Ako

Prepojte svoj tablet alebo smartphone so systémom Android s televíziou

Vďaka tabletu alebo smartphonu a predplatnému Netflix môžete sledovať svoje obľúbené filmy a seriály kedykoľvek a kdekoľvek. Ale obrazovky mobilných zariadení sú zvyčajne malé a ak chcete pozerať s niekoľkými ľuďmi, tento spôsob nefunguje ideálne. Nie každá televízia však ponúka možnosť stiahnuť si aplikáciu Netflix. Ako streamujete svoje obľúbené seriály a filmy? Našťastie môžete svoj tablet a smartphone pripojiť k televízoru.

Majitelia tabletov žijú v zlatom veku obsahu: je potrebné zdieľať parné video aplikácie ako Netflix a domáce videá a fotografie. Aj keď je zdieľanie online veľmi jednoduché, v skutočnom živote je oveľa zábavnejšie. Problém predstavuje obrazovka vášho tabletu: ideálna pre jednu alebo dve osoby, ale s piatimi ľuďmi v okolí je skutočne príliš malá. To platí ešte viac pre iPad mini s malou obrazovkou.

Dobrá správa je, že vo svojej obývacej izbe pravdepodobne už máte zariadenie, ktoré je dokonalé. Váš televízor je veľký, jasný a nikto sa nemusí snažiť vidieť, čo sa na ňom deje. Existuje stále viac spôsobov, ako prezerať fotografie a videá, od jednoduchých káblov až po dômyselné - ale často drahé - bezdrôtové doplnky, ktoré vašu obývačku pošlú do 21. storočia.

Tu sa pozrieme na obe možnosti, ako aj na služby, ktoré vám umožňujú zdieľať vaše predplatné, fotografie a videá na veľkej obrazovke - a tie, ktoré nie. Aj keď hovoríme hlavne o tabletoch s Androidom, rovnaká rada platí aj pre Android smartfóny.

HDMI

HDMI (High Definition Multimedia Interface) je aktuálny štandard rozhrania. Ak ste si televíziu kúpili v uplynulom desaťročí, bude mať port HDMI, rovnako ako takmer akýkoľvek set-top box, herná konzola a veľké množstvo fotografických a videokamier. Výhodou HDMI, okrem jeho všadeprítomnosti (to znamená, že je lacné), je skutočnosť, že dokáže pojať súčasne HD video aj zvuk, čo eliminuje potrebu sledovania filmu vo vysokom rozlíšení Full HD so zlými reproduktormi vášho tabletu. pre zvuk. Výstup HDMI je výhodou, ktorú má mnoho tabletov s Androidom nad iPadom spoločnosti Apple.

Existujú tri veľkosti konektorov HDMI. Bežné HDMI (typ A, vľavo) sú úplné porty, ktoré nájdete na zariadeniach, kde s problémom nie je problém: myslite na televízory, notebooky a herné konzoly. Porty, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na tabletoch a telefónoch, budú buď typu C (aka Mini HDMI, stred), alebo typu D (Micro HDMI, pravý). Z nich je najmenší Micro HDMI alebo Type D.

Nech už má váš tablet akýkoľvek typ portu, môžete ho k portu HDMI pripojiť pomerne lacno: Pravdepodobne nemusíte platiť viac ako 10 až 15 eur za kábel HDMI až Mini-HDMI alebo Micro-HDMI.

Mnoho tabletov má HDMI alebo niektorú z menších verzií. Majú ich Acer Iconia A1, Archos 80 Titanium a Nokia 2520 - a mnoho ďalších. Je to najjednoduchší prístup.

Na pripojenie k televízoru však nemusíte nutne kupovať tablet s výstupom HDMI.

MHL / Slimport

HDMI je ľahko pochopiteľné: je to port, ktorý robí iba jednu vec. Nevýhodou je, že nie všetky tablety majú výstup HDMI. Dobrou správou je, že sa objavilo niekoľko široko podporovaných štandardov, ktoré umožňujú majiteľom systému Android pripojiť sa k externým displejom prostredníctvom vlastného portu microUSB.

Ide o štandardy MHL (Mobile High Definition Link) a novší SlimPort. Oba vyzerajú rovnako, čo je zrejmé, pretože na prenos videa jednoducho používajú port microUSB na zariadení so systémom Android.

Rovnako ako HDMI, SlimPort a MHL podporujú obraz aj zvuk a pre priestorový zvuk je k dispozícii až osem kanálov. Oba zvyčajne vyžadujú rozbočovač - malý kľúč medzi zariadením a televízorom, ktorý prevádza signál vášho telefónu na kompatibilný s HDMI.

Môžete očakávať, že za prevodník signálu SlimPort alebo MHL zaplatíte od 15 do 35 eur. To je o niečo drahšie ako použitie tabletu s portom HDMI, ale najmä MHL je podporovaná mnohými výrobcami telefónov a tabletov.

Verzií MHL už bolo niekoľko: momentálne sme na verzii tri, ktorá zvyšuje maximálne rozlíšenie na 4K. Je to rovnaké ako SlimPort a znamená to, že oba štandardy ponúkajú veľmi podobné technické špecifikácie. Výhodou MHL je široká podpora od výrobcov televízorov: pozrite sa na zadnú časť televízora. Ak má port HDMI nad sebou logo MHL, môžete ich prepojiť pomocou kábla HDMI na microUSB - kábel HDMI napája k tabletu alebo telefónu, takže nepotrebujete ďalšie adaptéry alebo káble.

Ak váš televízor nepodporuje MHL alebo ak máte zariadenie SlimPort, budete potrebovať adaptér. Používatelia SlimPortu môžu očakávať, že minú okolo 20 eur, zatiaľ čo používatelia MHL musia platiť o niečo menej. Ak používate MHL, je pravdepodobné, že budete potrebovať externý zdroj napájania: MHL 3 môže z hostiteľského zariadenia odoberať až 10 wattov.

SlimPort má tu výhodu: nie je potrebný žiadny externý zdroj napájania, vďaka čomu je nastavenie menej preplnené. Obe zariadenia však vyžadujú, aby bola obrazovka tabletu zapnutá, takže breakout boxy majú zvyčajne microUSB port, aby ste mohli používať nabíjačku.

Podpora MHL a SlimPort sa veľmi líši. Pretože existujú tri rôzne verzie MHL plus SlimPort, pred zakúpením adaptéra si skontrolujte technické parametre zariadenia. Microsoft Surface a Samsung Galaxy Tab 3 podporujú MHL, zatiaľ čo Google Nexus 5 podporuje SlimPort.

Používatelia Apple to majú jednoduchšie: zatiaľ čo je iPad technicky kompatibilný s DisplayPort, k displeju ho môžete pripojiť iba pomocou vlastných káblov spoločnosti Apple. Nevýhodou je cena: Za oficiálny HDMI adaptér, ktorý môžete pripojiť ku konektoru Lightning v iPade, musíte zaplatiť takmer 50 eur (pre staršie iPady je k dispozícii 30-pólová verzia).

Existujú aj adaptéry, ktoré spoločnosť Apple nevyrába, a ktoré spôsobujú obrovský rozdiel v cene. Takýto adaptér kúpite za niečo viac ako desať eur. Majte na pamäti, že tieto adaptéry nemusia fungovať tak dobre ako oficiálne od spoločnosti Apple. Preto si pred zakúpením urobte prieskum adaptéra, ktorý chcete kúpiť.

Bezdrôtový

Je skvelé mať možnosť prenášať video priamo z tabletu na televízor. Na Androide je dobré, že existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Miracast je bezdrôtový štandard, ktorý vytvára sieť ad hoc medzi dvoma zariadeniami, zvyčajne tabletom a set-top boxom, ktorý podporuje Micracast.

Čoraz väčší počet televízorov podporuje Micracast bez potreby ďalšieho hardvéru. Miracast používa na prenos videa protokol H.264, čo znamená efektívnu kompresiu a dobrú kvalitu obrazu Full HD. Ešte lepšie je, že Miracast podporuje DRM (Digital Rights Management), čo znamená, že do televízora je možné streamovať služby ako iPlayer a YouTube. Ale nie všetky služby fungujú. Zariadenia Android s Androidom 4.2 majú podporu Miracast.

Alternatívou je Chromecast spoločnosti Google. Tento lacný kľúč môžete zapojiť do nepoužívaného portu HDMI na televízore a pripojí sa k bezdrôtovej sieti. Podpora Chromecastu sa stáva všadeprítomnou a umožňuje prehrávanie obsahu zo služieb, ako sú iPlayer, Netflix atď., Pomocou Chromecastu, zatiaľ čo hardvérový hardvér robí namiesto tabletu všetko, čo je skvelá správa pre vašu výdrž batérie.

Od júla 2014 je tiež možné použiť Chromecast na zrkadlenie displeja na vašom zariadení so systémom Android, čo vám umožňuje stlačiť tlačidlo Prehrať na tablete a prehrať video (bez DRM) na televízore. To isté platí pre všetko, čo dokáže zobraziť obrazovka, vrátane aplikácií, hier a fotografií.

Používatelia Apple majú opäť jednoduchšie, ale nákladnejšie riešenie. IPad a iPhone nepodporujú žiadny otvorený štandard streamovania, takže si budete musieť kúpiť Apple TV (asi 160 eur). Podporuje zrkadlenie AirPlay, iba zo zariadení so systémom iOS, a podobne ako Chromecast, ponúka rôzne streamovacie služby vrátane Netflixu.

Nech to funguje

Streamovanie videa zo smartphonu alebo tabletu do televízora bude závisieť od zvoleného nastavenia. Ak používate fyzické pripojenie, napríklad HDMI, MHL alebo SlimPort, po pripojení všetkého sa obsah na displeji tabletu jednoducho zobrazí na vašom televízore.

Je to jednoduché, ale má to niekoľko nevýhod. Váš tablet vysiela signál iba vtedy, keď je zapnutá obrazovka. To znamená, že sa vám batéria rýchlo vybije, takže je pravdepodobné, že budete musieť zapojiť nabíjačku, aby ste sa ubezpečili, že sa počas šou nevypne.

Ak váš tablet obsahuje video, ktoré ste poskytli sami, v podobe súborov bez DRM, môžete zrkadlenie využiť v pohode, a to isté platí aj pre komerčné služby, ako sú Netflix, ITV Player a iPlayer. Nie je to však všetko ružové. Poskytovatelia obsahu vedia, že zákazníci si za pohodlie streamovania televíznych programov po celom dome priplatia.

Ak používate bezdrôtové pripojenie, Miracast je momentálne najlepšou voľbou na zrkadlenie displeja, pretože jednoducho prenáša obsah na obrazovke vášho zariadenia so systémom Android bezdrôtovo. Keď teda otvoríte fotografiu na obrazovke tabletu, zobrazí sa na televízore - rovnako ako pri fyzickom pripojení, napríklad cez HDMI. To isté platí pre mnoho aplikácií: iPlayer od BBC, YouTube a Vimeo fungujú prostredníctvom služby Miracast.

Nevýhoda Miracastu je rovnaká ako pri káblovom pripojení: aby mohla obrazovka tabletu fungovať, musí byť neustále zapnutá. To v kombinácii s vyššími požiadavkami na bezdrôtové rádiové pripojenie vášho zariadenia (najmä ak súčasne streamujete z internetu), môže mať za následok oveľa kratšiu výdrž batérie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found