Preskúmanie

Sharp Aquos D10 - nie veľmi

Spoločnosť Sharp sa taktiež chystá na smartphony v Holandsku. Počnúc Sharp Aquos D10, smartfónom, ktorý je cenovo v strednom segmente. Vďaka tomu je Sharp veľmi ťažký.

Sharp Aquos D10

cena € 399,-

Farby čierna

OS Android 8.0 (Oreo)

Obrazovka 6 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 2,6 GHz oktacore (Snapdragon 630)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 2 900 mAh

fotoaparát 12 a 13 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 16 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.0, WiFi, GPS

Formát 14,9 x 7,4 x 0,8 cm

Váha 165 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, usb-c, dualsim

Webová stránka www.sharpconsumer.eu 4 Skóre 40

  • Pros
  • Čistá pokožka Androidu
  • Obrazovka
  • Budujte kvalitu
  • Negatíva
  • cena
  • Skopírovaný dizajn
  • Stará verzia systému Android bez aktualizácií
  • Žiadny port pre slúchadlá

Televízory značky Sharp možno poznáte, ale spoločnosť je aktívna v mnohých ďalších produktových skupinách. Napríklad Aquos D10 nie je prvým smartfónom spoločnosti Sharp. V roku 2012 spoločnosť Sharp už predstavila vodotesný smartphone Aquos Phone 104SH, ktorý sa objavil rok pred prvým vodeodolným smartfónom Xperia Z od spoločnosti Sony. Skutočnosť, že sa Sharp zrazu so Sharp Aquos D10 na scéne opäť objaví v roku 2018, je však dosť nečakaná.

Stredná časť

Sharp Aquos D10 je z hľadiska ceny strednou triedou, v čase písania článku stojí smartfón zhruba 390 eur. V tomto strednom segmente sa výrobcovia smartfónov navzájom bijú o fantastické smartfóny. Motorola, Asus, Huawei, Xiaomi, Oppo a hlavne Nokia ponúkajú nádherné smartfóny. Navyše, minuloročné top smartfóny teraz spadajú do rovnakého cenového rozpätia, ako napríklad Samsung Galaxy S8, a OnePlus 6 sa dá stále kúpiť z príjemnej ponuky.

Bohužiaľ pre Sharp, ostatní výrobcovia kosia trávu pred nohami japonského výrobcu. Aquos D10 odpadá od konkurencie. To už začína vzhľadom na smartphone. Dizajn nie je nenápadne kopírovaný z iPhonu X, má zárez na obrazovke, umiestnenie fotoaparátov a chýbajúci port pre slúchadlá. Sharp s tým nie je jediný, dizajn Apple kopíruje aj Asus, Huawei a nespočet ďalších čínskych výrobcov. Vďaka tomu je Aquos D10 nenápadne na polici medzi všetkými ostatnými smartfónmi s bežnými kopírovaniami. Pri relatívne novej značke smartfónov začínate s nevybavenými požiadavkami 1: 0, ale to stranou.

Potom nepomôže ani to, že špecifikácie sú pre smartfón v tejto cenovej kategórii nenápadné. Procesor Snapdragon 630 so 4 GB RAM a 64 GB (rozšíriteľného) úložného priestoru je čistý, ale rovnako hladké sú aj ďalšie smartphony, a to aj v porovnávacích testoch. Výdrž batérie je tiež v poriadku, nabitá batéria vydrží pri malom ekonomickom využití zhruba deň a pol.

Sharp to necháva hlavne na softvér.

Afrader

Avšak hlavne tam, kde to Sharp necháva za sebou, je softvér. Aquos D10 beží na Androide s vlastnou kožou. Na tejto koži nie je nič zlé, je veľmi minimalistická, aby vaše zariadenie reagovalo rýchlo a aby vás neobťažoval bloatware (ale čudne povedané, dvaja prieskumníci súborov). Keď už hovoríme o šialenosti, Sharp zistil, že je potrebné v nastaveniach zabudovať funkciu „S Boost“, v ktorej získate možnosť defragmentovať svoje zariadenie. Pozoruhodné. To znamená, že Sharp umiestnil do smartphonu pevný disk namiesto flash pamäte ako do všetkých ostatných smartphonov, alebo Sharp vôbec netuší, ako funguje úložisko smartfónov. Mám podozrenie na druhú.

Spoločnosť Sharp nemá v úmysle aktualizovať (už starší) Android 8.0. Žiadny Android 9 alebo nadchádzajúce verzie. Vďaka tomu budete so svojím novým inteligentným telefónom vždy stáť za skutočnosťou a nemôžete v oblasti bezpečnosti brať Sharp vážne. Ak chcete hovoriť o hanbe a dôvod, aby ste tiež dôrazne neodporovali Aquos D10.

Obrazovka

Je škoda, že Sharp zlyháva v dizajne, cene a podpore. Pretože, samozrejme, existujú aj pozitívne body týkajúce sa Sharp Aquos D10. Ako by ste od Sharpu čakali, panel LCD s rozlíšením Full HD je úplne v poriadku, je jasný a farby si prídu na svoje. Vďaka veľmi tenkým okrajom obrazovky bol umiestnený panel veľkej obrazovky, zatiaľ čo smartphone je stále veľmi šikovný. Pokiaľ ide o kvalitu obrazovky, Sharp je preto veľmi pozitívny na svoje cenové rozpätie.

fotoaparát

Fotoaparát Sharp Aquos D10 je vybavený duálnym zadným fotoaparátom, ktorý ponúka pokročilé možnosti fotografovania, napríklad fotografie s hĺbkou ostrosti a optické zväčšenie. To funguje pekne. Fotografie, ktoré inteligentný telefón urobí, sú úplne v poriadku, neočakávajte však najlepší výkon fotoaparátov v náročných svetelných podmienkach. Fotografie sú potom rýchlo trochu na matnej strane a pri slabom osvetlení rýchlo trpíte šumom. A ani v tejto oblasti fotoaparát nesklame, ale nevyniká ani pozitívne.

To isté platí aj o prednom fotoaparáte, kde máte k dispozícii pozoruhodné množstvo podivných filtrov krásy a nemotorné umelecké efekty.

Alternatívy

Ako sa dá dočítať v recenzii, bohužiaľ nemôžem Sharp Aquos D10 odporučiť, pretože si spoločnosť neplní svoje povinnosti v oblasti softvéru. Aký smartphone by ste si však mali zvoliť? Xiaomi Pocophone F1 je lepší (a lacnejší) smartphone na všetkých frontoch so softvérovou podporou. Apropo podpora. Mnoho inteligentných telefónov v tejto cenovej kategórii funguje na systéme Android One, verzie pre Android podporovanej samotným Googlom, napríklad Nokia 7 Plus. Prečo si Sharp nevybral inštaláciu Android One na Aquos D10, je pre mňa záhadou.

Záver

Napriek tomu, že je Sharp Aquos D10 vybavený nádhernou obrazovkou, smartfón vo všetkých ostatných oblastiach odpadáva z masy stredného držiaka. Kopírovaný dizajn zdôrazňuje, že napriek kvalitnému vyhotoveniu je kvalita v poriadku. Sharp, bohužiaľ, neplní svoje podporné povinnosti. Výsledkom je, že je, bohužiaľ, lepšie Sharp Aquos D10 ignorovať a zvoliť si Pocophone F1, Nokia 7 Plus, OnePlus 6. Dokonca aj Samsung Galaxy S8 (ktorý stojí približne rovnako) od začiatku roka 2017 má lepšiu vyhliadku na aktualizáciu.