Preskúmanie

Bližší pohľad na 13 menej známych prehliadačov

Je pravdepodobné, že surfujete na internete pomocou prehliadačov Internet Explorer, Firefox, Chrome alebo Safari. K dispozícii sú však desiatky ďalších prehľadávačov, ktoré sú rýchlejšie a kompaktnejšie alebo majú špecifické funkcie, ktoré by vás zaujímali. Je čas zoznámiť sa s trinástimi alternatívnymi prehliadačmi.

Tip 01: Opera

OS: Win, Mac, Linux

Opera je najslávnejší prehliadač v zozname a používajú ho milióny ľudí. Prehliadač má množstvo jedinečných funkcií. Jedným z nich je, že zaisťuje rýchlejší zážitok z internetu, ak vaše pripojenie nie je optimálne.

Opera to robí načítaním webovej stránky, ktorú ste požadovali, na jej vlastný server a odoslaním komprimovanej verzie stránky do vášho počítača. Namiesto dlhého načítania máte webovú stránku rýchlo pred sebou. Všimli ste si, že sa pozeráte na komprimovanú verziu stránky, pretože napríklad obrázky sú zrnitejšie ako zvyčajne. kliknite na Opera a vyberte Terénny režim túto možnosť aktivovať. Ďalším príjemným doplnkom Opery je stlačenie tlačidla Objaviť kliknutím sa zobrazia zaujímavé spravodajské príbehy a zábavné hlášky. Opera je k dispozícii pre všetky možné systémy vrátane mobilných zariadení s Androidom, iOS alebo Windows Phone.

Ak si chcete nainštalovať mobilnú verziu, prejdite vo svojom zariadení na adresu http://m.opera.com.

V režime Offroad sa stránky načítavajú rýchlejšie.

Tip 02: Maxthon

OS: Win, Mac

Maxthon Cloud Browser je prehľadný prehľadávač s rovnakými funkciami ako váš aktuálny prehľadávač. Výhodou je, že Maxthon veľmi rýchlo načítava webové stránky. Hlavnou obavou je však integrácia vlastnej cloudovej služby. Stiahnuté súbory týmto spôsobom môžete ukladať nielen do počítača, ale aj do cloudu Maxthon.

Okrem toho sa všetky vaše záložky a karty synchronizujú s ostatnými zariadeniami, na ktorých máte nainštalovaný Maxthon. Okrem Windows podporuje prehliadač aj Mac, Android a iOS, takže je pravdepodobné, že všetky vaše zariadenia môžu byť integrované do Maxthon Cloud. Skvelou vlastnosťou je, že môžete vybrať slová alebo frázy a presunúť ich do panela s adresou. Prehliadač automaticky otvorí vyhľadávanie na novej karte.

Flash je predvolene nainštalovaný v prehliadači a nemusíte ho sťahovať osobitne. Ak chcete do Maxthonu zabudovať viac funkcií, máte prístup k pár stovkám rozšírení. Nainštalujete rozšírenie kliknutím na tri pomlčky vpravo hore, pre Prípony a stlačte Získajte ďalšie rozšírenia kliknúť.

Maxthon má množstvo užitočných rozšírení.

Tip 03: SeaMonkey

OS: Win, Mac, Linux

SeaMonkey nie je iba webový prehliadač, je to kompletný internetový balík. Okrem prehliadača obsahuje balík poštový program, adresár a chatovaciu službu. Prehliadač SeaMonkey je založený na rovnakom systéme ako Firefox, s veľkou výhodou, že SeaMonkey funguje rýchlejšie ako Firefox, najmä na starších počítačoch.

Pokiaľ ide o funkčnosť, program nie je nižší ako jeho veľký brat Firefox, ale je oveľa nejasnejší. Spočiatku sa zdá, akoby prehliadač nemal funkciu tabulátora, ale keď kliknete Karta Súbor / Nový / Prehliadač objaví sa záložka. Pri prvom spustení aplikácie SeaMonkey si môžete zvoliť, či chcete program používať ako predvolený program na prehliadanie alebo e-mail. Zaškrtnite alebo zrušte začiarknutie a kliknite Ok. V ľavom dolnom rohu prehliadača môžete ľahko prepínať medzi prehľadávačom, poštovým programom alebo adresárom.

SeaMonkey je viac ako iba webový prehliadač.

Tip 04: Pochodeň

OS: Win, Mac

Webové stránky Torch sú veľmi podobné webovým stránkam Firefoxu, napriek tomu prehliadač vyzerá skôr ako klon Chrome. To nie je prekvapujúce, pretože základný kód je založený na kóde prehliadača Chrome s názvom Chromium. Rovnako ako v prehliadači Chrome máte prístup na stránku rýchlej voľby, z ktorej môžete navštevovať často navštevované weby.

Príjemné je, že pochodeň má už predinštalovaných niekoľko užitočných rozšírení. V hornej časti vidíte niekoľko ikon. Tlačidlo je nápadné Bystrina. Toto je predvolene zapnuté VYPNUTÝ, obliekol si si to ZAP potom môžete pomocou prehliadača okamžite otvoriť súbory torrentu, už nepotrebujete žiadny špeciálny torrentový program. Vedľa neho nájdete tlačidlo pre Pochodeň hudba. Toto je služba podobná službe Spotify, ale spolieha sa výlučne na dostupné videá a piesne z YouTube. Nájdete tu známe popové albumy, ale kvalita nie je vždy dobrá.

Torch má na palube niekoľko ďalších užitočných funkcií, napríklad blokovanie reklám a zdieľanie stránok cez Facebook a Twitter.

Torch Music je príjemným doplnkom.

Mobilné prehliadače

Môžete si vybrať z desiatok prehľadávačov nielen pre svoj počítač. Na svoj smartphone alebo tablet môžete tiež nainštalovať iný prehliadač. Pre vaše zariadenie iPhone, iPad alebo Android je k dispozícii množstvo známych i menej známych prehliadačov. Obľúbenou voľbou je Opera Mini, mobilný variant Opera. Prehliadač Chrome má tiež mobilnú verziu pre iOS aj Android, Firefox ponúka iba verziu pre Android.

Existujú aj prehľadávače, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre váš smartphone alebo tablet. Prehliadač Dolphin je toho dobrým príkladom, pomocou mnohých pohybov vytiahne to najlepšie z vášho tabletu alebo smartphonu. Facebook môžete otvoriť napríklad aj napísaním písmena F na svoju obrazovku. Tieto gestá musíte aktivovať vopred.

Ak chcete na svojom zariadení iPhone alebo iPad sledovať videá vo formáte Flash, stiahnite si Photon Flash Player. Zaplatíte za to pár dolárov, ale zabezpečíte si, že budete môcť sledovať videá vo formáte Flash na produktoch spoločnosti Apple, ktoré sú pre Flash inak nevhodné.

Kreslenie F vás zavedie na Facebook.

Tip 05: Midori

OS: Win, Linux

Midori je pôvodne prehliadač pre systémy Linux, ale dá sa nainštalovať aj na počítače so systémom Windows. Mac OS X nie je podporovaný. Počas inštalácie môžete určiť, ktoré komponenty musia byť nainštalované. Vyberáte si? Plná, potom tiež okamžite nainštalujete najdôležitejšie rozšírenia.

Prehliadač predvolene používa vyhľadávací nástroj DuckDuckGo, alternatívu k službe Google. DuckDuckGo zobrazuje takmer rovnaké výsledky vyhľadávania ako Google, ale nerobí ich závislými od polohy ani nezhromažďuje údaje od vás, čím je Google povestný. Midori prekvapuje svojim prehľadným vzhľadom a pracuje veľmi rýchlo. Celý prehliadač je jednoduchý, ale stále obsahuje množstvo trikov.

Môžete ľahko otvoriť okno súkromného vyhľadávania, aby sa vaša história neuložila, a to v ponuke pre Podmienky / správanie Môžete napríklad vypnúť automatické načítanie obrázkov. Vďaka tomu je surfovanie oveľa rýchlejšie.

V Midori môžete určiť, či sa majú načítať obrázky.

Tip 06: Prehliadač Tor

OS: Win, Mac, Linux

Sieť Tor je akýsi sub-internet, kde sa môžete pohybovať anonymne. Za normálnych okolností vaša IP adresa (osobný 'čiarový kód' vášho počítača) vždy zanechá stopy. Webové stránky, ktoré ste navštívili, môžu vidieť vašu IP adresu. Je pravda, že vaše meno a adresu nemôže webová stránka získať, ale váš poskytovateľ môže prepojiť vaše osobné údaje s vašou IP adresou a prípadne ich odovzdať orgánom.

Ak sa zaregistrujete v sieti Tor, váš internetový prenos sa bude odosielať prostredníctvom mnohých anonymných serverov, takže poskytovateľ nikdy nemôže zistiť, že ste sa v určitom čase nachádzali na určitej webovej stránke. Preto napríklad s touto sieťou Tor pracuje veľa novinárov a informátorov. K sieti Tor máte prístup pomocou ľubovoľného prehľadávača, ale najjednoduchší je vďaka špeciálnemu prehliadaču Tor. Neodporúča sa pre začiatočníkov, ale ak sa chcete stretávať anonymne na internete, dobrou voľbou je prehliadač.

Nezabudnite načítať správny inštalačný súbor.