Ako

Týmto spôsobom môžete umiestniť nový pevný disk alebo SSD

Kúpili ste si nový disk a teraz ho chcete nainštalovať do vášho systému ako náhradný disk k vášmu súčasnému systémovému disku alebo jednoducho ako ďalší ukladací priestor. Vyžaduje si to však nevyhnutnú prípravu: okrem fyzickej inštalácie existuje aj jej konfigurácia, ako napríklad migrácia a inicializácia systému a rozdelenie a formátovanie. Tento článok vám pomôže nainštalovať nový pevný disk alebo SSD.

Chcete vedieť, ktorý disk by ste mali zabudovať do svojho PC alebo notebooku? V našom sprievodcovi nákupom pevné disky a SSD disky vám ponúkneme najlepšie nákupné rady!

Tip 01: Scenáre

Bohužiaľ vám nemôžeme poskytnúť iba priamy postupný plán, vďaka ktorému bude váš nový disk úplne pripravený na použitie. To nezávisí iba od vášho počítačového systému (napríklad pri inštalácii je rozdiel, či ide o notebook alebo stolný počítač), ale aj od vašich zámerov. Najťažší scenár je, keď chcete vymeniť aktuálny disk za nový. V takom prípade možno budete chcieť naklonovať celý obsah vrátane operačného systému zo starej na novú jednotku. Alebo dávate prednosť úplne novej inštalácii systému Windows, do ktorej ešte musíte preniesť svoje staré údaje. Ak chcete (na svojom stolnom počítači) pridať druhý interný dátový disk, ušetríte problémy s migráciou systému, ale musíte disk pripraviť správne.

V tomto článku sa budeme venovať všetkým týmto aspektom. Začíname scenárom výmeny, predpokladáme najskôr migráciu systému (klonovaním alebo prostredníctvom obrazového súboru, tiež známeho ako obraz disku) a potom „čistú“ inštaláciu systému Windows. V druhej časti sa budeme zaoberať scenárom ďalšieho disku na ukladanie dát, ktorý bude obsahovať postupne tri nevyhnutné kroky: inicializáciu, rozdelenie disku a formátovanie.

Pre tých, ktorí chcú používať nový disk, sú možné rôzne scenáre

Tip 02: Starý disk

Rozhodli ste sa vymeniť starý systémový disk za nový, možno preto, že potrebujete väčší alebo rýchlejší. Tendencia je nepochybne veľká okamžite odstrániť starý disk z počítača, existujú však dôvody, prečo by ste mali chvíľu počkať. Napríklad môžete najskôr chcieť preniesť už nainštalovaný operačný systém na nový disk a potom na chvíľu potrebujete starý disk. Takúto migráciu systému je možné vykonať dvoma spôsobmi. Vytvoríte obrazový súbor zo starého disku, napríklad na externý disk USB, a tento obraz prenesiete na nový disk pomocou bootovacieho média, ako je CD / DVD alebo USB kľúč. Alebo naklonujete disk, kde zavesíte súčasne starý aj nový disk do systému. So stolovým počítačom to nie je také ťažké (pozri tiež tip 4). Ak sa však jedná o prenosný počítač, môžete nový disk k notebooku pripojiť prostredníctvom externého krytu disku s externým USB a interným pripojením SATA. Alebo môžete disk vybrať z prenosného počítača a dočasne ho zavesiť na stolný počítač spolu s novým diskom.

Aj keď neuvažujete o migrácii systému, môže byť užitočné nechať starý disk na chvíľu na mieste. Ak chcete (iba) uchovať údaje z tohto disku, môžete tento disk prepojiť s počítačom ako druhý disk. Na notebooku to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je možné. V takom prípade by ste si mali najskôr urobiť zálohu všetkých potrebných údajov, napríklad na externú jednotku USB.

Tip 03: Migrácia systému

Či už sa chystáte klonovať alebo chcete pracovať so súborom obrázka na migráciu systému, môžete použiť dobrý bezplatný softvér, ako je Macrium Reflect Free alebo EaseUS Todo Backup. Tieto nástroje môžete použiť aj na bežné zálohovanie údajov. Stručne ukážeme, ako používať EaseUS Todo Backup na migráciu vášho systému.

Začíname s operáciou klonu: kliknite na Systémový klon a dať šek vedľa cieľového disku. Ak je váš cieľový disk SSD, kliknite na Pokročilé nastavenia a vedľa neho začiarknite políčko Optimalizovať pre SSD. Svoju voľbu potvrďte pomocou Ďalšie a pokojne počkajte na ukončenie operácie. Je to také ľahké.

Radšej pracujete so súborom obrázka? Potom vyberte Záloha disku / oddielu v hlavnom okne programu EaseUS Todo Backup a vyberte jednotku alebo oddiel, ktorý chcete úplne zálohovať. Nechajte možnosť Sektorové zálohovanie nezačiarknuté. Cez ikonu priečinka na Destinácia odkážu vás na vhodné (externé) cieľové miesto. Potvrďte pomocou Pokračovať.

Ak chcete obrazový súbor „extrahovať“ na nový disk, môžete zaviesť systém pomocou špeciálneho média na obnovenie, ktoré vytvoríte pomocou Nástroje / Vytvoriť pohotovostný disk, kde máte radšej Vytvorte núdzový disk WinPE vybrané neskoro. Vyberte USB ak chcete vytvoriť bootovateľný USB kľúč, z ktorého môžete obnoviť obrazový súbor.

Migráciu systému je možné vykonať pomocou klonovacieho procesu alebo pomocou obrazového súboru

Tip 04: Výmena (počítač)

Teraz máte potrebné zálohy dát alebo obraz systému vášho starého disku. Teraz môžeme konečne dostať starú jednotku z počítača a nahradiť ju novou. Odpojte napájací kábel z počítača a vybite sa dotykom uzemneného kovového predmetu. Potom odstránite bočný panel, často aj bez skrutkovača, potom môžete disk odskrutkovať z krytu. V o niečo starších systémových skriniach sa môže stať, že kvôli tomu musíte odstrániť obidva bočné panely. Váš pevný disk je pripojený dvoma káblami: napájacím káblom a úzkym káblom SATA na prenos dát. Odpojte oba káble od jednotky: dávajte pozor, aby ste pri odpájaní neodpájali alebo nepoškodili iné káble alebo súčasti. Teraz pripojíte novú jednotku s rovnakými konektormi. Všimnite si malý výrez na boku konektorov: ak sa disk nezmestí, skúste ho otočiť o 180 °. Rovnakým spôsobom naskrutkujete pevný disk; SSD nemusí byť zaseknutý ako staromódny disk, pretože SSD neobsahuje žiadne pohyblivé časti, a preto nevibruje, ale nechcete, aby vám voľne visel v systéme, takže je tiež potrebné zaistenie (alebo upnutie).

Ak chcete naklonovať starý disk na nový (pozri tip 3), pripojte nový k porovnateľnému napájaciemu a sata káblu. Po úspešnej operácii klonovania vymeňte obe pripojenia SATA.

Tip 05: Výmena (laptop)

To, ako vyberiete pevný disk z notebooku, závisí od modelu tohto notebooku. Takmer vo všetkých prípadoch budete musieť demontovať najmenej jednu skrutku, aby ste odstránili spodnú dosku. Niekedy sa na ňu nalepí záručný štítok, takže na ňom nie je nič iné, ako ho roztrhnúť. V zásade vaša záruka vyprší, ale v praxi sa ukáže, že je lepšia, ako ste čakali - pokiaľ samozrejme počas konverzie sami nespôsobíte škody. Ak je to potrebné, obráťte sa najskôr na webovú stránku svojho výrobcu alebo dodávateľa.

Po odstránení spodnej dosky môžete pevný disk odpojiť: je tiež zaistený niekoľkými skrutkami alebo systémom zacvaknutia alebo zasunutia. Za normálnych okolností sú vaša stará aj nová jednotka 2,5-palcové, takže môžete použiť rovnaké spojenia a skrutky. Ak bola vaša stará jednotka pripojená pomocou malého adaptéra sata, môžete ju použiť aj pre novú jednotku. Po správnom pripevnení disku opäť zatvorte spodnú dosku.

Režim AHCI

Pred pripojením nového disku k vášmu systému je vhodné najskôr skontrolovať (uefi-) bios vášho systému. Nakoniec sa nedá vylúčiť, že režim sata je stále na staršom IDE (Štandardné, Dedičstvo alebo Nativní) je nastavené namiesto AHCI. Druhý režim je vhodný pre modernejšie disky: môžu potom určiť optimálnu postupnosť pre vykonávanie paralelných požiadaviek na čítanie a zápis, ktorá je efektívnejšia.

Počas spustenia zavoláte bios špeciálnym kľúčom ako F10, Delete, Esc alebo F2: prečítajte si príručku k vášmu systému. Potom otvoríte sekciu ako Integrované periférie, Palubný režim SATA alebo Konfigurácia SATA, kde získate AHCI móda vzrušuje.

Existuje potenciálna prekážka: ak to urobíte s klonovaným diskom, existuje veľká šanca, že systém Windows odmietne spustiť systém, pretože inštalácia bola stále založená na režime IDE. Môžete to vyriešiť nasledovne: nabootujte disk v režime IDE. Otvorte príkazový riadok ako správca a spustite tento príkaz: bcdedit / set {current} safeboot minimal. Reštartujte počítač a teraz v biose nastavte režim AHCI. Znovu reštartujte počítač a na príkazovom riadku (stále ako správca) spustite tento príkaz: bcdedit / deletevalue {current} safeboot, potom reštartujte systém znova. Windows by sa teraz mal správne spustiť.

Tip 06: Inštalácia systému Windows

Migrácia systému je preto jedným z riešení, ako rýchlo poskytnúť novému disku funkčný operačný systém. „Čistším“ riešením je nová inštalácia systému Windows. Takto neťaháte nedokonalosti systému, ktorý sa už nejaký čas používa. Môžete k tomu pristupovať nasledovne: prejdite na web Windows 10 a vyberte si Stiahnite si utilitu. Po spustení tohto nástroja na vytváranie médií sa zobrazia dve možnosti. Vyberte si tu Inštalačné médium (USB kľúč, DVD alebo ISO súbor)pre iný PC. Uveďte požadovaný jazyk, verziu a architektúru (32 alebo 64 bitov alebo obidve) systému Windows. Pokiaľ nemáte upravený kód produktu, je najlepšie tu nechať začiarknutie Použite odporúčané možnosti pre tento počítač.

V ďalšom okne vyberte USB flash disk; uistite sa, že na vašom USB kľúči je najmenej 8 GB úložného priestoru. Potom môžete naštartovať počítač z tejto jednotky a odtiaľ čisto nainštalovať systém Windows.

Nie je to ťažké. Vyberte požadovaný jazyk, čas, menu a klávesnicu a kliknite na Nainštalovať teraz. Teraz sa zobrazí výzva na zadanie kódu Product Key, ale ak inštalujete na počítač, na ktorom ste predtým úspešne nainštalovali a aktivovali Windows 10, môžete tiež Nemám produktový kľúč vyberte. Po zobrazení výzvy vyberte požadovanú verziu systému Windows a potom zvoľte Vlastné: Inštalovať iba Windows (pokročilý). Je to nový, stále prázdny disk, takže si vyberte tu Nepridelené miesto na disku [x]. Potom sa spustí skutočná inštalácia systému Windows.

Nová inštalácia je vždy stabilnejšia ako migrácia systému