Ako

Rozpoznávanie tváre na fotografiách

Časy, keď sa rozpoznávanie tváre považovalo za počin pritiahnutej počítačovej technológie, sú preč. Ukážeme vám, ako na usporiadanie fotografií použiť základnú funkciu Rozpoznávanie tváre v programoch Photoshop Elements 8 a Picasa 3.6.

Photoshop Elements 8.0

01. Úvod

Rozpoznávanie tváre je darom z nebies pre používateľov, ktorí si radi organizujú svoje zbierky fotografií, ale ktorí sa obávajú manuálneho označenia každej jednotlivej fotografie. S Elements 8.0 už nemusíte prechádzať desiatkami gigabajtov snímok, aby ste našli obrázky svojej dcéry. Jednoducho požiadate program, aby získal všetky fotografie, ktoré ste od Sophie urobili v roku 2009. Elements 8.0 dokonca kombinuje „inteligentné označovanie“ s rozpoznávaním tváre, vďaka čomu je vyhľadávanie ešte zábavnejšie. Technika rozpoznávania tváre alebo tváre je vo Photoshop Elements veľmi účinná a mimoriadne užitočná. Bohužiaľ spôsob, akým sa musí s touto technológiou v rámci balíka zaobchádzať, nie je vždy jasný. Pomôžeme vám a v nasledujúcich tipoch vám vysvetlíme najpohodlnejší prístup.

Jediným kliknutím na správny názov sa zobrazia všetky obrázky, ktoré obsahujú Karin.

02. Skenovanie

Komponent rozpoznávania tváre je umiestnený v Organizátore, nástroji na správu aplikácie Photoshop Elements. Existujú dva spôsoby, ako spustiť rozpoznávanie tváre, v závislosti od počtu obrázkov, ktoré chcete naskenovať. Môžete použiť konkrétny výber fotografií, na ktorých necháte Photoshop Elements vyhľadávať ľudí, alebo môžete prehľadať známe tváre v celom katalógu. V prvom prípade použijete príkaz Vyhľadávanie, Vyhľadajte ľudí, ktorých chcete označiť alebo kombinácia klávesov Ctrl + Shift + P. Ak chcete, aby sa všetky zobrazené fotografie analyzovali pomocou rozpoznávania tváre, kliknite na ikonu Podokno úloh (vpravo dole) na tlačidle Začnite ľudí spoznávať. Tlačidlo vyzerá ako miniatúra záznamu polaroidu (pozri nasledujúci riadok).

03. Miniatúra

Pred začatím ktorejkoľvek z metód uvedených v tipe 2 je dobré zvoliť fotografie, ktoré chcete neskôr použiť ako miniatúru pre každú osobu. Takto si môžete byť istí, že základná miniatúra každej osoby vyzerá dobre. Preto vo svojom katalógu fotografií hľadajte jednu jasnú fotografiu pre každú známu osobu. Potom podržte kláves Ctrl a kliknite na všetky tieto fotografie. Týmto spôsobom urobíte hromadný výber dobrých obrázkov. Potom použite príkaz Vyhľadávanie, Vyhľadávanie osôb označiť ich. Prvok spočiatku zobrazuje vo veľkom okne všetky hlavy, ktoré objavil. Okolo každej hlavy sa objaví jemný biely obdĺžnik. Keď presuniete ukazovateľ myši nad taký obdĺžnik, v dolnej časti sa zobrazí otázka „Kto je to?“. Kliknite na tieto slová a zadajte meno dotknutej osoby. Ak je niekoľko ľudí na rovnakom obrázku, identifikujete ostatných ľudí rovnakým spôsobom. Je dosť možné, že sa organizátor mýli a omylom mýli sochu alebo balón s tvárou z mäsa a kostí. V takom prípade kliknite na tlačidlo zatvorenia rozpoznávacieho poľa a pokračujte pomocou šípky doprava.

Elementy sa niekedy mýlia. Dokonca aj lebka v tejto šatke je považovaná za tvár.

04. Uznanie

Ak Elements rozpozná osobu pri prehľadávaní fotografií, program to oznámi. Všetko, čo musíte urobiť, je potvrdiť kliknutím na zelenú Tlačidlo V. kliknúť. Keď skončíte, uvidíte, že v Podokno úloh štítok pre každú rozpoznanú osobu v skupine Ľudia je vyrobené.

Samotný program navrhuje správny názov pre nové obrázky.

05. Hľadajte

Teraz, keď ste vytvorili značku pre každého člena rodiny, známeho a priateľa, je čas na montážnej linke. Nie je samozrejme zámerom, aby ste manuálne zadali mená na jednotlivých fotografiách. Program prevezme túto otrockú prácu za vás. Trvalo nám iba desať minút, kým sme zaregistrovali päťsto fotografií. Vyberte veľkú skupinu obrázkov a použite príkaz Vyhľadajte ľudí, ktorých chcete označiť alebo uvoľnite rozpoznávač tváre v celom katalógu pomocou tlačidla Poznávať ľudí. Pravdepodobne sa v tomto výbere objavia viackrát tí istí ľudia. Preto kliknite na tlačidlo Pomenujte viac ľudí. Program sa začína od tvárí, ktoré ste už pomenovali, a tiež umiestňuje miniatúry ďalších fotografií, o ktorých má podozrenie, že sú rovnakými ľuďmi. Elements je si celkom istý a žiada vás, aby ste naznačili, kde sa stala chyba. Týmto spôsobom urobíte Rozpoznávač tváre prvkov inteligentnejším. Potvrďte tlačidlom Uložiť.

Naľavo sú fotografie, ktoré sme pomenovali skôr, na pravej strane Organizátor nájde všetky ďalšie fotografie týchto ľudí.