Preskúmanie

Apple iMac 27 palcov (2020) - Pôsobivé zbohom?

Apple iMac je stále najznámejším počítačom typu všetko v jednom. Spoločnosť Apple tradične tento rok obnovila iMac. Čo je nové na vydaní 27-palcového iMacu do roku 2020 a čo zostalo rovnaké?

Apple iMac 27 palcov (2019)

cena € 2599, - (Základná verzia od € 2099, -)

Operačný systém macOS Catalina

Displej 27-palcový Retina 5K displej (5120 x 2880 pixelov)

procesor Intel Core i7-10700K (8 jadier, 3,6 GHz)

Pamäť 8 GB RAM

Grafické AMD Radeon Pro 5500 XT (8 GB)

Skladovanie 512 GB ssd

Webkamera 1080p kamera FaceTime HD

Pripojenia 4x USB 3.0, 2x Thunderbolt 3 (tiež DisplayPort), sieťové pripojenie 10/100/1000 (voliteľné multigigabitové), 3,5 mm pripojenie slúchadiel, čítačka kariet SD (XC)

Bezdrôtový 802.11.a / b / g / n / ac, bluetooth 5.0

Rozmery 51,6 x 65 x 20,3 cm

Webová stránka www.apple.com 8,5 skóre 85

  • Pros
  • Dobrá kvalita zostavenia
  • Hladký hardvér
  • Fantastická obrazovka
  • Baran rozšíriteľný
  • Dobrý fotoaparát
  • Negatíva
  • Žiadne Wi-Fi 6
  • Malý baran
  • Žiadna biometria

Začína to byť trochu nudné, ale na bývanie môžem byť dosť krátky, rovnako ako minulý rok: Apple (okrem voliteľnej matnej obrazovky) nezmenil vzhľad iMacu. Verziu so štandardným lesklým vzhľadom obrazovky nemôžete odlíšiť od verzie z roku 2019 (alebo by ste sa mali veľmi pozorne pozrieť na takmer neviditeľný otvor pre mikrofón na zadnej strane). To nie je veľmi zlé, pretože iMac bude mať aj v roku 2020 krásny dizajn. Okraje obrazovky však v roku 2020 vyzerajú veľmi staromódne, najmä ak to porovnáte s dizajnom vlastného displeja Pro Display XDR od spoločnosti Apple.

Kvalita zostavenia hliníkového iMacu je vynikajúca. Všetky pripojenia sú umiestnené vzadu, čo je niekedy dosť nepríjemné, ak chcete používať slúchadlá, SD kartu alebo USB kľúč. Možno Apple príde s novým dizajnom, ak je iMac vybavený procesorom ARM navrhnutým spoločnosťou Apple. Spoločnosť Apple koniec koncov oznámila, že všetky počítače Mac budú v najbližších dvoch rokoch vybavené vlastným procesorom ARM. Je pravdepodobné, že sa jedná o posledný iMac s procesorom Intel a nezdá sa byť nepredstaviteľné, že nová architektúra je vhodným obdobím aj na nový dizajn.

Na spojoch na zadnej strane sa zjavne nič nezmenilo. IMac je stále vybavený 3,5 mm konektorom pre slúchadlá, čítačkou kariet, štyrmi portami USB-A, dvoma portami Thunderbolt3 (USB-C) a sieťovým pripojením. Pripojenia Thunderbolt sú vhodné aj pre výstup videa. Aj napriek tomu tu však je inovácia, pretože tento rok je možné za príplatok vybaviť iMac multigigabitovým sieťovým pripojením s podporou 2,5, 5 a 10 Gbit. Bezdrôtová technológia s Wifi 5 je rovnaká ako v minulom roku, bohužiaľ neexistujú žiadne počítače Mac s Wifi 6. iMac teraz oficiálne podporuje Bluetooth 5.0, to však pre väčšinu používateľov nie je rozdiel v bluetooth 4.2.

Nešikovná myš

IMac je štandardne dodávaný s klávesnicou Magic Keyboard bez numerickej klávesnice a klávesnicou Magic Mouse 2. Za príplatok si môžete zvoliť aj Magic TrackPad 2 a Magic Keyboard s numerickou klávesnicou. Dodávanou sadou vstupných zariadení nie som veľmi nadšený. Aj keď sú gestá na myši Apple celkom užitočné, myš v ruke nie je naozaj pohodlná a chýbajú mi rolovacie tlačidlá. Je tiež nepohodlné, že musíte myš nabíjať zo spodnej strany, aby ste myš počas nabíjania nemohli používať. Klávesnica je jednoduchá, ale pekne tiká a mňa osobne baví pracovať s čo najrovnejšou klávesnicou.

Moderné špecifikácie

IMac je k dispozícii v rôznych konfiguráciách, z ktorých najlacnejšia je vybavená procesorom Core i5-10500, procesorom so 6 jadrami. Najdrahšiu štandardnú konfiguráciu sme dostali od spoločnosti Apple, ktorá je vybavená procesorom Intel Core i7-10700K (8 jadier), 512 GB SSD a AMD Radeon Pro 5500 XT. Na papieri je to pekná konfigurácia, iba 8 gigabajtový ram je v roku 2020 pre počítač tohto kalibru veľmi riedky. Môžete nakonfigurovať iMac s väčším počtom RAM, ale Apple si za to účtuje vysoké ceny. Zdvojnásobenie na 16 GB RAM už stojí 250 eur. Našťastie môžete 27-palcovú verziu iMacu ešte rozšíriť o viac pamäte prostredníctvom krytu na zadnej strane. Neplatil by som za ceny Apple pri aktualizácii RAM, môžete si viac ľahko vložiť viac pamäte do iMacu sami.

Príjemnou zmenou oproti minulému roku je, že všetky varianty sú dnes štandardne dodávané s SSD s minimálne 256 GB úložiskom. Za (podstatné) ďalšie ceny môžete nakonfigurovať iMac s 512 GB, ako v testovanom modeli, tiež s 1, 2, 4 a dokonca 8 TB SSD úložiskom. Mimochodom, 21,5-palcový model môže byť stále k dispozícii s diskom Fusion Drive (pevný disk a malá vyrovnávacia pamäť SSD), ak chcete mať veľa úložného priestoru, ale táto verzia má tento rok aj SSD.

Konkurent pre iMac Pro

IMac sa stal ešte silnejším ako v minulom roku a konkurenciou pre vlastný iMac Pro od spoločnosti Apple, najmä najlacnejšia verzia iMac Pro je pod tlakom. IMac teraz môže obsahovať 10 jadrový procesor a rovnako ako iMac Pro môže byť tiež vybavený 10 gigabitovým ethernetom. Aj keď nakonfigurujete iMac, rovnako ako iMac Pro, s procesorom 10core, 32 GB RAM, 1 TB SSD, Radeon Pro 5700 XT a sieťovým pripojením 10 GBit, iMac určite nie je lacný, ale stále je O 645 eur lacnejšie ako iMac Pro a pravdepodobne ešte o niečo rýchlejšie. A za tých 645 eur sa môžete rozhodnúť pre matnú hotovú obrazovku, ktorú iMac Pro nemá. Nezdá sa mi náhoda, že predstavenie obnoveného iMacu znamenalo koniec verzie 8core iMac Pro.

Webová kamera odolná voči domácim úlohám

V roku 2020 sa zdá byť webová kamera dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, a preto je pekné, že iMac tento rok príde s kamerou s rozlíšením 1080p. Kvalita fotoaparátu je vynikajúca a vylepšený bol aj zvuk. IMac teraz obsahuje tri mikrofóny: ​​dva sa používajú na zachytenie požadovaného zvuku, zatiaľ čo tretí mikrofón sa používa na odfiltrovanie rušivého okolitého hluku. Podľa spoločnosti Apple je lepšia kvalita obrazu a zvuku spôsobená aj tým, že za riešenie je teraz zodpovedný čip T2. Tento čip funguje aj ako radič SSD a zaisťuje šifrovanie údajov. Čip T2 slúži aj ako kontrola biometrického prihlásenia pomocou snímača odtlačkov prstov na iných počítačoch Mac. Bohužiaľ, pridanie T2 k iMacu neprinieslo v tomto ohľade nič nové. Nová webkamera ovládaná T2 teda neponúka rozpoznanie tváre pre prihlásenie, ako sú iPady, iPhony a ďalšie a ďalšie počítače so systémom Windows. Priložená klávesnica neponúka snímač odtlačkov prstov Touch ID, ktorý MacBook Air a Pro majú. Možno inovácia na budúci rok?

Vynikajúca obrazovka

Obrazovka je rovnaká ako minulý rok a jedná sa o 5K obrazovku s rozlíšením 5120 x 2880 pixelov. Obrazovka má vysoký jas, dobré pozorovacie uhly a vynikajúcu reprodukciu farieb. Novinkou je podpora True Tone, kde sa farebná teplota mení na základe svetla vo vašej miestnosti. Občas som videl príliš často meniť farebnú teplotu, keď napríklad pred slnkom prechádzali mraky. Ak vám táto funkcia prekáža, môžete si True Tone vypnúť prostredníctvom nastavení, to isté platí aj pre automatickú reguláciu jasu.

Ďalšou inováciou je, že obrazovka môže byť prvýkrát v tomto roku vybavená matným povrchom. Nanotextúrované sklo má ďalšie náklady 625 eur. Drahé, ale spôsob, akým Apple robí obrazovku matnou, je zvláštny. Nejde o matnú vrstvu prilepenú k obrazovke, ale o mikroskopické škrabance v skle, ktoré rozptyľujú svetlo takým spôsobom, že obraz bude matný. Sklenená nano textúra je k dispozícii iba na Apple Display Pro XDR, takže iMac Pro nie je k dispozícii s touto možnosťou. Bohužiaľ, testovacie zariadenie, ktoré som dostal od spoločnosti Apple, malo obrazovku s normálnym lesklým povrchom, takže k tomu nemôžem povedať nič viac.

Výkon

Core i7-10700K je výkonný procesor a je to vidieť na benchmarku Geekbench 4. Recenzovaný iMac získal v jednomjadrovom teste 6 256 bodov a v multi-jadrovom teste 32 459 bodov. To znamená, že model 2020 vo verzii Core i7 je zhruba rovnako rýchly ako model 2019 s procesorom Core i9. Pre úplnosť: novší benchmark Geekbench 5 má jednojadrové skóre 1260 a viacjadrové skóre 7565. Jednojadrové skóre je rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný iMac Pro na predaj, viacjadrové skóre sa blíži k 8core verzii iMac Pro, ktorá logicky nebola od zavedenia verzie iMacu do roku 2020. viac je na predaj . Verzia 10ac iMac Pro je v multi-core teste o niečo rýchlejšia.

Apple je známy svojimi vynikajúcimi SSD diskami a tento rok nie je výnimkou ani iMac. SSD má rýchlosť čítania 2347,4 MB / s a ​​rýchlosť zápisu 2341,6 MB / s. To znamená, že rýchlosť čítania je o 445 MB / s nižšia ako v minulom roku, ale rýchlosť zápisu je len o 442 MB / s vyššia. Pokiaľ ide o mňa, nebol to zlý kompromis.

IMac je vybavený ventilátorom. Pri bežných činnostiach to nepočujete. Ak však necháte iMac pracovať o niečo dlhšie intenzívne, ventilátor bude zreteľne počuť. Pekné samo o sebe, dlhodobý test v Cinebench R20 ukazuje, že iMac príliš nespomaľuje, ak ho dáte dlho do práce. V prvom spustení získal iMac 4907 viacjadrových bodov, zatiaľ čo po 20-krát získal 4825 bodov.

Graficky Apple dal iMacu značný upgrade. Testovaná verzia je vybavená Radeon Pro 5500 XT. Jedná sa o kartu, ktorá by teoreticky mala byť o niečo rýchlejšia ako slávnejší Radeon RX 5500 XT, ale nie je optimalizovaná pre hry. Nainštalovali sme si Windows, aby sme mohli spustiť test 3DMark a skóre iMacu v 3DMark Time Spy s grafickým skóre 4612 bodov. Celkové skóre v programe Time Spy je 4864 bodov a skóre CPU 7055 bodov. Vzhľadom na ovládač, ktorý nie je optimalizovaný pre hranie hier, je grafické skóre pravdepodobne nižšie ako skóre bežného RX 5500 XT, ktoré očakávate pri približne 5400 bodoch. Skóre je porovnateľné s tým, čo ponúka AMD Radeon RX 570. Vďaka tomu môžete hrať pomerne čerstvé hry vo Full HD s trochu nižším grafickým nastavením. Ľahšia hra ako nedávno vydané Command & Conquer Remastered dokonca bežala v plnom 5K rozlíšení, čo je pôsobivý zážitok. Radeon Pro 5700 XT, ktorý si môžete nakonfigurovať za príplatok, je teoreticky o niečo rýchlejší ako Vega 56, ktorý nájdete v základnej verzii iMac Pro.

Záver

Aj keď spoločnosť Apple v roku 2020 opäť neposkytla iMacu nový dizajn, neznamená to, že sa na iMacu nič nezmenilo. Napríklad webová kamera urobila veľký skok a teraz sa môžete rozhodnúť aj pre multigigabitový ethernet. Spolu s výkonným hardvérom, ako je 8- alebo dokonca 10-jadrový procesor, sa iMac opäť priblížil k iMacu Pro. IMac je jednoducho vynikajúci stroj pre väčšinu používateľov, ktorí potrebujú počítač Mac, a za bežných okolností by sme ho bez pochýb odporučili.

To druhé je teraz ťažké, pretože je tu jedna dôležitá vec, ale: je najlepší čas na kúpu nového počítača Apple? Spoločnosť Apple teraz oznámila, že v najbližších dvoch rokoch vybaví všetky modely proprietárnym procesorom založeným na architektúre ARM, takže je veľmi veľká šanca, že pôjde o posledný iMac s procesorom Intel. Aj keď spoločnosť Apple bude nepochybne podporovať počítače x86 z hľadiska aktualizácií operačného systému na ďalšie roky, je veľmi pravdepodobné, že modely budú mať svoje vlastné funkcie procesora (softvéru), ktoré počítače Mac založené na procesoroch Intel nemôžu. Napríklad aplikácie pre iPad sa dajú ľahko pripraviť na Mac s procesorom Apple, čo pre architektúru Intel nie je také zrejmé. Na druhej strane je na tomto iMacu zaručené, že budete môcť dokonale prevádzkovať všetok súčasný (x86) softvér a môžete tiež používať Windows 10 cez Boot Camp. Najmä to druhé sa zdá byť v počítačoch Mac založených na ARM už nemožné.

Ak však teraz potrebujete počítač a najmä počítač Mac, iMac je bezpochyby fantastické zariadenie.