Ako

Nainštalujte si termostat Nest sami

Termostat Nest je pravdepodobne najchytrejší termostat, aký môžete zohnať. Nest, bohužiaľ, ešte nie je dosť inteligentný na to, aby sa sám nainštaloval. Môžete o to požiadať inštalatéra, ale ak ste trochu šikovní, môžete to urobiť aj sami. Vysvetľujeme ako.

Spoločnosť Nest vám odporúča, aby ste si inštaláciu nechali vykonať inštalatérom, a inštalatéra vo vašej blízkosti nájdete prostredníctvom webovej stránky Nest. Závisí presne od inštalatéra, koľko inštalácia stojí, rátajte však so sumou asi 99 eur. Ak ste trochu šikovný a ako väčšina ľudí má káblový termostat a kotol ústredného kúrenia (kombinovaný kotol alebo samostatný kotol), pravdepodobne si inštaláciu môžete urobiť aj sami.

V tomto článku vám ukážeme, ako si sami nainštalovať Nest Learning Thermostat, a môžete získať dojem, či to môžete urobiť sami. Otvorenie kotla je najťažší krok a musíte sa uistiť, že ste zariadenie Heat Link pripojili k správnym kontaktom. Ak nemáte priemerný kotol ústredného kúrenia, ale o niečo zložitejšiu inštaláciu vykurovania so zónovými ventilmi (napríklad s diaľkovým alebo podlahovým kúrením), je lepšie zavolať inštalatéra.

01 V krabici

V balení nájdete okrem termostatu aj množstvo prvkov, ktoré potrebujete pre inštaláciu. Najdôležitejšie z nich sú okrúhla základná doska, na ktorú namontujete Nest a Heat Link. Heat Link je štvorcová krabička s okrúhlym gombíkom. Túto skrinku pripojíte k vykurovaciemu kotlu.

V balení nájdete aj USB adaptér a micro USB kábel. Toto budete potrebovať, ak sa rozhodnete nepripojiť Nest k existujúcemu káblovému termostatu alebo ak chcete Nest používať bezdrôtovo na voliteľnom stojane. V tejto hlavnej triede predpokladáme tradičnú inštaláciu na stenu na mieste existujúceho káblového termostatu. Ak to nechcete, môžete si prečítať viac v poli „Používanie bezdrôtových sietí“. Veľkú štvorcovú dokončovaciu doštičku, ktorá je tiež súčasťou balenia, potrebujete iba vtedy, ak je stena okolo miesta, kam chcete hniezdo zavesiť, škaredá, napríklad kvôli otvorom od predchádzajúceho termostatu. Dokončovacia doska má veľkosť 15 krát 11 centimetrov. Nakoniec v balení nájdete množstvo skrutiek.

Ovládanie zapnutia / vypnutia

Existujú dva spôsoby, ako môže termostat komunikovať s kotlom. Najjednoduchší je ovládač zapnutia / vypnutia, kde sa horák jednoducho zapne alebo vypne. Pokročilejšou metódou riadenia je modulácia, pri ktorej je možné ovládať aj intenzitu horáka.

Niektorí výrobcovia kotlov, ako napríklad Nefit, na to používajú vlastný protokol, väčšina výrobcov však používa OpenTherm. Termostat Nest podporuje iba zapnutie / vypnutie, zatiaľ čo mnoho moderných kotlov zvládne aj lepšiu OpenTherm. V praxi bude každý kotol OpenTherm schopný zvládnuť aj zapnutie / vypnutie termostatu, ale zvyčajne musíte pripojiť vodič termostatu k ďalším dvom skrutkovým kontaktom v kotle.

03 Prečo Heat Link?

Väčšina termostatov je pripojená priamo ku kotlu. S termostatom Nest musíte medzi kotol a termostat nainštalovať Heat Link. Heat Link funguje ako zdroj napätia a relé pre požiadavku na vykurovanie. Ako napájací kábel pre Nest sa používa drôt termostatu, ktorý vedie z vašej obývacej izby do kotla. Namiesto jedného drôtu preto potrebujete dva vodiče termostatu: jeden od Nest do Heat Link a jeden od vášho kotla k Heat Link. Môžete sa rozhodnúť prerušiť existujúci drôt termostatu. Nie je rozumnejšie to robiť a kúpiť si ďalší kúsok signálneho alebo zvonového drôtu v železiarstve. Týmto spôsobom môžete existujúcu situáciu obnoviť neskôr.

04 Nainštalujte Heat Link

Skôr ako začnete, vypnite kotol a vytiahnite zástrčku zo zásuvky. Otvorte kotol. Prečítajte si o tom príručku. Odpojte vodič smerujúci k vášmu súčasnému termostatu od skrutkových kontaktov termostatu. Potom namontujte nový kus drôtu (napríklad signálny alebo zvonový) na skrutkové kontakty termostatu vášho kotla.

Otvorte zariadenie Nest Heat Link a pripevnite ho na stenu asi tridsať centimetrov od vášho kotla. Pripojte vodič termostatu z vášho kotla k dvom skrutkovým kontaktom úplne vpravo (2 a 3), polarita nie je dôležitá. Vodič termostatu, ktorý vychádza z obývacej izby, pripojíte k dvom kontaktom úplne vpravo (T1 a T2). Polarita je opäť irelevantná. Mnoho kotlov má zabudované kontakty sieťového napätia. Potom môžete prepojenie Heat Link pripojiť pomocou elektrického kábla k kontaktom sieťového napätia zariadenia Heat Link (N a L). Rozhodli sme sa pripojiť napájací kábel so zástrčkou. Zatvorte zariadenie Heat Link a kotol. Nechajte všetko vypnuté a zatiaľ nezapájajte žiadny napájací kábel!

05 Inštalácia termostatu Nest

Vyberte existujúci termostat zo steny. Spravidla kliknete na termostat zo základnej dosky, potom môžete odskrutkovať základnú dosku zo steny. Teraz priskrutkujte základovú dosku Nest k svojej stene alebo k podomietkovej skrinke. Ak máte škaredú alebo zafarbenú stenu, môžete použiť dokončovaciu dosku.

Šikovné je, že základná doska má zabudovanú vodováhu, takže si môžete byť istí, že termostat zavesíte rovno. Potom pripojte dva vodiče drôtu termostatu k dvom skrutkovým kontaktom. Aj keď na základnej doske vidíte aj indikácie T1 a T2, polarita nie je dôležitá. Po inštalácii základnej dosky kliknite na Nest Learning na základovú dosku. Hniezdo zatiaľ neurobí nič, pretože ešte neprijíma energiu z Heat Link. Teraz choďte k svojmu kotlu a znovu ho zapnite. Heat Link môžete tiež zapojiť do zásuvky.

06 Zbaliť

Teraz, keď je termostat Nest Learning zapnutý, musíte prejsť krátkym nastavením, v ktorom pripojíte termostat k sieti WiFi, uvediete, kde bývate a ako je nastavená vaša vykurovacia inštalácia. Musíte si zvoliť, aký je zdroj vykurovania (v mojom prípade plynový) a ako sa vykuruje váš dom (v mojom prípade radiátory).

Hniezdo ovládate kombináciou otáčania a klikania. Otočením krúžku vyberte položku ponuky a výber potvrďte stlačením tlačidla Nest. Stiahnite si tiež aplikáciu Nest na svoj smartphone alebo tablet a vytvorte si pomocou nej účet Nest. Môžete to prepojiť s termostatom Nest tak, že si na Nestu vyžiadate kód a zadáte ho do aplikácie. Váš termostat Nest Learning je teraz nainštalovaný. Kúrenie by ste mali zapnúť, ak nastavíte vyššiu teplotu ako je aktuálna teplota.

Používajte bezdrôtovo

V tomto článku sa pozrieme na to, čo bude podľa nás najbežnejšie používanou možnosťou inštalácie. Nest Learning Thermostat môžete tiež namontovať kdekoľvek na stenu. K termostatu Heat Link nepripojíte termostat, ale použijete dodávanú USB nabíjačku. Dodávaný kábel je dlhý jeden a pol metra. Takže v blízkosti musí byť zásuvka. Vďaka bezdrôtovej inštalácii stále inštalujete Heat Link so svojím kotlom. V takom prípade nepoužívate úplne skrutkové kontakty (T1 a T2), ktorými je Nest nabitý, zvyšok inštalácie je rovnaký.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found