Ako

Upravujte videá pomocou OpenShotu

Najmä po letných prázdninách je strihanie videí prácou, ktorej čelí pomerne veľa ľudí. Keby len preto, aby sa z natáčaných videí z dovolenky dostal všetok nadbytočný materiál. Vďaka open source editoru videa OpenShot vás táto aktivita nemusí stáť ani cent. A s týmito tipmi to už nie je také ťažké.

Tip 01: Inštalácia

OpenShot je všestranný editor videa s priateľským ovládaním, a preto tiež vynikajúcou alternatívou k programu Windows Movie Maker. Príjemné navyše: môžete si vybrať z verzií pre Windows, Linux a macOS. Inštalácia je jednoduchá a nemá žiadne nepríjemné možnosti týkajúce sa reklamného malvéru. Pri prvom spustení programu sa zobrazí krátky úvod. V prvom kroku je možné zvoliť predvolenú povolenú možnosť Áno, chcem vylepšiť OpenShot! vypnúť. To zabraňuje odosielaniu údajov o použití autorom, ak máte veľké obavy o svoje súkromie. Prejdite si úvodom a nechajte zábavu začať.

Tip 02: Import

Najprv je potrebné do OpenShotu importovať videosúbor, napríklad z vášho smartphonu, digitálneho fotoaparátu alebo samozrejme rovnako digitálneho videorekordéra. Tieto filmy však musia byť najskôr prenesené do počítača. Postupujete obvyklým spôsobom, s pomocou alebo bez pomoci softvéru dodávaného so zariadením. Pomocou programu Prieskumník vyhľadajte priečinok, v ktorom sú uložené videosúbory. Kliknite na súbor a presuňte ho na ľavé pole - v časti Súbory projektu - OpenShot.

Tip 03: Filmový pás

Klipy sa teraz importovali do OpenShotu. Ak chcete s úpravami videa niečo urobiť, presuňte ich - v požadovanom poradí - na časovú os v dolnej časti obrazovky. Nezáleží na tom, do ktorej „stopy“ zaradíte klipy postupne. V podstate teda chyťte ten horný (Track 4), inak môžete pokračovať v posúvaní tam a späť. Na začiatok umiestnite dva klipy úhľadne za sebou a proti sebe. Potom okamžite pridáme „štartovací efekt“ v podobe priblíženia. Kliknite pravým tlačidlom myši na prvý vložený fragment. V otvorenej kontextovej ponuke kliknite na ikonu Animácia / Začiatok klipu / Priblíženie / Priblíženie (50% až 100%). Môžete samozrejme použiť aj jeden z mnohých ďalších dostupných efektov.

Tip 04: Ukážka

Pridaný efekt môžete okamžite zobraziť. Kliknite na tlačidlo prehrávania pod panelom ukážky. Nezabudnite, že ukážka môže byť o niečo menej plynulá ako neskôr vo finálnom filme. Na obrázku ukážky môžete vidieť efekty použité naživo. Ak máte o niečo pomalší počítač alebo grafickú kartu, môže byť obrázok (rámček) sem-tam preskočený. Okrem tlačidla prehrávania / pozastavenia sa pod ukážkovým videom nachádza ešte niekoľko tlačidiel. Žlté kópie úplne vľavo a vpravo slúžia na rýchly prechod na začiatok alebo koniec obsahu filmového pásu. Biele „dvojité trojuholníky“ umožňujú hru dopredu alebo dozadu. Opakované klikanie na jedno z týchto tlačidiel zrýchľuje prehrávanie. Prirýchlo? Potom kliknite na opačné tlačidlo, aby ste veci opäť spomalili.

Tip 05: Prechod

Tvrdý prechod medzi klipmi môže byť niekedy pekný, ale často to tak nie je. Určite nie, ak obidva klipy navzájom úplne nesúvisia. Ak chcete plynulejší prechod, môžete si vybrať z rôznych efektov. Kliknite nad filmový pás Prechody. Najjednoduchšie efekty sú často tie najlepšie, napríklad vyblednutie. Poskytuje pokojnú reprodukciu, ktorá diváka nebolí. Ak si však chcete dopriať úplne všetko, môžete: veľa psychedelických účinkov. Ak chcete nastaviť efekt prechodu medzi dvoma klipmi, najskôr potiahnite efekt na koniec prvého klipu a potom ten istý efekt na začiatok nasledujúceho. Inými slovami: ak chcete napríklad na konci klipu vyblednúť na čierno, presuniete blok Vyblednúť na koniec prvého klipu. Efekt predĺžite potiahnutím tohto efektu stmievania širšie alebo užšie. Predvolene je Fade nastavený na fade in. Ak chcete pomaly vyblednúť do čiernej farby, kliknite pravým tlačidlom myši na pridaný efekt vo filmovom páse. Kliknite v kontextovej ponuke spätný prechod. Teraz znova potiahnite efekt Fade z panela Prechody do ďalšieho bloku. Potiahnite ho na požadovanú dĺžku. Tentokrát nemusíte ísť na reverzný prechod, pretože chceme vyblednúť a to je predvolené správanie tohto efektu. Konečným výsledkom je, že obrázok na konci prvého klipu pomaly sčernie a obrázok nasledujúceho klipu sa pomaly stane viditeľným.

Ak chcete plynulejší prechod, môžete si vybrať z rôznych efektov.

Tip 06: Crossfade

Ak chcete vytvoriť skutočný „crossfade“, je potrebné trochu viac kreativity. Potiahnite nasledujúci videoklip o jednu stopu, napríklad zo stopy 4 na stopu 3. Skontrolujte, či sa mierne prekrýva s predchádzajúcim klipom. Efekt Fade (alebo iný) tiež potiahnite späť na začiatok tohto presunutého klipu. Teraz ste vytvorili skvelý crossover.

Tip 07: Uložte projekt

V softvéri ste už vykonali pomerne veľa vecí. Čas na uloženie projektu. Kliknite na ponuku Súbor na Uložiť projekt. Pomenujte svoj projekt a uložte ho do priečinka, kde ho nájdete. Poznámka: zatiaľ film neukladáte! Toto je čisto popis celku. Je preto dôležité zabezpečiť, aby zdrojové klipy zostali v priečinku, z ktorého ste ich tiež pridali z Prieskumníka. Zdrojové súbory môžete odstrániť alebo presunúť, až keď je projekt úplne dokončený a ste si istí, že už nechcete nič meniť. A to až po vykreslení a uložení finálneho videa. K tomu sa ešte podrobne vrátime. Ďalej je v priečinku, do ktorého uložíte súbor projektu, aj priečinok s názvom miniatúra je vytvorený. Mali by ste tiež opustiť tento priečinok. Aj keď ste svoj projekt uložili napríklad na plochu.