Ako

Týmto spôsobom môžete skontrolovať, kto je na vašom WiFi

Silné heslo pre vašu WiFi sieť je veľmi dôležité. Nechcete, aby sused mal bez problémov prístup do vašej domácej siete. Bez ohľadu na to, aké ťažké je vaše heslo, je vždy rozumné presne vedieť, ako vaša sieť funguje a ktoré zariadenia sú k nej pripojené. Vysvetlíme, ako vykonať kontrolu siete.

Krok 1: Sieťové zariadenia

Na preskúmanie vašej siete nepotrebujete drahé programy, ktoré vykonávajú hĺbkové kontroly a bezpečnostné analýzy. Robíme to jednoducho. Cieľom je porozumieť pripojeným zariadeniam. Okrem iného sa zobrazuje adresa IP a názov zariadenia. Na základe názvu zariadenia môžete zvyčajne ľahko určiť, o čo ide, napríklad Raspberry Pi, tlačiareň, NAS, počítač, modem alebo smerovač. Prečítajte si tiež: Optimálna domáca sieť v 14 krokoch.

Krok 2: Windows

Ak ste technicky zdatní, môžete nájsť zariadenia v sieti prostredníctvom modemu alebo smerovača. V nastaveniach DHCP vidíte, ktoré IP adresy boli pridelené. Názov zariadenia sa bohužiaľ zvyčajne nezobrazuje a zobrazuje sa iba technická adresa pripojeného zariadenia (adresa MAC).

Program Wireless Network Watcher poskytuje rýchly prehľad o celej vašej sieti: káblovej aj bezdrôtovej. Hneď ako spustíte program Wireless Network Watcher, získate úplný prehľad. Stĺpce sú dôležité IP adresa a Názov zariadenia (názov zariadenia). Ak vám to nehovorí, o ktoré zariadenie ide, pozrite sa na Spoločnosť zaoberajúca sa sieťovým adaptérom. Z tohto popisu je zvyčajne zrejmé. Ďalšie informácie získate dvojitým kliknutím na zariadenie. Môžete sa dostať k Text používateľa pridať poznámku, napríklad „router meter meter“ alebo „NAS office“.

Stále nemôžete zistiť, o ktoré zariadenie ide? Neľakajte sa: nemusí to nutne znamenať, že napríklad váš sused je vo vašej sieti. Ak narazíte na názvy značiek, ktoré nepoznáte, Google často ponúka riešenie. Pomocou vyhľadávacieho nástroja zistite, odkiaľ značka pochádza. Nemáte z toho dobrý pocit? Nezabudnite zmeniť heslo WiFi a reštartujte modem alebo smerovač.

Krok 3: Smartphone

Najlepšia aplikácia na mapovanie vašej siete v smartfóne sa nazýva Fing. K dispozícii je verzia pre iOS a Android. Hneď ako aplikáciu spustíte, zobrazí sa vám najnovšia kontrola. Obnovte prehľad a zistite, ktoré zariadenia sú online.

Okamžite uvidíte všetky relevantné informácie, ako je IP adresa, značka a názov zariadenia. Ak je to potrebné, klepnite na zariadenie a priraďte mu vlastný názov. K dispozícii sú tu aj pokročilé možnosti, napríklad skenovanie portov.

Ak Fing rozpozná typ zariadenia, automaticky sa pridá aj ikona, napríklad počítača alebo smartfónu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found