Ako

Takto používate režim spánku a režim hibernácie v systéme Windows 10

Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť energiu na vašom PC, ale najznámejšie sú pravdepodobne režim spánku a režim hibernácie. Tieto možnosti sú ideálne, ak ste na chvíľu mimo počítač a v krátkom čase sa vrátite. Čo potrebujete vedieť o spánku a hibernácii v systéme Windows 10?

Tip 1: Spánok a hibernácia

Ak pôjdete do zapnuté vypnuté máte viac možností. Vypnúť a Reštart hovoria samy za seba, ale myslia čo Režim spánku a Režim spánku? Obe metódy zabezpečujú, že váš systém šetrí energiu, ale deje sa to iným spôsobom. Režim spánku kopíruje aktuálny stav systému Windows do pamäte RAM. Potom je všetok ostatný hardvér vypnutý. Stručne povedané, vaša pracovná pamäť naďalej spotrebováva energiu. Hibernácia funguje trochu inak. Aktuálny stav systému Windows je uložený v súbore (hiberfil.sys) na vašom pevnom disku (alebo SSD). Výhodou je, že váš systém spotrebuje ešte menej energie ako v režime spánku.

Hybridný režim spánku

Tip 2: Rýchlosť miesta na disku VS

Ak porovnáme obe metódy, výhodou hibernácie je, že pracuje oveľa rýchlejšie. Tento režim úspory energie je aktívny rýchlejšie a váš systém sa tiež prebúdza oveľa rýchlejšie. Nevýhodou je, že energia sa stále využíva. Je to oveľa menej, ako keby ste nechali systém zapnutý, ale o niečo viac ako v režime dlhodobého spánku. Hibernácia vždy trvá chvíľu, kým sa stane aktívnym. V prípade rýchleho testovacieho systému s SSD to trvá asi desať sekúnd. To sa porovnáva s dvoma sekundami v režime spánku. Ďalšou nevýhodou je, že pracovný súbor hiberfil.sys môže zaberať veľa GB. Ak máte malý SSD disk, nie je to pekné.

Tip 3: Povolte alebo zakážte režim dlhodobého spánku

Ak chcete použiť režim spánku, ale tento režim nie je k dispozícii za tlačidlom zapnutia / vypnutia v ponuke Štart, môžete túto časť ľahko aktivovať. Zadajte vyhľadávací dopyt v ponuke Štart systému Windows Príkazový riadok a kliknite pravým tlačidlom myši na túto položku. Vyberte si Spustiť ako správca. Daj príkaz powercfg -h zapnuté a potom stlačte kláves Enter. So zadaním dir / ah c: \ hiberfil.sys môžete zistiť, či je k dispozícii „súbor hibernácie“ a aký veľký je tento súbor.

Ak už nechcete používať režim hibernácie a stačí spánkový režim Windows 10, môžete použiť príkaz powercfg -h vypnuté Vypnúť. Súbor hiberfil.sys automaticky zmizne a miesto na disku bude opäť k dispozícii.

Tip 4: Zatvoriť veko, spať alebo prezimovať?

Ak používate prenosný počítač, možno budete chcieť po zatvorení zariadenia zmeniť, či ide do režimu spánku alebo hibernácie. Môžete a urobte to Ovládací panel / Hardvér a zvuk / Ovláda chovanie pri zatváraní veka. Na tej istej stránke na ovládacom paneli nájdete aj nastavenie tlačidla napájania a režimu spánku. Upozorňujeme, že tu vykonané úpravy sa použijú pre všetky energetické schémy.

Ak chcete začať s ešte väčším hospodárením s energiou, môžete sa pozrieť nižšie Ovládací panel / Hardvér a zvuk / Možnosti napájania Zmena nastavení plánu / Zmena rozšírených nastavení. Nájdete tam okrem iného aj možnosť zmeniť správanie Tlačidlá napájania a veko nastaviteľné podľa energetickej schémy.

Viac možností

Ak chcete viac nastavení úspory energie, môžete prejsť do ponuky Správa napájania a hibernácie v systéme Windows 10. Tu môžete napríklad nastaviť, kedy sa má obrazovka vypnúť, keď nepoužívate počítač, alebo môžete vytvoriť napájanie plán, pomocou ktorého môžete akoby vytvoriť predvolené profily, ktoré sa vytvoria pre každú situáciu, v ktorej používate počítač. Ak plánujete hrať hry, vyberte si profil s dôrazom na výkon. Týmto profilom ušetríte menej energie. Ak sa v určitom okamihu vrátite do práce, môžete zvoliť iný plán, ktorý šetrí viac energie miernym spomalením výkonu počítača, kde je to možné.

Copyright projectwriteasmile.com 2021