Preskúmanie

Moto G6 - múdra voľba

Séria Moto G od spoločnosti Motorola je už roky najlepším smartfónom pre tých, ktorí si chcú sadnúť v ringu ani na cent. Šiesta generácia má však väčšiu konkurenciu ako kedykoľvek predtým, zostane Moto G6 najlepším stredným rozsahom medzi smartfónmi?

Motorola Moto G6

cena € 240,-

Farby Modrá, strieborná

OS Android 8.0 (Oreo)

Obrazovka 5,7 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 1,8 GHz oktacore (Snapdragon 450)

RAM 4 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 12 a 5 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 8 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15,4 x 7,2 x 0,8 cm

Váha 167 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, dualsim, usb-c, port pre slúchadlá

Webová stránka www.motorola.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Pomer cena / kvalita
  • Luxusný dizajn
  • Životnosť batérie
  • SIM karty a pamäťové karty
  • Negatíva
  • Vyžaduje sa puzdro
  • Neporovnáva sa s Moto G6 Plus
  • Jas obrazovky

Keď sa pozriete na technické parametre, je opäť zrejmé, že s Moto G6 získate pomer ceny a kvality: veľkú obrazovku, veľkú batériu, duálny fotoaparát, snímač odtlačkov prstov a 32 GB úložisko, ktoré môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty (a druhej SIM karty) ) ak je to žiaduce. A to asi za 240 eur. Smartfón je dostatočne výkonný na vykonávanie základných úloh, najmä preto, že Android je dodávaný relatívne čistý, takže nemusíte tráviť veľa kapacity systému na ťažkých skinoch a bloatware. Tento hardvér je umiestnený v sklenenom kryte, ktorý je zozadu zaoblený. Trochu to pripomína luxusné smartfóny Samsung Galaxy. Je to však pravý magnet na odtlačky prstov, ktorý je v skutočnosti príliš krehký na to, aby ste ho mohli vziať na cestu bez krytu. V krabici Moto G6 našťastie nájdete jednoduché priehľadné puzdro.

Vzadu dokonca nájdete dvojitý fotoaparát. Veľmi krásne to však nie je dokončené v bývaní. Aj keď je to rozpoznateľné na okrúhlom disku, veľa vyčnieva z krytu. Stručne povedané, Moto G6 nie je vyrobený na použitie bez puzdra. To je jasné.

Android

Jedným z dôvodov, prečo je Motorola už roky najlepšou voľbou pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupný smartfón, je softvérová politika. Moto dostalo lepšiu politiku aktualizácií, vďaka ktorej zostali omnoho drahší konkurenti a Android celkom nedotknuté. Žiadna ťažká pokožka a málo bloatware nezabezpečuje, že vaše zariadenie bude aj naďalej rýchlo pracovať dlho a dlho. V každom prípade má Motorola s Moto G6 jasno: aktualizácie pre Android budete dostávať dva roky (do roku 2020) a bezpečnostné aktualizácie až do roku 2021. Vzhľad zostáva tiež minimalistický a až na niektoré bloatware od spoločnosti Microsoft nie je počet zbytočných predinštalovaných aplikácií príliš zlý. G6 samozrejme beží na nedávnej verzii pre Android (8.0, Oreo).

Spoločnosť Motorola do svojej verzie Androidu pridala niekoľko trikov, napríklad ovládanie špeciálnymi pohybmi: stačí zatriasť a rozsvieti sa baterka, iba sa otočiť a fotoaparát je pripravený na akciu. To nájdete v špeciálnej aplikácii Moto, kde môžete prejsť aj do nočného režimu (s ktorým obrazovka po večeroch používa tmavšie farby) a asistenta pre správu úložiska. Pekne šikovný.

Stručne povedané, G6 má svoje ovce na suchu, čo sa týka softvéru. Spoločnosť však zvrhli z trónu. Google minulý rok predstavil Android One. Tieto zariadenia používajú úplne čistú verziu najnovšej verzie systému Android, ktorá prijíma aktualizácie od samotného Googlu, vďaka čomu je podpora rýchlejšia a (možno) dlhšia. Úprimne povedané, je to príjemnejšie ako triky, ktoré pridáva Motorola. Najmä vzkriesený konkurent Nokia vsádza na Android One. Nokia taktiež uvádza na trh veľmi dobré zariadenia v rovnakom cenovom rozpätí (Nokia 5.1 a 6.1), avšak s Androidom One. Takto je Nokia na vrchole konkurencie.

technické údaje

Pretože Android v systéme príliš neváži, všetko beží hladko. Najťažšie herné aplikácie však spôsobia určité oneskorenie. Snapdragon 450 nie je ani zďaleka najvýkonnejším procesorom, čo však v tejto cenovej kategórii nie je nič neobvyklé. 4 GB RAM je dosť. Kapacita batérie 3 000 mAh je trochu obyčajná, ale pretože procesor nepočíta najviac „PK“ a softvérový shell nie je príliš ťažký, výdrž batérie je veľmi pekná: deň alebo dva.

32 GB úložisko je veľa. Ak to však nestačí, môžete pridať pamäťovú kartu. Okrem pamäťovej karty zvládne Moto G6 aj druhú SIM kartu. To nevidíte často.

Veľká obrazovka

Moto G6 je pomerne veľký, a to vďaka 5,7-palcovej obrazovke. Ten sa prevedie na priemer obrazovky 14,5 centimetra. Aby sa veľkosť siete udržala v medziach, má smartphone alternatívny pomer obrazovky 1: 2 a okraje obrazovky zostávajú dosť tenké. Skener odtlačkov prstov je na prednej strane, čo je pekné. Spoločnosť Motorola taktiež udržiavala tento skener čo najtenší, aby sa jeho veľkosť nevymkla spod kontroly. V konečnom dôsledku je smartphone približne rovnako veľký ako väčšina špičkových smartfónov.

Kvalita obrazovky je dostatočná. Farby vychádzajú pekne a vďaka full HD rozlíšeniu vyzerá všetko ostro. Jas však trochu chýba, čo je nevýhoda pri plnom slnečnom svetle. Biele oblasti sú tiež trochu šedé.

fotoaparát

V redakcii častejšie prechádzajú inteligentné telefóny, ktoré majú v rovnakej cenovej kategórii aj duálny fotoaparát. Často to má byť čisto kvôli tomu, aby marketingové oddelenie značky smartphonu získalo trochu streliva. Moto G6 má však pomerne veľa funkcií, ktoré duálny fotoaparát využíva: napríklad funkciu portrétu, ktorá rozmazáva zadnú časť alebo popredie. Môžete tiež orezať alebo vyfotografovať fotografiu s priamymi farbami, vďaka čomu bude fotografia bezfarebná, okrem jednej vybranej farby. Chýbalo optické zväčšenie.

Pokročilí fotografi sa môžu stále zaoberať pokročilými nastaveniami a pre niektorých budú zaujímavé aj filtre podobné Snapchatu (ktoré fungujú aj s videom). Možnosti sú rozsiahle a kvalita objektívov je celkom dobrá, nečakajte však vždy nádherné fotografie. Jasné podsvietenie alebo slabé svetlo ... Všimli ste si, že objektív sa rýchlo stáva ťažkým.

Najväčším konkurentom pre Moto G6 je Moto G6 Plus.

Konkurencia

Ako som už spomínal, Motorola je konkurencieschopnejšia ako kedykoľvek predtým. Nokia sú vynikajúcou alternatívou a vďaka Android One vyhrávajú v softvérovej oblasti. Najväčším konkurentom Moto G6 je však Moto G6 Plus. Toto zariadenie je vybavené väčším úložným priestorom, lepšou (a mierne väčšou) obrazovkou, mierne rýchlejším procesorom a lepším fotoaparátom. A to len za pár desiatok ďalších. Investícia, ktorá sa skutočne oplatí. Huawei P20 Lite je približne za rovnakú cenu a ponúka o niečo lepší fotoaparát a krajšie prevedenie, ale Huawei nevie, ako držať krok s ostatnými oblasťami.

Záver

Moto G6 opäť ponúka veľkú hodnotu za peniaze. Dizajn bol vylepšený, čím sa viac podobá na najdrahšie smartfóny. Moto G6 je veľmi dobrý, ale neodporúča sa? Prečo nie? Pretože Moto G6 Plus ponúka oveľa viac za trochu viac peňazí.