Ako

Tvorba vysnívaných fotografií pomocou Lomografie

Lomografia je pojem, ktorý ste už pravdepodobne počuli. Fotografujte snové fotografie pomocou lacného a technicky obmedzeného lomo fotoaparátu alebo použite svoj počítač na dosiahnutie rovnakého efektu. V tomto článku vysvetlíme, čo je Lomografia, ako fotiť sami a ako ich upravovať, aby im poskytli tú osobitnú atmosféru.

Tip 01: Lomografia

Lomografia je založená na starom ruskom fotoaparáte Lomo LC-A. Tento fotoaparát z roku 1984 bol v 90. rokoch 20. storočia široko používaný mnohými rakúskymi študentmi umenia. Študenti zistili, že pomocou technicky obmedzeného fotoaparátu môžete snímať zaujímavé snímky. Fotografie, ktoré snímate pomocou LC-A, sú často preexponované, vyznačujú sa vysokým kontrastom a niekedy priam neurčitými, ale vždy majú akýsi romantický a snový charakter. Porovnajte to trochu s kvalitou starého fotoaparátu Polaroid. Rakúsky výrobca fotoaparátov zaregistroval názov lomography a zahájil novú revolúciu fotoaparátov ako Lomographische AG. Spoločnosť dnes nielen predáva fotoaparáty a sprievodné filmy, ale prevádzkuje aj úspešný web www.lomography.com. Ak chcete začať s Lomografiou, tento web je najlepším východiskovým bodom. Lomography.com je nabitý tipmi a informáciami o Lomography. Pri snímaní lomo fotoaparátom nejde o čo najlepšie fotografovanie, ale skôr o čo najchutnejšie zachytenie konkrétneho okamihu alebo atmosféry. Lomografia je tiež spojená s instagramovým vzhľadom: tmavé okraje, jemné zaostrenie a zrnitá kvalita.

Lomography.com je plný tipov, súťaží a základných informácií o Lomografii

Tip 02: Fotoaparáty

Na eBay alebo Marktplaats občas nájdete starý Lomo LC-A. Fotoaparát dostanete za zhruba päťdesiat až šesťdesiat eur. Lomographische AG má vo svojom sortimente nový LC-As, ale za toto zaplatíte 399 eur. Lacnejšou možnosťou je populárna Diana F +. Tento fotoaparát si môžete objednať za sotva 40 eur v rôznych webových obchodoch. Dizajn plastového fotoaparátu je veľmi retro. Ak chcete fotografovať počas dňa, môžete vybrať veľký blesk. Ďalším populárnym modelom je Lomo’Instant. S týmto fotoaparátom fotografujete fotografie, ktoré sú okamžite vyvinuté a vychádzajú z fotoaparátu (stará myšlienka Polaroidu). V internetovom obchode nájdete oveľa viac modelov: ONDU 135 na snímanie samostatných dierkových fotografií, fotoaparáty s objektívmi typu rybie oko, ako napríklad Fisheye One Nautic a Lomokino, a fotoaparát, pomocou ktorého môžete vytvárať krátke analógové filmy so 144 snímkami. Ak radi makáte, môžete si kúpiť Konstruktor aj za 39 eur. V krabici nájdete balenie s oddelenými časťami, ktoré môžete zostaviť bez použitia lepidla alebo náročných operácií. Svoje zariadenie môžete ozdobiť priloženými nálepkami.

Instax

Ďalším populárnym analógovým fotoaparátom je Instax. Tento okamžitý fotoaparát od spoločnosti Fujifilm okamžite rozvinie vašu fotografiu. Fotografie necháte pol minúty a pomaly sa na papieri objaví tlač. Pre fotoaparát Instax potrebujete špeciálny filmový papier, ktorý si kúpite v balení po desiatich.

Tip 03: Kotúče filmu

Na fotografovanie analógových fotografií potrebujete kotúče filmu. Pôvodný LC-A používal 35 mm film, pre moderný LC-A a Diana F + potrebujete takzvaný 120 film. LC-A + však používa 35 mm film. Rolky filmu si môžete objednať cez internetový obchod, ale môžete si ich samozrejme tiež kúpiť v ktoromkoľvek špeciálnom obchode s fotografiami. Cievky sú k dispozícii špeciálne vyrobené pre fotoaparáty Lomo. Napríklad Revelog 24EXP Tesla spôsobí, že sa na vašej fotografii objavia náhodné modré a biele škvrny. Môžete si kúpiť čiernobiele zvitky, zvitky, ktoré vašim fotografiám dodajú určitú textúru, a zvitky, ktoré zvýrazňujú farby alebo znižujú kontrast. Aký typ filmu vám vyhovuje, je veľmi osobný. Ide teda o experimentovanie! Každá kamera v kombinácii s určitou rolkou prináša aj úplne iné výsledky.

Vytvorte film

Pretože pracujete s analógovými filmami, musíte si nechať vypracovať svoje fotografie. To nie je problém: vo väčšine obchodov s fotografiami je stále k dispozícii vývojová služba. Teda v prípade, že používate farebne 35 mm alebo 135 mm filmové negatívy. Pre 120 kotúčov alebo čiernobiele kotúče musíte hľadať špecializovaný obchod.

Tip 04: Príslušenstvo

Pre každú kameru lomo je k dispozícii príslušenstvo na zhotovenie ešte zaujímavejších fotografií. Môžete si objednať špeciálne nasadenie objektívu alebo použiť farebný blesk na ovplyvnenie teploty svetla. Lomographische AG tiež predáva špeciálne súpravy pre rôzne fotoaparáty. Napríklad máte Diana Deluxe Kit napríklad za dvesto eur. Okrem fotoaparátu a blesku dostanete okrem iného aj adaptér do topánok. Jedná sa o adaptér, na ktorý môžete kliknúť na hornú časť fotoaparátu a použiť ďalšie príslušenstvo. V sade nájdete rôzne objektívy a získate Diana Splitzer, prílohu, ktorá umožňuje kombinovať dve fotografie do jednej pomocou dvojitej expozície. Viac o tom neskôr.

Smartphone

Ak nemáte lomo fotoaparát, môžete dosiahnuť podobné výsledky s rôznymi aplikáciami. Aplikácia fotoaparátu vášho smartphonu má s najväčšou pravdepodobnosťou niekoľko filtrov, ktoré majú lomo dojem. Samozrejme, jedná sa iba o filter: fotografia sa nestane zrnitejšou a väčšina filtrov nestmaví rohy ako pri lomo fotoaparáte. Niektoré pekné aplikácie, ktoré majú na palube lomo filtre, sú Hipstamatic, Reflex, Delight a Fisheye.

Typicky lomo: kombinácia dvoch snímok pre špeciálny efekt
$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found