Preskúmanie

Xiaomi Mi 9 - úžasný začiatok pre čínsky smartphone

Značka Xiaomi je ďalším čínskym výrobcom po firmách Oppo, OnePlus a Huawei, ktorí vstupujú na holandský trh s veľkým výkonom so smartfónmi. Xiaomi Mi 9 je prvý smartphone, ktorý tu výrobca ponúka so špičkovými špecifikáciami za cenu ostrú ako žiletka.

Xiaomi Mi 9

cena 449 € alebo 499 €

Farby Čierna, fialová, modrá

OS Android 9.0 (MIUI 10)

Obrazovka 6,4 palcový OLED (2340 x 1080)

procesor 2,8 Ghz oktacore (Snapdragon 855)

RAM 6 GB alebo 8 GB

Skladovanie 64 alebo 128 GB

Batéria 3 300 mAh

fotoaparát 48, 16, 12 megapixelov (zadný), 20 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 15,8 x 7,5 x 0,8 cm

Váha 173 gramov

Iné skener odtlačkov prstov za obrazovkou, kľúč USB-C, dual sim

Webová stránka www.mi.com/sk 8 Skóre 80

  • Pros
  • Fotoaparáty
  • Hodnota za peniaze
  • Výkon
  • Negatíva
  • Žiadny port pre slúchadlá
  • MIUI

Smartfóny Xiaomi sú v holandských (webových) obchodoch istý čas k dispozícii, doteraz však išlo o sivé dovozy; Spoločnosť Xiaomi svoje smartfóny (a ďalšie vychytávky) oficiálne nepredala. Až donedávna preto, že spoločnosť Xiaomi v Holandsku začala oficiálne ponúkať niekoľko produktov: športový náramok Mi Fit 3, cenovo dostupný smartphone Redmi Note 7 a tento špičkový smartphone Xiaomi Mi 9.

Načasovanie spoločnosti Xiaomi na oficiálne uvedenie na trh v Holandsku je inteligentné. Známi výrobcovia ako Oppo a OnePlus už neponúkajú úžasný pomer ceny a kvality, s ktorým sa v Európe stali veľkými a pomaly, ale isto prešli do segmentu vysokých cien. Nedávno sa tu tiež reštartovali spoločnosti Oppo a Honor (podznačka Huawei), zdá sa však, že spoločnosť Xiaomi dokáže z hľadiska ceny a kvality zvládnuť tieto dve značky. Spoločnosť Xiaomi to už dokázala s Pocophone F1 (ktorý tu bohužiaľ zatiaľ nie je k dispozícii) a týmto smartfónom Mi 9, ktorý ponúka najvýkonnejšie špecifikácie a je dostupný od 449 eur. To je absurdne dobrý obchod. Nie také absurdne dobré ako minulý rok Pocophone. Ale stále absurdne dobré.

Známi čínski výrobcovia už neponúkajú pomer ceny a kvality, s ktorým sa stali v Európe veľkými

Špecifikácie Xiaomi Mi 9

Mi 9 je vybavený najrýchlejším a najnovším procesorom Snapdragon 855, vďaka čomu má smartphone v porovnaní s mnohými z najlepších inteligentných telefónov, ktoré sa s procesorom Snapdragon 845 objavili za posledných dvanásť mesiacov, lepší výkon v porovnaní s inými ako tie najlepšie. Najlacnejšia verzia Xiaomi Mi 9 má 6 GB RAM, čo je úplne v poriadku. 499 eurová verzia má namiesto 64 GB 8 GB RAM a 128 GB úložisko. Pretože úložisko nie je možné rozšíriť pamäťovou kartou, môže byť rozumné investovať niekoľko desiatok navyše do varianty 499 eur.

Kryt tiež nie je horší ako najdrahšie telefóny iPhone, smartfóny Samsung Galaxy a luxusné verzie od spoločnosti Huawei. Kryt je vyrobený zo skla, a preto sa môže nabíjať bezdrôtovo. Spoločnosť Xiaomi má pre Mi 9 dokonca k dispozícii 20-wattovú rýchlu nabíjačku, ktorú si však musíte dokúpiť zvlášť. Krabica obsahuje adaptér a kábel USB-C, ktoré nabíjajú smartphone mimoriadne rýchlo s výkonom 27 wattov. S nabitou batériou vystačíte asi deň. To, bohužiaľ, nie je výnimočne dlhé. Kapacita batérie 3 300 mAh nie je príliš vysoká. V dnešnej dobe prichádza veľa špičkových smartfónov podobnej veľkosti s kapacitou nad 4 000 mAh.

Vzadu nájdete tri fotoaparáty, okolo hlavného fotoaparátu je umiestnený nápadný prstenec dúhovej farby. Krásny farebný gradient je tiež viditeľný, ak necháte smartphone odrážať svetlo.

K puzdru chýba už len 3,5mm jack. Ako utierka proti krvácaniu poskytla spoločnosť Xiaomi v krabici kľúč na pripojenie vašich káblových slúchadiel.

Obrazovka

Na prednú stranu bola umiestnená 6,4-palcová obrazovka OLED s vysokým rozlíšením, s pomerom strán 19,5 x 9 a výrezom obrazovky v tvare kvapky, aby bola veľkosť zariadenia prijateľná. Za obrazovkou sa nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý v porovnaní s ostatnými snímačmi odtlačkov prstov na obrazovke funguje primerane, pokiaľ ide o presnosť a rýchlosť, ale v porovnaní s tradičným fyzickým snímačom odtlačkov prstov je stále veľkým krokom späť.

Kvalita obrazu tiež nie je o veľa horšia ako pri najdrahších smartfónoch, s ktorými sa Xiaomi Mi 9 snaží konkurovať. Obrazovka je čistá, dokonca aj za jasného denného svetla, a kvalita zobrazenia zodpovedá vašim krásnym fotografiám a videám.

Fotoaparáty

Pretože som tiež pozitívne prekvapený z kamery! Vzadu nájdete tri fotoaparáty. Hlavným fotoaparátom je 48-megapixelový snímač IMX586 od spoločnosti Sony. To tiež nájdete na Honor View 20 a pri kontrole tohto zariadenia na nás tento objektív už urobil dojem. Výkon samozrejme závisí od toho, ako Xiaomi ovláda softvér Sonylens softvérom, ale aj od tohto Mi 9 sú fotografie ostré ako žiletky a zariadenie je schopné v tmavom prostredí odfiltrovať veľa šumu.

Ďalšie dva objektívy poskytujú hlavne funkcie ako fotografia s efektom hĺbky ostrosti a zväčšenie bez straty kvality. Nechýba ani nočná funkcia, ktorá sníma snímky s nízkou rýchlosťou uzávierky. Dostatok možností a vynikajúca kvalita obrazu pre fotografie, aj keď to musí rozpoznať jeho nadriadený v Huawei P30 Pro, ktorý má hlbšie úrovne priblíženia a vďaka stabilizácii obrazu lepšie využitie pre jasné nočné fotografie. Xiaomi sa za to nemusí hanbiť, keďže cenovka P30 Pro je v čase písania článku dvakrát vyššia.

Android 9 s MIUI 10

Androidskin, ktorý si Xiaomi nainštalovalo cez Android, je tak trochu lastovička. Vďaka tomu Xiaomi nasleduje zlý príklad iných čínskych výrobcov smartfónov, ako sú Huawei (EMUI) a Oppo (Color OS). Čo je to s tými čínskymi smartfónmi? Jasné detské farby a neprehľadné rozloženie bez prehľadu aplikácií sú samozrejme vecou vkusu. Aj keď to nie je moje. Našťastie sa toto utrpenie dá zmierniť pomocou Nova Launcher.

Avšak neodstrániteľné haraburdy, ktoré získate v podobe reklamných aplikácií a priam nepotrebných antivírusových programov, sú veľmi zlé. Aj pod kapotou sa veľa pohrávalo s fungovaním systému Android. Mimochodom, kvôli lepšej stabilite nie. Nakoniec treba ešte povedať, že v otázkach podpory môže Xiaomi stále vyhrávať svet, pretože reputácia spoločnosti v oblasti Androidu a bezpečnostných aktualizácií nie je príliš dobrá. Aj keď spravodlivosť vyžaduje, aby som povedal, že pri kontrole som dostal marcovú aktualizáciu zabezpečenia. V máji. Spoločnosť Xiaomi by urobila dobre, keby nasledovala príklad čínskeho konkurenta OnePlus alebo HMD (výrobca smartfónov Nokia, ktoré fungujú na systéme Android One).

Alternatívy k Xiaomi Mi 9

Aby som bol spravodlivý, ešte som sa nestretol so žiadnymi alternatívami, ktoré ponúkajú taký pomer hodnoty a ceny ako Xiaomi Mi 9. Honor View 20 sa blíži, ale vo všetkých oblastiach je v skutočnosti o niečo menej dobrý. To platí aj pre shell EMUI (ktorý je tiež na smartfónoch Huawei). Najväčší nedostatok Mi 9 sa preto nedá napraviť smartfónmi Honor. Mi 9 obieha okolo smartfónov Nokia výkonovo rovnaké cenové rozpätie. S Androidom One má však Nokia veľkú výhodu oproti Mi 9. Navyše, tieto Nokie majú port pre slúchadlá. Porovnateľný výkon, ale s lepšou verziou pre Android sa dá očakávať od OnePlus 7, ktorý bude predstavený čoskoro. Očakáva sa však, že ceny týchto zariadení budú takmer dvakrát vyššie, čo z nich už nebude predstavovať alternatívu priaznivú pre rozpočet.

Záver

Xiaomi zaberá miesto, ktoré OnePlus po sebe zanechal, pretože Mi 9 je smartfón s najlepšími špecifikáciami, avšak za polovičnú cenu. Bez kompromisov. Existuje ale niekoľko nevýhod, ktoré tiež trpia niektorými smartfónmi v najdrahšom cenovom segmente: Android shell (neprehľadný a s reklamou) a nedostatok 3,5 mm jacku. Kapacita batérie tiež mohla byť o niečo vyššia.

Ďakujeme spoločnosti Belsimpel.nl za sprístupnenie kontrolnej kópie.