Ako

Google Latitude: Kde sú vaši priatelia?

Tiež by vás zaujímalo, kde sa vaši priatelia stretávajú? Až potom ste počuli, že ste si navzájom blízki? Potom je riešením smartphone s prístupom na internet a Google Latitude. Môžete presne vidieť, kto je kde a ak máte termín, môžete naživo vidieť, ako sa všetci blížia k dohodnutému bodu. Ste v zápche? Bez unáhlenej textovej správy domáci front vie, že ste sa zdržali.

1. Správna verzia

Latitude je služba, ktorú používate prostredníctvom služby Mapy Google na smartfóne. Na určenie vašej polohy sa používa telefónna sieť, WiFi, GPS alebo ich kombinácia. Takže aj keď váš smartphone nemá GPS, vaša poloha sa dá často určiť, aj keď bude o niečo menej presná. Pretože existuje veľa druhov smartfónov, je rozumné navštíviť stránku www.google.nl/latitude a skontrolovať pod nadpisom Funguje to aj na mojom telefóne, ak je váš? Latitude nefunguje až do verzie tri v Mapách Google. Číslo verzie môžete získať spustením programu a prechodom do ponuky Možnosti / Pomocník / Informácie. Ak máte zastaranú verziu, najnovšiu verziu telefónu nájdete na https://m.google.com/maps. Ako už bolo spomenuté, Latitude zatiaľ nefunguje na každom smartfóne. Požiadavky môžu byť kladené aj na softvér telefónu (firmvér). Ak sa vám v časti Možnosti zobrazí text Prihlásiť sa do služby Latitude v Mapách Google, ste v poriadku. V iPhone je možné Latitude použiť iba ako webovú aplikáciu v Safari.

Vďaka tejto možnosti v hlavnej ponuke ste na správnom mieste, potom je vo vašom zariadení k dispozícii funkcia Google Latitude.

2. Pridajte priateľov

Keď už máte vo svojom telefóne vhodnú verziu aplikácie Mapy Google, prihláste sa do služby pomocou ponuky Možnosti / Prihlásiť sa do služby Latitude zadaním používateľského mena a hesla svojho účtu Google. Samostatná registrácia pre Latitude preto nie je nutná. Od tohto okamihu môžete zdieľať svoju polohu s ostatnými. Sami rozhodujete, kto by to mal vidieť. Prostredníctvom Možnosti / Latitude uvidíte prehľadný zoznam na karte Priatelia. Ľudí môžete pridať pomocou skratky Pridať priateľov. Ľudí môžete pridať priamo z adresára Google Mail alebo môžete poslať pozvánku na e-mailovú adresu niekoho iného. Hneď ako druhá osoba prijme vaše pozvanie, je samozrejme pekné, ak dostanete povolenie aj na zobrazenie polohy vášho priateľa. Hneď ako vyberiete osobu zo zoznamu, otvorí sa okno s ďalšími podrobnosťami. V dolnej časti nájdete možnosti zdieľania. Tu určíte, ako presne môže byť vaša pozícia oznámená tejto osobe: najpresnejšia, na úrovni mesta alebo sa skryť.

Na karte Priatelia pridáte ľudí, ktorí môžu vidieť vašu polohu.

3. Zdieľajte polohu alebo nie

Ak prejdete na kartu Súkromie cez Možnosti / Latitude, potom v časti Zdieľať polohu označujete, či je možné vašu polohu určiť automaticky. Povolené je aj manuálne priradenie polohy, napríklad ak na vašom zariadení nefunguje automaticky. Tretia možnosť skryje vašu polohu v celom zozname priateľov a skratka v dolnej časti Latitude úplne vypne. Zoznam priateľov zostáva a vy službu Latitude znova zapnete prihlásením.

Rozhodli ste sa pre automatickú aktualizáciu? Pokiaľ je funkcia Latitude aktívna, bude sa vaša pozícia pravidelne aktualizovať. Aj keď to vaše zariadenie podporuje, aj keď posúvate Mapy Google na pozadie. Ak zastavíte Mapy Google, zobrazí sa otázka, či chcete ďalej zdieľať svoju polohu. Latitude naďalej beží neviditeľne na pozadí, ak to povolíte. Ak chcete tiež neskôr zastaviť službu Latitude, reštartujte Mapy Google a potom obe ukončite. Okrem smartphonu vám modul gadget „Google Latitude“ od iGoogle (www.igoogle.nl) umožňuje tiež vidieť, kde sa vy a vaši priatelia stretávate na bežnom počítači.

Automaticky aktualizujte svoju polohu, zadajte ju manuálne alebo (dočasne) zakážte.