Ako

15 najlepších programov pre váš počítač Mac

Každý Mac je štandardne dodávaný s mnohými užitočnými programami na odosielanie e-mailov, udržiavanie kontaktu s kontaktmi, vytváranie súborov PDF, sledovanie filmov a vytváranie snímok obrazovky alebo obrazoviek obrazovky. Stále existuje niekoľko vecí, ktoré si budú vyžadovať inštaláciu ďalších programov. Vybrali sme 15 nepostrádateľných programov pre Mac.

01 iWork

iWork je priamym konkurentom balíka Microsoft Office. iWork je možné kúpiť ako fyzický disk za 79 eur, ale pohodlnejšie je zakúpiť si komponenty Pages, Numbers a Keynote osobitne z App Store po 16 eur za kus. Stránky sú ekvivalentom Wordu, Čísla sú porovnateľné s programom Excel a na prezentácie sa používa Keynote. Tieto tri programy nie sú také komplexné ako alternatívy spoločnosti Microsoft, ale poskytujú vám nádherné šablóny a sú veľmi intuitívne. Dokumenty Microsoft môžete otvárať pomocou programov iWork a súbory je možné dokonca ukladať ako .doc, .xls alebo .ppt.

iWork je kancelársky balík spoločnosti Apple.

02 TextWrangler

Predvolený textový procesor vo vašom počítači Mac je užitočný nástroj, ak chcete každú chvíľu písať obyčajný text. Ak ale často píšete, upravujete a ukladáte texty alebo kódy, bez TextWrangleru sa nezaobídete. Tento bezplatný program je nevyhnutnosťou pre webových dizajnérov a programátorov, ale bežní používatelia môžu tiež z TextWrangleru veľa profitovať. Takto môžete ľahko porovnávať stovky textov, prehľadávať zoznamy údajov a odstraňovať nepotrebné kódy z poškodených dokumentov aplikácie Word. TextWrangler má tiež veľkého brata menom BBEdit, tento program je k dispozícii za päťdesiat dolárov.

Pre bezplatný program ponúka TextWrangler neskutočné množstvo možností.

03 iLife

Keď si kúpite nový Mac, získate balíček iLife zadarmo. V balení nájdete iPhoto, iMovie a GarageBand. Tieto tri kreatívne programy sú vynikajúce na vytvorenie fotoknihy z dovolenky, úpravu videa alebo zloženie hudby. Ak máte starší Mac, môžete si kúpiť najnovšie verzie osobitne z App Store. Všetky programy sú intuitívne a predovšetkým GarageBand prekonáva dojem základného programu tým, že vás naučí, ako hrať na nástroje pomocou videonahrávok, ako aj prístup k nespočetnému množstvu virtuálnych nástrojov, gitarových zosilňovačov a účinky.

S GarageBand sa okrem iného naučíte hrať na nástroje.

04 Pixelmator

Pixelmator je alternatívou k Photoshopu na Macu. A to za zlomok ceny. Za necelých dvadsaťpäť eur máte doma vážneho konkurenta vo Photoshope. Okrem úpravy fotografií má Pixelmator na palube viac ako 150 efektov a filtrov a môžete tam ľahko upravovať veci ako kontrast, jas a sýtosť a ukladať ich ako jpg, png alebo iné formáty. Pixelmator dokonca preberá vektorové úlohy z aplikácie Adobe Illustrator, aj keď táto funkcia ešte nie je úplne vykryštalizovaná. Pre priemerného používateľa ponúka Pixelmator dostatok možností na úpravu fotografií, Pixelmator si môžete vyskúšať tridsať dní zadarmo.

Pixelmator, alternatíva k Photoshopu.

05 Skitch

Skitch vám umožňuje robiť, zdieľať a upravovať snímky obrazovky. Z programu urobte snímku obrazovky alebo obrázok časti okna. Pomocou niekoľkých kliknutí môžete zmeniť veľkosť obrázka a uložiť ho v požadovanom formáte. Je tiež možné snímanie pomocou interného fotoaparátu v počítači Mac a ku všetkým snímkam môžete otáčať alebo pridávať texty. Zdieľanie obrázkov sa deje prostredníctvom poštového programu vo vašom počítači Mac alebo prostredníctvom služby Evernote. Z ponuky odošlite súbor priamo cez Bluetooth.

Pomocou aplikácie Skitch môžete vytvárať, upravovať a zdieľať snímky obrazovky.