Preskúmanie

Aký je najlepší inteligentný termostat?

Podľa príkladu ďalších inteligentných zariadení termostat drží krok s dobou. Vďaka pripojeniu na internet a aplikácii môžete moderný termostat ovládať odkiaľkoľvek. Výhoda? Už nikdy nemusíte prichádzať domov do chladného domu. Testovali sme pre vás sedem „inteligentných“ termostatov.

Termostat, ktorý môžete pomocou aplikácie ovládať odkiaľkoľvek vonku, je zaujímavým vylepšením pre váš domov. Už nikdy nemusíte prichádzať domov do chladného domu a kedykoľvek môžete skontrolovať, či ste nezabudli vypnúť kúrenie. V praxi termostat s aplikáciou rýchlo označíme ako inteligentný termostat. To vzbudzuje očakávania, pretože prečo sú inteligentné? Chytrá vec je hlavne v pripojení k internetu. Toto vám umožňuje ovládať termostat odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie alebo niekedy aj webového rozhrania. Prečítajte si tiež: 8 spôsobov, ako automatizovať svoj každodenný život.

Okrem toho každý termostat v tomto článku funguje aj ako hodinový termostat. Môžete ho teda naprogramovať tak, aby automaticky vykuroval dom v požadovaných časoch. Inteligentná vec na inteligentnom termostate v porovnaní s normálnym hodinovým termostatom je, že programovanie pomocou aplikácie alebo webového rozhrania je oveľa jednoduchšie. Čo však nemôže inteligentný termostat? Napriek tomu, že môžete termostat ovládať z ľubovoľného miesta v dome, vrátane akejkoľvek miestnosti, nie je to riešenie problémov, ako je spálňa, ktorá sa už neohrieva, pretože je v hlavnej miestnosti teplo. To si vyžaduje zónovú reguláciu a testované termostaty monitorujú - rovnako ako tradičný termostat - jedno miesto v dome (zvyčajne obývacia izba). Mimochodom, HoneyWell EvoHome testovaný v tomto článku je možné použiť jednoduchým spôsobom (bez väčších úprav systému ústredného kúrenia) na zónovú reguláciu pomocou špeciálnych rádiografických tlačidiel radiátora.

Šetriť energiu?

Všetky testované termostaty môžete ovládať pomocou svojho smartphonu. Takto môžete kúrenie zapnúť pol hodiny pred príchodom domov. Pokiaľ ide o nás, toto okamžite objasňuje najdôležitejší argument pre nákup inteligentného termostatu: komfort.

Výrobcovia spravidla ako hlavný argument používajú úspory energie. To platí najmä pre ľudí, ktorí pracujú s nesprávne naprogramovaným hodinovým termostatom, ktorí ich kvôli komplikovanej prevádzke nenastavia správne. Ak teplotu pekne znížite, keď nie ste doma a keď idete spať, inteligentným termostatom energiu neušetríte. Hniezdo sa snaží šetriť energiu zisťovaním, či ste doma, a ak nie, vypnutím samotného kúrenia. Iné termostaty to nemôžu urobiť. Pomocou IFTTT môžete nastaviť geofencing s niekoľkými z nich.

Zapnuté / vypnuté alebo modulačné

Existujú dva spôsoby ovládania kotla: riadenie zapnutia / vypnutia alebo modulačné riadenie. Vďaka ovládaču zapnutia / vypnutia sa horák jednoducho zapne alebo vypne na plný výkon. Pomocou modulačného riadenia je možné horák regulovať s rôznou intenzitou, aby bolo možné používať rôzne teploty vody. Vďaka tomu je teplota potenciálne stálejšia a je možná nižšia spotreba plynu, pretože je možné zvoliť nižšiu teplotu vody. Na moduláciu riadenia sa zvyčajne používa protokol OpenTherm. Protokol OpenTherm tiež umožňuje prostredníctvom termostatu nastaviť, či má kotol udržiavať zásobu teplej vody z vodovodu, čo prirodzene stojí energiu a dá sa nastaviť aj na samotnom kotle.

Teoreticky modulujúca regulácia spotrebuje menej plynu ako regulácia zapnutia / vypnutia, ale nie je to tak vždy. Okrem toho si väčšina moderných kotlov môže modulovať sama seba na základe teploty vody v kombinácii s termostatom zapnutia / vypnutia. Ak to váš kotol podporuje, je vhodnejšie modulovať reguláciu. Akýkoľvek modulačný kotol zvládne aj zapnutý / vypnutý termostat.

Inteligentné kúrenie

Niektoré termostaty majú samoučiace sa kúrenie. To znamená, že sa termostat učí a počíta, ako dlho trvá vykurovanie domu. Výsledkom je, že pri používaní programu hodín je váš domov teplý v čase, ktorý ste nastavili v programe hodín. Napríklad, ak chcete mať teplý dom o šiestej hodine ráno, môžete nastaviť hodinový program na šiestu hodinu. U termostatov bez samoučiaceho sa vykurovania termostat nezačne ohrievať až do nastaveného času a budete musieť sami spustiť hodinový program, napríklad o dvadsať minút skôr, aby ste boli v požadovanom čase teplý. Mimochodom, samoučiace sa vykurovanie nie je novou možnosťou inteligentných termostatov, lepšie (hodinové) termostaty to tiež podporujú.