Preskúmanie

devolo GigaGate - WiFi most pre vašu obývaciu izbu

Devolo GigaGate je most WiFi, ktorý umožňuje nadviazať bezdrôtové sieťové pripojenie kdekoľvek v dome. Hodí sa napríklad do vašej obývačky, kde potrebujete na streamovanie internetové pripojenie. Testovali sme GigaGate, aby sme zistili, či je to skutočne možné.

devolo GigaGate

Cena:

€ 229,90

Pripojenia:

1x gigabitové sieťové pripojenie (základné a satelitné), 4x rýchle ethernetové pripojenie (satelitné)

Bezdrôtové spojenie

802.11ac (štyri dátové toky 1733 Mbit / s)

Bezdrôtové WiFi:

802.11n (dva dátové toky, 300 Mbit / s)

Rozmery:

15 x 14 x 3 cm

Kúpiť:

mediamarkt.nl 8 Skóre 80

  • Pros
  • Jednoducho sa pripojte
  • Dobrá rýchlosť spojenia
  • Všestranné umiestnenie
  • Negatíva
  • Iba jeden gigabitový port
  • Tipy a triky pre váš FRITZ! Box 31. augusta 2020 06:08
  • Týmto spôsobom môžete zistiť, ktoré zariadenia sú pripojené k vašej sieti 28. júla 2020 12:07
  • Domáca sieť: zdieľajte všetky svoje súbory 27. júla 2020 17:07

Devolo’s GigaGate je takzvaný WiFi most: kombinácia vysielača a prijímača, ktoré sú spojené bezdrôtovo pomocou WiFi technológie. Obe skrinky sú vybavené ethernetovým portom, a preto môžete GigaGate v zásade považovať za „bezdrôtový“ sieťový kábel. Pre bezdrôtové spojenie medzi základňou a satelitom sa používa 802.11ac so štyrmi dátovými tokmi pre teoretickú rýchlosť 1733 Mbit / s. Existujú samozrejme aj smerovače s takými špecifikáciami, ale klienti majú vždy menej výkonné rádiá. Pretože GigaGate má aj satelit s rovnako výkonným rádiom, rýchlosť medzi mostom a satelitom by mala byť vynikajúca.

Jednoduchá inštalácia

Devolo sľubuje, že GigaGate sa ľahko inštaluje a že sa to ukáže ako pravda. Základňa má jedno gigabitové sieťové pripojenie a môžete ho pripojiť ku káblovej sieti, v praxi ho pripojíte k vášmu routeru. Musíte len zapojiť zástrčku do zásuvky. Družicu umiestnite tam, kam potrebujete internet. Pripojenie k základni sa nastaví automaticky, potom môžete pripojiť svoje zariadenie. Družica je na tento účel vybavená jedným gigabitovým sieťovým pripojením a štyrmi rýchlymi ethernetovými pripojeniami. Napríklad gigabitové pripojenie je určené pre váš NAS, zatiaľ čo ostatné porty sú určené pre vašu inteligentnú televíziu, prehrávač médií a hernú konzolu.

Devolo navyše zabudovalo do satelitu prístupový bod 802.11n v pásme 2,4 GHz, ktorý využíva dva dátové toky pre maximálnu rýchlosť 300 Mbit / s. V základni nie je prístupový bod WiFi. Podľa devolo teda GigaGate nie je WiFi systém ani náhrada vášho routera. Základňa neobsahuje možnosti smerovača a prístupový bod Wi-Fi, pretože podľa devola obvykle základňu pripojíte k bezdrôtovému smerovaču, ktorý už obe funkcie má. Bridge aj Satellite majú webové rozhranie, pomocou ktorého môžete upravovať nastavenia a aktualizovať firmvér. Môžete napríklad upraviť ssid siete Wi-Fi tak, aby bola sieť rovnaká ako vaša bežná bezdrôtová sieť.

Výsledky testu

GigaGate sme vyskúšali v praxi. Naše internetové pripojenie je na prízemí, zatiaľ čo naša obývacia izba je na prvom poschodí. Podľa smerových svetiel majú komponenty dobrý vzájomný kontakt. Test rýchlosti cez gigabitové pripojenie ukazuje rýchlosť okolo 254 Mbit / s, zatiaľ čo rýchle ethernetové pripojenia logicky dosahujú 94,4 Mbit / s. Táto rýchlosť 254 Mbit / s je v našej situácii veľmi slušná a je oveľa vyššia ako rýchlosť, ktorú môžu dosiahnuť bezdrôtoví klienti z nášho routera v prízemí. Samozrejme sme testovali aj zabudovaný WiFi prístupový bod. Týmto dosiahneme rýchlosť 92,2 Mbit / s, čo zodpovedá tomu, čo dnes od pásma 2,4 GHz môžete očakávať.

Obmedzenia

Pokiaľ ide o rýchlosť, GigaGate je v poriadku a existuje veľká šanca, že rýchlosť vo vašom dome je oveľa vyššia, ak nechcete premosťovať podlahu. Dáva zmysel, že rýchlosť spojenia medzi základňou a satelitom nie je ani zďaleka gigabitová rýchlosť. Nezdá sa to tak zlé, že je umiestnený iba jeden gigabitový port. Podľa nášho názoru by však bolo užitočné, keby ďalšie štyri porty boli tiež gigabitovými portami. Aj keď rýchle ethernetové pripojenia pre prehrávač médií alebo inteligentnú televíziu sú pre streamovanie 4K dokonca dobré, v skutočnosti sú zastarané, pokiaľ ide o nás. Nakoniec, sieťová prevádzka zostáva v rámci prepínača a s viacerými gigabitovými portami môžete napríklad pripojiť NAS aj počítač k satelitu a obe zariadenia môžu komunikovať plnou rýchlosťou. Samozrejmosťou je pripojenie vlastného gigabitového prepínača.

Záver

Vďaka GigaGate sľubuje Devolo jednoduché riešenie na prenos internetového signálu na miesto v dome, kde nemôžete položiť káble. Podarilo sa nám to, pretože v našej zložitej testovacej situácii dokážeme bezdrôtovo zdvihnúť signál s rýchlosťou 250 Mbit / s na podlahu a to je v poriadku. Za nešťastné považujeme to, že zabudovaný prepínač nie je plne gigabitový. Je pravda, že to nie je nevyhnutne potrebné na rozšírenie internetového signálu a na streamovanie dokonca 4K filmov, ale je to užitočné, ak chcete mať dve rýchle zariadenia, ako napríklad PC a NAS, navzájom komunikované cez satelit v tej istej miestnosti. Mali by ste si tiež uvedomiť, že GigaGate je primárne WiFi most a že devolo považuje zabudovaný prístupový bod WiFi iba za akýsi doplnok. GigaGate preto nie je riešením na bezdrôtový prístup k súborom na vašom NAS v obývacej izbe vysokou rýchlosťou z vášho notebooku.