Ako

14 tipov, ako dať svojmu starému notebooku druhý život

Ak si kupujete nový počítač, vždy vám zostáva starý počítač, ktorý zvyčajne nie je ani zďaleka pripravený na skládku. Môžete to vyhodiť alebo dať neskôr, urobte s tým teraz niečo zábavné! Popíšeme štrnásť projektov pre váš starý notebook.

Tip 01: Iba internet

Linux je pre mnohých ľudí strašidelným slovom a je považovaný za „komplikovaný“. Toto je zastaraná myšlienka. Linux sa ľahko inštaluje a má dobrý grafický shell. Svoj starý notebook so správnou distribúciou (verziou) môžete zmeniť na počítač s pripojením na internet. Čoraz viac služieb a programov funguje úplne alebo čiastočne na internete, takže k dokumentom a fotografiám vo svojom Dropboxe alebo OneDrive môžete pristupovať prostredníctvom prehľadávača. Populárne prehliadače Chrome a Firefox sú samozrejme k dispozícii a ich inštalácia v systéme Linux je jednoduchá.

Teraz už len zvoliť správne rozdelenie. Aby sme sa nezmestili do dlhého zoznamu výhod, nevýhod a preferencií používateľov, držíme to krátke: najskôr vyskúšajte Ubuntu, veľmi populárnu distribúciu, ktorú ľahko používajú aj začiatočníci. Ak to váš laptop zvládne, máte pekný operačný systém, s ktorým môžete veľa robiť. Pre o niečo staršie notebooky sa odporúča ľahšia verzia Lubuntu.

Tip 02: Fotorámik

Sú ľudia, ktorí zo starého notebooku urobia projekt DIY, doplnený o špirálové píly a vrchné plášte. Populárnym projektom je digitálny fotorámik. Nebudeme vás unavovať tipmi na upevňovacie systémy a vhodné drevené rámy, sledujte YouTube pre zábavné inštruktážne videá. Chceli by sme poukázať na John's Background Switcher. Váš notebook so systémom Windows sa tak zmení na nádherný fotorámik. Fotografie môžete získať z cloudového úložiska, môžete tiež určiť miestne priečinky alebo zobraziť fotografie na Facebooku (seba alebo svojich priateľov). Fotografie sa zobrazia ako pozadie pracovnej plochy.

S AutoHideDesktopIcons skryjete svoje ikony a panel úloh, aby pozadie pracovnej plochy mohlo slúžiť ako celoobrazový menič fotografií.

Tip 03: Meteorologická stanica

Dažďový radar pozná každý a web weeronline.nl je tiež populárny. Otvorenie aplikácie v smartfóne je dostatočné na získanie prehľadu o aktuálnej poveternostnej situácii. Môžete na to použiť aj starý notebook a nechať zariadenie slúžiť ako akási meteorologická stanica.

YoWindow je na to mimoriadne vhodný. Programu sa podarilo pomerne pekne zobraziť pomerne nudné informácie (známe čísla). YoWindow na to používa animáciu, ktorá predstavuje aktuálne počasie. V hornej časti obrazovky uvidíte lištu s priebehom dňa. YoWindow tiež zobrazuje predpoveď na najbližšie dni. YoWindow je možné nastaviť ako šetrič obrazovky, aby sa informácie o programe zobrazovali na celej obrazovke.

Tip 04: Monitorovací systém

Na predaj existuje celý rad riešení, pomocou ktorých si môžete vytvoriť svoj vlastný kamerový monitorovací systém. Je tiež možné zadarmo so starým notebookom. Môžete použiť internú kameru pre laptop, ale lepšia je sieťová kamera IP alebo webová kamera USB. Fotoaparát USB je najlacnejší. Potrebujete tiež nahrávací program, napríklad Sighthound Video. Program je zadarmo pre jednu kameru.

Existujú rôzne platené vylepšenia Sighthound Video pre viac kamier alebo ak si chcete obrázky prezerať na inom zariadení alebo cez internet. Bezplatná verzia môže automaticky vytvárať záznamy (s jednou kamerou) a ukladať obrázky. Sighthound Video využíva pokročilú detekciu pohybu s rozpoznávaním objektov. Napríklad program dokáže rozlíšiť ľudí od vecí a použiť tieto informácie pre funkciu nahrávania.

Správa napájania

Pri používaní starého notebooku myslite aj na životné prostredie. Prenosný počítač spotrebuje menej energie ako stolný počítač, ale ak je zariadenie zapnuté celý deň, samozrejme to stojí stále veľa energie.

Pre niektoré tipy je užitočné upraviť správu napájania systému Windows. V tipe 2 použijeme starý notebook ako fotorámik. Samozrejme, že nechcete, aby sa obrazovka vypínala. Používate systém ako sťahovací stroj, ako je popísané v tipe 7? Potom musí byť obrazovka vypnutá, aby sa zabránilo plytvaniu energiou. Všetko, čo súvisí s vašim energetickým manažmentom, nájdete na ovládacom paneli. Chcete úplne deaktivovať všetko, čo súvisí s energetickým manažmentom? Potom začnite nespať. Pokiaľ je program v prevádzke, váš systém neprejde do režimu spánku a správa napájania bude dočasne deaktivovaná.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found