Novinky

Toto je novinka v Office 2019

Microsoft je nástupcom balíka Office 2016 s balíkom Office 2019, čo znamená niekoľko nových funkcií pre populárne programy, ako sú Word, Excel a PowerPoint. Aj keď, nové ... je to trochu odlíšené. Pretože ako je na tom Office 2019 v porovnaní s Office 365? V Office 2019 je to úplne nová vec.

Rozdiel medzi Office 2019 a Office 365

Office 2019 je takzvaná samostatná verzia balíka Office, zatiaľ čo Office 365 funguje na základe predplatného. Potom platíte mesačne alebo ročne za prístup ku všetkému softvéru Office, ktorý sa pravidelne aktualizuje. Vždy teda používate najnovšiu verziu balíka Office.

Office 2019 sa považuje za nástupcu Office 2016 v tom, že tri roky aktualizácií, ktoré už používatelia služieb Office 365 dostali, sú teraz dodávané v jednorazovom vydaní. Zaplatíte za to raz a potom už nebudú pridané žiadne nové funkcie.

Čo stojí Office?

Spoločnosť Microsoft v konečnom dôsledku uprednostňuje prechod na Office 365, ktorý obsahuje aj výhody, ako napríklad 1 TB cloudové úložisko OneDrive a inštalácia na viac počítačov. Office 2019 je naopak možné používať iba na jednom PC súčasne, takže si zakúpite jednorazovú licenciu pre Windows alebo Mac.

Office 365 pre jeden počítač stojí 7 eur mesačne, pre päť zariadení desať. Cena Office 2019 v eurách ešte nie je známa, avšak USA odporúčaná maloobchodná cena je mastných 249,99 dolárov. Na porovnanie: Office 2016 stojí za jeden počítač 149 eur.

Office 2019 je preto vhodný najmä pre používateľov a spoločnosti, ktoré si nechcú byť viazané na predplatné, aj keď je ich možné mesačne zrušiť. Obe verzie balíka Office obsahujú nasledujúce programy: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher a Access. Posledné dve spomenuté položky fungujú iba na počítačoch so systémom Windows.

OneNote bol nahradený verziou OneNote, ktorá je už štandardnou súčasťou Windows 10. Očakáva sa, že Office 2019 bude k dispozícii všetkým v priebehu niekoľkých týždňov.

Novinky v Office 2019

Programy balíka Office získali v priebehu rokov veľa nových funkcií. Niektoré nápadné, iné jemné. Pozrime sa na niektoré z najdôležitejších funkcií, počnúc Wordom. Tam si teraz môžete zvoliť tmavú tému, ideálnu pre tých, ktorí sú večer ešte stále za počítačom.

Nová je tiež funkcia reči na text, takže môžete diktovať. Zatiaľ však neexistuje podpora pre holandský jazyk. Nová funkcia čítania funguje v našom jazyku.

V PowerPointe môžete začať s programami Zoom a Morph. Priblíženie je spôsob, ako rýchlo získať prehľad o všetkých snímkach počas prezentácie a potom rýchlo prejsť na hľadanú snímku.

Morph je nový prechod, ktorý umožňuje jednému snímku plynulý tok do druhého, čo môže byť užitočné napríklad pri stĺpcových grafoch. Ako začať, sledujte vo videu nižšie.

Neprekvapí vás, že do Excelu bolo pridaných niekoľko nových vzorcov okrem úprav existujúcich vzorcov, aby sa dali ľahšie vykonávať. Prehľad týchto vzorcov nájdete tu.

Existujú aj nové spôsoby vizualizácie údajov, napríklad v takzvanom lievikovom diagrame (pozri nižšie) a na geografickej mape. V druhom prípade môžete prehľadne zobraziť údaje z rôznych krajín.

V Outlooku je najdôležitejšou zmenou príchod zameranej doručenej pošty, v holandčine „Doručená pošta s prioritou“. Poštový program potom automaticky rozlišuje medzi dôležitými e-mailmi a napríklad reklamnými e-mailmi. Toto môžete kedykoľvek vypnúť.

Užitočné sú aj @ -mentions, ako ich poznáte okrem iných aj v službách WhatsApp a Slack. Hneď ako vás niekto chce osobitne upozorniť na e-mail odoslaný niekoľkým ľuďom, urobí tak pred sebou znakom @. Potom dostanete ďalšie upozornenie.

Vzdušnou čiarou existujú aj funkcie, ktoré sa vzťahujú na všetky programy balíka Office. Myslite na vylepšenú podporu pre Windows Ink pre použitie s dotykovým perom na dotykových zariadeniach. Rovnako ako tablety Surface. Teraz ho môžete použiť na zapisovanie výpočtov, ktoré za vás potom vypočíta Office. Tvary ako kruhy a trojuholníky, ktoré rýchlo (prečítate: nedbalo) nadol, sa automaticky prevedú na čisté čiary.

Môžete tiež importovať 3D modely v programoch Word, PowerPoint a Excel, ktoré ste vytvorili napríklad v aplikácii Paint 3D. Prekladateľská služba spoločnosti Microsoft je tiež súčasťou všetkých troch programov a teraz existuje podpora pre súbory .svg.

Na záver chcete prečítať nové funkcie a úpravy do najmenších detailov? To je možné na tejto stránke s prehľadom od spoločnosti Microsoft.