Ako

Všetko o nových nastaveniach ochrany osobných údajov systému Windows 10

S každou verziou systému Windows 10 Microsoft opäť zakóduje nastavenia ochrany osobných údajov. A nie: nie všetko, čo súvisí s vašim súkromím, nájdete v časti Ochrana osobných údajov. Vážnejšie je, že nastavenia, ktoré ste predtým vykonali, po aktualizácii zďaleka nie sú vždy rešpektované. Toto si všimnite s novým nastavením ochrany osobných údajov systému Windows 10, verzie 1903.

Windows 10 a ochrana osobných údajov neboli od prvého dňa zlatou kombináciou. Sem-tam sa veci pomaly zlepšovali. Teraz je však zrejmé, že Microsoft je veľmi zvedavý na to, čo robia používatelia jeho operačného systému po celý deň.

Protivne je väčšina nastavení ochrany osobných údajov stále nastavená v prospech spoločnosti Microsoft. Ak to nechcete, je dôležité absolvovať všetko, čo sa týka súkromia. A najmä po každej významnejšej aktualizácii (alebo „aktualizácii funkcií“). Pretože práve v tých chvíľach je veľa vecí nastavených inak, ako by ste chceli. Aj po aktualizácii na 1903 bola opäť zasiahnutá. Na začiatok sa najskôr pozrieme na najlogickejšie miesto. Inými slovami: otvorte Nastavenia pomocou ozubeného kolesa v ponuke Štart a kliknite do otvoreného okna Ochrana osobných údajov. Teraz uvidíte vľavo stĺpec s dlhým zoznamom možností ochrany osobných údajov. Bohužiaľ neexistuje iná možnosť, ako ich prejsť jeden po druhom. V každom prípade sú dôležité Reč a prispôsobenie na písanie rukou a strojom. Microsoft sa skutočne netýka toho, ako píšete alebo hovoríte. Takže vypnite. Ďalej je dôležité sa dostať pod Diagnostické údaje a spätná väzba pred Základňa vybrať. Výsledkom nie je len menej vyťažený systém, ale spoločnosti Microsoft sa odosielajú aj údaje, ktoré sú výrazne citlivé na súkromie. A tu to skutočne platí: čím menej, tým lepšie, pretože po viac ako štyroch rokoch Windows 10 stále nie je jasné, čo softvérový gigant z vášho počítača posiela. A aj keď je aktivované základné nastavenie, stále sa odosiela veľa. Nezabudnite uviesť aj túto možnosť Vylepšite rukopis a písanie odtiaľto!

Tiež rozpoznávanie reči (pod Reč) nie je na nič potrebné, Cortana nie je v porovnaní s Asistentom Google taká pokročilá a navyše už pre ňu neexistuje vedúca úloha. Cortana bola v skutočnosti viac-menej vylúčená z verzie Windows 10 verzie 1903 a novšej. Spolu so všetkými nedávnymi škandálmi o ochrane súkromia okolo odpočúvania technologických gigantov: ďalší dôvod na vypnutie.

Vaše údaje v systéme Windows 10

Teraz skontrolujte nastavenia pod položkou História aktivity. Rozhodne sem zadajte možnosť Pošlite moju históriu aktivít spoločnosti Microsoft od. To, čo robíte na počítači, nie je nikto. Môžete tiež umiestniť prepínač pod Zobrazte aktivity z týchto účtov vyrazil. Potom musíte prejsť oprávneniami aplikácie. K určitým veciam môžete udeliť alebo zamietnuť prístup v rôznych kategóriách aplikácií. Drvivá väčšina aplikácií napríklad nepotrebuje prístup k fotoaparátu. Ak tu nájdete „nelogické“ aplikácie, ktoré by chceli prístup k tejto kamere: vypnite ju. Ak to bude v exotickom prípade potrebné, môžete ho kedykoľvek zapnúť. Nevýhodou je, že ak používate veľa aplikácií z Microsoft Store, uvidíte obrovské zoznamy. Je škoda, že prístup k všetkým veciam nie je v predvolenom nastavení vypnutý a zobrazí sa vám otázka, či sa dá napríklad raz použiť v kombinácii s aplikáciou. Rovnako ako v prípade Androidu a iOS.

Ďalším nepríjemným „nastavením monitora“ je mikrofón, mimochodom, ak chcete zabrániť aplikácii v tajnom sledovaní, je lepšie ho vypnúť. Na aplikáciu alebo celkom.

Upchaté nebezpečné nastavenia

Už sme to sľúbili: nie všetky „nepríjemné“ nastavenia nájdete v kategórii Ochrana osobných údajov. Vráťte sa na hlavný panel Nastavenia pomocou šípky späť v ľavej hornej časti okna. kliknite na Sieť a internet a potom vľavo Wi-Fi. Skontrolujte, či nie je vypnutá možnosť pripojenia k otvoreným hotspotom. Automatické pripojenie k otvoreným sieťam sa neodporúča.

Vypnite tiež všetky možnosti týkajúce sa sietí Hotspot 2.0. Toto zabráni tomu, aby sa váš notebook alebo tablet so systémom Windows pripojili bez povšimnutia k potenciálne nebezpečnej sieti WiFi. Znova sa vráťte do hlavného okna aplikácie Nastavenia. Kliknite na ňu Osobné nastaveniaa potom kliknite na Zamknúť obrazovku. Dajte možnosť dole Zobrazte na svojej uzamknutej obrazovke zábavné fakty, tipy a triky a ďalšie od. Nejde priamo o nastavenie týkajúce sa ochrany osobných údajov, ale bráni nežiaducej reklame na úvodnej obrazovke v ďalšej premávke medzi počítačom a servermi spoločnosti Microsoft.

Teraz kliknite na stĺpec vľavo na Štart, potom na paneli vpravo nájdete veľmi nepríjemnú možnosť: Príležitostne zobrazte návrhy v ponuke Štart. Stačí ho vypnúť. Ak ho necháte zapnuté, vaša ponuka Štart bude pomaly, ale isto znečistená čoraz viac aplikáciami z Obchodu, o ktorých si Microsoft myslí, že by mali byť propagované. V skutočnosti reklamný panel v ponuke Štart.

Zdieľané skúsenosti v systéme Windows 10

Na záver tiež nevyhnutný prístup. Vráťte sa do hlavnej ponuky Nastavenia a kliknite na Systém. Potom kliknite do stĺpca vľavo Spoločné skúsenosti. Najlepšie je prepínač umiestniť do spodnej časti Aplikácie na iných zariadeniach (vrátane spárovaných telefónov a tabletov) môžu na tomto zariadení otvárať aplikácie a odosielať správy a naopak úplne mimo. Ak stále chcete používať túto funkciu v kombinácii s vlastným mobilným telefónom, uistite sa, že pod ním vo výberovej ponuke nájdete iba možnosť Iba moje prístroje je vybratá. Tiež pod Schránka môžeš Synchronizujte medzi zariadeniami lepšie vypnúť. Áno, je užitočné niečo skopírovať do jedného počítača a vložiť do druhého. Je veľmi zvláštne, že sa kvôli tomu musíte prihlásiť do účtu Microsoft! Tiež História schránky preto to vypnite najlepšie.