Ako

Distribúcia pre Linux: Ktorú z nich by ste si mali zvoliť?

Linux má toľko rôznych príchutí, že už čoskoro nebudete vedieť, kde začať. To je škoda, pretože silnou stránkou systému Linux je to, že má čo ponúknuť pre každý typ používateľa alebo počítač. Či už hľadáte bezpečný systém, ktorý si trúfate používať online bankovníctvo, chcete oživiť starý počítač alebo čo najlepšie využiť svoj výkonný hardvér, pre každý scenár existuje distro a my vám pomôžeme na vašej ceste.

Keď hovoríme o Linuxe, väčšina ľudí si vybaví operačný systém, rovnako ako Windows. Ale Linux je v skutočnosti názov jadra, časti „pod kapotou“, ktorá komunikuje s hardvérom a spravuje procesy a súbory.

Zatiaľ čo v systéme Windows sú všetky časti operačného systému vyvíjané spoločnosťou Microsoft, systém Linux je iný: skupina vývojárov vytvára jadro, iní vytvárajú grafický shell, zatiaľ čo iní vytvárajú všetky druhy aplikácií atď. A potom existujú spoločnosti alebo skupiny, ktoré spájajú všetok tento softvér a vytvárajú z neho funkčný celok: operačný systém, ktorý nazývame distribúcia Linuxu.

Existujú tisíce distribúcií Linuxu, z ktorých každá sa líši v možnostiach, ktoré vývojári vykonali: softvér, ktorý zahrnuli, predvolená konfigurácia, iba s použitím dobre otestovaného alebo veľmi experimentálneho softvéru a oveľa viac. V tomto rozhodnutí o pomoci uvádzame niektoré typické scenáre a diskutujeme o niektorých distribúciách, ktoré sú pre danú situáciu veľmi vhodné.

Pre začiatočníkov: Ubuntu

Ubuntu je distribúcia Linuxu pre začiatočníkov, pretože je najznámejšou distribúciou a preto sa za ňou stojí spoločnosť Canonical, ktorá sa zameriava predovšetkým na užívateľskú prívetivosť. Nie nadarmo pochádza názov Ubuntu z afrického konceptu, ktorý znamená niečo ako „byť ľudským pre ostatných“. Je to jasné: s Ubuntu ste vy ako používateľ ústredným bodom. Poznáte to podľa všetkého, od úhľadného inštalátora až po rozsiahlu zbierku predinštalovaného softvéru a pekné používateľské rozhranie s názvom GNOME. Okrem toho mnoho dodávateľov softvérového softvéru (pozri rámček „Open Source vs. Proprietary“) najskôr ponúka svoje programy pre Ubuntu. Zaujímavosťou systému Ubuntu je tiež to, že každé dva roky existuje verzia LTS (dlhodobá podpora), ku ktorej získate bezpečnostné aktualizácie na päť rokov. Ak teda budete držať krok s aktualizáciami, nemusíte dlho robiť zásadnú aktualizáciu. Najnovšou verziou LTS je Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver“, ktorá bude podporovaná do apríla 2023.

Opensource vs. vlastnícky

Open source je pojem, ktorý má stratiť stigmu „free“ v slobodnom softvéri („slobodný softvér“). Oba pojmy znamenajú zhruba to isté, ale s trochu odlišným prístupom. Podstata zastrešujúcej myšlienky je najjednoduchšie vysvetliť odkazom na štyri základné slobody slobodného softvéru. Program je slobodný softvér, ak používateľ (1) môže program spustiť na akýkoľvek účel, (2) študovať, ako program funguje, a zmeniť ho, (3) distribuovať kópie a (4) tiež vytvárať kópie jeho zmenenej verzie. Na šírenie. Pre druhú a štvrtú slobodu potrebujete prístup k zdrojovému kódu. Patentovaný softvér je pravý opak: používateľ nemá tieto slobody a zvyčajne nemá prístup k zdrojovému kódu. Slobodný softvér sa skutočne líši od freeware.

Pre začiatočníkov: Linux Mint

Linux Mint je už niekoľko rokov neustále najpopulárnejšou distribúciou systému Linux v zozname hodnotení stránok na webe www.distrowatch.com. Linux Mint ponúka rôzne desktopové prostredia (pozri rámček „Desktopové prostredie“), z ktorých sú najobľúbenejšie vydania Cinnamon a MATE. Obe prostredia vyzerajú dosť klasicky, hlavne MATE. Pre začiatočníkov sú preto ľahko zrozumiteľné. Linuxová mincovňa si získala veľkú obľubu v období, keď sa Ubuntu obchodovalo v GNOME za vlastné desktopové prostredie Unity. Minulý rok Ubuntu tento krok zvrátil a rozdiel medzi Ubuntu a Linux Mint už nie je taký veľký.

Linux Mint bol tiež kritizovaný po prelomení webu za to, že nebol úplne chránený. Jedná sa o malý vývojový tím a bezpečnosť sa zdá byť trochu zanedbaná. Zatiaľ to však nespôsobilo žiadne väčšie problémy v samotnom distro, čiastočne vďaka jeho bezpečnej základni Ubuntu.

Desktopové prostredie

Najviditeľnejšou časťou distribúcie Linuxu je desktopové prostredie. Kreslí okná programov na obrazovke, umožňuje vám s nimi komunikovať pomocou myši a klávesnice, stará sa o ponuky, ikony upozornení atď. Aj keď je desktopové prostredie zabudované do systému Windows, v systéme Linux ho môžete jednoducho vymeniť za iné. Všetko potom vyzerá inak, ale v pozadí naďalej pracujete s rovnakým softvérom a jadrom Linuxu. Väčšina distribúcií systému Linux si vyberá štandardné desktopové prostredie alebo ponúka niektoré edície s iným desktopovým prostredím. Dve rôzne distribúcie s rovnakým prostredím pracovnej plochy môžu na prvý pohľad vyzerať úplne rovnako, pod kapotou sú však úplne odlišné. Na druhej strane dve vydania distribúcie s odlišným prostredím pracovnej plochy môžu vyzerať úplne inak, zatiaľ čo pod touto povrchovou vrstvou pracujú identicky. Určite si nemusíte vyberať distribúciu založenú na štandardnom prostredí pracovnej plochy.

Pre pokročilých používateľov: Fedora

Fedora je možno najinovatívnejšia univerzálna distribúcia Linuxu. Je to takmer vždy prvá, ktorá obsahuje novinky vo svete Linuxu. Napríklad to bol predchodca systémov a Waylandu. Je to teda ideálna distribúcia, ak sa chcete zúčastniť a radi experimentujete s najnovšími technológiami. Red Hat považuje Fedoru za testovaciu oblasť, z ktorej sa dá vytvoriť stabilnejší systém Red Hat Enterprise Linux pre podniky. Mimochodom, Fedora je distribúcia, s ktorou Linus Torvalds, tvorca linuxového jadra, pracuje každý deň.

Na druhej strane vás Fedora nedrží blízko. Získate prístup k silným možnostiam, ale ste zodpovední za to, čo sa pokazí. A keď vyskúšate najnovšie, zatiaľ nie rozsiahlo testované technológie, každú chvíľu sa niečo pokazí. Fedora je ale zvyčajne bezpečná a stabilná distribúcia pri každodennom používaní. Predvolené desktopové prostredie je GNOME.

Pre pokročilých používateľov: openSUSE

OpenSUSE je pre SUSE Linux Enterprise to, čo Fedora pre Red Hat Enterprise Linux. OpenSUSE je tiež pomerne progresívny. Všeobecne o niečo menej ako Fedora, s výnimkou súborového systému Btrfs. S programom Snapper ponúka OpenSUSE výkonný nástroj na snímanie obrázkov pre Btrfs, ktorý vám umožňuje robiť snímky až na úroveň súboru a ľahko ich obnoviť.

OpenSUSE je známy predovšetkým vďaka výkonnému nástroju na správu YaST (Yet another Setup Tool). Existuje v grafickej variante aj vo verzii príkazového riadku. A ani sa nerozladí, ak manuálne upravujete základné konfiguračné súbory aj pomocou textového editora. Pomocou YaST je možné upraviť takmer všetko vo vašom systéme.

Pre stabilnú a trochu konzervatívnejšiu verziu openSUSE zvoľte openSUSE Leap. Ak si chcete vyskúšať najnovšie, nainštalujte si openSUSE Tumbleweed, kde budete vždy dostávať najnovšie aktualizácie. Preferovaným desktopovým prostredím OpenSUSE je KDE Plasma, ktoré tiež ponúka rozsiahle možnosti prispôsobenia rozhrania podľa vašich predstáv.

Pre starý počítač: Bodhi Linux

Mnoho distribúcií Linuxu už nie je vhodných pre staršie počítače, pretože zaberajú príliš veľa procesora a pracovnej pamäte. Ale na Linuxe nie je nič neodmysliteľne ťažké: toto sú rozhodnutia, ktoré distribútori robia, aby zabezpečili ľahko použiteľnú a výkonnú distribúciu. Bodhi Linux je distribúcia, ktorá využíva veľmi odlišný prístup. Vďaka procesoru na 500 MHz, 128 MB RAM a 4 GB miesta na pevnom disku toho máte už teraz dosť. Ak tieto špecifikácie zdvojnásobíte, môžete s distribúciou pracovať veľmi pohodlne. Bodhi Linux je založený na LTS verzii Ubuntu a po inštalácii sa dodáva s minimálnym požadovaným softvérom. Potom si sami nainštalujete svoj obľúbený softvér alebo ľahké alternatívy.

Napriek tomu, že sa Bodhi Linux zameriava na staršie počítače, vyzerá celkom dobre. Funguje s desktopovým prostredím Moksha, vidlicou (pozri rámček „Vidlička“) známeho Enlightenment E17. Má všetky druhy bling blingov bez toho, aby ste na počítač museli robiť ťažký útok. Ideálne na to, aby ste starému počítaču dali druhý život.

Vidlička

Štyri slobody slobodného softvéru (pozri rámček „Open source vs. Proprietary“) vám umožňujú prispôsobiť softvér typu open source a distribuovať túto upravenú verziu sami. Takto upravenú verziu nazývame vidličkou. Často sa to stane, keď skupina vývojárov nesúhlasí s pôvodnými vývojármi softvéru alebo sa chce vydať úplne iným smerom. Napríklad OpenOffice.org bol rozdvojený na LibreOffice, aby odstránil kancelársky balík z rúk Oracle, a Frank Karlitschek rozdvojil ownCloud (svoj vlastný projekt) na Nextcloud, pretože už nesúhlasil s kurzom spoločnosti (ktorú založil sám). obísť cloudový úložný systém. Mnoho distribúcií Linuxu je vidlicou z existujúcej distribúcie. Napríklad Linux Mint a Bodhi Linux sú vidly Ubuntu, čo je zase vidlička Debian GNU / Linux.

Pre vyššiu bezpečnosť: Chvosty

Ak je pre vás z nejakého dôvodu veľmi dôležitá anonymita, potom nemôžete ignorovať Tails (Amnesic Incognito Live System). Toto je živá distribúcia Linuxu, ktorú zavediete z USB kľúča a ktorá na vašom počítači nezanechá stopy. Po skončení vašej relácie sa dokonca baran vymaže skôr, ako distribúcia vypne váš počítač. Informátor Edward Snowden použil Tails na prekabátenie NSA.

Ochrannou známkou spoločnosti Tails je, že presmerováva všetky sieťové pripojenia, ktoré vytvoríte prostredníctvom anonymizačnej siete Tor. Výsledkom je, že navštívené webové stránky nevidia vašu adresu IP, ale adresu náhodného servera Tor. Prehliadač Tor, ktorý je založený na prehliadači Firefox, tiež prijíma všetky možné opatrenia, aby zaručil vaše súkromie: reklamy sa odstraňujú pomocou uBlock Origin, pomocou NoScriptu si vyberiete, ktorý JavaScript spustíte, pomocou HTTPS Všade automaticky prechádzate na https verziu webu ak existuje a tak ďalej.

Pre vyššiu bezpečnosť: Qubes OS

Qubes OS je na webových stránkach projektu popísaný ako „primerane bezpečný operačný systém“, môžeme to pokojne nazvať podhodnotením. Je to jeden z najbezpečnejších operačných systémov, ktorý izoluje rôzne aspekty vašej výpočtovej techniky. Robí to vytvorením rôznych „domén“ (napríklad súkromných, pracovných, bankových) a spustením softvéru pre každú doménu na inom virtuálnom stroji. Ak niekto napadol váš počítač prostredníctvom zneužitia vo vašom e-mailovom klientovi, uviazol vo vašej súkromnej doméne. Preto nebude môcť inštalovať malvér v doméne vašich bankových záležitostí. Hardvér, ako je sieťová karta a radič USB, je tiež rozdelený do samostatných domén.

To všetko je možné v inej distribúcii Linuxu, alebo dokonca Windows, zavedením rôznych virtuálnych strojov. Ale vďaka Qubes OS je celý proces transparentný a ľahko použiteľný. Týmto spôsobom získate ohraničenie v určitej farbe na doménu okolo okna programu.

Pre hráčov: SteamOS

SteamOS je operačný systém spoločnosti Valve, ktorý ho vytvoril pre svoju hernú konzolu Steam Machine. Je založený na Debiane GNU / Linux a je navrhnutý na hranie hier na bežnom hardvéri počítača. Steam Machine si nemusíte kupovať: SteamOS si môžete nainštalovať aj na svoj vlastný hardvér. Minimálnymi požiadavkami sú 64bitový procesor od spoločnosti Intel alebo AMD, 4 GB RAM, 200 GB miesta na pevnom disku a grafická karta od spoločnosti Intel, Nvidia (Fermi alebo novšia) alebo AMD (Radeon 8500 alebo novšia).

Hry si kupujete v obchode Steam a hráte ich na počítači so systémom SteamOS. Pripojíte tento počítač k televíznej obrazovke. Hry Steam musia samozrejme podporovať Linux, ale našťastie to platí pre čoraz viac hier Steam. Je tiež možné streamovať hry z počítača so systémom Windows, Mac alebo Linux do SteamOS. SteamOS je mimochodom stále v beta verzii.