Ako

Takto zhromažďujete a zdieľate mediálne súbory v aplikácii Kodi

Mnoho ľudí uchováva multimediálne súbory skôr skartované, takže nevedia veľa o tom, aké filmy a hudbu vlastnia. Myslite na MP3 v túlavom prenosnom prehrávači a tajne stiahnuté filmy v notebooku. Odteraz používajte program Kodi, aby ste mali všetko pekne pohromade, aby ste mohli prehrať všetky mediálne súbory na požadovanom zariadení.

Tip 01: Zbierajte médiá

Skôr ako začnete s programom Kodi, je dôležité, aby ste multimediálne súbory uložili aspoň niekde v počítači. Môže to byť akýkoľvek systém, ak je počítač alebo notebook pripojený k domácej sieti. Skopírujte teda hudobné súbory z MP3 prehrávača a snímky z fotoaparátu do počítača. Spoločnosť Kodi nedokáže iba indexovať obsah mobilných zariadení, takže radšej ukladáte cenné dáta zo smartfónu alebo tabletu do počítača. Pre optimálny výsledok je pekné, ak priečinok a názov súboru obsahujú názov filmu alebo série, pričom série majú aj sériu a číslo epizódy. Napríklad piatu epizódu tretej sezóny Breaking Bad možno napísať ako Breaking Bad S03E05 (sezóna 03, epizóda 05). V prípade filmov uveďte rok v zátvorkách. Je dôležité ukladať filmy a seriály do samostatných priečinkov (dáždnik). Kodi potom bude môcť získať ďalšie informácie o názvoch ďalej v tomto článku, čo bude mať za následok, že sa v katalógu objavia popisy a obrázky.

Tip 02: Zdieľajte priečinok

Sú vaše mediálne súbory uložené na rôznych počítačoch, zatiaľ čo vy ich chcete prehrávať z jedného používateľského prostredia? Žiadny problém, hoci je podmienkou, že zdieľate priečinky s médiami s inými systémami v domácej sieti. Môžete to ľahko zariadiť vo Windows. V Prieskumníkovi Windows kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok s médiami a vyberte Vlastnosti. Prostredníctvom karty zdieľam kliknite na tlačidlo zdieľam. Teraz kliknite na šípku a vyberte svoje meno alebo prípadne používateľské konto iného člena rodiny. Je dôležité, aby ste systémy zaregistrovali so správnym používateľským kontom, aby ste umožnili zdieľanie priečinkov. Pre pohodlie môžete tiež zvoliť Všetci, aby k priečinku mal prístup akýkoľvek systém s ľubovoľným používateľským kontom v domácej sieti. Potvrďte pomocou Pridať / Zdieľať / Hotovo / Zavrieť.

Ľahko zdieľajte priečinky s médiami s inými systémami v domácej sieti

Tip 03: Nainštalujte Kodi

Kodi je už mnoho rokov obľúbeným programom medzi mediálnymi nadšencami. Tento softvér je bezplatný, ľahko použiteľný a neuveriteľne všestranný. So spoločnosťou Kodi môžete prakticky akýkoľvek počítač premeniť na prehrávač médií, ktorý prehráva takmer akýkoľvek formát médií bez šelestu. Nainštalujte tento program na stroj, s ktorým budete sledovať filmy a seriály. Môže to byť (starý) prenosný počítač alebo mini PC, ktoré potom pripojíte k televízii. Kodi môžete ľahko nainštalovať pod operačné systémy Windows, macOS a najznámejšie distribúcie Linuxu. K dispozícii je tiež verzia pre Android. Vítaný doplnok vzhľadom na to, že v obehu je pomerne veľa prehrávačov médií založených na systéme Android. Známymi príkladmi sú napríklad Nvidia Shield TV, Venz V10 a Cood-E TV 4K. Drotári môžu tiež previesť Raspberry Pi na prehrávač médií. Prednostne nainštalujte Kodi do systému, na ktorom môžete tiež použiť (voliteľne dostupný) diaľkový ovládač.

LibreELEC

Ak chcete Kodi nainštalovať výhradne na počítač, stojí za zváženie distribúcia Linuxu LibreELEC. Po nainštalovaní tohto operačného systému máte prístup iba ku Kodi. Na LibreELEC sa vzťahujú minimálne systémové požiadavky, aby ste mohli tento operačný systém ľahko používať na o niečo staršom PC alebo notebooku. Okrem toho funguje aj na mnohých prehrávačoch médií a na Raspberry Pi. Nakoniec je pod menom produktu Eminent EM7680 k dispozícii prehrávač médií pripravený na použitie s predinštalovanou verziou LibreELEC. Ak hľadáte pozorne, nájdete tento produkt za menej ako 100 eur.

Tip 04: Prvé použitie

Po nainštalovaní Kodi na vhodné zariadenie sa zobrazí používateľské rozhranie v anglickom jazyku. Program však môžete použiť aj v holandčine. Kliknutím na ikonu nástroja vľavo hore otvoríte nastavenia. Prejdite na Rozhranie / regionálne a zmeniť o Jazyk jazyk do Holandsky. Kodi teraz po niekoľkých sekundách aktivuje holandský jazyk. Na predchádzajúcu obrazovku sa vrátite stlačením pravého tlačidla myši alebo klávesom Escape. Ak máte diaľkový ovládač, zvyčajne stlačíte tlačidlo späť.

Tip 05: Nastavenia

Z praktického hľadiska je rozumné vopred zmeniť niektoré nastavenia. To okrem iného zabráni tomu, že sa budete musieť vyrovnať so slabým obrázkom alebo že nenájdete novo pridané videá. V rámci nastavení prejdite na Prehrávač / Videá a vyberte časť Upravte obnovovaciu frekvenciu obrazovky. Potvrďte pomocou Vždy. To bráni spoločnosti Kodi v použití nesprávnej obnovovacej frekvencie, čo spôsobí koktanie obrázkov. Vráťte sa do nastavení a prejdite na Médiá / Knižnica. Obaja s Videotéka ako Hudobná knižnica aktivujte spínač za sebou Aktualizácia knižnice pri štarte. Nové filmy sú teraz viditeľné aj v aplikácii Kodi hneď po spustení programu. Pripojili ste zariadenie priamo k prijímaču alebo zvukovému panelu? V takom prípade je rozumné skontrolovať nastavenie zvuku. Z nastavení prejdite na Systém / zvuk a vyberte si na Zvukový výstupný prístroj správne zariadenie. Okrem toho skontrolujte počet kanálov pre prípad, že chcete počúvať filmy s priestorovým zvukom cez viac ako dva reproduktory. Väčšina moderných prijímačov a soundbarov dokáže dekódovať priestorové formáty vlastnými rukami, napríklad dts a dolby digital. V takom prípade aktivujte spínač za sebou Povoliť prepravu. Vyberte vľavo pre Štandardné a ak je to potrebné, pre každý priestorový formát uveďte, či chcete dekódovanie zadať externe zosilňovaču.

Tip 06: Pridajte filmy

V hlavnom okne uvidíte kategórie ako Filmy, Séria, Hudba, Obrázky a Videá stáť. Obsah tohto dokumentu je stále prázdny. Kodi najskôr chce vedieť, kde sú súbory uložené. Nezáleží na tom, či sa súbory nachádzajú v aktuálnom počítači alebo v inom systéme v sieti, pokiaľ priečinok zdieľate (pozri tip 2). Môžete tiež ľahko pridať obsah nas do Kodi. Z hlavného okna prejdite na Filmy / Súbory / Pridať videá / Prehliadať. Sú mediálne súbory v aktuálnom systéme? Potom kliknite na písmeno jednotky a vyhľadajte správny priečinok s médiami. Ak sú filmy uložené na inom PC, notebooku alebo NAS, zvoľte Sieť Windows (SMB). Potom kliknite na názov systému a vyhľadajte priečinok obsahujúci mediálne súbory. Potvrďte pomocou Ok a vymyslieť názov pre toto umiestnenie média. Za týmto priečinkom obsahuje ukážete možnosť Filmy On. Vyberte si prostredníctvom nastavenie Včela uprednostňovaný jazyk pred NL a zatvorte okno pomocou Ok. Po potvrdení pomocou OK / Áno, Kodi pridáva tituly do knižnice.

Pridajte sériu

Pridávanie sérií funguje takmer rovnako ako pridávanie filmov (pozri tip 6). Z hlavného okna choďte na Série / Súbory / Pridať videá, potom vyhľadajte správny priečinok s médiami. Je dôležité, aby ste boli v okne Priradiť obsah označuje, že priečinok obsahuje série. To umožňuje spoločnosti Kodi načítať zaujímavé údaje o mediálnych súboroch z webu.

Tip 07: Informácie o filme

Po pridaní filmov a seriálov vyzerá hlavné okno Kodi zrazu oveľa farebnejšie. Program zobrazuje obálky titulov. Prajete si viac informácií o konkrétnom filme? Vyberte obrázok, otvorte kontextové menu (napríklad pravým tlačidlom myši) a zvoľte Informácie. Pri použití diaľkového ovládača zvyčajne stlačíte i alebo Info zobraziť ďalšie údaje. Dočítate sa okrem iného aj stručný popis a uvidíte, ako film ohodnotili diváci. Môžete tiež vidieť, ktorí herci a herečky sa zúčastňujú. Môžete si zahrať aj upútavku. Radšej by ste zobrazili údaje o filme priamo v ponuke? Potom sa vráťte späť do hlavného okna a kliknite na ikonu Filmy. Hneď ako prejdete kurzorom myši na nadpis, na obrazovke sa zobrazia príslušné informácie. Vyberte si prostredníctvom Možnosti / Typ zobrazenia prípadne pre iný pohľad.

Kodi automaticky pridáva ďalšie údaje do knižnice filmov

Tip 08: Prehrajte film

V závislosti od umiestnenia v aplikácii Kodi si vyberiete správny kryt výplne alebo ho vyberiete hrať spustíte prehrávanie. V prípade série si vyberiete aj požadovanú epizódu. Niekedy je potrebné zmeniť zvukovú stopu, napríklad ak nepočujete priestorový zvuk alebo je hovorený jazyk nesprávny podľa vášho vkusu. Vyberte pomocou ikony ozubeného kolieska nastavenie vpravo dole vpredu Nastavenia zvuku. Včela Zvukový kanál potom ukážte na požadovanú zvukovú stopu. Ak obraz a zvuk nie sú synchronizované, môžete problém vyriešiť pomocou Synchronizujte zvuk. Vráťte sa na obrazovku nastavení a zvoľte Nastavenia titulkov na zapnutie alebo vypnutie titulkov. Nakoniec vyberiete späť Podtitul správny jazyk.

Stiahnite si titulky

Počas sledovania filmu môžete získať všetky chýbajúce titulky, aj keď v aplikácii Kodi musíte nainštalovať rozšírenie. Najskôr prejdite na stránku www.opensubtitles.org/nl/newuser a vytvorte si nový účet. V hlavnom okne mediálneho programu postupne prejdite na Nastavenia (ikona ozubeného kolieska) / Doplnky / Inštalácia z úložiska / Titulky / OpenSubtitles.org a vyber si inštalovať. Po inštalácii znova otvorte OpenSubtitles.org, po ktorom si vyberiete Konfigurovať. Včela Užívateľské meno a Heslo zadajte užívateľské meno a heslo. Potvrďte pomocou Ok a spustiť film. Skrz Nastavenia / Nastavenia titulkov / Stiahnutie titulkov vyberte správny súbor s titulkami. Je pravdepodobné, že Kodi bude zobrazovať iba anglické titulky. V takom prípade z hlavného okna prejdite na Nastavenia (ikona ozubeného kolieska) / Prehrávač / Jazyk a vyberte na Jazyky z možnosti sťahovania titulkov Holandsky.

Tip 09: Pridajte hudbu

Okrem filmov a seriálov možno budete chcieť pridať hudbu aj do knižnice médií. Navigujete do v hlavnom okne Hudba / Súbory / Pridať hudbu a vyberte pomocou Listy priečinok so zvukovými súbormi. Potvrďte pomocou Ok a prípadne pomenujte toto umiestnenie média. Vyberte si OK / Áno na integráciu súborov v rámci Kodi. Obaly albumov sú teraz viditeľné v hlavnom okne. Kodi organizuje hudobnú knižnicu na základe metadát (značiek) prítomných hudobných súborov. Ak sú tieto informácie nesprávne, spoločnosť Kodi nemusí hudbu správne rozpoznať. Pomocou špecializovaného programu, ako je MusicBrainz Picard alebo Mp3tag, môžete v prípade potreby upraviť metadáta zvukových súborov.

Tip 10: Ripujte zvukové disky CD

Ak stále ležíte veľa zvukových diskov CD, môžete ich ľahko digitálne uložiť v aplikácii Kodi. Výhodou je, že môžete prehrávať hudobné súbory na rôznych zariadeniach, napríklad na počítači, zvukovej pare alebo inteligentnej televízii (pozri tip 11). Vložte disk do jednotky CD / DVD v počítači a vyberte ju z hlavného okna Kopírovanie disku / CD. Teraz prechádzate do priečinka, do ktorého chcete uložiť album, a potvrdíte pomocou Ok. Potom Kodi okamžite spustí proces kopírovania a kopírovania, kde sledujete postup vpravo hore. Je pekné, že mediálny program automaticky spája správne metadáta so skladbami.

Program predvolene ukladá roztrhané disky CD ako súbor m4a. Uprednostňujete iný formát, napríklad obvyklý formát MP3 alebo kvalitnejší flac? Z hlavného okna prejdite na nastavenie (ikona ozubeného kolieska) / Doplnky / inštalácia z úložiska / zvukové kódovače. V tomto príklade otvoríte Kodér zvuku Flac a Lame MP3 Audio Encoder, kde vyberiete možnosť Inštalovať. Vráťte sa na obrazovku s nastaveniami a prejdite na Prehrávač / Disky. Pomocou prepínacej funkcie vľavo dole sa ubezpečte, že sú otvorené expertné nastavenia. Teraz ukazujete cez Kódovač iný zvukový formát. Posledné zmeny ste vykonali prostredníctvom nastavenie kvalitu uložených skladieb podľa potreby.

Fotografie a videá

Používate kategórie v Kodi Videá a Obrázky pridať svoje vlastné obrázky. Mediálny program dedí štruktúru základných priečinkov z umiestnenia pridaného súboru. Je preto dôležité, aby ste sami poskytli logické rozloženie, aby ste mohli ľahko nájsť svoje vlastné obrázky. Je zaujímavé, že Kodi zobrazuje na fotografiách rôzne detaily, napríklad rozlíšenie, ohniskovú vzdialenosť a rýchlosť uzávierky. Pozeráte obraz na celú obrazovku a je obrázok naklonený? Stlačením tlačidla R otočíte obrázok. Vyžadujete tiež ďalšie obrazové údaje s O. Nakoniec použite číselné tlačidlá na zväčšenie.

So serverom médií sprístupňujete filmy, seriály a hudbu pre ďalšie zariadenia

Tip 11: Mediálny server

Namiesto prehrávača médií môžete Kodi používať rovnako ľahko ako server médií. Celú knižnicu médií sprístupníte pre ďalšie prehrávacie zariadenia v domácej sieti. Zvážte napríklad inteligentnú televíziu, zvukový parník alebo iný počítač. Prejdite na Nastavenia (ikona ozubeného kolieska) / Služby / UPnP / DLNA a aktivujte túto možnosť Povoliť podporu UPnP. Okrem toho tiež prepínate možnosti Zdieľať moje knižnice a Povoliť diaľkové ovládanie cez UPnP v. Teraz skontrolujte, či máte prístup k mediálnemu serveru Kodi z iného prehrávacieho zariadenia v domácej sieti. V prípade inteligentnej televízie to zvyčajne dosiahnete otvorením vstupných zdrojov pomocou diaľkového ovládača, zatiaľ čo v prehrávači médií hľadáte sieťové zdroje.