Ako

Takto digitalizujete fotografie, LP platne a videokazety

Veľa podkrovia alebo iného úložného priestoru je plné všetkých druhov papierov, diapozitívov, fotografií, LP a videokaziet. Kvalita tohto materiálu sa neustále zhoršuje a navyše veci zaberajú dosť miesta. Dostatočný dôvod na to, aby ste si po podkroví, garáži alebo hobby miestnosti zobrali dobrú metlu a všetko digitalizovali

Tip 01: Skenujte dokumenty

Digitalizácia dokumentov je pomerne jednoduchá. Tlačiarne typu všetko v jednom majú na palube funkciu skenovania. Výrobcovia tlačiarní vyvíjajú vlastný softvér na vykonávanie skenov, preto sa uistite, či máte nainštalované príslušné programy. Tento softvér je zvyčajne na dodávanom disku, softvér si však môžete stiahnuť aj z webovej stránky. Väčšina modelov má dotykovú obrazovku alebo displej s okolitými ovládacími klávesmi. Položte dokument na sklenenú dosku a na tlačiarni označte, že chcete spustiť skenovaciu úlohu. Často máte na výber, či chcete dokument uložiť v cloude, na pamäťovú kartu alebo do počítača. Vyberte druhú možnosť, potom by ste mali skončiť v nastaveniach skenovania. Najlepšie je dokumenty uložiť ako súbor PDF. Výhodou tohto formátu je, že nie je viazaný na žiadny konkrétny program. Okrem toho nemôžete iba meniť obsah PDF. Tak bezpečné. Potom vyberte požadované rozlíšenie skenovania. U dokumentov je postačujúce rozlíšenie 300 dpi (bodov na palec). Vyššia je samozrejme tiež možná, nezabudnite však, že digitalizované dokumenty potom zaberajú viac úložného priestoru. Označte tiež, či chcete vykonať čiernobiele alebo farebné skenovanie. Po dokončení skenovacej úlohy by sa na obrazovke mal zobraziť digitalizovaný dokument.

Automatický podávač dokumentov

Pretože pri skenovaní musíte na sklenenú dosku vždy položiť čerstvý papier, je to časovo náročná úloha. Ak máte dosť súborov na digitalizáciu, je najlepšie použiť skener s automatickým podávačom dokumentov. Vložte niekoľko listov do držiaka, po ktorom ich zariadenie vedie jeden po druhom cez skener samostatne. Niektoré luxusné modely majú aj obojstranný automatický podávač dokumentov, takže už nemusíte papier otáčať sami. Týmto spôsobom môžete ľahko uložiť súbor PDF s viacerými stránkami do počítača. Dbajte na maximálnu kapacitu (počet listov) automatického podávača dokumentov.

Tip 02: Adobe Scan

Ako alternatívu k bežnému skeneru môžete rovnako ľahko vytvárať dokumenty PDF pomocou smartphonu alebo tabletu. Používate na to program Adobe Scan. Táto bezplatná aplikácia je k dispozícii pre zariadenia so systémom Android, telefóny iPhone a iPad. Otvorte obchod Play alebo App Store a nainštalujte si do zariadenia aplikáciu Adobe Scan. Hneď ako aplikáciu otvoríte prvýkrát, musíte sa najskôr zaregistrovať v službe. To je možné pomocou (nového) Adobe ID, účtu Google alebo profilu na Facebooku. Po prihlásení klepnite na Začať a umožniť aplikácii prístup k fotoaparátu. Potom nasmerujte fotoaparát na dokument a posuňte zariadenie čo najmenej. Adobe Scan automaticky detekuje dokument a vytvorí z neho fotografiu. Je pekné, že aplikácia robí výrez dokumentu úplne automaticky. Klepnite na miniatúru vpravo dole. Pomocou ikon v dolnej časti upravte orezanie alebo v prípade potreby otočte obrázok. Čarovnou paličkou môžete v prípade potreby trochu upraviť farby. Teraz potvrďte pomocou Uložiť PDF. Dokument PDF môžete poslať e-mailom alebo ho zdieľať na inom kanáli.

Na vytvorenie súborov PDF z fyzických dokumentov použite akýkoľvek smartphone alebo tablet

Tip 03: Skenujte fotografie

Rovnako ako pri dokumentoch, aj pri digitalizácii fotografií môžete rovnako ľahko použiť dodávaný softvér od výrobcu tlačiarne. V závislosti od programu a formátu fotografií môžete často dokonca digitalizovať niekoľko výtlačkov súčasne. Nemáte chuť inštalovať rozsiahly program s množstvom funkcií? Univerzálny program je pre používateľov Windows 10 k dispozícii aj pod názvom Windows Scanner. To funguje veľmi ľahko. Ísť do Štart / Microsoft Store a vyhľadať aplikáciu Windows Scanner na. Kliknite na príslušnú aplikáciu Stiahnuť dokončiť inštaláciu. Pred spustením aplikácie skontrolujte, či je zapnuté skenovacie zariadenie. Na obrazovke by sa mal zobraziť názov tlačiarne alebo skenera typu všetko-v-jednom. Najskôr zvolíte požadované nastavenie skenovania. kliknite na Zobraziť viac a vyberte požadované rozlíšenie. Predvolene je táto hodnota nastavená na 150 dpi. V závislosti od pripojeného skenera môžete zvoliť aj vyššiu hodnotu, napríklad 300 alebo 600 dpi. Nastavte tiež formát súboru (png, tiff alebo jpeg) a priečinok na ukladanie. Potom na sklenenú dosku umiestnite fototlač a kliknete na Príklad. Potiahnutím bielych bodiek v štyroch rohoch eliminujete všetok biely priestor. Nakoniec potvrďte pomocou Skenovať.

Tip 04: Google Photoscan

Nemáte tlačiareň typu všetko v jednom alebo samostatný skener? Nebojte sa, pretože výtlačky fotografií môžete digitalizovať aj iným spôsobom. Stačí vytvoriť digitálnu kópiu fotografie pomocou smartphonu alebo tabletu! Google dokonca vyvinul špeciálnu aplikáciu pre zariadenia s Androidom, telefóny iPhone a iPad. Otvorte vo svojom zariadení obchod Play alebo App Store a aplikáciu nainštalujte Skenovanie fotografií z Fotiek Google. Špeciálne je, že táto aplikácia vytvára snímky štyroch rohov a kombinuje materiál do jednej fotografie. Výsledok je pôsobivý! Klepnite na ZAČAŤ SKENOVAŤ a dať aplikácii prístup k funkcii fotoaparátu v smartfóne alebo tablete. Teraz nasmerujte fotoaparát na tlač fotografie a stlačte stredné tlačidlo. Je dôležité, aby ste kruh posunuli cez biele bodky bez toho, aby ste prístroj príliš naklonili. Po dokončení klepnite na miniatúru výsledku vpravo dole. Je pekné, že aplikácia sama upravuje akékoľvek odlesky. Môžete tiež obrázok potom otočiť a v prípade potreby upraviť nesprávne vyrezané rohy.

Diapozitívy a negatívy

Ktokoľvek, kto má stále porozkladané priečinky s negatívmi alebo škatule s diapozitívmi, urobil by všetko pre digitalizáciu. Kvalita tohto originálneho materiálu je často lepšia ako pri skenovaní fotografií. Podmienkou je, aby ste použili vhodné vybavenie. Výrobcovia fotografických skenerov (plochých skenerov) zvyčajne dodávajú špeciálneho sprievodcu filmom, do ktorého môžete umiestniť negatívy alebo diapozitívy. Pretože tieto skenery podporujú vysoké rozlíšenie, je možné filmy zväčšiť na prijateľnú veľkosť. Existujú aj špeciálne skenery diapozitívov a negatívov, pomocou ktorých filmy prechádzate jeden po druhom cez skener. Nemáte chuť tráviť veľa času touto prácou? Za poplatok môžete navštíviť všetky druhy spoločností, ktoré digitalizujú vaše filmy s profesionálnym vybavením.

Tip 05: Digitalizácia vinylu

LP platne sú mimoriadne krehké, vďaka čomu je inteligentné ukladať digitálnu verziu hudby. Nie všetko sa dá nakoniec nájsť v Spotify a iných hudobných službách. Z tohto dôvodu zabezpečte obsah svojich záznamov, aby ste si hudbu mohli v budúcnosti stále vychutnať. Ďalšou výhodou je, že skladby môžete prehrávať aj pomocou smartfónu, autorádia a počítača. Niektoré prípravy sú potrebné. Podmienkou je pripojenie gramofónu k počítaču. Existujú rôzne metódy. Bežný gramofón najskôr pripojíte bez zabudovaného predzosilňovača k (pred) zosilňovaču alebo prijímaču. Potom použijete analógový výstup (výstup pre kazetu, nahrávku alebo výstup pre slúchadlá) na zosilňovači na pripojenie zvukového zariadenia k počítaču. Nemá zosilňovač analógový výstup alebo sú vzdialenosti medzi prístrojmi príliš dlhé? Prípadne môžete použiť gramofónový predzosilňovač USB na pripojenie gramofónu k počítaču. Toto zariadenie vysiela zosilnený signál do počítača alebo notebooku, aby ste mohli zachytiť hudbu. Phono USB predzosilňovače je možné kúpiť za pár dolárov. Konečne v dnešnej dobe existujú aj gramofóny s integrovaným pripojením USB. Môžete ho pripojiť priamo k počítaču.

Zabudovaný predzosilňovač

Má váš gramofón už zabudovaný predzosilňovač? V takom prípade nepotrebujete na pripojenie rekordéra k počítaču ďalšie vybavenie. Na vytvorenie pripojenia použite analógový kábel adaptéra s dvoma zástrčkami RCA a 3,5 mm zástrčkou. Použijete na to vstup modrej čiary na počítači.

Tip 06: Drzosť

Keď je gramofón správne pripojený k počítaču, nainštalujete si nahrávací program. Slobodný softvér Audacity je na to vhodný. Počas inštalácie vyberte holandský jazyk a postupujte podľa zvyšných krokov. Je dôležité, aby ste na paneli nástrojov vybrali správne vybavenie. Za mikrofónom si vyberáte zdroj zvuku, konkrétne pripojený (predný USB) zosilňovač alebo gramofón. Potom vyberiete 2 nahrávacie kanály (stereo)takže Audacity okamžite zachytáva zvuk v stereu. Môžete sa samozrejme rozhodnúť aj pre mono nahrávanie. Za ikonou s reproduktorom vyberte reproduktory počítača alebo monitora. Potom prejdite na ikonu pomocou panela s ponukami Upraviť / Predvoľby / Záznam a dať pred ňu kliešť Softvérové ​​prehranie vstupu. Takto môžete počas nahrávania počúvať hudbu súčasne. Potvrďte pomocou Ok.

Preneste všetky svoje záznamy do počítača pomocou bezplatného programu Audacity

Tip 07: Nahrajte

Je čas začať nahrávať! Najskôr na gramofón položte - najlepšie vyčistený - LP. Teraz kliknite na červené tlačidlo na paneli nástrojov Audacity Záznam a nasaďte ihlu na LP. Je pravdepodobné, že hudba bude znieť dosť nahlas. Hlasitosť upravíte pomocou vodorovného posúvača za ikonou reproduktora. Chcete zrušiť nahrávanie? Potom kliknite na tlačidlo v hornej časti Prestaň. Teraz ide o prevod záznamu na digitálny súbor. Ísť do Súbor / Export a označte, do ktorého zvukového formátu chcete hudbu uložiť, napríklad wav alebo ogg. Možné je aj uloženie ako súboru MP3, vyžaduje to však takzvaný chromý kódovač. Audacity k tomu poskytuje podrobné pokyny na stiahnutie a inštaláciu. U väčšiny zvukových formátov si požadovanú kvalitu vyberáte sami. Môžete napríklad nastaviť nižšiu kvalitu, aby ste ušetrili úložný priestor. Skrz Súbor / Nový urobte nový záznam v Audacity. Tento program tiež používate na rozdelenie zvukových súborov. Užitočné pre prípad, že ste nahrali jednu stranu LP platne naraz. Na záver pridajte podľa potreby metadáta vrátane mena interpreta a názvu skladby.

Ripujte CD

Aj keď sú disky CD robustnejšie ako záznamy, stále stojí za to uchovať si ich kópiu v počítači. Pekná myšlienka, pre prípad, že by sa hudobný album neočakávane poškodil alebo stratil. Ísť do Štart / Windows Media Player a vložte disk CD do počítača alebo notebooku. Na obrazovke by sa mal automaticky zobrazovať názov albumu a piesní. Skrz Nastavenia kopírovania / formátu súboru vyberte zvukový formát, napríklad mp3, wav alebo flac. Prezrite si tiež časť Kvalita zvuku. V hornej časti potvrďte pomocou Trhanie začať proces. Potom nájdete zvukové súbory v predvolenom hudobnom priečinku v počítači.

Tip 08: Prenos videí

V priebehu rokov sa objavilo pomerne veľa analógových video nosičov, ako napríklad pásky vhs, video 8 a betamax. Možno ich ešte stále ležíte a chcete ich preniesť do počítača. To sa určite oplatí pre vzácne rodinné príjmy. Po každom „otočení“ sa kvalita mierne zhoršuje. Ďalej magnetická vrstva videokaziet nemá neobmedzenú životnosť. Na prenos videopások potrebujete na začiatku správne fungujúce prehrávacie zariadenie, napríklad rekordér VHS alebo Betamax. Potrebujete tiež nástroj na pripojenie videorekordéra k počítaču, a to takzvaný prevodník USB. Na záver zaznamenáte videozáznamy do digitálneho súboru pomocou nahrávacieho programu. Balík MAGIX Save your videos sa skladá z nahrávacieho programu a USB prevodníka, takže nemusíte zháňať spotrebný materiál. Cena tohto produktu prostredníctvom vlastnej webovej stránky www.magix.com stojí asi štyridsať eur.

Magnetická vrstva videopások má obmedzenú trvanlivosť, takže rýchlo digitalizujte všetky svoje videá

Tip 09: Pripojenie rekordéra

MAGIX obsahuje prevodník USB so všetkými druhmi káblov na pripojenie videorekordéra k počítaču. Môžete si vybrať z troch možností. Kábel scart je vhodný pre väčšinu prehrávacích zariadení, aj keď sa môžete rozhodnúť aj pre káble RCA (kompozitné) alebo pre pripojenie S-video. Ak používate scart, presuňte prepínač z adaptéra do VON. Druhý koniec prevodníka USB zapojíte do USB portu na počítači. Windows 10 zvyčajne okamžite rozpozná pripojené zariadenie USB, aby ste so softvérom mohli ľahko začať. Ak narazíte na problémy v ďalšom tipe, je rozumné nainštalovať ovládač prevodníka USB.

Tip 10: Nahrávanie videa

Nainštalujte si záchranný program MAGIX, aby ste mohli svoje videá ukladať digitálne. Prečítajte si prosím pozorne kroky a zadajte správne sériové číslo. Spoločnosť MAGIX môže tiež vydať upozornenie na inštaláciu aktualizácie softvéru. Potom spustite softvér a na úvodnej obrazovke vyberte možnosť Vytvorte nový videoprojekt. Vymyslite vhodný názov pre projekt a potvrďte pomocou Ok. Potom kliknete na Importujte videá z analógových zdrojov (napr. VCR), po ktorom aktivujete požadovaný kodek mpeg2. Po aktivácii uvediete, ako je pripojený videorekordér. kliknite na Ďalej. Teraz vložte videorekordér do rekordéra a stlačte tlačidlo prehrávania. Máte skúsenosti s obrazom a zvukom? Skvelé, pretože teraz môžete spustiť konečné nahrávanie. Pomocou tlačidiel na cievkach na videorekordéri vyhľadajte požadovanú stopu. Teraz stlačte tlačidlo prehrávania a potom okamžite kliknite do programu Preneste video do počítača. Potom vložíte cez Ukončiť prenos videa znova zastavte nahrávanie. Nakoniec choďte na Dokončiť film / Uložiť do počítača / Uložiť video video uchovať natrvalo.