Ako

Šifrujte svoje súbory pomocou programu Cryptomator

Súbory, ktoré ukladáte v službách Dropbox, Box, Stack, Google Drive alebo v iných cloudových službách, dostávajú od poskytovateľa štandardné šifrovanie. Najslabší článok však leží inde. Ak sa niekomu podarí prihlásiť pomocou vašich prihlasovacích údajov, vaše súbory sú rýchlo prístupné. Nehovoriac o možných „tretích stranách“, ktoré majú prístup k vašim cloudovým súborom. Cryptomator dodáva „verejnej cloudovej službe“ ďalšiu vrstvu zabezpečenia a vaše súbory robí nečitateľnými pre tretie strany.

1 Extra šifrovanie

Našťastie takmer všetky cloudové služby ponúkajú šifrovanie úložiska. To znamená, že vaše súbory sú nelegálne uložené na serveroch. Ak však niekto získal vaše používateľské meno a heslo, môže k vašim súborom získať prístup z ľubovoľného počítača s pripojením na internet. Pretože nemáte predstavu, ktoré vlády a spoločnosti môžu tiež prezerať a prehľadávať vaše súbory, ďalšia šifrovacia vrstva je viac než vítaná. S Cryptomatorom to dosiahnete ľahko: Nastaviť ho môže každý a funguje to na akomkoľvek zariadení.

2 Kryptomatizátor

Cryptomator ponúka ďalšiu vrstvu zabezpečenia na „klientskej strane“: váš počítač, smartphone alebo tablet. Hneď ako niečo uložíte do trezoru Cryptomator, vaše súbory najskôr dostanú špeciálne ošetrenie. Pred tým, ako skončia v cloude, sú znečitateľní pomocou dodatočného šifrovania. Dokonca ani názvy súborov a priečinkov nemožno vysledovať. Ak otvoríte priečinok, ktorý spracoval Cryptomator v programe Windows Explorer, je to zbytočné a uvidíte iba „nevyžiadané súbory“.

3 Klient

Cryptomator je projekt otvoreného zdroja a softvér je ponúkaný úplne zadarmo. Tu Cryptomator vysoko stúpa nad konkurenciu, ktorá sľubuje ďalšie zabezpečenie vašich cloudových súborov. Nevyžaduje sa žiadna registrácia a nič spoločné s vaším Kryptomatorom alebo s vami ako s osobou nie je uložené online. Všetko sa deje na vašom počítači (alebo prostredníctvom iného vášho klienta). Na prístup k chráneným súborom Cryptomator potrebujete „klientsky program“ Cryptomator. Cryptomator je k dispozícii pre Windows, macOS, Linux, iOS a Android. V tomto článku si rozoberieme verziu pre Windows.

4 Východiskový bod

V tomto príklade používame Cryptomator s Dropboxom, ale môže to byť akákoľvek iná cloudová služba. Podmienkou je, aby sa cloudová služba integrovala s Windows. Nainštalovali sme program Dropbox. Týmto sa vytvoril špeciálny priečinok, ktorý môžete otvoriť pomocou programu Windows Explorer. Všetko, čo uložíte do tohto priečinka, sa automaticky skončí cloudovou službou s rovnakým názvom na internete. Tieto súbory sú automaticky prístupné na všetkých zariadeniach, na ktoré si inštalujete Dropbox.

5 Bezpečne experimentujte

Príjemné na aplikácii Cryptomator je, že nezabezpečujete celú svoju cloudovú službu. Aj keď inštalujete a používate Cryptomator, môžete si zvoliť ukladanie určitých súborov „štandardnou metódou“. Takže ak už máte „plný“ Dropbox, môžete bezpečne experimentovať s Cryptomatorom bez rizika straty aktuálnych súborov vo vašom Dropboxe, ak urobíte napríklad chybu. Stiahnite a nainštalujte Cryptomator. Pri prvom spustení programu uvidíte prázdny ovládací panel.

Prečo? Preto!

Šifrovanie sa neodporúča iba vtedy, ak sa označujete za „mierne paranoidného človeka“. Vďaka verejnej cloudovej službe nikdy neviete, kto má prístup k vašim súborom. Pre bežného smrteľníka je dokonca ťažké zistiť fyzické umiestnenie servera (serverov) na internete. Tiež neviete, ktoré vládne inštitúcie alebo iné strany majú prístup k vašim údajom. Na záver je tu zabezpečenie samotnej cloudovej služby. Minulosť ukázala, že státisíce účtov boli dočasne prístupné kvôli chybe. Ak sami urobíte opatrenia s Cryptomatorom, nemôžete tomu všetkému zabrániť. Ale zaistíte, aby vaše súbory boli a zostali nečitateľné.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found