Novinky

Najlepší štandardný softvér na testovanie vášho systému

Práve ste si nainštalovali novú hru alebo náročný editor videa, ale nefunguje to naozaj dobre. Nachádza sa úzke miesto v pamäti, procesore, grafickej karte alebo disku? Testovacie nástroje dajú váš systém na testovacie zariadenie a podrobne vám povedia, ako dobre jednotlivé komponenty fungujú. Do centra pozornosti sme umiestnili najlepší referenčný softvér.

Pojem „referenčná hodnota“ znamená štandardnú hodnotu alebo referenčnú hodnotu. Odvodený pojem „benchmarking“ potom znamená systematické meranie výkonnosti konkrétneho produktu, po ktorom ho možno na základe referenčného bodu porovnať s ekvivalentnými produktmi. V počítačovom svete rozlišujeme medzi syntetickým a „skutočným“ benchmarkingom.

Prvá kategória nástrojov poskytuje sériu zabudovaných umelých testov, ktoré sa snažia napodobniť vlastnosti určitých aplikácií a potom vypočítať skóre výkonu. Druhá kategória efektívne mapuje výkon existujúcich aplikácií. V tomto článku predstavujeme rozmanitú množinu populárnych a väčšinou bezplatných referenčných nástrojov z oboch kategórií. Niektoré nástroje, mimochodom, kombinujú syntetické metódy a metódy reálneho sveta.

UserBenchMark

Začíname s veľmi univerzálnym benchmarkerom, ktorý meria výkon rôznych komponentov systému: UserBenchMark (UBM). V uvítacom okne UBM si môžete prečítať, ktoré časti sa testujú: Procesor, grafika, pevné disky, pamäť a USB disky. Potvrďte pomocou Bež a nechajte počítač nedotknutý. Dajte svojmu firewallu jasne najavo, že ide o softvér v dobrej viere. Výsledky testu sa zobrazia vo vašom prehliadači o dve minúty neskôr.

Vďaka plastovým klasifikáciám od kmeňa stromu a jachty po jadrovú ponorku alebo dokonca UFO dáva UBM jasne najavo, ako váš systém funguje ako herný počítač, stolný počítač a pracovná stanica. UBM používa pre každý typ počítača inú kombináciu kritérií. Napríklad pre Desktop je to 25% CPU + 50% GPU + 15% SSD + 10% HDD.

Tieto hodnotenia vám poskytujú dobrú predstavu o výkone systému, ale UBM vám poskytuje ďalšie zaujímavé informácie. O niečo nižšie na stránke získate podrobné informácie o všetkých dôležitých systémových komponentoch a môžete si prečítať, čo bolo testované pre každú časť. Včela Disky nájdete napríklad tri veľké testovacie predmety (Sekvenčné, náhodné 4K a Hlboká fronta 4K), zakaždým s príslušnými testami (ako napr Čítaj píš a Zmiešané). Kliknutím na otáznik vedľa takejto testovanej položky získate ďalšiu spätnú väzbu.

Ešte nižšie na stránke, na Custom PC Builder, môžete pokračovať Preskúmajte upgrady pre tento počítač kliknite. Toto je obzvlášť zaujímavé, ak ste ochotní investovať do výkonnejších systémových komponentov. Tu vidíte, ktoré alternatívy sú k dispozícii, aký vysoký výkon od nich môžete očakávať a za akú nákladovú cenu sa potom pozriete. Táto stránka Porovnanie zostavenia PC sa skladá z dvoch častí: ľavá horná časť počiatočnej časti vášho vlastného systému, pravá horná časť možnej alternatívy.

Ak chcete zmeniť položku, najskôr otvorte požadovanú kartu vľavo (CPU, GPU, SSD, HDD, RAM a MDB), po ktorom prejdete Zmeniť […] uveďte, ktorú aktualizáciu môžete pre svoj systém zvážiť

SiSoftware Sandra Lite

Predtým, ako prejdeme k konkrétnejším referenčným hodnotám, radi by sme vám tiež predstavili SiSoftware Sandra Lite. Tento nástroj sa roky teší veľkej popularite a je zameraný hlavne na pokročilejších používateľov.

Okrem rozsiahleho informačného modulu o systéme so spätnou väzbou o hardvéri aj softvéri tu nájdete aj pôsobivú sadu štandardných nástrojov. Tieto prehľadne nájdete na karte Referenčné hodnoty. Na rozdiel od UBM sa sami rozhodujete, ktoré nástroje chcete spustiť.

Existuje niekoľko testov, rozdelených do sekcií ako napr Procesor, video adaptér, úložné zariadenia, radič pamäte a Sieť. Úplne hore však nájdete tlačidlo Celkové počítačové skóre On. Kliknite na zelené začiarknutie a vedľa začiarknite políčko Čítal som […] alebo zrušte začiarknutie Povoliť certifikáciu […] a znova kliknite na zelenú značku začiarknutia. Proces testovania sa začína okamžite.

Majte na pamäti, že celá procedúra môže trvať dlho a zdá sa, že váš počítač z času na čas zamrzne. Potom dostanete skóre vyjadrené v (domovej jednotke) kPT, globálne aj za meranú časť. Sám o sebe táto indikácia hovorí málo, ale je zámerom, aby ste porovnali tieto skóre s inými, ekvivalentnými systémami.

Benchmark CPU s Cinebench a CPUID CPU-Z

K konkrétnym benchmarkerom sme dorazili pomocou nástroja ako Cinebench. Cinebench kontroluje výkon vášho procesora vykresľovaním 3D obrazu vo vysokej kvalite. Urobíte to spustením nástroja a kliknutím na tlačidlo Bež Včela CPU kliknúť. Skóre nasleduje po teste a výkon procesora sa zobrazí v porovnávacej tabuľke.

Môžete ísť do trochu podrobnejších informácií pomocou File, Advanced Benchmark. Kliknite tu CPU (jednojadrový) na Bežtlačidlo, Cinebench meria rýchlosť jednotlivých jadier CPU. Včela MP MPio môžete čítať pomer medzi jednojadrovým a viacjadrovým procesorom.

CPUID CPU-Z je ďalší známy nástroj na porovnávanie vašich CPU, aj keď na inom základe ako Cinebench. Takto získate veľmi podrobné technické informácie o procesore - a tiež o základnej doske, pamäti a GPU. Skutočné referenčné hodnoty nájdete na karte Lavica. S tlačidlom Bench CPU začnete benchmark, oba Jedno vlákno ako Viac vláknový, kde si môžete sami nastaviť počet simultánnych vlákien.

V rozbaľovacej ponuke na adrese Odkaz môžete zvoliť iný procesor, ktorého skóre sa potom nastaví vedľa vášho vlastného výsledku. Všimnite si tlačidlo Stres CPU: maximálne zaťažuje váš procesor, čo je potvrdené mimochodom od správcu úloh systému Windows, ktorého môžete zavolať pomocou klávesov Ctrl + Shift + Esc.

Porovnanie grafickej karty s programami 3DMark a Unigine Heaven

3DMark je určený na porovnávanie grafických kariet alebo grafických kariet. Verziu Basic môžete zadarmo použiť na testovanie DirectX10, 11 a 12. Nástroj zistí váš hardvér a sám navrhne vhodný test, ale môžete zvoliť aj iný test.

Multiplatformný nástroj Unigine Heaven je tiež populárnym benchmarkerom GPU, z ktorého môžete zadarmo používať verziu Basic. Zobrazuje niekoľko desiatok graficky náročných scén, ktoré môžete presne nastaviť pomocou rôznych parametrov, ako sú rozlíšenie a vyhladzovanie. Výsledkom je priemerná, minimálna a maximálna hodnota snímok za sekundu (počet snímok za sekundu) a celkové skóre, ktoré môžete porovnať s inými systémami.

Tiež by sme chceli spomenúť Bandicam. Tento nástroj zobrazuje fps v reálnom čase, keď hráte ľubovoľnú hru.

Benchmark RAM s PassMark Performance Test

Samozrejme, množstvo pracovnej pamäte často zohráva dôležitú úlohu, ale vplyv má aj výkon tejto pamäte a jeden modul RAM nie je druhý. Existuje však niekoľko benchmarkerov, ktoré sa špeciálne zameriavajú na pamäť. Okrem už spomínaných UBM a Sandra Lite nechýba ani PassMark Performance Test (30-dňová bezplatná skúšobná verzia).

Spustite nainštalovaný nástroj a stlačte Pamäťová značka tlačidlo. Tým sa spustí testovací modul, ktorý vykonáva testy čítania a zápisu do pamäte, ako aj kontrolu latencie a niektoré intenzívne operácie s databázou. Asi o minútu dostanete výsledok a kliknutím na niekoľko ikon môžete porovnať výsledok s porovnateľnými modulmi ram.

Benchmark HDD a SSD s ATTO Disk Benchmark a AS SSD

V aplikáciách, kde sa číta alebo zapisuje veľa údajov, sa disk často ukáže ako nepríjemné úzke miesto. Pomocou nástroja ATTO Disk Benchmark môžete rýchlo zistiť, ako dobre si váš pevný disk (hdd) alebo ssd vedie. Tento tester dokáže spracovať rôzne typy diskov, ako sú pevné disky, disky SSD a polia RAID.

Po inštalácii spustite nástroj a stlačte kláves Štart- tlačidlo. Systematicky sa okno plní určenými rýchlosťami zápisu a čítania pre rôzne veľkosti blokov (nazývané I / O Size).

Tieto veľkosti blokov sú však nastaviteľné (až do 64 MB), rovnako ako veľkosť testovacieho súboru (až do 32 GB). Môžete tiež použiť Hĺbka frontu nastavte maximálny počet príkazov na čítanie a zápis, ktoré môžete vykonať súčasne. Zaškrtnite políčko vedľa Priame I / O, benchmarker nepoužíva medzipamäť systému alebo ukladanie do pamäte cache. Vstavaná funkcia pomoci poskytuje viac informácií o tomto.

Ak máte na mysli konkrétne disky SSD, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú ovládané protokolom NVME, môžete zvážiť aj nástroj AS SSD. Na základe niekoľkých syntetických testov nástroj pekne mapuje postupný a náhodný výkon vášho disku SSD pri čítaní a zápise.