Blog

Nahradí systém Chrome OS čoskoro Android na tabletoch?

Zdá sa, že Google plánuje zlúčiť Chrome OS (známy z Chromebookov) s Androidom. Znamená to koniec tabletu s Androidom?

Štatistiky ukazujú, že približne dvadsať percent všetkých nových zariadení s Androidom v roku 2018 budú tablety. Tablet s Androidom už nie je taký populárny ako smartphone s Androidom a samotný Google nevytvoril nový tablet s Androidom už roky, čiastočne kvôli zameraniu na vývoj Chromebookov a Chrome OS. Najnovší tablet spoločnosti Google, Pixel Slate, je vlastne tablet s OS Chrome OS.

Častejšie zbytočné

Vďaka systému Chrome OS je Android čoraz viac zastarávaný: aplikácie pre Android sú k dispozícii na každom Chromebooku, rovnako ako mnoho známych funkcií, ako napríklad schopnosť snímať snímky obrazovky alebo používať dve aplikácie súčasne. Google dokonca nedávno pridal do OS Chrome novú funkciu, ktorá umožňuje prezerať webovú stránku v režime tabletu. Zdá sa, že príchod mnohých konvertibilných Chromebookov s dotykovou obrazovkou, ktoré môžete sklopiť akoby do tabletu, čoraz viac nahrádza tablet s Androidom.

Google chce zaviesť operačný systém Chrome v čo najširšej miere, aby sa mohol rozrastať na jednu platformu pre všetky vaše zariadenia (okrem smartphonu). Chrome OS ešte stále nie je dokonalý: napríklad nie všetky aplikácie pre Android fungujú v operačnom systéme dobre. Bude však len otázkou času, kedy sa Google týchto škvŕn zbaví. Internetový gigant pravidelne poskytuje systému Chrome OS aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcie a zlepšujú zabezpečenie.

Google týmto dúfa, že sa konečne stane dôstojným konkurentom spoločností Apple a Microsoft, ktoré uviedli na trh tablety s iPad Pro a Surface Pro, ktoré je možné použiť aj na produktívne účely.

Stále častejšie dostupné na tabletoch

Chrome OS si preto čoraz viac nachádza cestu k tabletom: od Pixel Slate po Acer Chromebook Tab 10. Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť ASUS predstavila svoj prvý Chrome tablet s modelom CT100. Model CT100 má 9,7-palcovú obrazovku a takzvané robustné puzdro, aby vydržal výprask a trochu vody.

Zdá sa teda nevyhnutné, že Chrome OS nakoniec prevezme úlohu Androidu ako operačného systému pre tablety. V boji proti iPadom tohto sveta ešte stále existuje veľa výziev pre Google, ale potenciál prerásť do popredného operačného systému pre tablety tu určite je.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found