Ako

Čo môžete robiť so smartfónom?

Pred rokmi sme boli na svoj mobilný telefón takí hrdí. Dalo sa volať, posielať SMS správy, a ak ste mali šťastie, mohli ste si na ňom zahrať aj hada. Príchod smartfónu sa veľmi zmenil. Smartfóny dnes vyzerajú skôr ako malé počítače ako mobilné telefóny.

Pravdepodobne nemusíme vysvetľovať, kde smartfón prepožičiava svoje meno. Rozdiel medzi inteligentným telefónom a „normálnym“ telefónom je v tom, že smartphone má mnoho ďalších funkcií, ktoré majú málo spoločné s telefonovaním. Zatiaľ čo mobilný telefón bol predovšetkým o telefonovaní a textových správach, inteligentný telefón je hlavne o „mobilite“, inými slovami, schopnosti rozvíjať najrôznejšie aktivity vo vašom živote na cestách.

História

V tom čase to začalo pridaním možnosti fotografovať a nahrávať videá pomocou mobilného telefónu. Kvalita fotografií na začiatku nebola zrovna o čom by sa dalo písať domov, vôbec nemusíme začínať kvalitou videa.

To sa odvtedy úplne zmenilo. Smartfóny s 8 megapixelovými fotoaparátmi a 1080p HD videom už nie sú výnimkou. Existujú dokonca aj smartfóny od spoločnosti Nokia (808 PureView a Lumia 1020) so 41 megapixelmi, aj keď aj v tejto generácii je to extrémny rozdiel.

Nokia 808 PureView má pôsobivý fotoaparát s rozlíšením 41 megapixelov.

Fotkami a videami sa to samozrejme neskončilo. Ďalším dôležitým krokom k smartfónu bol internet. Po niekoľkých nešťastných pokusoch s vlajkovým modelom WAP a KPN (po japonskom príklade) nakoniec technológia 3G povolila na mobilných telefónoch plný internet.

V roku 2002 bol režim I hlavným pokusom spoločnosti KPN o spustenie internetu z mobilného telefónu. Teraz by sme sa tomu „internetu“ zasmiali.

Telefonovanie, fotografovanie a videozáznamy, používanie internetu a e-mailov - smartphone bol na svete. To bol ešte len začiatok. Kombinácia všetkých možností smartfónu zabezpečila, že vývojárov softvéru malo veľa príležitostí a možností, čo sa však nenaplnilo. Neustále sa bojovalo o to, kto má nárok na aký príjem: poskytovateľ, ktorý zabezpečil šírku pásma, vývojár, ktorý písal softvér, alebo výrobca telefónov, ktorý platformu ponúkol.

Nakoniec to bol Apple, kto si v roku 2007 vynútil prielom so svojím iPhone a valcoval ako parný valec nad existujúcou rovnováhou síl medzi výrobcami telefónov a poskytovateľmi telekomunikačných služieb. Spoločnosť Apple postavila svoj telefón tak, aby pre neho vývojári mohli ľahko vyvíjať programy (aplikácie). Nasledovali ďalší vývojári a priniesli tak úplne novú generáciu smartfónov. V kombinácii s technickými prvkami, ako sú akcelerometre, gyroskop a kompas (o tom neskôr), vytvorili smartphone, ako ho poznáme dnes. Aké sú však všetky možnosti smartfónu?

Príchod aplikácií zabezpečil, že sa smartphone stal oveľa univerzálnejším.

Internet a e-mail

Už sme spomenuli, že vo vašom smartfóne je teraz možné používať internet a e-mail, čo však malo samozrejme veľké následky. Každý, kto má smartphone s internetom, sa už nikdy nebude musieť ničomu čudovať. Google máte vždy po ruke a bez problémov môžete navštíviť aj Wikipédiu. Skutočnosť, že máte vždy prístup k svojmu e-mailu, je tiež veľmi užitočná.

Ale samozrejme existujú aj nevýhody. Znamená to, že ste takmer vždy k dispozícii, a ak nedokážete dobre určiť svoje hranice, môže to viesť k dosť nepokojnej existencii. Potom je dobré vedieť, že váš smartphone má tiež veľké tlačidlo napájania.

Mimochodom, na väčšine smartphonov je príjemnejšie čítať e-maily ako skutočne odosielať e-maily. V smartfóne pracujete s klávesnicou na obrazovke, s virtuálnou klávesnicou, ktorá nie vždy správne píše a je náchylná na chyby.

Je pekné, že máte vždy prístup na internet a k svojmu e-mailu, ale tiež vás to môže pripraviť o pokoj v duši.

Osobný asistent

Jednou z výhod smartphonu je, že sa na ňom vaša taška (alebo vrecko na bunde) oveľa ľahšie. Notebooky, agendy, adresár, post-it, perá, ceruzky, všetky môžete nechať doma, pretože to všetko máte vo svojom smartfóne. Samozrejme, má to aj veľkú nevýhodu: ak ste stratili smartphone, stratíte všetko naraz. Našťastie si môžete vytvoriť záložnú kópiu smartphonu, pomocou ktorej by ste mohli obmedziť škody viac, ako keby vám bola odcudzená bunda alebo taška.

Ideálnym pomocníkom je smartphone. Adresár, zápisník a dokonca aj denník, všetko máte digitálne pri sebe.