Ako

Všetko o gigabajtoch: čo môžete robiť so svojimi dátami?

Hľadáte nové predplatné s balíkom dát pre váš smartphone? Potom je užitočné vedieť, čo presne môžete s gigabajtom robiť. V tomto článku si môžete prečítať všetko o gigabajtoch: koľko je gigabajt a čo znamená pre počúvanie hudby, sledovanie filmov, surfovanie a ďalšie? Dáme vám samozrejme aj niekoľko tipov na ukladanie údajov.

Tip 01: 1 gigabajt

1 gigabajt. Giga znie ako veľa, veľa. A veľa je viac ako veľa, ale menej ako veľa. Aj keď sa zatiaľ nestretávame s dátovými zväzkami s terabajtmi. Balík dát s vašim mobilným predplatným sa zvyčajne pohybuje od 1 do 5 gigabajtov, s maximami až 10 gigabajtov. Balík dát použijete na všetky svoje internetové aktivity mimo domova. Jeden gigabajt zodpovedá 1024 megabajtom. Ak je to mimoriadne veľa pre jednu činnosť, je to škoda pre inú činnosť. Preto je dobré pozrieť sa na to, čo gigabajt presne znamená pre vaše aktivity. Predstavíme vám rôzne aktivity a povieme vám, čo môžete s gigabajtom robiť.

Jemným písmom sa zvyčajne označuje, aká rýchla je sieť vášho operátora

Tip 02: 1 Rýchlosť

Veľa gigabajtov dát je príjemných, ale keď ste na cestách, je pekné, ak máte aj rýchly internet. V dnešnej dobe je 4G sieť (LTE) nainštalovaná takmer v celom Holandsku, teoreticky to znamená, že môžete dosiahnuť rýchlosť sťahovania 10 až 20 megabajtov za sekundu. V praxi je to niekedy nižšie, ale stále je to oveľa rýchlejšie ako 3G. U väčšiny poskytovateľov musíte vyhľadávať, ale malé písmená zvyčajne označujú, aká rýchla je sieť príslušného poskytovateľa. Okrem toho je dôležité vedieť, čo sa stane, keď vám dôjde dátový balík. Mnoho poskytovateľov vám stále umožňuje používať mobilnú sieť, ale toto je často tak pomalé ako staré vytáčané pripojenie. Ak žijete na vidieku, nemusíte mať vôbec prístup k 4G sieti. V takom prípade skontrolujte, či môžete získať lacnejší balík 3G s viac gigabajtmi.

Tip 03: Počúvajte hudbu

Jednou z vecí, ktoré so smartphonom robíte, je počúvanie hudby. Ak máte vo svojom prístroji uloženú hudbu ako súbor MP3, zjavne vás to nebude stáť jeden bajt dátového balíka. Hneď ako použijete streamovaciu službu ako Spotify, Deezer alebo Apple Music, usporíte bajty z dátového balíka na jednu skladbu. Našťastie zvukové súbory nie sú príliš veľké, veľkosť závisí od kompresie zvukového súboru. Zoberme si ako príklad Spotify. Pri odbere Premium si môžete vybrať z troch nastavení kvality: Normálne, Vysoký a Mimoriadne. Normálne to predstavuje asi 96 kbit / s. Približne preto, lebo kompresia súborov MP3 nie je konštantná. Ak existujú tiché pasáže, je možné súbor MP3 komprimovať viac. Preto v tomto nastavení nemôžete presne povedať, koľko megabajtov je trojminútová skladba. Je možné urobiť odhad, ak predpokladáte v priemere 720 kilobajtov za minútu, skladba má veľkosť asi 2,5 megabajtu. Pri vysokom nastavení stojí skladba približne 4 megabajty a pri extrémnom nastavení môže mať trojminútová skladba veľkosť 7 až 8 megabajtov. Našťastie takmer každá streamovacia služba ponúka možnosť ukladania skladieb offline. V Spotify stlačíte album Uložiť potom sa hudba uloží šifrovaná do vášho smartphonu. Týmto spôsobom nespotrebujete žiadne dáta, keď počúvate hudbu na cestách.

Tip 04: Pozerajte filmy

Tam, kde je hudba stále o megabajtoch, s filmami rýchlo vystrelíte do gigabajtov. Video je obrovským spotrebiteľom dát, aj keď tu musíte riešiť aj rôzne nastavenia kvality. Videá, ktoré sledujete cez YouTube alebo Facebook, sú často mimoriadne komprimované a budú stáť menej megabajtov za minútu ako HD film stiahnutý z iTunes alebo Google Play. Predpokladajme, že vychádzame z YouTube. Video s rozlíšením 720p v trvaní 5 minút bude stáť asi 60 megabajtov vášho dátového balíka. Ak sledujete takéto vtipné mačacie video častejšie, môže vás to vyjsť poriadne draho. Ale keď sledujete takéto video v kvalite 1080p, môže rýchlo zabrať 300 megabajtov, čo znamená obrovský úbytok balíka. Netflix je s vašimi dátami o niečo ekonomickejší, ale často sa na to pozeráte dlhšie. Našťastie vám Netflix teraz umožňuje ukladať epizódy aj na offline použitie. Ak to chcete urobiť, klepnite na ikonu sťahovania za epizódou. Kvalitu zobrazenia Netflix môžete zmeniť na Nastavenia aplikácie / Kvalita obrazu. Samotný Netflix naznačuje, že film v štandardnej kvalite stojí asi 700 megabajtov za hodinu.

Vďaka 1 gigabajtu môžete Netflix sledovať v štandardnej kvalite 1,5 hodiny.

Pozeranie videa z YouTube v kvalite 1080p je pre váš zväzok obrovským vyčerpaním

Videohovory

Ak telefonujete v kvalite HD, videohovory môžu spotrebovať veľa megabajtov. Videohovor v najnižšej kvalite môže stáť asi 1 megabajt za minútu. Hovor v rozlíšení HD môže rýchlo dosiahnuť 10 megabajtov za minútu.

Tip 05: Skontrolujte Facebook

Pri Facebooku nie je jasné, aká veľká je spotreba, záleží úplne na tom, čo na Facebooku robíte. Ak s niekým chatujete pol hodiny, môžete využiť iba pol megabajtu, ale ak si vo svojom spravodajskom kanáli prehráte všetky druhy videí, vaše použitie bude vyzerať veľmi odlišne. V skratke sa dá povedať, že jeden obrázok na Facebooku stojí asi 100 až 200 kilobajtov a že minúta sledovania videa ušetrí asi 7 megabajtov vášho zväzku. Keď si vezmete, že za pol hodiny Facebookingu pozeráte asi päť videí s každou minútou, chatujete s tromi ľuďmi a vidíte okolo päťdesiat prechádzajúcich obrázkov, rýchly výpočet ukazuje, že čoskoro vyčerpáte asi päťdesiat megabajtov. Pre ostatné sociálne médiá samozrejme platia odlišné pravidlá. Instagram sa oveľa viac zameriava na obrázky a videá, takže polhodinové instagramovanie bude stáť viac dát ako Facebook. So Snapchatom posielate fotografie a videá a to bude pravdepodobne najvyššia spotreba.

S 1 gigabajtom môžete stráviť 10 hodín na Facebooku.

Tip 06: Surfovanie a posielanie e-mailov

Surfovanie a posielanie e-mailov nemusí stáť veľa dát. Aj tu však veľmi záleží na vašom správaní sa na internete. Za predpokladu, že trávite väčšinu času čítaním e-mailov, sledovaním správ a odpovedaním na fóra používateľov, môžete s gigabajtom urobiť veľa. Textové súbory nestoja takmer nič, hovoríte o niekoľkých kilobajtoch dát. Samozrejme, grafické prvky webových stránok stoja o niečo viac údajov, ale na väčšine webových stránok sú obrázky optimalizované pre web tak, aby využívali čo najmenej údajov. Webové stránky, ktoré automaticky prehrávajú videá, vopred načítajú takéto video do vyrovnávacej pamäte prehliadača. S týmto spotrebujú o niečo viac údajov, ale pri počúvaní hudby, sledovaní netflixu a facebookingu je to stále zanedbateľné.

Koľko dát skutočne použijete iba pri surfovaní a odosielaní e-mailov, sme sami vyskúšali. Čítanie správ na NOS.nl päť minút nás stálo 4 megabajty, čítanie, odosielanie a odpovedanie na e-maily trvalo sotva pár kilobajtov. Keby sme tieto aktivity prepočítali na hodinu, na polhodinu surfovania a polhodinu práce s e-mailom by ste minuli v priemere iba asi 25 megabajtov za hodinu.

Vďaka 1 gigabajtu môžete ľahko surfovať a posielať e-maily 40 hodín.

Aj keď hráte hru nepretržite, mesiac, použijete iba zlomok dátového balíka

Tip 07: Hranie hier

Hranie väčšiny hier nevyžaduje veľa dátového balíka, aj keď záleží na tom, aký typ hry hráte. Jednoduchá hádanka bude najviac využívať vaše pripojenie k internetu na označenie toho, že je k dispozícii aktualizácia, alebo na zobrazenie akýchkoľvek reklám. Aj keby ste takúto hru hrali 24 hodín denne, 30 dní v mesiaci, stále by ste použili iba zlomok svojho balíka dát. Iné je, keď vaša hra obsahuje sociálne komponenty, napríklad keď hráte online proti iným používateľom. Aj tu však pôjde hlavne o chaty a malé súbory. Existujú aj hry, ktoré na začiatku zaberajú málo miesta, ale ktoré postupne sťahujú svoje časti z internetu, napríklad keď ste dosiahli novú úroveň a chcete pokračovať v hraní.

S 1 gigabajtom môžete hrať hry celé dni.

Tip 08: Hľadáte Wi-Fi

Balík mobilných dát je mimoriadne užitočný, ale ak patríte k gigabajtom, radšej sa uistite, že máte na cestách dostatok sietí WiFi. V dnešnej dobe je to našťastie ľahké. Napríklad takmer každá kaviareň má sieť Wi-Fi, ktorú môžete využiť ako hosť, a dokonca aj na dovolenke si môžete väčšinou nejaké megabajty zájsť do kaviarne Starbucks, McDonald alebo do miestnej turistickej informačnej kancelárie. Ak neviete nájsť miesto s bezplatným Wi-Fi pripojením na internet, existujú aj aplikácie, ktoré vám s tým môžu pomôcť. Šikovnou aplikáciou pre iOS je napríklad Café Wifi. Vo veľkých mestách po celom svete môžete zistiť, kde sú k dispozícii bezplatné Wi-Fi siete. Používatelia hlásia rýchlosť a uvidíte to vo výsledkoch vyhľadávania. Môžete tiež nahliadnuť do databázy na webovej stránke www.cafewifi.com. Pre Android si môžete stiahnuť WiFi Finder.