnych stiahnutí. Kritici však majú k tomu výhrady. Napríklad sa nezmeralo, či existuje aj súvislosť so vznikom prístupných právnych služieb, a nemožno dospieť k záveru, že sťahovatelia nechodia na alternatívne webové stránky.

Pre Breina je to však menej dôležité. To nie je prekvapujúce: Brein tiež vie, že zastavenie sťahovania vedie prehranú bitku. V podcaste S pitomcami okolo stola Tim Kuik tento sentiment potvrdil. „Existuje kompromis medzi zneprístupnením nelegálneho sťahovania a lepšou dostupnosťou legálnej ponuky.“ Breinovým cieľom nie je úplne vykoreniť sťahovače, „ale zabrániť tomu, aby sa brána rozpadla a každý Holanďan sa nestiahol.“

Neprenasledujte jednotlivých prenasledovateľov

Brein vždy hovoril, že chce ísť za „veľkými chlapcami“. Používatelia, ktorí nahrávajú filmy vo veľkom meradle do The Pirate Bay, predajcovia skriniek s Kodi (a zásuvnými modulmi), množstvo vidličiek Popcorn Time ... Jednotlivci, ktorí sťahujú filmy, robia zle, ale zvyčajne sú tolerovaní.

To sa zmení. V rovnakej epizóde podcastu Tim Kuik tiež uviedol, že je dosť možné, že sa v budúcnosti bude zaoberať jednotlivými sťahovateľmi. To pravdepodobne neurobí samotný Brein, ale „kombinácia strán“.

Breinovým cieľom nie je úplné odstránenie pirátstva, ale jeho omnoho väčšie sťaženie

„Pokuty“ na stiahnutie

Existuje už jedna takáto iniciatíva. Holandská filmová spoločnosť, produkčná spoločnosť významných holandských trhákov, si nemyslí, že Breinov prístup je dostatočne komplexný. Spoločnosť už v roku 2017 oznámila, že pôjde po sťahovačoch sama, bez pomoci Breina. To nebolo impulzívne rozhodnutie: spoločnosť o tom hovorila už v roku 2015.

Holandská filmová spoločnosť chce, aby boli jednotliví sťahovatelia potrestaní sumou peňazí. V praxi sa tomu hovorí „pokuta za stiahnutie“, ale nie je to celkom tak. Jedná sa o návrh na vyrovnanie, pretože spoločnosť Dutch Filmworks taktiež nesmie ukladať pokuty. „Platte túto sumu, inak sa obrátime na súd,“ znie správa. Takéto konanie pred súdom je strašidelnou hrozbou: pre odsúdeného to môže byť drahé, najmä ak musí zaplatiť aj náklady na právne zastúpenie. Je pravdepodobné, že tento súdny spor ako sťahovač prehráte.

Detekcia

V Nemecku už takéto „pokuty“ existujú. Sú drahé: 800 eur za film alebo 500 za epizódu série. Holandské filmové diela si myslia, že je to príliš drahé. Generálny riaditeľ Willem Pruijssers už predtým hovoril s BNR o „zhruba 150 eurách“, čo je suma, ktorá pokrýva nielen škodu ušlého príjmu, ale aj ďalšie náklady, ktoré spoločnosti vzniknú pri vyšetrovaní.

Táto detekcia sa však v praxi ukazuje ako ťažká. Holandské filmové diela museli najskôr nájsť presne toho, kto niečo stiahol. Spoločnosť to urobila prostredníctvom partnerstva s nemeckou spoločnosťou, ktorá mohla načítať adresy IP z prenosu peer-to-peer. Za týmto účelom získala povolenie od holandského úradu na ochranu údajov.

Vinný, pokiaľ sa nepreukáže opak?

Ukázalo sa, že je zložitejšie zistiť za týmito IP adresami meno a adresu. Holandské filmové diela musia za týmto účelom ísť k poskytovateľom. Uviedli, že v roku 2015 dobrovoľne nespolupracovali. Teraz to však zastavil aj sudca.

Holandská filmová dielňa nedokáže dokázať, že osoba, ktorá stojí za adresou IP, je v skutočnosti sťahovačom. Pripojenie k internetu je možné zdieľať s rodinou alebo s inými ľuďmi, napríklad v študentských domoch. Výsledkom je, že DFW nedokáže preukázať, či má prístup k sťahovaču pomocou názvu a adresy adresy IP. Nie ste zodpovední za akékoľvek možné porušenie zo strany ostatných osôb vo vašej sieti.

To je presne ten argument, o ktorý sa Willem Pruijssers pôvodne nezaujímal. „Ak požičiate svoje auto a vodič jazdí príliš rýchlo, dostanete pokutu,“ nakreslil analogicky.

Sudca tiež zamietol pokutu za stiahnutie (suma vyrovnania) vo výške 150 eur za porušenie, pretože chýba odôvodnenie výšky sumy.

Budúca vízia

Spoločnosť zatiaľ nevie, aké budú ďalšie kroky pre spoločnosť Dutch Filmworks. „Stále rokujeme s našimi právnikmi a vrátime sa k tomu neskôr,“ uviedol hovorca spoločnosti.

Otázkou teda je, či sa tieto pokuty za sťahovanie skutočne uplatnia. Holandské filmové diela v každom prípade preukázali, že idú ďalej ako väčšina ostatných strán, ale existuje aj veľa prekážok, pre ktoré zatiaľ nie je jasné, či je možné ich prekonať.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found